Sari la conținut

Cu "multumiri"


pirce
 Share

Postări Recomandate

Conservarule, io zic sa taci din gura. M-am intors Duminica, cu 200-220 pe Banda a 2-a. Am fost nevoit de fiecare data cand se gasea vreun mare conservar sa depaseasca si el cu 150 sau 180 masinile de pe prima banda. Am franat ca naiba, am fost nevoit de multe ori sa ma duc pe banda de urgenta...multi nu mi-au facut loc sa trec, cum naibii sa-i intreca un aschiuta pe 2 roti inaintea lor...multa multa carne conservarilor...daca ar fi dupa mine, in Bucuresti in afara de masinile de firma, as interzice tot. Hai ura si la gara ca m-am saturat de voi cu "dulapurile" voastre.

mi se pare mie sau se aude si o manea pe fundalul acestor laturi... eventual aia cu pumnii mei nu are minte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Trebuie sa te iei dupa iel si sa-i dai un spitz in ghidon. Ce-i drept, nu inteleg, te-a incomodat rau, te-a facut pe dreapta?

 

 

NU m-a depasit pe dreapta...ci pe stanga intre banda 2 si parapet....si a avut loc in conditiile in care mai aveam putin si ma suiam pe ala din dreapta mea.

 

Una peste alta nu e vb ca m-a incomodat rau sau mai putin rau. Is curios daca nu ii faceam loc lui zorro, daca berbecu musca o bucata de parapet....si sincer la viteza mare nu prea imi place sa bruschez ca sa fac loc unor grabiti...oricum cel mai rau s-a speriat ala din dreapta...cand s-a trezit ca aproape ma urc pe el.

 

Una peste alta, pe vremea cand inca aveam motor aveam si eu cativa amici de genu kamikaze...si unu a si sfarsit aproape de motca...prin 2001. Si vorba unuia de mai sus...pentru astia nu as vinde lopeti ci mi-as deschide firma de pompe funebre.

 

 

 

Conservarule, io zic sa taci din gura. M-am intors Duminica, cu 200-220 pe Banda a 2-a. Am fost nevoit de fiecare data cand se gasea vreun mare conservar sa depaseasca si el cu 150 sau 180 masinile de pe prima banda. Am franat ca naiba, am fost nevoit de multe ori sa ma duc pe banda de urgenta...multi nu mi-au facut loc sa trec, cum naibii sa-i intreca un aschiuta pe 2 roti inaintea lor...multa multa carne conservarilor...daca ar fi dupa mine, in Bucuresti in afara de masinile de firma, as interzice tot. Hai ura si la gara ca m-am saturat de voi cu "dulapurile" voastre.

 

 

La asa raspuns nu pot sa iti urez decat un sincer hai sictir...in caz ca nu ti-a luat mama autostrada afla ca mai circula si altii care nu is obligati sa sara din fata ta....te mai miri ca mare parte din soferi au o parere excelenta despre motociclisti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu masina la mare wd-ul asta... cu 150-170 maaaxim! o data n-am incomodat pe nimeni (nici masina, nici motocicleta). Am aplicat cu succes stilul german: se merge pe banda 1, se depaseste pe banda 2!

 

Acum serios! ce ai vrea?! sa merg si eu cu 200-220? eu nu merg cu viteza aia ca mie nu mi se pare safe! nici macar in masina!

- daca se merge tare cu masina: "aaah numai cretini! complexati! vin dupa mine sa se intreaca cu mine! ei nu vad ca eu sunt pe motor?!"

- daca se merge incet: "uite-l frate! vrea sa depaseasca la 150-180 cu MASINA DOMNE!!! pai cum depaseste ma asta pe autostrada cu 180?! ce prost! trebuie sa franez eu..."

 

Eu cred ca aici este vorba numai de respect! depasesc cand nu incomodez pe nimeni, dar nici aia de vin cu 300 (indiferent masina sau motor) sa nu se supere pe mine ca merg cu 150-180... TOTUSI este o viteza destul de mare si periculoasa!

Niciodata nu am primit flash pe autostrada in afara tarii! chiar daca veneau tare din spate altii... m-au lasat sa depasesc, am intrat pe banda mea si si-au vazut de drum.

Repet! este vorba de educatie si respect fata de ceilalti!

 

P.S. nici eu nu ii suport pe cei care uita ca exista si prima banda si ii uita dumnezeu pe a 2a crezand ca daca merg cu 150 merg tare si nu-i poate depasi nimeni si nimic. Mi se par ultimii handicapati! proasta educatie rutiera!

 

Eu ma refer la strict cei care te vad cu 20 de metri in spate, vii cu viteza si ei tot se baga...la asta ma refer, nu ca eu merg tare si trebuie sa-mi faci loc.

 

mi se pare mie sau se aude si o manea pe fundalul acestor laturi... eventual aia cu pumnii mei nu are minte...

 

imi pare rau, eu nu stiu maneaua asta ca nu ascult deloc aceste prostii...dar vad ca tu stii mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refer la strict cei care te vad cu 20 de metri in spate, vii cu viteza si ei tot se baga...la asta ma refer, nu ca eu merg tare si trebuie sa-mi faci loc.

 

sorry! :rolleyes: nu ai precizat si n-am stiut ce zici... pe astia si eu i-as bate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conservarule, io zic sa taci din gura. M-am intors Duminica, cu 200-220 pe Banda a 2-a. Am fost nevoit de fiecare data cand se gasea vreun mare conservar sa depaseasca si el cu 150 sau 180 masinile de pe prima banda. Am franat ca naiba, am fost nevoit de multe ori sa ma duc pe banda de urgenta...multi nu mi-au facut loc sa trec, cum naibii sa-i intreca un aschiuta pe 2 roti inaintea lor...multa multa carne conservarilor...daca ar fi dupa mine, in Bucuresti in afara de masinile de firma, as interzice tot. Hai ura si la gara ca m-am saturat de voi cu "dulapurile" voastre.

Survolaj, daca vrei sa mergi cu 200 cumpara-ti autostrada, astea din Romania sunt facute si limitate la 130 km/h. Nu-ti convine, mergi in Germania pe bucatile fara limita. Nu stiu de ce toata lumea trebuie sa faca loc ca vine un avion pe banda a doua, iar comentariile tale sunt de o mare nesimtire. Daca nu stii ce e aia e chestia pe care o vezi in oglinda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in caz ca nu erai cu vreun camion , garantat avea loc intre tine si parapet fara ca tu sa te duci peste cel de pe banda 1 ... tu poti sa depasesti in lumea ta acolo , cei care se pricep o sa te depaseasca si in spatiul ala ... ceilalti , ori te asteapta ori apar la stiri ...selectie naturala

 

nu trebuia atata caz pe chestia asta , parca ar fi iarna si in lipsa de motoare stam la barfa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...tot felul de discutii si raspunsuri, unele imbecile, altele la obiect.

Pina la urma e o problema de atitudine, a unora carora li se spune simplu "motociclisti ". Toti cei care merg pe 2 roti se numesc "motociclisti". Ca merg bine, ca se risca doar intr-o anumita limita si cu anumite rezerve....fiecare stie.

Atat doar ca atunci cind un vreun viteaz o comite, toti sintem bagati fix in aceeasi oala.

Asa incat, ce-ar fi sa in curajam doar un anumit gen de atitudini, iar demonsratiile de indemanare , pricepere, curaj, si inconstienta sa le facem doar pe circuit si pe la curse organizate ?

Poate "conservarul " ...( da' conservari sintem toti, pina la urma) s-a exprimat de la inceput prea incisiv.....da nu e rau ca se semnalizeaza si chestii din astea. Poate devenim cu totii mai atenti si mai responsabili.

De maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nu e bine ce a facut pilotul cu R1, ma gandesc ca poate nu a mai vrut sa te deranjeze si a fortat nota. cand spun asta ma gandesc la unii care aflandu-se pe banda 2 uita sa se replieze si stai veacuri dupa ei. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e bine ce-a facut "pilotul de r1"???

 

ce a facut?

 

conduc de ceva ani prin tzara asta si nu numai, dar stiu un singur lucru: cand vad o motoreta (mai ales venind in viteza) incremenesc, nu ma dau nici st nici dr., indif k e libera sau nu banda 1.

 

initiatoru' topicului se vede k nu motocicleaza...sa stii k mai ales k era banda 1 aglomerata si tu erai pe 2, in momentul in care i-ai dat semnal dr. inseamna k l-ai vaz, si dak te-ai tras si-n dr inseamna k i-ai facut loc sa treaca. si pe unde vroiai sa treaca? vroiai sa stea dupa tine pana reuseai sa te infigi la loc pe banda 1?

 

si blamatorii motociclistului, niciodata n-atzi depasait pe o siongura banda, linie continua, cand soferul masinii din fatza v-a vazut si v-a facut lkoc sa trecetzi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e bine ce-a facut "pilotul de r1"???

 

vroiai sa stea dupa tine pana reuseai sa te infigi la loc pe banda 1?

 

 

 

si blamatorii motociclistului, niciodata n-atzi depasait pe o siongura banda, linie continua, cand soferul masinii din fatza v-a vazut si v-a facut lkoc sa trecetzi?

 

Exact. Asa se procedeaza.

 

Ba da si era sa raman fara carnet. In regulament e cam interzis sa depasesti pe linia continua, dar acum depinde cat de viteaz esti.

Mai adaug: pe autostrada, imediat langa banda 2 este un gard. Pe jos sub gard si pe langa el se gaseste o cantitate impresionanta de praf, pietricele si alte prostii pe care nu le aduna nimeni. Despre asta e vorba in topicul asta.

Editat de The Duck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nu am motorul de foarte mult timp si km pe autostrada destul de putini imi dau si eu cu parerea.

In primul rand omul cu "conserva" (cu toate ca nu sunt de acord cu acest termen, fiind si eu conservar la randul meu) si-a facut griji pentru siguranta proprie, a motociclistului, si a celorlalti participanti la trafic.

Cu ce viteza mergea el sau motociclistul, asta e treaba fiecaruia, o face pe riscul lui.

 

In ceea ce priveste motociclistul, eu cred ca atunci cand a vazut semnal dreapta a crezut ca masina se retrage pe prima banda si o sa aiba loc sa se bage. Ca nu s-a gandit la pietris, praf si ce alte mizerii mai sunt pe acolo, din nou spun ca a facut-o pe riscul lui. Asta in cazul in care nu era vreun "viteaz" care isi spunea "ii fac pe toti, nu imi sta nimeni in cale". Daca e vreunul din asta, cred ca o sa citim in curand vreun post la rubrica accidente despre el. Doamne fereste.

 

Deci adevarul e undeva la mijloc, fiecare avand dreptate in felul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da si era sa raman fara carnet. In regulament e cam interzis sa depasesti pe linia continua, dar acum depinde cat de viteaz esti.

Mai adaug: pe autostrada, imediat langa banda 2 este un gard. Pe jos sub gard si pe langa el se gaseste o cantitate impresionanta de praf, pietricele si alte prostii pe care nu le aduna nimeni. Despre asta e vorba in topicul asta.

 

Exact asta spuneam si eu. Nu mi-e de fundul lui....daca nu si-l pazeste e treaba mariei sale....dar daca pe dracia aia de pietris aluneca tare ma tem ca in secunda 2 era infipt in mine si eu in secunda trei in masina din dreapta. Drace, am mers o periada si pe motor (cat am avut, nu mult ce e drept, deci nu ma dau motociclist) si o si mai buna periada la volan...dar daca vreau vreodata sa imi rup gatu mi-l rup singur nu luand si altii cu mine. E vorba de repect la adresa celorlalti, ce noua romanilor ne cam lipseste. Iar daca oi citi candva despre berbec aici ....asta e....ce iti faci cu mana ta se cam numeste lucru manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca pe A2 sau pe orice alta autostrada putem discuta despre depasire. Atunci cand depasesc o coloana in mers, o depasesc cu o viteza suficient de mare ce-mi va permite sa nu-i incomodez pe eventualii soferi ce vin din spatele meu. Si ca sa-ti raspund la intrebarea ta, daca o coloana merge cu 120Km/h iar in spatele meu nu este nimeni, da, o depasesc cu 130km/h. Aia 10 km in plus sunt suficienti ca sa trec relativ repede pe langa coloana.

Sincer, imi pare total indecent ca tu sa "depasesti" cu 180 o coloana ce se deplaseaza cu 120Km/h.

 

mie mi se pare de-a dreptul imoral...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce r1 era?? :banana:

Mah, cred ca .., de fapt sunt sigur ca era un R1 de la Yamaha :kali: Topic pt muieri, zau asa, sunteti caraghiosi..,dar tipul cu R1 une e?! asteapta o intrare apoteotica in scena :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aiurea..oricum sau intamplat multe care nau fost anuntate pe forum. in Mamaia un tip se uita dupa ''pasarici''...cand cel din fata a franat si a culcat capul pe roata unui prieten de-al meu q masina. Multe se intampla..lumea deja sa plictisit sa mai scrie pe forum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca a fost atent si s-a dat putin in dreapta ca sa imi permita sa iti fac loc...

Fara atac la persoana imi permiti sa te intreb daca ai avut / ai matiz sau logan? Doar masinile astea ocupa in mintea posesorilor toata banda. Ranit in orgoliu se trece la victima dpdv al circulatiei? Deci e incident rutier cu victime, huh?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti un magar...pe 2 roti, e adevarat.. dar tot magar te numesti.. semeni cu ala care azi m'a depasit prin dreapta (noroc ca il vazusem anterior, mi'a taiat fata (intre mine si masina din fata erau 20 de metri si ne deplasam in coloana la 80 la ora) si a intrat pe banda 2 (unde un jeepan care tocmai ma depasea a frinat atit de brusc de s'a scuturat pe sosea, pen' ca sa nu'l ia in bot pe handicapatul pe 2 roti).. bre, si io sunt motociclist, dar cind ii vad pe "colegii" mei, pen' care tot dintr'ai nostri dau dupa aia cu "rip", ce baiat bun a fost etc...imi vine sa'mi dau palme.

 

 

Conservarule, io zic sa taci din gura. M-am intors Duminica, cu 200-220 pe Banda a 2-a. Am fost nevoit de fiecare data cand se gasea vreun mare conservar sa depaseasca si el cu 150 sau 180 masinile de pe prima banda. Am franat ca naiba, am fost nevoit de multe ori sa ma duc pe banda de urgenta...multi nu mi-au facut loc sa trec, cum naibii sa-i intreca un aschiuta pe 2 roti inaintea lor...multa multa carne conservarilor...daca ar fi dupa mine, in Bucuresti in afara de masinile de firma, as interzice tot. Hai ura si la gara ca m-am saturat de voi cu "dulapurile" voastre.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara atac la persoana imi permiti sa te intreb daca ai avut / ai matiz sau logan? Doar masinile astea ocupa in mintea posesorilor toata banda. Ranit in orgoliu se trece la victima dpdv al circulatiei? Deci e incident rutier cu victime, huh?

 

 

Are importanta masina? Nu, nu am nici matiz nici logan, ci seat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel cu r1 a riscat vietile celorlalti participanti la trafic, teoretic si practic acesta strica imaginea comunitatii, sa-l ardem pe rug !

 

Neaparat...sa-l ungem cu pacura si sa-l umplem de fulgi :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai vorbim aici de ce a facut,sau cum a facut, important este ca ai fost tu atent si nu s-a intamplat nimic,si el (R1) a avut bulan ca nu a derapat sau ca nu s-a intamplat cu el nimic,ca defapt aici se vorbea de ce s-ar fi putut intampla daca se atingea de ceva in momentul ce el te depasea intre tine si balustrada,dar cred ca el tia vazut semnalul dr. si a inteles ca tu l-ai vazut iar el s-a bagat,asta este,se mai intampla si deastea,dar sa speram ca nu se mai intampla si poate si-a dat si el seama ce a facut,ca putea sa se intample ceva,dar acum ce sa-i facem,o lasam asa.Multa bafta tuturor si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...