Sari la conținut

Scuteristii, Pericol Pentru Circulatie


le_KiKi
 Share

Postări Recomandate

VOI SCUTERISTII SUNTETI NISTE RA.HATI INFECTI , RET.ARZI , SI NESPALATI :lol: SI SPER SA VA VAD NUMAI PE SUB ROTILE AUTOBUZELOR SI CU CREIERII IMPRASTIATI PE ASFALT :lol: ASTA ASA , SA NU MA "LUNGESC LA VORBA"

 

vezi cum vorbesti ba :lol: :lol:

Editat de Razvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Lasati-l ma in pace pe Dark-rider...ca, el poate ne povesteste ce-o visat azi noapte ....sau poate alea-s fanteziile lui cand se gandeste la Scuteristi !

Editat de Vlaaad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca erati mai destepti decat darkrider ala cum io zice nul bagati in seama si totul era oke

numa noh....ca timp sunt tigani in romania (rrom nu stiu ce inseamna si daca imi zice cineva de la ce vine ii zic eu de la ce.de la roman) o sa fie manelari cu scuteru fara casca fara numar vorbind la telefon gelati pana in gat care trag tara in jos,atata timp vor fi si scuteristi ca vor sa fie corecti si intra pe forum si se cearta pe seama lor,la ce bun?

zicea cineva ca in cel mai rau caz daca nu ai carnet scapi cu o amenda

punctele iti raman i nevidenta politie si cand iti faci carnet iti intra pe sistem ca ai puncte,deci tot nu scapi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dark ... iti inteleg fustrarea ... nici eu nu suport pe astia care se cred smecheri ca merg fara casca si alte chesti ..adik nu eu ..ci toti cu mintea la cap ...dar las`o mai moale ... si eu(printre altii) ma aprind la unele chestii dar nu asa ..da`o draq.. la anii tai ar trebuii sa te limitezi in vorbe (urate), ca nu e forumu lu ma-ta ( nu o lua ca pe o insulta, am folosit ma-ta ca suna mai bine decat maicata ) .... sper sa nu faci scandal pe tema asta... :lol: numai bine

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti... calmati-va. ignoranta e o binecuvantare. nu va puneti mintea cu "cei" ca si rider-u' fumuriu (a se intelege dark rider sau cum isi zice). atat unii motociclisti cat si unii scuteristi sunt cateodata nesimtiti in trafic, insa conservarii? in multe cazuri, ei sunt cei care provoaca accidente in randul moto-scuteristilor. chiar azi am vazut unul la care nu pot numai sa ii arat :lol: . vroia sa iasa de pe o straduta pe sosea, cand de pe sosea gonea unu cu o vitezana, avand si viteza... si ghici ce. conservarul care conducea un jeep nu i-a accordat prioritate desi vedea ca vine in viteza ala cu moto si a trebui sa opreasca ala cu motocicleta sa iasa conservaru :lol: .multi soferi sunt nesimtiti in trafic... ar trebui luate masuri in randul conservarilor... :lol:..

P.S. motociclistii sa isi vada de motoarele lor, ca nu vin scuteristii pe forumul lor ca sa faca topicuri gen "MOTOCICLISTII, PERICOL PENTRU CIRCULATIE".

Editat de ionutz100cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti... calmati-va. ignoranta e o binecuvantare. nu va puneti mintea cu "cei" ca si rider-u' fumuriu (a se intelege dark rider sau cum isi zice). atat unii motociclisti cat si unii scuteristi sunt cateodata nesimtiti in trafic, insa conservarii? in multe cazuri, ei sunt cei care provoaca accidente in randul moto-scuteristilor. chiar azi am vazut unul la care nu pot numai sa ii arat :lol: . vroia sa iasa de pe o straduta pe sosea, cand de pe sosea gonea unu cu o vitezana, avand si viteza... si ghici ce. conservarul care conducea un jeep nu i-a accordat prioritate desi vedea ca vine in viteza ala cu moto si a trebui sa opreasca ala cu motocicleta sa iasa conservaru :lol: .multi soferi sunt nesimtiti in trafic... ar trebui luate masuri in randul conservarilor... :lol:..

P.S. motociclistii sa isi vada de motoarele lor, ca nu vin scuteristii pe forumul lor ca sa faca topicuri gen "MOTOCICLISTII, PERICOL PENTRU CIRCULATIE".

:lol: se intampla urmatoarea eroare: se generalizeaza.

sunt scuteristi ok, care merg super preventiv, cu echipament and stuff si inconstienti care merg haotic, nu se asigura, trec pe rosu, fara casca, etc. selectia naturala isi va spune cuvantul.

nu poti sa spui nici ca toti scuteristii sunt dusi nici ca sunt ok. la fel despre orice categorie participanta la trafic fie ei taximetristi, soferi de ratb, conservari, etc.

initiatorul topicului a generalizat, cei care au raspuns acestei generalizari au facut o mare greseala. :lol:

a raspunde inseamna a considera ca este asa. ori nu este.

problema e ca ii retii mai usor pe kamikaze decat pe cei care merg normal. de aici si tentatia de a generaliza, cred eu.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul la o afirmatie ca a celui ce isi spune dark rider, nu are nici un rost. Cand cineva generalizeaza un lucru trebuie sa se stie de la inceput ca e mai bine sa fie lasat in frustrarea lui. SI eu sunt scuterist, motociclist si masinist. Eu imi port echipamentul de motor pe scuter ( a nu se intelege costum racing). Exact cum nici un om nu e la fel, nici soferii, motociclistii sau scuteristii nu sunt la fel.Daca merge pe scuter nu inseamna ca e scuterist. Scuteristi sau motociclisti adevarati ( dupa parerea mea) sunt cei care sunt constienti de riscurile la care se expun cand pleca cu un vehicul pe 2 roti., fara echipament, sau fara a respecta regulile de circulatie. Pana la urma neglijenta isi spune cuvantul, uneori cu urmari grave. Asa ca nu ma regasesc ca model in afirmatiile acestui user, deci nu are rost sa ii dau importanta afirmatiilor lui, ceea ce va sfatuiesc si pe voi sa faceti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adica motociclisti sa isi vada de motocicletele lor?

am motocicleta,si masina,si scuter in curte(fratele),n-am absolut nimic cu scuteristi...sa se inteleaga asta

 

am creat topicul acesta...pentru a ajunge daca se poate la un punct...poate o rezolvare...o metoda de atentionare...o palma peste ceafa....un pumn in ochelari cu lentile de 2 metri "D & G"....etc.

 

si daca sunt frustrat ce?e vreo problema sa imi expun punctul de vedere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si R4Z0r....acuma ca a trecut un motor...asta e...dar nu trec toti....eu mai rar am vazut motoare sa comita asa greseli grave(cu exceptia vitezei :lol: ) dar eu vad zilnic cate un scuter care comite o greseala GRAVA(grava inseamnand trecut pe rosu,incalcat marcaj continuu,neacordare de prioritate,si multe altele)

 

DARK-RAIDER...cam dur nu crezi? :lol:

 

adevarat pe unii care au scuter nu ii intereseaza legea cum nici pe cei care merg cu tramvaiul fara bilet si fara acte nu ii intereseaza ce zice legea, 5 lei la controlor si isi vede de drum ( intelegi ce vreau sa zic? ) cat despre cei pe motor ... avem si noi cretinii nostri normal :lol:

 

Ce puteti voi sa ii cereti tipului? :lol: .Poza e facuta azi de mine la Bucuresti.Am mai vazut 2copii pe scuter azi tot in Bucuresti,niciunu nu purta casca plus ca cel care conducea mai vorbea si la telefon :lol:

 

daca calculezi 2x100scuteristi+X conserve fara sofer doar "pilot automat"+militieni idioti+taximetristi m*****(unii)+pietoni "visatori"+ "eroi" pe motor => traficul din bucuresti (cred ca am mai omis ceva ...) ce ai vazut tu nu e nici 1% din tantalaii de pe scuter oricum e treaba lor viata lor din partea mea pot merge si in slip pe scuter si cate 3 odata daca asa cred ei ca e bine doar sa nu se uite in stanga cand vine altcineva din dreapta.

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

bah , "acestia" ; din partea mea , sa ajungeti la concluzia care vreti , CA NU MA INTERESEAZA! MI-AM SPUS PAREREA , NU MA INTERESEAZA PAREREA ALTUIA DESPRE MINE!

LA REVEDERE! (va e rau cumva? :lol: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah , "acestia" ; din partea mea , sa ajungeti la concluzia care vreti , CA NU MA INTERESEAZA! MI-AM SPUS PAREREA , NU MA INTERESEAZA PAREREA ALTUIA DESPRE MINE!

LA REVEDERE! (va e rau cumva? :lol: )

 

 

Senzatia mea e ca tu chiar te plictisesti acasa..mai bine mai ingrijeste un pic batranica din curte....ai zis ca pleci de pe forumul scuteristilor..ce te-a oprit?...de ce nu pleci ca sa te putem ignora...chiar nu intelegi ca nu toti sunt la fel ca aia care ii vezi tu prin Rm Sarat?

 

 

On Topic....asa cum orice scuterist civilizat mai trece(forteaza un galben)pe rosu, asa cum orice motor depaseste instant 50km/h, asa orice conservar se gandeste sa ii taie calea, sa nu-i dea prioritate, sa se suie pe el...

Sincer, nu cred ca scuteristii sunt de vina pt cele 1001 de accidente ale celor de pe vitezane(cu regrete si pareri de rau pt cei care au patit-o mai rau), nu cred ca scuteristii sunt de vina cand un conservar ii taie fata unuia cu harleyu' de trebuie sa-l culce la pamant...

Cat despre accidentele in care sunt implicati(si mor)scuteristi fara casca si fara multe alte accesorii...vorbea cineva pe forumurile de incepatori pt motoare...SELECTIA NATURALA...poate asa scapam de ciori

Iar despre pericolul scuterelor...cati accidentati nevinovati in accidentele cu scutere/mopede ai vazut?...tu cu vitezana ta, daca intri(prin absurd la 150km/h) intr-o masina sau un grup de pietoni (nu din vina ta, poate l-ai ferit pe un conservar) faci prapad, dezastru, numaram RIP pe forumuri...eu daca fac un exces pe rosu...poate o patesc eu sau stramb o aripa sau rup o mana unui pieton...

asa ca sa mai meditam un pic la pericole...

PS.si eu vreau motor, asa ca nu ma priviti ca pe un anti-motorist!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt si scuteristi cu capul pe umeri :moto: .am legislatia cand am implinit 16 ani (adik 9 luni) si nu am nici un accident pana acum,si nici nu vreau sa am.in gasca cu care ma plimb eu nu e nici unul care sa nu aiba legislatia,RCA si restul actelor obligatorii.Sincer si pe mine ma oftica,cand vad tuciurii cum merg faca casca,si nu le face politia nimic ca sponsorizeaza ale tasu' dar ma gandesc ca in primul rand ma gandesc ca e viata mea in joc,si imi pun casca!

bafta :( :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto: :) :moto: :moto: :(

astazi mi s-a mai intamplat de 2 ori acelas lucru. si pana acum de mai multe ori. ma consider norocos ca nu

m-a lovit niciunul pana acum.

 

am semnalizat, am incetinit,, am facut tot ce trebuie si prostul tot nu m-a vazut, sau ultimul cred ca m-a vazut dar tot a plecat :| nu pot sa imi dau seama ce au astia in cap. dupa ce era sa ma loveasca, a plecat in tromba . :moto:

 

post-15737-1210676358_thumb.jpg

post-15737-1210676191_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi imi iese un loganist,dintr-o curte din stanga soselei,in fata,nici nu m-a observa si tot ma "impingea"spre trotuar!Eram atat de concentrat sa trag dreapta si sa franez ca nici nu mai stiam unde e claxonul.Bagal-as acolo de unde a iesit prima data in viata :( .Dupa aceea merge linistit ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic!In concluzie,e drept ca 65% din scuteristi sunt un pericol pentru circulatie dar conservarii nu ne acorda prioritate,cand venim ne ies in fata(ca doar noi mergem incet 45km/h)..si multe altele.

 

Bafta la soferi in trafic,nu gunoaie de soferi! si sa speram la o Romanie mai civilizata (in anul 2900)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta la soferi in trafic,nu gunoaie de soferi! si sa speram la o Romanie mai civilizata (in anul 2900)..

Problema nu e ca unii sunt gunoaie

Cum am zis mai sus era sa o patesc si eu, bine in alte circumstante

Mergeam linistit cu 45-50 , aveam in fata un "papuc" , pe partea cealalta , din sens opus astepta unu sa faca stanga , deci trebuia sa imi taie calea

"papucu" :( a trecut m-am uitat la el , se uita si el si dintr-o data , bam , imi intra direct in fata

A franat brusc si eu am reusit sa-l evit

Norocu meu ca am scapat teafar

Unu de pe strada care era p'acolo il cunostea p'asta si l-a intrebat de ce a intrat in fata mea

raspuns simplu : NU L-AM VAZUT !!!

 

deci ... mare atentie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu e ca unii sunt gunoaie

Cum am zis mai sus era sa o patesc si eu, bine in alte circumstante

Mergeam linistit cu 45-50 , aveam in fata un "papuc" , pe partea cealalta , din sens opus astepta unu sa faca stanga , deci trebuia sa imi taie calea

"papucu" :( a trecut m-am uitat la el , se uita si el si dintr-o data , bam , imi intra direct in fata

A franat brusc si eu am reusit sa-l evit

Norocu meu ca am scapat teafar

Unu de pe strada care era p'acolo il cunostea p'asta si l-a intrebat de ce a intrat in fata mea

raspuns simplu : NU L-AM VAZUT !!!

 

deci ... mare atentie :)

 

 

Ceva asemanator am patit si eu in fata la Pro TV.Ma duc dupa el pe stradute, il prind si cand ma iau de el ma lasa masca cu o afirmatie "Ce, peacolo se merge?".Eu care mergeam regulamentar aproape de bordura.

Si el cica era sofer profesionist ca era papucar.

 

Sunt multi scuteristi care habar nu au ce e legea si cum se circula, dar si mai multi soferi care ori nu sunt atenti si ne sicaneaza ori o fac cu intentie.

 

Asa ca bafta mult si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate,n-am nimic cu scuteristi....precum s-a zis si in prima pagina...nu cred sa fie vreun colorat pe forum.....sau vreunu din categoria celor enuntati...

 

dar....acuma,fie vorba intre noi....daca ai scuter...si te doare in basca ca n-ai carnet deci n-are ce sa-ti ia...decat maxim bani....asta nu inseamna ca trebuie sa iti faci de cap..CORECT?

 

si R4Z0r....acuma ca a trecut un motor...asta e...dar nu trec toti....eu mai rar am vazut motoare sa comita asa greseli grave(cu exceptia vitezei :) ) dar eu vad zilnic cate un scuter care comite o greseala GRAVA(grava inseamnand trecut pe rosu,incalcat marcaj continuu,neacordare de prioritate,si multe altele)

 

DARK-RAIDER...cam dur nu crezi? :moto:

 

Pt. a nu stiu cata oara se repeta aceeasi greseala pe forumul asta din partea unora: "daca ai scuter...si te doare in basca ca n-ai carnet deci n-are ce sa-ti ia...decat maxim bani". Frtatilor, legea spune ca nu poti conduce un moped pe drumurile publice decat daca ai carnet (orice categorie) sau adeverinta de atestare a cursului de legislatie rutiera. Asadar, oricine face o trasnaie plateste (amenda, puncte, suspendare/anularea permisului/adeverintei, puscarie) plus ca in fata legii toti suntem egali, asa ca sa nu-mi spui mie, de exemplu, ca daca unul din noi (tu sau eu sau oricune altcineva care conduce chiar ilegal) face - Doamne fereste! - un accident din vina lui si, sa zicem, rezulta si o victima, tu, care ai permis cat A mergi la puscarie, iar cioroiplanu fara casca si fara permis sau adeverinta de legislatie merge acasa si se culca linistit, ca, deh, n-are ce sa-i faca legea. Din contra, in astfel de situatii, cel aflat in ilegalitate in momentul producerii unui accident, "beneficiaza" de circumstante agravante; necunoasterea legii nu te absolva de responsabilitate (aviz potentialilor amatori care se simt cu musca si mai intra pe forumul asta).

In rest numai de bine. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. a nu stiu cata oara se repeta aceeasi greseala pe forumul asta din partea unora: "daca ai scuter...si te doare in basca ca n-ai carnet deci n-are ce sa-ti ia...decat maxim bani". Frtatilor, legea spune ca nu poti conduce un moped pe drumurile publice decat daca ai carnet (orice categorie) sau adeverinta de atestare a cursului de legislatie rutiera. Asadar, oricine face o trasnaie plateste (amenda, puncte, suspendare/anularea permisului/adeverintei, puscarie) plus ca in fata legii toti suntem egali, asa ca sa nu-mi spui mie, de exemplu, ca daca unul din noi (tu sau eu sau oricune altcineva care conduce chiar ilegal) face - Doamne fereste! - un accident din vina lui si, sa zicem, rezulta si o victima, tu, care ai permis cat A mergi la puscarie, iar cioroiplanu fara casca si fara permis sau adeverinta de legislatie merge acasa si se culca linistit, ca, deh, n-are ce sa-i faca legea. Din contra, in astfel de situatii, cel aflat in ilegalitate in momentul producerii unui accident, "beneficiaza" de circumstante agravante; necunoasterea legii nu te absolva de responsabilitate (aviz potentialilor amatori care se simt cu musca si mai intra pe forumul asta).

In rest numai de bine. :)

 

corect! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

politia nu prea acorda mare atentie asupra acestui lucru...din contra,foarte multi trec cu vederea aspectul acesta,care este deosebit de important...nu multi cunosc legislatia...

 

In concluzie, revenim la ce spunea cosminake: politia e de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cel care in 2006 am reusit sa clarific(conform legii de atunci) printr-o adresa la Politia Rutiera daca este nevoie de permis pentru a conduce pe drumurile publice un ciclomotor(astazi moped).Clarificarea a constat in faptul ca raspunsul a fost " nu,nu este nevoie".

ACUM REGRET.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P ;) :laugh: :hug: ;)

astazi mi s-a mai intamplat de 2 ori acelas lucru. si pana acum de mai multe ori. ma consider norocos ca nu

m-a lovit niciunul pana acum.

 

am semnalizat, am incetinit,, am facut tot ce trebuie si prostul tot nu m-a vazut, sau ultimul cred ca m-a vazut dar tot a plecat :| nu pot sa imi dau seama ce au astia in cap. dupa ce era sa ma loveasca, a plecat in tromba . :laugh:

 

post-15737-1210676358_thumb.jpg

 

Imi place ca ai talent la desen :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Cine este interesat in a lucra ca livrator de pizza pentru "PHD by Pizza Hut" este invitat sa depuna CV la magazinul din Calea Vitan nr.23D sau in Calea Dorobanti 5-7 (Pizza Hut). Ne puteti contacta si pe www.PHDpizza.ro sau la telefon 021 201 17 60 sau 0749 099 041.

 

Multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...