Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zidule ce activ esti de cand cu pocinogu! Sper ca esti pe calea cea buna cu insanatosirea, da?

 

Daca te faci bine, ies la o plimbare in decembrie cu tine!

 

Bafta!

sunt activ pt ca nu am voie sa fac nimic altcevadecat sa stau cu **** la bec si laptopul in brate :burnout:

 

 

Eu sunt spre bine, aproape ca am scapat depansament si in aprox 3 saptamani o sa am voie sa ies pe afara dar nu sa merg pe moto. Abia pe la sfarsitul lui decembrie sper sa fiu pe 2 roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare si eu...

Unde pot schimba cauciucurile la un scarver?!

(am cumparat cauciucuri noi..dar nu stiu unde sa le schimb)

Va multumesc anticipat.

in fundeni, cum treci podu spre panteliimon pe dreapta. Dar tre sa dai tu rotile jos, ca nu se baga sa nu strice ceva la moto. in rest folosesc masina pt scos/pus cauciucul la roti de aliaj si roti pe spite. Sunt foarte ieftini, un schimb simplu de cauciuc e sub 5 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de foarte mare angajament:

 

Cam ce modificari trebuiesc aduse motorului de F650GS ca sa poata functiona fara sa tuseasca cu benzina de proasta calitate, cu plumb. Ma refer la situatia in care te trezesti parasutat in colturi indepartate ale lumii asteia si, presupunand ca cei 17 litri iti ajung sa te deplasezi intre doua pompe, sa poti baga si benzina. Am vazut/auzit baieti care au fost nevoiti sa bage benzina de 78 prin drumurile lor. Banuiesc ca in primul rand trebuie renuntat la catalizatorul din toba. Asa, si dup-aia? Am citit pe niste forumuri straine ca ar mai trebui bagat un soft "low octane". De putut se poate, ca slava Domnului, BMW-uri ca astea au batut planeta in lung si-n lat, si nu degeaba recordul de anduranta tot al lor e. Deci, se pricepe careva?

 

Si bonus, un filmulet care ilustreaza cam pana unde se poate inota cu un Dakar.

 

t9YsikBfnIc#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti pune soft care sa "stie " ca merge cu benzina nasoala - din pacate gs-urile desi au injectie nu au senzor de detonanta in motor ca sa se poata adapta singure, poti manari raportul de compresie cuajutorul unor garnituri mai groase sub chiulasa, (gasisem si o formula decalcul undeva). Pierzi putere cu orice metoda dar macar merge.

 

Cel mai eficient esa iei o sticla cu aditiv pt cresterea cifrei octanice si gata.

 

 

clar catalizator scos si senzorii de oxigen, etc decuplati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, pana aici am inteles, dar spune-mi, ca atehnicitatea mea iara da roade, ce se intampla cu un motor in care bagi o dejectie d-asta, sa zicem de 78. Crapa? Si daca crapa, ce si de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, pana aici am inteles, dar spune-mi, ca atehnicitatea mea iara da roade, ce se intampla cu un motor in care bagi o dejectie d-asta, sa zicem de 78. Crapa? Si daca crapa, ce si de ce?

amestecul de benzina proasta in proportie mica, avans mare si raport de compresie mare favorizeaza un tip de ardere rapida (ardere exploziva) care duce la pierderi de putere, supraincalzire si in final la gauri in piston. daca vrei iti zic pe mess in detaliu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si bonus, un filmulet care ilustreaza cam pana unde se poate inota cu un Dakar.

 

t9YsikBfnIc#

Ce te face sa crezi ca e un Dakar?Nu e sigur Dakar.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca e un Dakar?Nu e sigur Dakar.

e dakar cu kit rally (rezervor extins in loc de aparatorile de pe mijloc )

 

 

nu vad dece nu ar trece. admisia de aer e langa far, foarte sus, tobele sub sea. nu are moyive sa nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zidule , tu faci mishto de mine or te-o bolunzit lovitura la cap ! Nu vreau kit complet de lant ! Vreau PINIOOOOOOON !

 

au la bavaria si se vand separat, nu tot kit-ul. Pretul parca era 1mil si ceva, dar nu sunt sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o nedumerire as vrea sa stiu ce face priza de pe mobra mea dati cu parerea daca stiti despre ce e vb :cheers:

 

 

zidu ai legatura ! multumesc!

in mod clar nu e aia de diagnostic si nu e acolo din fabrica. poate foarte bine sa fie priza de incarcare pentru redresoare - gen cod louis 10003673.

trebuia vazut pe unde merg firele din ea. din pacate e modelul mic si iti trebuie adaptor pentru asta, care e la fel de scump ca o priza pentru bricheta normala - numai buna sa o inlocuiesti pe asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o nedumerire as vrea sa stiu ce face priza de pe mobra mea dati cu parerea daca stiti despre ce e vb :cheers:

 

 

 

zidu ai legatura ! multumesc!

Ce faci cuea?Indispensabila daca ai echipament incalzit,incarcat telefon,ipod,pda,GPS etc.Dealtfel poti incarca bateria de la redresor fara a da scaunul jos.Toate BMW au acelas sistem mic si nebutucanos.Echipament original bmw.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci cuea?Indispensabila daca ai echipament incalzit,incarcat telefon,ipod,pda,GPS etc.Dealtfel poti incarca bateria de la redresor fara a da scaunul jos.Toate BMW au acelas sistem mic si nebutucanos.Echipament original bmw.

:cheers:

stiu ca original bmw le punea pe bord, nu acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o nedumerire as vrea sa stiu ce face priza de pe mobra mea dati cu parerea daca stiti despre ce e vb :cheers:

 

 

 

 

 

 

zidu ai legatura ! multumesc!

 

Pff...nu am observat-o la mine. Cand ajung diseara acasa o sa ma uit si eu dupa ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff...nu am observat-o la mine. Cand ajung diseara acasa o sa ma uit si eu dupa ea.

 

Nu vine din fabrica, asa ca nu toti avem. La BMW e vreo 50 de eur si ce sa zic, nu stiu daca face. Singurul avantaj e ca intra "la fix". Dar marele dezavantaj e ca iti trebuie si un adaptor. Eu mi-am luat de la Louis asa ceva cu 12 eur. Daca-ti iei priza cu totul de la Louis, fara sa mai ai nevoie de adaptor, trebuie sa improvizezi putin la instalare. Dar am vazut la dl. tro5 ca s-a descurcat exemplar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff...nu am observat-o la mine. Cand ajung diseara acasa o sa ma uit si eu dupa ea.

 

 

te-ai uitat ai gasit si tu ceva de genul asta?

 

--- Mesaj completat în 20 Nov 2007 15:06 -------------
de unde iau adaptor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

te-ai uitat ai gasit si tu ceva de genul asta?

 

--- Mesaj completat în 20 Nov 2007 15:06 -------------

de unde iau adaptor?

 

Nu, nu am gasit priza la mine, cu toate ca mi-ar fi placut sa o am pentru gps sau alte dispozitive ce necesita alimentare. Cred ca o sa iau de la Louis, ca si Bizoo. Btw, poti sa-mi zici te rog codul de la Louis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...