Sari la conținut

Accident Moto mortal in Pasajul Lujerului


catutza
 Share

Postări Recomandate

nu as fi vrut sa postez aici .... dar sunt nevoita sa intaresc cele ce le-ati citit mai sus ...

 

incepand cu aceasta seara ora 17:00 trupul lui Alin va fi depus la Capela Bisericii Bazilescu (Bucurestii Noi - vis a vis de teatrul Masca, pe stanga) iar inmormantarea va avea loc marti 20 mai la cimitirul Laromet (iesirea din Bucurestii Noi spre Buftea) nu stiu inca sigur ora dar imediat cum o aflu v-o anunt .....

Nu veniti cu motociclete ... familia nu vrea sub nici o forma sa auda sau sa vada motoare ... .. este deja o tragedie mult prea mare ca sa ne permitem sa ii mai suparam si noi ... asa ca lasati comentariile gen "nu cred ca e normal", ASTA este dorinta familiei ...

asa ca daca doriti sa aduceti un ultim omagiu celui care a fost ALIN, stiti ce aveti de facut!

 

va rog nu mai postati daca nu aveti informatii sigure.

revin cu ora inmormantarii

 

DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA, COPILE .....

ora 12

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La intrarea in pasaj ar trebui inchis drumul dinspre plaza pentru ca e plin de retardati care nu se asigura cand intra si era sa o patesc si eu grav acolo. Veneam dinspre Brasovului si nu aveam cine stie ce viteza, i-am vazut pe 2 conservari ca vor sa intre in pasaj din parcare de la plaza si am franat din timp. Au intrat amandoi unul pe banda 1 si celalalt pe banda 2 fara sa lase nici un pic de loc. Mare grija acolo ca e pericol.

 

Dumnezeu sa-l ierte pe motociclist :rolleyes: pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu zic sa nu mai incerce nimeni sa dea vina pe altcineva sau pe altceva. A fost vina lui si punct. A franat foarte tarziu si viteza hai sa fim seriosi ca nu era doar de 100. Ati vazut motoreta? Banuiesc ca nu dar cauciucuri... ducea lipsa. Si inca un aspect foarte important pe care vreodata o sa-l bage lumea asta la cap: MOTOCICLISMUL ESTE SELECTIE NATURALA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o faza foarte urata si din punctul meu de vedere nu e corecta pentru ca lui i-ar fi placut sa mergem calare :rolleyes:

[/quot

 

 

Cand mori de motocicleta sincer nu stiu daca iti mai arde sa vina prietenii sa te conduca pe ultimul drum calare...

 

Cred ca ai inteles ca vreau sa spun

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu as vrea. A fost pasiunea care m-a bagat in pamant, dar a fost pasiunea mea. Si prietenii mei la fel de pasionati ca mine. Vorba cuiva, e selectie naturala motociclismul.

Acum esti, maine iti scapa mana in gaz sau iti intoarce unul in fata si nu mai esti. Dar eu personal as vrea sa fiu condusa pe ultimul drum cu motoare. Pe parinti ii inteleg insa, ei sunt cei care nu vor sa auda de ele. Normal, de vreme ce "motocicleta" l-a omorat, nu faptul ca i-a dat el gaz sau ca i-a intors unul in fata.

Intotdeauna parintele va cauta sa dea vina pe ceva, e normal, mai ales ca i-or fi zis de mii de ori ce periculos e, si e normal pentru ca e parinte si isi ingroapa copilul. Trebuie respectata totusi dorinta lor. Sper sa nu am parte niciodata de asemenea durere.

 

Era o vorba: shit just happens. Pacat de el, sa-i fie tarana usoara...

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am venit de la biserica.

va rog inca o data insistent sa nu veniti cu motoarele!!!!!

am mai vorbit inca o data cu familia lui si nu vor sa auda de asa ceva.

haideti sa-i respectam.

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intrarea in pasaj ar trebui inchis drumul dinspre plaza pentru ca e plin de retardati care nu se asigura cand intra si era sa o patesc si eu grav acolo. Veneam dinspre Brasovului si nu aveam cine stie ce viteza, i-am vazut pe 2 conservari ca vor sa intre in pasaj din parcare de la plaza si am franat din timp. Au intrat amandoi unul pe banda 1 si celalalt pe banda 2 fara sa lase nici un pic de loc. Mare grija acolo ca e pericol.

 

Fratele meu, din respect pentru efortul unora de a-ti citi postul, fa si tu un efort si citeste tot topicul inainte de a posta.N-are nici o legatura zona pe care o descrii (ca si altii de altfel) cu zona accidentului.Accidentul a fost IN PASAJ.

 

Credeam ca ajung aia care bat campii cu udatul strazilor in cazul da fata.....

 

 

Ba eu zic sa nu mai incerce nimeni sa dea vina pe altcineva sau pe altceva. A fost vina lui si punct. A franat foarte tarziu si viteza hai sa fim seriosi ca nu era doar de 100. Ati vazut motoreta?

 

Ba, eu zic sa te abtii de la comentarii privind viteza atat timp cat nu ai fost acolo.Sau crezi ca daca franezi prea tarziu la 80km /h ,zbori de pe motor si te lovesti DIRECT IN CAP sau LA COLOANA cu 50 km/ h de bara unui automobil te scoli de acolo si pleci sa-ti iei o inghetata de vanilie ?

 

Ne-am dat draqului pe forumul asta. Ne-am murdarit de sus pana jos de obiectivitate.Cred ca este cea mai obiectiva comunitate din galaxie care-si critica membrii.Iti intoarce unul in fata in 5 metri si te face praf..."AI AVUT VITEZA".....Moare unul ca taie un conservar banda continua..."FRATE , CINE L-A PUS SA MEARGA CU VITEZA "? Ca voi mergeti cu 40 prin oras...mai ales prin pasaj cand este liber...A dreaqului ipocrizie ! Cel mai mult imi place ca posteaza d'astea numai d'astia cu motoare sportive.

 

Cand mori de motocicleta sincer nu stiu daca iti mai arde sa vina prietenii sa te conduca pe ultimul drum calare...

Cred ca ai inteles ca vreau sa spun

 

S-au intalnit cazuri in care familia a fost de acord cu prezenta motociclistilor la inmormantare,vezi cazul Plevnei, familia acceptand prezenta acestora.Asa ca este mai bine sa se intrebe familia inainte de tristul eveniment cum s-a intamplat acum.eEste bine sa se respecte dorinta familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja mi se rupe sufletul cand aud ca tot mai multi tineri mor pentru pasiunea lor din pacate.Dar la noi nu se poate merge cu moto.Am trecut recent prin pierderea fratelui meu si stiu cum este.Sincere condoleante.Ve'ti trece pesta asta ca nu se poate altfel.

 

PS: noi am decis sa vina si motociclisti pentru ca era pasiunea lui si i'am respectat'o si pe ultimul drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja mi se rupe sufletul cand aud ca tot mai multi tineri mor pentru pasiunea lor din pacate.Dar la noi nu se poate merge cu moto.

de ce nu se poate merge? din cauza ca se mai pierd cateodata unii "pentru pasiunea lor" cum zici tu si din alte varii motive??... chiar nu va inteleg pesimismul si fatalismul asta mai fratilor.........

 

RIP baiatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ora inmormantarii este 12 asa cum a completat cineva mai devreme ...

 

familia va transmite din nou rugamintea de a nu veni cu motoare sau cu ceva echipament pe voi care sa aminteasca macar de motocicleta!

ps. Ralucone ... parintii in acest caz nu mai au nimic de spus pentru ca sunt de mult decedati ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o vorba: shit just happens.

 

de fapt vorba era: shit happens.it's only bad when it happens to you..

hmm?

 

pacat de el si de altii.. toti tineri..ar fi putut face atatea..asta este din pacate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu m-am gandit sa-i incalc dorinta matusii lui de a nu veni cu moto doar am zis ca nu e corect fata de el NU O LUATI IN NUME DE RAU! NU O SA VIN CU NIMIC SA AMINTEASCA DE MOTO

ziceam asta doar prin prisma faptului ca nu cred ca e cineva aici care daca (DOAMNE FERESTE!!) pateste ceva l-ar deranja sa vina toti cu moto AGAIN NU O SA VINA NIMENI CU MOTO ERA DOAR O PARERE FARA NICI UN PIC DE RAUTATE

RIP!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja mi se rupe sufletul cand aud ca tot mai multi tineri mor pentru pasiunea lor din pacate.Dar la noi nu se poate merge cu moto.Am trecut recent prin pierderea fratelui meu si stiu cum este.Sincere condoleante.Ve'ti trece pesta asta ca nu se poate altfel.

 

PS: noi am decis sa vina si motociclisti pentru ca era pasiunea lui si i'am respectat'o si pe ultimul drum.

 

 

Si mie imi dau o stare ciudata toate aceste evenimente, insa ma bucur ca am motocicleta, ma simt bine pe ea, gresesc cat de putin pot iar daca vreodata vreun tampit mi-o face... asta e. Ca o paralela, nu stiu daca ati vazut stirea cu camionagiul ala care a murit pt ca alt camion, la trecerea pe sub pod depasea limita de inaltime, iar incarcatura a cazut chiar pe cabina saracului camionagiu care circula cu 70, fara sa aiba vreun potential pericol care sa-l pandeasca. Daca se intampla, se intampla si in casa cand nu te astepti, insa noi suntem datori sa incercam sa avem grija de noi cat putem. Nu renunt la moto, imi place mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te la pompele de pe Dambovita ... ma mir ca nu stii de unde se alimenteaza salubritatea cu apa de udat carosabilul :rolleyes:

 

cum frate? tocmai din dambovita? eu credeam ca din dunare =))

 

cisternele se alimenteaza de la podul eroilor si ciurel. si eu era sa o patesc anul trecut cu udatura.

 

ba si de langa timpuri noi, langa uzina cu acelasi nume. stiu asta destul de bine pentru ca acum vreo 2 ani sau 3 am dat peste un semn de circulatie postat cam departe de trotuar tocmai pentru a delimita spatiul unde se opresc masinile pentru a lua apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu, din respect pentru efortul unora de a-ti citi postul, fa si tu un efort si citeste tot topicul inainte de a posta.N-are nici o legatura zona pe care o descrii (ca si altii de altfel) cu zona accidentului.Accidentul a fost IN PASAJ.

Se pare ca un retard cu o duba a fortat intrarea iesind de la Mall, motociclistul l-a evitat, a intrat in voblaj, pierdut controlul si buf. Nu stiu din ce cauza era asfaltul umed in acel moment dar pe acolo TREC regulat cisternele URBAN si uda, chiar si dupa miezul noptii.

 

cum frate? tocmai din dambovita? eu credeam ca din dunare =))

Raul Dambovita, Splaiul Independentei, chiar langa Casa Radio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca un retard cu o duba a fortat intrarea iesind de la Mall, motociclistul l-a evitat, a intrat in voblaj, pierdut controlul si buf. Nu stiu din ce cauza era asfaltul umed in acel moment dar pe acolo TREC regulat cisternele URBAN si uda, chiar si dupa miezul noptii.

 

Accidentul s-a produs IN PASAJ , la vreo 50-60 m de intrare spre directia Crangasi.Intrarea /iesirea de la Plaza este la fel la peste 50m de intrarea in pasaj .Crezi ca a facut un voblaj de peste 100 de metri ? La ce viteza la intrarea in pasaj ,daca este asa cum crezi tu ?

 

Cu toate ca spui tu cu manutzle tale ca ai cunostinta de faptul ca pasajul este ud din cauza infiltratiilor (DAR DOAR PE MARGINE, zic eu) aduci vorba iar de cisterne. Se vede clar, este uscat carosabilul .N-are nici o legatura udatul strazilor cu acest accident.Viziera fumurie l-a bagat in belea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul s-a produs IN PASAJ , la vreo 50-60 m de intrare spre directia Crangasi.Intrarea /iesirea de la Plaza este la fel la peste 50m de intrarea in pasaj .Crezi ca a facut un voblaj de peste 100 de metri ? La ce viteza la intrarea in pasaj ,daca este asa cum crezi tu ?

 

Cu toate ca spui tu cu manutzle tale ca ai cunostinta de faptul ca pasajul este ud din cauza infiltratiilor (DAR DOAR PE MARGINE, zic eu) aduci vorba iar de cisterne. Se vede clar, este uscat carosabilul .N-are nici o legatura udatul strazilor cu acest accident.Viziera fumurie l-a bagat in belea.

uuuups.......ai belit-o......vor sari si pe tine acum......sa ne ascundem, sa fugim........

 

vreti adrenalina, ok, gaz la blana, forja.......da-i tare, nu-i selectie naturala, e lipsa de logica.........problema este ca, uneori, adrenalina curge un pic mai lent decat viteza de deplasare.......si muschii au raspuns intarziat.........iar fiarele, pana si corpul uman, toate au inertie......asta e fizica.......si, oricat am vrea sa o incalcam, ca pe orice alta lege scrisa sau nescrisa, pe asta chiar nu putem..........cine vrea sa boicoteze masinile de udat este de-a dreptul batut in cap......

imi pare rau pentru decedat, nu l-am cunoscut, dar, parerea mea de rau nu-l poate ajuta cu absolut nimic........daca el nu s-a putut ajuta singur, acum nu-l mai poate ajuta nimeni......... trebuie sa ajungem toti la o unica concluzie, nu este nimeni responsabil pentru propriile noastre actiuni, nimeni altcineva decat noi, daca noi nu ne pazim, nu ne va pazi nimeni....... sa nu-i dati cu d-zeu in sus si in jos ca sunteti patetici.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am viziera fumurie, trec frecvent prin pasaje si nu ma infig in masini. Nu cred ca a fost viziera. A fost viteza + altceva (duba, umezeala, neatentie, etc).

 

Iti respect parerea , dar vizierele fumurii sunt de mai multe feluri si trebuie tinut cont si de asta. Eu era sa mi-o fur la o viteza relativ mica doar cu ochelarii casti pe care o am asa ca in continuare cred ca asta a fost cauza principala si mai putin viteza pe care nu avem cum s-o stim cu exactitate.

Stiu in schimb ca iti poti rupe gatul si daca iti iei una in mecla mai serios ,asa ca viteza mi se pare oarecum irelevanta in cazul asta .Putea sa se duca taras cand a zburat de pe motor si sa-si rupa doar o mana cum au patit multi altii. Nu este singurul care a "furat-o" in pasajul ala.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am una foarte inchisa (HJC Dark Smoke) si tot nu am avut probleme. Daca treci de o anumita varsta (min. 40 cred) ochii incep sa aiba probleme in a se adapta la schimbarea brusca a intensitatii luminoase (d'aia un flash dat unui mos il poate orbi pentru 10-15 secunde). Iar pasajul e luminat acceptabil. Fiind coloana oprita in pasaj, e posibil sa n-o fi vazut-o decat prea tarziu pentru ca datorita pantei o vezi la 50-100 metri daca se intinde in aproape tot pasajul (si uneori o face). Iar 100m la 100km/h, in panta, pe umezeala la intrare.... nu ajung pentru o franare in siguranta.

 

Chiar daca nu-i stim viteza, desi au existat urme de franare destul de lungi, totusi motorul e zob. Ceea ce nu poate insemna decat viteza mult peste limita legala. Cred ca daca avea 50km/h si nu frana de loc, tot nu era asa grav.

 

Sper sa fie o lectie pentru toti: nu ai vizibilitate, reduci viteza. Sa accelerezi fara sa stii ce-i in pasaj, dupa curba, dupa boscheti, dupa camionul oprit langa trecerea de pietoni nu inseamna decat o cariera scurta de motociclist/sofer. Ulciorul nu merge de multe ori la apa. Nu vreau sa fiu lupul moralist intr-un topic despre un motociclist mort dar daca nu se invata nimic (nici) din accidentul asta, moartea lui a fost inutila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad cati membrii are forumul asta. Foarte multi ! Insa va spun, sunt la fel de multi motociclisti care nu-l citesc. Sa stii ca forumul asta are efect si sunt multi cei care au invatat foarte mult citind ce scrie aici. Sunt exceptiile triste, vor mai fi, speram insa sa nu mai creasca si apropo, macar cei care citesc... aveti grija ca vine weekendul si ati vazut ca au fost accidente grave in fiecare de cand a inceput sezonul. Va recomand soseaua intre drumul national catre urziceni si comuna 4 Frati, este la un moment dat o portiune dreapta foarte lunga (kilometri intregi), foarte libera si sosea decenta. In plus este padure si pe stanga si pe dreapta, aer curat. Am mers cu 170 pe o portiune acolo weekendul trecut ! A fost atat de safe ca n-am vazut 5-10 minute nici o masina si cand am vazut-o am redus drastic viteza.

Editat de tudor@manowar.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am una foarte inchisa (HJC Dark Smoke) si tot nu am avut probleme. Daca treci de o anumita varsta (min. 40 cred) ochii incep sa aiba probleme in a se adapta la schimbarea brusca a intensitatii luminoase (d'aia un flash dat unui mos il poate orbi pentru 10-15 secunde). Iar pasajul e luminat acceptabil. Fiind coloana oprita in pasaj, e posibil sa n-o fi vazut-o decat prea tarziu pentru ca datorita pantei o vezi la 50-100 metri daca se intinde in aproape tot pasajul (si uneori o face). Iar 100m la 100km/h, in panta, pe umezeala la intrare.... nu ajung pentru o franare in siguranta.

 

Chiar daca nu-i stim viteza, desi au existat urme de franare destul de lungi, totusi motorul e zob. Ceea ce nu poate insemna decat viteza mult peste limita legala. Cred ca daca avea 50km/h si nu frana de loc, tot nu era asa grav.

 

Sper sa fie o lectie pentru toti: nu ai vizibilitate, reduci viteza. Sa accelerezi fara sa stii ce-i in pasaj, dupa curba, dupa boscheti, dupa camionul oprit langa trecerea de pietoni nu inseamna decat o cariera scurta de motociclist/sofer. Ulciorul nu merge de multe ori la apa. Nu vreau sa fiu lupul moralist intr-un topic despre un motociclist mort dar daca nu se invata nimic (nici) din accidentul asta, moartea lui a fost inutila.

 

Daca tu nu ai probleme asta nu inseamna ca altcineva nu are. Oamenii sunt diferiti ca si caracterici fiziologice mai ales in ceea ce priveste capacitatatea auditiva si vizuala .Cand am dat de B (pe vremea mea taica...) mi-au facut aia teste ca sa vada daca sunt discromat. Cand am dat de A acu' trei ani nici macar un test banal de vedere sau sa vada daca sunt daltonist. NIMIC. CINE MAI VERIFICA ASTA ACUM ? M-au intrebat de ochelari la testul psihologic....De ce ? Poate imi spune si mie cineva. Eu am avut problema asta si te rog sa ma crezi pe cuvant ca nu sunt un terminat de 40 de ani....mai am doi ani pana atunci.

 

Nu merge nimeni acolo cu 50km/h ...sa fim realisti. Nu am spus ca nu avea viteza mai mare decat trebuia, a contribuit si viteza la accident ca si in multe altele ,ci faptul ca nu aceasta este in plan secundar in cazul de fata.Daca avea vizibilitate mai buna reactiona mai devreme si poate era altul deznodamantul.

 

In rest sunt de acord cu ce zici tu mai putin cu udatura care vad ca nu-ti iese din cap.Era uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut problema asta si te rog sa ma crezi pe cuvant ca nu sunt un terminat de 40 de ani....mai am doi ani pana atunci.

40 nu e inceputul. De la 25 de ani incepe sa scada acuitatea vizuala nocturna, de la 40 devine sesizabila, de la 60 deranjanta (persoanele de 60+ evita drumurile noaptea), de la 80 periculoasa.

 

In rest sunt de acord cu ce zici tu mai putin cu udatura care vad ca nu-ti iese din cap.Era uscat.

Era uscat in locul unde cazuse, cel filmat. Dar probabil, ca de obicei, la intrarea in pasaj era umed (infiltratii permanente). Stiu bine pasajul ala si-l evit tocmai datorita umezelii de la intrare datoare infiltratiilor, apei ce iti care din tavan pe casca si blocajelor frecvente. Daca el abia la intrarea in pasaj a vazut coloana si a franat pe umezeala neincarcand suficient fața, probabil a blocat roata sau a intrat in voblaj. Plus viteza, game over.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Sa stii ca forumul asta are efect si sunt multi cei care au invatat foarte mult citind ce scrie aici. ...

 

Poate dadeati si dupa mine cu RIP-uri ... daca nu citeam sectiuni si sectiuni de pe forum, pierdeam noptile intregi la rand sa ma documentez sa vad posibilele cauze ale unui accident sa vad ce se poate intampla ... si uite asa am ajuns la concluzii multe ... am invatat multe chiar daca inainte de a citi pe forum ... ma gandeam ca doar eu sunt zmeu si ma duc cu viteze de peste 100+ (ca incepator din febr anul asta) ca doar nu mi s-a intampla mie ... si uite ca vad ce se intampla ... nasol ca se reduce numarul nostru prin decese ... n-am ce mai adauga ... ca sunt off topic

 

On Topic Condoleante familiei si celor care i-au fost aproape si l-au cunoscut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 nu e inceputul. De la 25 de ani incepe sa scada acuitatea vizuala nocturna, de la 40 devine sesizabila, de la 60 deranjanta (persoanele de 60+ evita drumurile noaptea), de la 80 periculoasa.

 

 

Era uscat in locul unde cazuse, cel filmat. Dar probabil, ca de obicei, la intrarea in pasaj era umed (infiltratii permanente). Stiu bine pasajul ala si-l evit tocmai datorita umezelii de la intrare datoare infiltratiilor, apei ce iti care din tavan pe casca si blocajelor frecvente. Daca el abia la intrarea in pasaj a vazut coloana si a franat pe umezeala neincarcand suficient fața, probabil a blocat roata sau a intrat in voblaj. Plus viteza, game over.

asta e ....accidentele cu deces si fara martori.........le judeca ....cumm da dzeu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...