Sari la conținut

Magheru-Galeriile orizont


duracell
 Share

Postări Recomandate

ce fizionomie de om bun are Radu..shi ce recenta e poza..

Inca odata condoleate familiei si tuturor celor care l'au cunoscut personal.

:drink:

 

 

@nflt: excelent post!

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 220
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

stau si ma gandesc...am fost de fata la accidentul lui radu .... azi la inmormantarea lui radu am fost aprox 40-50 de motociclete.

pe de alta parte ma gandesc la statisticile de pe acest form si ma gandesc...dintre cei 40-50 de astazi, cati vor muri in acest sezon???

Editat de memo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......................

pe de alta parte ma gandesc la statisticile de pe acest form si ma gandesc...dintre cei 40-50 de astazi, cati vor muri in acest sezon???

la altceva nu te gîndesti ?!?

 

sa-l ierte Dumnezeu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau si ma gandesc...am fost de fata la accidentul lui radu  .... azi la inmormantarea lui radu am fost aprox 40-50 de motociclete.

pe de alta parte ma gandesc la statisticile de pe acest form si ma gandesc...dintre cei 40-50 de astazi, cati vor muri in acest sezon???

Vorbeshti in plus. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fie tzarana usoara...

Am discutat problema si cu un medic si el parea nedumerit cum de a avut asemenea traumatisme in urma coliziunii mai ales ca purta si protectii? In ultima saptaman din spital stie careva ce s-a intamplat?

 

Despre soferul criminal ce se aude?

 

:drink: RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are nevoie de ei acolo in rai !

 

Eu sunt speriat foarte tare de sistemul medical. Mi se pare destul de ciudat sa scapi de accident si sa mori la o saptamana in spital , mai ales ca nu parea asa grav accidentul .

 

Eu cred ca au fost luate decizi gresite si din partea medicilor.

 

Pe viitor , daca ai accident , cum iti alegi spitalul? te duce salvarea automat ? am auzit ca la Universitar e mai bine ca la urgentza floreasca !

 

Ce credeti ?

 

Condoleantze familiei !

:drink:

 

este trist ca mor atat de multi mai ales ca nu este vina lor, condoleante familiei, nu stiu de ce dumnezeu ia asa oameni de pe pamant :laugh:

196118[/snapback]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fanele, ciudata intrebare.... Cel mai bine e la Universitar, din punctul de vedere al meu si, presupun, si al lui Drog'... Mi-e sila sa comentez restul..

 

 

PS> ca sa nu mai discut in contradictoriu cu danoprea, spun doar atat. Am doua fracturi pe care domnii doctori din Urgenta nu le-au vazut... Asa cum probabil au uitat sa-mi administreze tratamentul sau sa ma panseze. Dar nu mai insist cu asta. Am scris suficient pe topicul celalalt pe tema asta.

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de off-topic: una e sa stai acasa, alta e sa te duci la servici in scirba si sa gresesti provocind unui om multe neplaceri sau chiar moartea.

Sa nu uitam de juramintul pe care il fac, si pe care nimeni nu il baga in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS> ca sa nu mai discut in contradictoriu cu danoprea, spun doar atat. Am doua fracturi pe care domnii doctori din Urgenta nu le-au vazut... Asa cum probabil au uitat sa-mi administreze tratamentul sau sa ma panseze. Dar nu mai insist cu asta. Am scris suficient pe topicul celalalt pe tema asta.

196305[/snapback]

 

Si eu am mai scris despre problemele sistemului medical din RO. Cred ca prima dintre ele este scoala pe care o fac. Si care e de cacao. Nu stiti ca TOTI iau doar 9 si 10 ?? Nu vi se pare ciudat ??

 

Sigur ca in orice meserie, exista meseriasi mai buni si meseriasi mai slabi. Din pacate, in RO predomina cei din a doua categorie. Stiti cat de greu este sa gasesti un instalator bun ?? Sau un faiantzar bun ?? Care sa stie si teorie, sa lucreze cu cap si sa mai aiba si mana buna ?? La fel si cu doctorii :( :baldy:

 

Cumnata mea este proaspat stomatolog. Imi povesteste despre atitudinea unora dintre profesorii ei, care se uita la studenti ca la viitorii concurenti si in consecinta prefera sa nu-i invete nimic... Am un prieten fost medic stagiar la Municipal, si imi povestea cum acolo "profesorii" nu ii lasa pe stagiari sa puna mana pe bolnavi, ca de! le iau painea de la gura...

 

Sa nu-i :laugh: pe toti ??

 

La scoala nu invata nimic, apoi iar nimic, treptat unii invata sa isi compuna fitze de fitze ca sa tina loc de stiinta, si uite asa nimerim noi pe mana lor... Si ne servesc ignoranta lor cu mare pompa, la nivelul medicinei de la mijlocul secolului trecut.

 

Dupa cum vedeti, nici macar nu am pus problema banilor (dupa care alearga ca nehalitii), pentru ca dupa parerea mea nu asta e problema principala. Problema principala e ca te lasa sa mori sau te lasa mutilat pentru ca NU STIU CE SA-TI FACA :drink: , indiferent cati bani le-ai da...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nu au asa mici salariile .

Mai ales daca ai ceva vechime ajungi si la 25 de milioane.

Plus ca iau bani negrii ... eu cred ca o duc foarte bine, ar trebui sa fie mai atenti !

Sa va uitati si ce masini au :drink:

 

 

 

Pe salariile alea,eu in locul lor(al medicilor si al celorlalte cadre medicale) nu m-as duce nici daca ar fi sa stau si sa joc table.

196319[/snapback]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ticolino@: nu se mai prea inghesuie lumea la medicina,nu mai e ce era demult;acum majoritatea se baga la asistenti ca sa o taie afara.

Ipman@: treaba cu juramantul e oha,si-n armata se jura si d'aia nu pot aia pentru tara(vezi generali cu piciorul in gips :drink: )

DragosKTM@: mesteri buni nu mai gasesti in RO deoarece au plecat afara si marea majoritate sau intors cu bani si si-au facut firma unde nu mai muncesc ei ci au angajati care nu se ridica la nivelul lor.

Fanel@: eu vorbeam de salariile de la stat si nu de cele din sistemul privat sau de spagi.Masini "periculoase" au si ciorile alea care fac trafic la coltul blocului si daca-i intrebi de salarii zic ca n-au bani de o chifla.Salariu de 25 de mil. o avea Oprescu dar nu uita ca ocupa 4 functii,deci practic sunt 4 salarii de director+medic insumate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si atunci de ce se inghesuie asa lumea la medicina?

 

(cel putin asa era acum cativa ani, 10/loc, acum nu mai stiu)

196359[/snapback]

 

offtopic:

{

Nu se mai inghesuie! De la an la an sunt tot mai putini candidadti si tot scade exigenta la admitere. La Cluj, pana acum doi ani se dadeau doua probe, de anul trecut este una la alegere.

 

Apoi sunt 6 ani GREI de studiu! Apoi rezidentiatul, iarasi deosebit de greu, asta daca reusesti la examenul de rezidentiat. Intr-o vreme rezidentilor li se spunea "rezistentii" caci trebuiau sa reziste cate doua trei luni fara salarul lor de mizerie.

 

@DragosKTM: Nu sunt medic, dar cunosc destul de bine sistemul medical (in buna parte ca bolnav cronic) incat sa-ti pot spune ca medicii nu sunt mai altfel decat restul romanilor. Sunt dintre noi, dupa 10 ani de studiu greu sau de invarteala, imbracati in halat alb si pusi sa lucreze intr-un sistem infect! (pus la punct tot de noi) Rezultatul este ceea ce apuci sa vezi. Sunt si o gramada de oameni deosebiti, sunt o gramada care mor tineri de infarct sau ajung la nebuni (sau daca nu ajung, fac ca Ciomu). Sunt si multi excroci, pervertiti, corupti. Dar... stiti voi cum e cu generalizarile: "motociclistii sunt niste satanisti periculosi".

 

Deci Dragos, parerea mea este ca si ei sunt la fel de romani ca si vamesii, popii, politaii, judecatorii, avocatii, profesorii, functionarii publici, etc. Categoriile pe care nu-ti vine sa le bagi in enumerarea asta, nu sunt categorii mai sfinte ci doar mai lipsite de posibilitati de "afirmare".

}

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord. :bounce:

Eu nu fac decat sa arat unde sunt problemele (dupa parerea mea). Primii pasi spre rezolvare sunt constientizarea si localizarea lor. Apoi mai vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am mai scris despre problemele sistemului medical din RO. Cred ca prima dintre ele este scoala pe care o fac. Si care e de cacao. Nu stiti ca TOTI iau doar 9 si 10 ?? Nu vi se pare ciudat ??

 

 

Dragos, ai dreptate dar nu 100%. Eu cunosc foarte multi medici tineri in Ro, cunosc si sistemul american. Nu stiu cum e acum, dar acum citiva ani facultatea de medicina era de departe cea mai grea. Are multe bube (atitudinea profesorilor fata de studenti e absolut oribila in multe cazuri, multi incompetenti, familii intregi care se aduc unul pe altul in facultate, spaga institutionalizata - examenele aveau preturi clare, in specila pentru straini), dar treaba se face cam la fel cum se face peste tot in Romania. Cu toate astea daca te duceai in camine la Poli era bairam nonstop si viata frumoasa, la ei era mereu liniste, mereu aveau de invatat, stateau in spitale pina la 9 seara, erau obligati sa fie prezenti la cursuri (eu ma stresam exact 2 luni pe an, in rest era vacanta, nu stiam profesorii la fata, si citi eru ca mine... din 200 veneau la curs 5 de la care trageam la xerox) etc. Faptul ca "toti" iau 9 si 10 nu spune mare lucru, una la mina ca nu iau toti (sau nu pe vremea aia), doi la mina ca e evident ca sint studenti mai de calitate (pe medie) decit la mecanica de exemplu unde se intra cu nota minima si mai ramineau si locuri.

E, dupa 6 ani de stres adevarat, un an de stagiatura cu 50-70$, 3-9 ani de rezidentiat (aici a mai scazut), examen de secundariat si exmen de primariat poti sa zici ca esti cit de cit doctor. Citi pot sa invete un teanc de carti care imi ajung mie pina la sold sau mai sus pentru examenul de rezidentiat (care e foarte competitiv) traind din 70$/luna? Hai sa aud. Ca sa nu mai spun cit costa teancul ala numai sa-l cumperi, ca au cite 1000 de pagini si poze color. Oricum ar fi salariile sint mizere in general, oamenii astia ar trebui sa faca mai multi bani ca oricine, cum e si in alte tari. Cind te gindesti cite cartoafe sa-ti cumperi azi, ti-e cam greu sa te concentrezi la pacient.

 

Dovada ca se face suficienta scoala (dar numai pentru cine chiar vrea si pasionat) este ca sint multi doctori romani in USA. E greu (mai ales din cauza limbii si a diferentelor de procedura, sistem si mentalitate), dar fac fata. Nu se invata mai mult aici poate doar ceva mai eficient si profesorii sint altfel. Ce ii strica cu adevarat e sistemul care ii plateste jalnic. Asa scade si calitatea ca a ajuns sa se intre la medicina din oficiu aproape.

 

 

Oricum, ma seaca teribil astia care n-au idee de nimic dar isi dau parerea despre erori medicale numai asa, ca simt ei in cum bate vintul. Imi pare rau pentru omul care a murit dar e stupid sa dai vina pe doctori cind habar n-ai ce s-a intimplat de fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos, ai dreptate dar nu 100%. Eu cunosc foarte multi medici tineri in Ro, cunosc si sistemul american. Nu stiu cum e acum, dar acum citiva ani facultatea de medicina era de departe cea mai grea. Are multe bube (atitudinea profesorilor fata de studenti e absolut oribila in multe cazuri, multi incompetenti, familii intregi care se aduc unul pe altul in facultate, spaga institutionalizata - examenele aveau preturi clare, in specila pentru straini), dar treaba se face cam la fel cum se face peste tot in Romania. Cu toate astea daca te duceai in camine la Poli era bairam nonstop si viata frumoasa, la ei era mereu liniste, mereu aveau de invatat, stateau in spitale pina la 9 seara, erau obligati sa fie prezenti la cursuri (eu ma stresam exact 2 luni pe an, in rest era vacanta, nu stiam profesorii la fata, si citi eru ca mine... din 200 veneau la curs 5 de la care trageam la xerox) etc. Faptul ca "toti" iau 9 si 10 nu spune mare lucru, una la mina ca nu iau toti (sau nu pe vremea aia), doi la mina ca e evident ca sint studenti mai de calitate (pe medie) decit la mecanica de exemplu unde se intra cu nota minima si mai ramineau si locuri.

E, dupa 6 ani de stres adevarat, un an de stagiatura cu 50-70$, 3-9 ani de rezidentiat (aici a mai scazut), examen de secundariat si exmen de primariat poti sa zici ca esti cit de cit doctor. Citi pot sa invete un teanc de carti care imi ajung mie pina la sold sau mai sus pentru examenul de rezidentiat (care e foarte competitiv) traind din 70$/luna? Hai sa aud. Ca sa nu mai spun cit costa teancul ala numai sa-l cumperi, ca au cite 1000 de pagini si poze color. Oricum ar fi salariile sint mizere in general, oamenii astia ar trebui sa faca mai multi bani ca oricine, cum e si in alte tari. Cind te gindesti cite cartoafe sa-ti cumperi azi, ti-e cam greu sa te concentrezi la pacient.

 

Dovada ca se face suficienta scoala (dar numai pentru cine chiar vrea si pasionat) este ca sint multi doctori romani in USA. E greu (mai ales din cauza limbii si a diferentelor de procedura, sistem si mentalitate), dar fac fata. Nu se invata mai mult aici poate doar ceva mai eficient si profesorii sint altfel. Ce ii strica cu adevarat e sistemul care ii plateste jalnic. Asa scade si calitatea ca a ajuns sa se intre la medicina din oficiu aproape.

 

 

Oricum, ma seaca teribil astia care n-au idee de nimic dar isi dau parerea despre erori medicale numai asa, ca simt ei in cum bate vintul. Imi pare rau pentru omul care a murit dar e stupid sa dai vina pe doctori cind habar n-ai ce s-a intimplat de fapt.

201579[/snapback]

 

:crack:

 

Vrajitorul a reusit sa descrie foarte bine starea sistemuluimedical romanesc si a scolii medicale. Imi amintesc acum de medici romani care au socat lumea medicala occidentala, punand diagnostice corecte numai din discutia cu pacientul si examinare clinica (fara prea multe investigatii paraclinice). Asta in timp ce in occident pentru orice rahat de raceala se fac tone de investigatii paraclinice la care ai nostri nici nu viseaza.

Sunt absolvent de medicina. Mi-am facut anul de stagiu la Spit. Victor Babes in anul 2002. Ei bine, sunt printre "norocosii" care au avut spor de 100% datorita faptului ca lucram in mediu cu factori de risc (boli infectioase), si numai asa, salariul meu era de 2,8 mil. lei. Cam cat dadeai pe setul complet de Medicina Interna a lui Gherasim. ca sa nu mai vorbim de lucruri sfinte cum ar fi Principiile medicinei interne de Harrison :bounce:

In ziua de azi, medicina este deschisa numai celor care au in spate o familie capabila sa-i intretina pana la varste destul de inaintate.

Ma opresc aici desi ar mai fi destule de zis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Escu@ foarte bine ca te opresti aici,ca oricum marea majoritate nu o sa inteleaga mai nimic.Tu esti medic si mergi cu Nipru,tatal meu e medic si merge cu autobuzul!Asta spune multe,zic eu!Eu de asta n-am vrut sa-l urmez si nu m-am facut medic,ca veneau sa-mi aminteasca de juramant cate unii care n-au loc in Mertzan sau nu le ajunge soseaua pe nu stiu ce vitezana(care mi-as cumpara in doua vieti din salariul de medic) si care marea majoritatea fenteaza fiscul in fel de fel de metode.Daca am plati cu toti impozitele si am declara corect veniturile sigur am beneficia de servicii mai bune dar intr-adevar nu am mai avea atatea vile,masini si motociclete scumpe.Cat timp patronei cu masini de sute de mii de euro au pe cartea de munca salariul minim pe economie sa nu aiba pretentii sa-i reanimez eu pe marginea drumului ca am jurat nu stiu ce la scoala,ca nu pot,mi-e rau de la stomac ca n-am mancat!

Editat de Catallin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo tati... astia sunt medicii de care e nevoie.ti-as mai zice eu, dar nu asta e locul si topicul potrivit

201829[/snapback]

 

Xander, chiar sunt curios ce gandesti tu despre medici, si pentru ca vreau neaparat sa aflu, o sa deschid un topic pe aceasta tema. Tzin insa sa te anuntz de pe acum, am renuntzat la medicina din cauza salariilor de C.A.C.A.T.

 

Uita-te pe Alte discutii, deschid topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp patronei cu masini de sute de mii de euro au pe cartea de munca salariul minim pe economie sa nu aiba pretentii sa-i reanimez eu pe marginea drumului ca am jurat nu stiu ce la scoala,ca nu pot,mi-e rau de la stomac ca n-am mancat!

201809[/snapback]

 

 

:bounce: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catallin, sunt aproape de acord cu tine. Atat ca nu cunosc proportia medicilor de treaba fata de restul. Provin din unul din cele mai de rahat orase din tara din punctul asta de vedere. Daca va inchipuiti ca in Bucuresti sau in orasele mari exista coruptie in spitale, nici nu visati ce se intampla pe la case mai mici. Fata de ai nostri orice schimbare poate fi doar pozitiva. Nici macar asistentele sau portarii nu te lasa sa scapi netaxat. E o foame de bani abjecta. De astia nu-mi pare rau si nu le duc grija ca si-o poarta singuri.

De cei pe care am avut ocazia sa-i cunosc in Timisoara sau Targu Jiu(astea-s locurile de care am avut parte personal sau in familie), am total alta parere, acolo nu m-a intrebat nimeni de bani inainte de a face ceva.

Cei pe care-i cunosc indeaproape insa mai intai te taxeaza si apoi, daca sunt in o zi buna, poate te si ajuta. Si au ei grija sa se descurce financiar. Ajunge sa te uiti in parcarea spitalului de aici si te lamuresti, la fel cum ajunge sa te uiti in parcarea universitatii locale si-ti ajunge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...