Sari la conținut

Accident Pe Nicolae Caranfil Colt Cu Ceasornicarilor


Daan
 Share

Postări Recomandate

Pe scurt, veneam pe drumul cu prioritate, idiotul cu Lexus-ul a iesit de pe strada Ceasornicarilor (fara prioritate). A oprit la intersectie, s-a asigurat doar din dreapta si a intrat. Ghinionul meu ca veneam din stanga. Am intrat in partea stanga fata a masinii, motocicleta a ajuns tavalita pe contrasens iar eu am aterizat cam pe linia ce desparte cele 2 sensuri de mers. Am fost la spital, am facut radiografii, nu am nimic rupt. Arabul spurcat a vrut sa scape cu carnetul neluat asa ca a incercat sa ma mituiasca cu 300 de euro :rolleyes: sa nu mergem la politie sau daca mergem sa spunem o poveste de adormit copii. Dar cel mai bine am spus adevarul, sa ii ia dobitocului carnetul. Degeaba facem marsuri pentru siguranta motociclistilor daca ii iertam pe dobitoci.

 

Poze:

post-13268-1210055866_thumb.jpg

post-13268-1210055887_thumb.jpg

post-13268-1210055915_thumb.jpg

post-13268-1210055930_thumb.jpg

post-13268-1210055949_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

felicitari pt verticalitatea de a nu accepta mita. bafta !

 

De la 8000 eur in sus as fi inceput sa ma gandesc daca sa iau sau nu.

 

Am uitat: multumesc Tilik pt ca ai fost cu mine la politie si pentru sfaturi si lui mikke (asta-i prietena mea) ca s-a luat in gura cu ciorile cand m-au coplesit prin numar si tupeu si pentu ca m-a insotit la spital si politie (dar asta era de datoria ei :banana: ).

 

Pagubele sunt cam asa: furca, far, oglinzi, 2 semnale, capac motor stanga/dreapta, schimbator viteze, frana spate, radiator si ornamentele de rigoare si cred ca si cadrul intrucat rezervorul si restul de plastice nu mai vin la line. In mod ironic, cu o ora inainte imi montasem crashpad-uri. Concluzia: nu va mai monati craspad-uri :rolleyes: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pagubele sunt cam asa: furca, far, oglinzi, 2 semnale, capac motor stanga/dreapta, schimbator viteze, frana spate, radiator si ornamentele de rigoare si cred ca si cadrul intrucat rezervorul si restul de plastice nu mai vin la line. In mod ironic, cu o ora inainte imi montasem crashpad-uri.

 

auch.... casco? dauna totala? in mod surprinzator (am avut acelasi accident) motocicleta mea arata mult mai varza decat a ta. in schimb la mine furca e indoita si cadrul intreg, in timp ce tu ai furca intreaga (aparent) si cadrul stramb. vezi ce zic si baietii de la service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr o agusta nu putea intra decat un lexus...

v ati gasit...

hai ca fierul se repara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce bulangiu... :banana:

p.s. augusta aia ma omoara cu zile.. :rolleyes:

 

Si idiot arabul pe deasupra... aia e spaga?? 300 eur?? :kali:

Se cred aici in jungla Amazonului, si mai arunca cate un sirag de margele de sticla la bastinasi.

 

Arde'l pe nemernic!! Eu l'as atinge suplimentar si pentru ofensa de 300 eur ;)

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curand te-am remarcat pe forum si imi ziceam, uite unul care are Agusta, foarte tare...imi pare rau ca ai dat de necaz si tu.

din pacate posibil ca motocicleta sa fie declarata dauna totala, la pagubele pe care le-ai zis tu, cam la fel am avut si eu la mobra mea si acum e dauna totala.

bine ca tu esti ok :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , eu sunt tipul cu suzuki ( cruiser ) , ne-am vazut si la locul accidentului si la politie , care a fost deznodamantul pana la urma ? I-a luat permisul sau a scapat ?

 

Arabul ala mai infipt ( fratele soferului ) zicea ca le-ai cerut 3000 E , asa e ? Oricum , s-a intamplat sa fie arabi , majoritatea arabilor sunt oameni de caracter , daca era roman cred ca incepea sa urle ca tu ai intrat in el si ca tu esti vinovat :rolleyes:

 

Fa-ti toate analizele cum trebuie sa te asiguri ca esti ok si mergi CU MULT TUPEU la asigurare . Vorbeste si cu service-ul , in cazul in care sunt probleme la moto sa declare dauna totala . Service-ul spune daca se poate repara sau nu , nu cei de la asigurare .

 

da-le draq de ciori ... la ce ora s-a intamplat accidentul??

Nightwolf , am mai vazut posturile tale si parca spuneai ca lucrezi pe undeva prin politie sau salvare , nu-mi aduc aminte . Daca asa gandesc oamenii care au meseria de a ne salva noua vietile in cazuri de urgenta , atunci suntem vai de mama noastra . Lasa rasismul la o parte , si vezi cum mai faci rost de ceva educatie pentru tine , gandesti cam rudimentar .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-ti toate analizele cum trebuie sa te asiguri ca esti ok si mergi CU MULT TUPEU la asigurare . Vorbeste si cu service-ul , in cazul in care sunt probleme la moto sa declare dauna totala . Service-ul spune daca se poate repara sau nu , nu cei de la asigurare .

 

 

Dauna totala nu o stabielste decat grila de calcul de la asigurari. Important este sa-i puna valoarea de nou a motoretei de la care se pleaca la calcularea valorii de dauna toatala, pe cea reala, nu una a altei motorete sau a unei motorete mai veche cu un an sau 2 ani !!! O spun din proprie experienta.

 

Pentru cel care a suferit acidentul, daca poti sa-mi dai urmatoarele date, in masura posibilitatilor iti calculez dauna totala ca sa stii de unde pleci: Data fabricatiei motoretei (an,luna,zi; sau doar an,luna;), ziua producerii acidentului, km pe bord la momentul producerii accidentului, tipul motocicletei (marca si modelul), puterea din talon (kw).

Pentru maimulte detalii cu asigurarile se poate si pe privat.

 

Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , eu sunt tipul cu suzuki ( cruiser ) , ne-am vazut si la locul accidentului si la politie , care a fost deznodamantul pana la urma ? I-a luat permisul sau a scapat ?

 

Arabul ala mai infipt ( fratele soferului ) zicea ca le-ai cerut 3000 E , asa e ? Oricum , s-a intamplat sa fie arabi , majoritatea arabilor sunt oameni de caracter , daca era roman cred ca incepea sa urle ca tu ai intrat in el si ca tu esti vinovat :rolleyes:

 

Fa-ti toate analizele cum trebuie sa te asiguri ca esti ok si mergi CU MULT TUPEU la asigurare . Vorbeste si cu service-ul , in cazul in care sunt probleme la moto sa declare dauna totala . Service-ul spune daca se poate repara sau nu , nu cei de la asigurare .

 

Salut,

Nu le-am cerut eu 3000 eur, ei s-au oferit sa imi repare motocicleta cu conditia ca ala micu' sa ramana cu carnetul in buzunar. Asta insemna sa nu mai mergem la politie (gresit) sau daca mergem sa le spunem o poveste de adormit copii astfel incat sa nu ii ia permisul. Ceea ce le-am spus eu a fost faptul ca o motocicleta noua ca a mea costa cam 12.600 eur + TVA si ca la avariile existente pe motocicleta sa nu creada cumva ca reparatia va fi mai mica de 3.000 eur. La politie ala mare mi-a spus ceva de genul ca putem sa declaram si ca frate-su este vinovat, in cazul asta el va trebui sa angajeze un sofer cu 300 eur pe luna dar ca el prefera sa imi dea mie banii astia si sa spunem alta poveste. Chiar asa de rupt in poponeata nu sunt sa ma injosesc pt 300 eur. Cu 300 eur sa isi cumpere el femeile in tara lui. Daca ar fi sarit cu vreo 8-9000 eur sa imi iau o motocicleta similara cu a mea, m-as mai fi gandit. Dar cu 300 eur ce rahat sa fac? Nici macar casca pe care am zgariat-o nu costa 300 eur? In final am ajuns la spital pentru analize, nu au gasit nimic rupt in mine, astuia i s-a suspendat permisul si dosarul va ajunge la parchet. Am la dispozitie 60 de zile sa ma gandesc daca vreau sa renunt sau nu la acuzatii. Nu imi pasa ca e roman sau arab, a gresit, a fost nesimtit, sa plateasca. Sa stea pe bara asa cum stau si eu. A fost tare in gura de cum s-a dat jos din masina. Primul lucru pe care l-am auzit cand m-am dezmeticit (dar eram inca intins pe jos) a fost gura arabului care imi reprosa ca am venit cu viteza mare. Eu, viteza mare? Aveam 40, altfel as fi aterizat la o distanta mai mare de masina decat vreo 4-5 m. Noroc ca l-a pus unul la punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf , am mai vazut posturile tale si parca spuneai ca lucrezi pe undeva prin politie sau salvare , nu-mi aduc aminte .

Cred ca e criminalist (cei ce apar la accidente cu o masina pe care scrie "Laborator criminalistic" si fac masuratori si expertize).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e criminalist (cei ce apar la accidente cu o masina pe care scrie "Laborator criminalistic" si fac masuratori si expertize).

 

wrong, e gabor, sanitar, detectiv, jurist, procuror, sfatuitor si conservar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In final am ajuns la spital pentru analize, nu au gasit nimic rupt in mine, astuia i s-a suspendat permisul si dosarul va ajunge la parchet. Am la dispozitie 60 de zile sa ma gandesc daca vreau sa renunt sau nu la acuzatii. Nu imi pasa ca e roman sau arab, a gresit, a fost nesimtit, sa plateasca. Sa stea pe bara asa cum stau si eu. .

 

In cele 60 de zile ai posibilitatea sa faci plangere prealabila impotriva lui la organul de cercetare penala (la politie). Avand in vedere ca nu ai zile de ingrijiri medicale, fapta lui poate fi incadrata la infractiunea de "Lovire sau alte violente" - art. 180 Cod penal.

In privinta acestei infractiuni, legea prevede in mod expres faptul ca urmarirea penala nu incepe din oficiu sau pe baza de plangere penala facuta de victima, ci doar pe baza plangerii prealabile a victimei.

Diferenta dintre ele este ca 1) la plangerea prealabila ai un termen in care poti sa o faci (2 luni de la data la care ai cunoscut faptuitorul) si 2) ti-o poti retrage, respectiv te poti impaca cu faptuitorul.

Adica, poti sa-i faci plangere prealabila, daca vrei sa ii creezi ceva stare de tensiune si la un moment dat, pe parcursul urmaririi penale sau in faza de judecata, poti sa o retragi. Evident, conditia esentiala este ca pana la acel moment, sa nu se fi dat vreo solutie de neincepere a urmaririi penale sau de scoate de sub urmarirea penala.

 

Dar, dincolo de toate astea, IMPORTANT este ca esti tu sanatos si ca nu a fost ceva mai grav. :rolleyes:

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf , am mai vazut posturile tale si parca spuneai ca lucrezi pe undeva prin politie sau salvare , nu-mi aduc aminte . Daca asa gandesc oamenii care au meseria de a ne salva noua vietile in cazuri de urgenta , atunci suntem vai de mama noastra . Lasa rasismul la o parte , si vezi cum mai faci rost de ceva educatie pentru tine , gandesti cam rudimentar .

 

Este o diferenta intre o parere personala si ceea ce fac in strada. Inainte sa sari sa ma judeci, ar trebui sa-ti ridici ceva semne de intrebare ce ma face sa spun asta. Nu sunt rasist. Am dat pur si simplu o replica la un cuvant care a fost folosit de alt membru al forum-ului. El a spus "ciori" am mersi pe aceeasi idee. Daca zicea "galbejiti" spuneam la fel. Te simti cumva cu musca pe caciula ca daca ai pielea putin mai altfel nu te-as ajuta eu sau alti colegi daca ai fii victima?? Te inseli amarnic. In momentul ala nu stai sa analizezi culoarea pielii. Sa stii ca au fost multi rromi, chinezi, arabi care mi-au multumit de-a lungul timpului pentru impartialiate. Sincer m-am saturat sa ma tot justific in fata persoanelor care cauta sa ma intepe oricand cu orice.

 

P.S: Ca o parere personala si ca lamurire pt tine -- numesc "ciori" categoria de rromi, arabi, romani care au pielea colorata si isi iau permisul pe bani si provoaca zeci de accidente pt ca nu au habar ce e acela un semn de cedeaza.

 

P.P.S: Educatia mea nu are absolut nici o treaba cu ce postez pe forum si cu ceea ce fac la munca sau in timpul liber. Sunt cazuri diferite. Dar TU consideri ca orice cuvant aruncat se poate interpreta. Din punctul meu de vedere nu ai decat sa-l intorci pe toate fetele, nu sunt in uniforma in fata ta sa ma justific ACUM si AICI. Analizeaza-ti intai forma de comunicare in mediul de comunicare pana s-o dai ca s-ar putea totusi sa fie o diferenta intre caldaram si forum :rolleyes: Si sincer nu esti in masura sa ma judeci TU pe mine. Si DA sunt fff iritat pt ca arunci cu vorbe fara sa cunosti persoana la fel ca alti zeci de useri de pe acest forum, si aici nu vorbesc de mine ca din punctul meu de vedere poti sa zici de mine cate vrei pana incepe sa te doara gura.

 

Alte remarci iesite brusc??

 

wrong, e gabor, sanitar, detectiv, jurist, procuror, sfatuitor si conservar

 

Geniala caracterizarea :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...