Sari la conținut

Postări Recomandate

oricum, comparatia se vroia a fi una de ordin " sentimental", nicidecum tehnica

 

 

:angry:

 

Chiar si de ordin "sentimental", inteleg ca pana la urma totusi a fost o comparatie :baldy:

 

Mah, lasa sentimentele, chiar daca e greu :angryfire: Gandeste-te exact unde vrei sa te dai cu motoru' mai mult. Mergi mai mult prin oras si drumuri scurte pana la munte-mare & putin off road, ia-ti 800. Vrei sa pleci pe distante mari prin EU si restul, ia-ti 1200.

 

Succes :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

apropo de calcule si mobre, intrebare pt cei care au mers si cu 800 si cu 1200,

intre un f 800 nou si un 1200 sh ce sa fie ?

ma tot roade intrebarea asta...

ma gandesc ca la 12 000E cat e un F800nou, se gaseste un 1200sh in mintile lui

 

 

bafta !

 

F800 GS este foarte inalt! Desi am 1.88 inaltime si ceva picioare lungi, cand m-am suit pe el atingeam cu varfurile. Pe R12GS am stat muuullt mai bine. Asa cum s-a scris mai sus, daca vrei turing si drumuri luni atunci indreapta-te spre R12GS.

M-am uitat pe mobile.de si unul din 2005 este in jur de 8000E. Unul din 2007 era cam 10000E.

O solutie de compromis, daca nu vrei coclau deloc ar fi F800 ST. E acelasi motor ca pe F800 GS si scapi si de lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum s-a scris mai sus, daca vrei turing si drumuri luni atunci indreapta-te spre R12GS.

Nu numai touring se poate cu R1200GS. Anul trecut am ajuns pe Leaota, pe Fagaras (Malita), la Sf. Gheorghe, Creasta Baiului, Creasta Latoritei si multe altele.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai touring se poate cu R1200GS. Anul trecut am ajuns pe Leaota, pe Fagaras (Malita), la Sf. Gheorghe, Creasta Baiului, Creasta Latoritei si multe altele.

Spor

 

Eh...normal ca se poate face si altceva cu el in afara de touring :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F800 GS este foarte inalt! Desi am 1.88 inaltime si ceva picioare lungi, cand m-am suit pe el atingeam cu varfurile.

Ciudat, eu la 1.80 ating cu toata talpa.Cred ca suspensia era setata altfel cand m-am suit eu.Oricum se poate lasa mai jos si de fata daca ti neaparat sa o ai.

 

P.S. Bai la voi merge tot asa de prost situl ca de cand au bagat astia reclame mie-mi merge ca kuru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Bai la voi merge tot asa de prost situl ca de cand au bagat astia reclame mie-mi merge ca kuru

De cind au bagat reclame site-ul parca merge cu frina de mina trasa,parca-i innecat sau merge-'ntr-un piston spart!

Salutari celor care-l pastoresc si de la mine! :angry:

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, nu e rau sa faca si adminii niste banuti cu reclame pe site.

 

 

pe ei nu-i plateste nimeni. tre platit banda, serverul, curentul, chestii trestii. nu-i treaba rea ca au ce pune pe site. lasa sa puna reclame. dar trebuiesc optimizate. sa nu le puna pe toata gramada, ca dureaza pana se incarca. sa le aseze in zone diferite pe pagina, ca sa se incarce separat.

 

etc.

 

Eu unul accept reclama pe situl asta, stiu costurie de mentenanta la asa ceva si sunt de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, nu e rau sa faca si adminii niste banuti cu reclame pe site.

pe ei nu-i plateste nimeni. tre platit banda, serverul, curentul, chestii trestii. nu-i treaba rea ca au ce pune pe site.

Eu unul accept reclama pe situl asta, stiu costurie de mentenanta la asa ceva si sunt de acord.

Accept si io,uneori is benefice,dar cind incurca,deranjeaza "negativ"(:baldy:),te scot din papuci si injuri!Inainte la un clik se incarca totul instant,de cind cu reclamele,pe linga faptul ca-s postate total aiurea,programul se incarca pret de-un tango cu baba! :angryfire: Bine-ar fi sa le posteze pe fiecare sectiune,in functie de reclama si profilul sectiunii respective.Zic si io...nu dau cu paru'...dar poate sint altii cu idei mai bune! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zice nimeni ca e rau sa puna reclama. Chiar foarte bine ca pot scoate un ban din asta. Sa tii un server public nu e tocmai un exercitiu caritabil. Nu se supara nimeni ca am blocat la mine pe browser reclamele. La urma urmei e masina mea.Corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cine sa-mi zica si mie care-i treaba cu indicatorul/afisajul ala din extrema dreapta a bordului de la RT? Banuiesc ca se mai gaseste si la altele. L-am observat de ceva timp si nu stiu ce indica.

post-21645-1237578474_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aulioo, boxe si control mp3-radio...de ce nu va luati masina domnilor. Mai atasati si o plasma mica si un jacuzi in spate si ati rezolvat treaba...

 

ce sa faci cu boxele pe motor nu am inteles...cat de tare tre sa asculti muzica pentru a o auzi in casca...

 

on-topic...nush ce face indicatorul ala. Probabil arata cat de puternic e semnalul de HBO si daca e incarcata bateria de la monitorul holografic care se deschide odata cu faza lunga....

 

 

LE

 

cred ca e ceva indicator tensiune baterie, temperatura, presiune

 

imi dau doar cu banuitul, pt ca eu nu ma uit la asa mobre :angry:

Editat de zeroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aulioo, boxe si control mp3-radio...de ce nu va luati masina domnilor. Mai atasati si o plasma mica si un jacuzi in spate si ati rezolvat treaba...

 

ce sa faci cu boxele pe motor nu am inteles...cat de tare tre sa asculti muzica pentru a o auzi in casca...

 

on-topic...nush ce face indicatorul ala. Probabil arata cat de puternic e semnalul de HBO si daca e incarcata bateria de la monitorul holografic care se deschide odata cu faza lunga....

 

 

LE

 

cred ca e ceva indicator tensiune baterie, temperatura, presiune

 

imi dau doar cu banuitul, pt ca eu nu ma uit la asa mobre :angry:

 

Jacuzi, plasma si fotel are LT-u :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fotel sau hotel?

 

mi se pare o contradictie genul asta de mobre, mari si comode ca o masina...la fel ca si scuterele cu motor de 650 cm3. sau cu mersul in vacante si sa incerci sa fie totul acolo ca si acasa.

 

de ce nu iti iei masina, de ce nu iti iei mobra, de ce nu stai acasa...

 

si oricum e mobra de om batran :angry:

 

cand o sa nu mai pot de oase, o sa imi iau si eu asa ceva probabil, si nu am sa cred pe nimeni ca eu am zis asa ceva...si cine zice, o sa ii dau cu o cruce in cap si o sa urlu: "Blasfemie!!!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste RID, Rider Information Display. Afiseaza temperatura uleiului, cantitatea de benzina, treapta de viteza si ceasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fotel sau hotel?

 

mi se pare o contradictie genul asta de mobre, mari si comode ca o masina...la fel ca si scuterele cu motor de 650 cm3. sau cu mersul in vacante si sa incerci sa fie totul acolo ca si acasa.

 

de ce nu iti iei masina, de ce nu iti iei mobra, de ce nu stai acasa...

 

si oricum e mobra de om batran :angryfire:

 

cand o sa nu mai pot de oase, o sa imi iau si eu asa ceva probabil, si nu am sa cred pe nimeni ca eu am zis asa ceva...si cine zice, o sa ii dau cu o cruce in cap si o sa urlu: "Blasfemie!!!"

 

Un pic de confort si protectie buna la vant nu strica niciodata :angry:

 

Se numeste RID, Rider Information Display. Afiseaza temperatura uleiului, cantitatea de benzina, treapta de viteza si ceasul.

 

Sar'mana de info!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FID - un fel de computer de bord la seria R (poate si K) care afiseaza ora, treapta de viteza, benzina si uleiul

 

FID = Fahrer Informations Display (germana, am specificat ca o sa-l gasesti des la cautari pe mobile si altele). Este foarte util.

 

aulioo, boxe si control mp3-radio...de ce nu va luati masina domnilor. Mai atasati si o plasma mica si un jacuzi in spate si ati rezolvat treaba...

 

ce sa faci cu boxele pe motor nu am inteles...cat de tare tre sa asculti muzica pentru a o auzi in casca...

 

E chestie de gusturi... nici io nu-i inteleg pe aia de stau toata ziua cu castile de la mp3 in urechi de exemplu.

La RT protectia de vant este excelenta si la viteze normale de croaziera pe drum "judetean" se aude bine, mai ales ca multi toureri au casca flip-up si pot merge cu ea deschisa.

Daca ai avea toate astea pe moto a ta, cu siguranta le-ai aprecia! (daca ai fi genul touring)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angry:

 

eu stau cu o (una) bucata casca de la mp3 in ureche.....:angryfire:

 

dar asta doar de plictiseala, ca iarna asta am apucat numai sosele, ce naiba sa fac...

 

pe afara (pe langa sosea) nu ascult....

cum ziceai si tu, "de gustibus".

 

la ce parbriz am eu, ala mic cat o palma, din fabrica...nush cume cu protectia la vant...mi-am dezvoltat insa muschii de la ceafa bine, stau tot timpul cu fruntea sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum stateam (si inca stau) azi la munca nefacand nimic, m-au traznit niste idei de sloganuri de pus in spate, pe topcase:

 

"O motocicleta in plus, un loc de parcare in plus. Gandeste-te!"

"O motocicleta in plus, o masina in trafic in minus. Gandeste-te!"

"Mai putine motociclete, mai multe masini. Gandeste-te!"

 

Scopul este acela de a atrage atentia asupra "beneficiilor" pe care noi le aducem traficului prin fluidizarea sa si a crea awareness asupra avantajelor motocicletei pentru soferul bucurestean care nici macar nu vrea sa se gandeasca sa-si cumpere ceva motorizat pe doua roti. O sa ma gandesc si la un model de sticker. Daca va mai vin si voua idei, shoot!

 

Pun ideea asta si pe un sub-forum generalist.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este buna insa ar fi de luptat cu comoditatea romaneasca. Multa lume prefera sa stea in fund pe un scaun (in masina) 2-3 semafoare decit sa stea pe saua unei motociclete doar un semafor.

Sau multa lume prefera sa asculte muzica in loc de sunetul motorului...

Cunosc citeva personaje care nu ar renunta la pentru nimic in lume la masina pentru o motocicleta. Cu toate avantajele pe care le-ar avea o motocicleta. Multi vad numai dezavantajele. Chestie de mentalitate si comoditate.

Eu sper ca ideea ta sa prinda in cele din urma.

Bafta.

Editat de Rainman22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i vorba de a "converti" conservari la motociclism, ci de a-i face sa inteleaga ca noi le usuram viata prin faptul ca nu stam in coloana, ca nu ocupam locuri de parcare si ca, daca toti motociclistii din bucuresti ar merge cu masina, traficul ar fi si mai greu decat e acum. In fapt, sa ne acorde respect macar din punctul asta de vedere.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...