Sari la conținut

Africa Twin?


sweeper
 Share

Postări Recomandate

Datele probelemei sunt:

 

31 de ani

1.76 inaltzime, 98 kg;

experientza 0 (acu' 2 zile am luat A-ul)

 

Multzi mi-au recomandat Africa Twin din '88-'94, versiunea cu carburator. Pareri pro/contra? Alte variante/motoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datele probelemei sunt:

 

31 de ani

1.76 inaltzime, 98 kg;

experientza 0 (acu' 2 zile am luat A-ul)

 

Multzi mi-au recomandat Africa Twin din '88-'94, versiunea cu carburator. Pareri pro/contra? Alte variante/motoare?

 

 

Incearca intai Dominatorul, NX650.Nu e grav nici Africa direct, dar pentru enduro e mai potrivit ceva mai mic si usor.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca intai Dominatorul, NX650.Nu e grav nici Africa direct, dar pentru enduro e mai potrivit ceva mai mic si usor.

Bafta!

 

Nene, imi tre' motoru' 50% pt sosea - 50% pt drum forestier. Pt ca-s animal mare, si am si muiere, cort si alte marafeturi, lumea mi-a zis ca-i buna Africa. Pt off-road extrem... am o Toyota Hilux modificata :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nene, imi tre' motoru' 50% pt sosea - 50% pt drum forestier. Pt ca-s animal mare, si am si muiere, cort si alte marafeturi, lumea mi-a zis ca-i buna Africa. Pt off-road extrem... am o Toyota Hilux modificata :P

 

Pai atunci clar Africa Twin, eu nici nu imi mai puneam intrebari. Nu ai posibilitatea, prieten ceva cu o Africana? macar sa stai pe ea sa iti faci o parere.

 

Offroad extrem nu face nici Dominatorul stai linistit, tot pentru forestiere e si ala doar ca sesizabil mai usor decat Africana, de-aia ti l-a recomandat Irascibil-ul.

Offroad extrem - KTM EXC, Honda CR, Yamaha YZ and so on... :) e cu totul alta mancare de peste.

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nene, imi tre' motoru' 50% pt sosea - 50% pt drum forestier. Pt ca-s animal mare, si am si muiere, cort si alte marafeturi, lumea mi-a zis ca-i buna Africa. Pt off-road extrem... am o Toyota Hilux modificata :laugh:

 

 

Esti un pitic, "nene", da'te cu Africa cu sotie, cort, catel, purcel si mai vedem cat de animal mare te crezi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datele probelemei sunt:

 

31 de ani

1.76 inaltzime, 98 kg;

experientza 0 (acu' 2 zile am luat A-ul)

 

Multzi mi-au recomandat Africa Twin din '88-'94, versiunea cu carburator. Pareri pro/contra? Alte variante/motoare?

ia-ti f650 ... africana e prea grea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afica Twin clar! ;)

 

By the way... am io una de vanzare... ;)

 

http://ddcristi.fotopic.net/c1498281.html

 

Daca te intereseaza.. PM me.. :laugh: pretz informativ.. 3300 EUR

 

Daca nu te intereseaza a mea... tot Africa Twin iti recomand... Ii beton jucaria... Te duce lejer la drum lung, cu pasager, cu bagaje... fara nicio problema.. Face fata lejer si pe asfalt si pe drumuri forestiere... cum spunea si cineva mai inainte, pentru chestii mai hard, noroaie, alea-alea... mai bine iti iei ceva mai usor, dar daca vrei sa faci si touring.. Clar africana... F650 si Dominator is foarte ok, da' au marea problema ca-s monocilindru... Asta inseamna vibratii multe... si nu-s prea placute la touring...

 

Bafta la cumparaturi!!

 

DDC

Editat de ddcristi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datele probelemei sunt:

 

31 de ani

1.76 inaltzime, 98 kg;

experientza 0 (acu' 2 zile am luat A-ul)

 

Multzi mi-au recomandat Africa Twin din '88-'94, versiunea cu carburator. Pareri pro/contra? Alte variante/motoare?

 

Eu zic ca n-ai ce sa cauti pe AfricaTwin anul asta ;)

No offence, dar experienta 0 inseamna ca tre' sa incepi cu ceva mai mic.

Eu am inceput cu BMW F650 si abia dupa un an am trecut la ceva mai mare.

Mare grija, ca nu-i de joaca...

 

Aaa, plus ca esti un pic la limita de inaltime pentru African. Eu am 1,79 , 80 kg si am scapat-o de doua ori deja ( de-o luna) pe loc drept. E grea, trebe muschi si , iti repet, niste kilometri sub c u r :laugh:

 

Bafta! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca n-ai ce sa cauti pe AfricaTwin anul asta :lol:

No offence, dar experienta 0 inseamna ca tre' sa incepi cu ceva mai mic.

Eu am inceput cu BMW F650 si abia dupa un an am trecut la ceva mai mare.

Mare grija, ca nu-i de joaca...

 

Aaa, plus ca esti un pic la limita de inaltime pentru African. Eu am 1,79 , 80 kg si am scapat-o de doua ori deja ( de-o luna) pe loc drept. E grea, trebe muschi si , iti repet, niste kilometri sub c u r :(

 

Bafta! :lol:

 

Hmmm... aici are dreptate.. Acuma am realizat faza cu "experienta zero"... In cazul asta iti recomand ceva mai mic... daca tzii neaparat sa-tzi iei enduro, eu zic sa te arunci la un Kawasaki KLE 500, BMW F650 sau Transalp... desi, daca stau sa ma gandesc, si astea is prea mari pentru un incepator...

 

Bafta!!

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un kle 500 am 1.62 inaltime si ma bag cu el peste totanul trecut am facut cu el 17000km fara probleme prin toata tara

anul asta am deja 4000 km mare parte hard enduro

te duce fara probleme peste tot

transalp este mult mai soft dar te cara si el peste tot chiar si hard dar cu putine cazaturi

i-ti recomand pt inceput ceva mai mic ,vezi tu ca sunt deja prea multe accidente

si eu as vrea bmw 11oo rt da chiar daca as avea banii necesari sa il iau o sa-mi depaseasca puterea fizica si experienta

pot sa-ti spun ca incepator fiind cu permis la mana in 1999 am avut accident cu yamaha fz 750 deci nu-ti recomand ceva prea mare. :lol:

Editat de ticokle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ia-ti, bre Africa ! De ce sa nu poti merge cu ea ? Daca esti din fire mai dibaci, te prinzi repede cu echilibristica.

Asta e'... o mai dai pe jos, o mai ridici, iar te imprastii, iar te aduni ...... din greseli invata omu' !

Daca esti o fire cumpatata, cu capu' pe umeri si iti cunosti limitele poti sa o iei usor si cu un animal cum este Africa !

Intai abordezi trasee mai libere, fara conservari nervosi, te imprietenesti cu mobra, apoi te bagi la chestii de manevrare din scurt la viteze mici, ca aici sta toata treaba.

Eu am 1.70m si 85kg, sunt mic si gras, insa la vremea aia, Africa nu ma surprins cu nimic ..... ce e drept, nu eram la prima trotineta, dar era cea mai mare motoreta din cate am avut !

 

Am un prieten foaarte apropiat care, anul trecut, se afla exact in situatia ta, ... incepator cu 0km si isi dorea musai un CBR600. Asta si-a si luat ! A inceput usor, iar acum dupa un an, deja este ... alt om !

 

Deci, repet... daca esti ,,pe treaba ta" si te suporti sa stai potolit ............ de ce sa nu iti iei Africa Twin ?

 

Iti doresc succes in acest sport ce se numeste ........ AVENTURA :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti, bre Africa ! De ce sa nu poti merge cu ea ? Daca esti din fire mai dibaci, te prinzi repede cu echilibristica.

Asta e'... o mai dai pe jos, o mai ridici, iar te imprastii, iar te aduni ...... din greseli invata omu' !

Daca esti o fire cumpatata, cu capu' pe umeri si iti cunosti limitele poti sa o iei usor si cu un animal cum este Africa !

Intai abordezi trasee mai libere, fara conservari nervosi, te imprietenesti cu mobra, apoi te bagi la chestii de manevrare din scurt la viteze mici, ca aici sta toata treaba.

Eu am 1.70m si 85kg, sunt mic si gras, insa la vremea aia, Africa nu ma surprins cu nimic ..... ce e drept, nu eram la prima trotineta, dar era cea mai mare motoreta din cate am avut !

 

Am un prieten foaarte apropiat care, anul trecut, se afla exact in situatia ta, ... incepator cu 0km si isi dorea musai un CBR600. Asta si-a si luat ! A inceput usor, iar acum dupa un an, deja este ... alt om !

 

Deci, repet... daca esti ,,pe treaba ta" si te suporti sa stai potolit ............ de ce sa nu iti iei Africa Twin ?

 

Iti doresc succes in acest sport ce se numeste ........ AVENTURA :)

 

 

I agree with ala micu' si rotundu' cu LC8. Sa fii cumpatat si cu ochii-n 16 si n-o sa ai probleme :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: africa twin !!!100% pt o excursie cu sotie si bagaje!!! poate o sa ma-intrebi de ce nu am AFRICA si am Varadero...simplu : saua mai comoda si inghite mai bine bucatile de autostrada.!!! :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...