Sari la conținut

semnalizare electronica 12v


badogistu
 Share

Postări Recomandate

are careva o schema de semnalizare electronica , la rusoaica mea semnalizarea are o intarziere cam mare , daca e frig afara dureaza cam mult pana se incalzeste termobimetalu :baldy: mama lui de rus daca face semn un politai sa trag pe dreapta cu inertia semnalizari risc sa primesc si o amenda :( :drink: asa ca m-am gandit ca ar fi mai ieftin sa-mi pun o semnalizare electronica eventual una de pe ceva masina decat sa platesc vreo amenda total aiurea , daca stie careva ce se poate adapta,o semnalizare de dacie olsit... sau vreo schema i-asi fi recunoscator daca i-ar da sher Mersi

 

Numa Bine :laugh:

Editat de badogistu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca frate un circuit bistabil,asa zisele licuriciuri de masina cu doua leduri.

Faci montajul ala si anulezi un bec sau pur si simplu unul il pui in bord si unul la semnal.E o schema simpla cu doua tranzistoare ,doua condensatoare si doua rezistente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca frate un circuit bistabil,asa zisele licuriciuri de masina cu doua leduri.

Faci montajul ala si anulezi un bec sau pur si simplu unul il pui in bord si unul la semnal.E o schema simpla cu doua tranzistoare ,doua condensatoare si doua rezistente.

 

Circuitul ala se numeste astabil si nu bistabil pt ca el defapt nu are nici o stare stabila; oricum nu merge montat direct unul din ala pt ca becurile de semnalizare cer un curent mult mai mare decat ledurile din " licurici", deci trebuie facuta o reproiectare dar cel mai simplu se foloseste un LM555 si ca tranzistor de putere un MOSFET ( merge si cu bipolar da probabil trebuie 2, acum depinde de ce tranzistor gasesti)

Cel mai simplu s-ar putea sa fie totusi cu un releu de dacie da asta nu stiu cum se leaga ca n-am avut curiozitatea sa-l verific pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm... ma intereseaza si pe mine subiectul, ca de cand mi-am pus becuri de 10W, ca in manual, semnalizarea merge corect, dar cu un delay de 10 secunde :drink: .

 

merge releu de dacie? pt ca voshodu e pe magnetou, si stiam ca exista unele incompatibilitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

releul electronic de semanalizare functioneaza numai in cc, asa ca montati-l numai daca stiti ca exista asa ceva pe motor...

(nu prea ma pricep la instalatiile electrice cu magnetou, de aia zic...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar merge cu o punte redresoare de 3A ,consumu maxim ar trebui sa fie de 1.66A becurile si circuitu care nu ar trebui sa ia mai ult de 0.3 A dar problema este cu circuitu de protectie , la prima cazatura se sparge semnalizarea iar daca este cuplata si face un scurt se duce dracului releu electronic , si mai apare o problema si la variatile de tensiune din cauza turatiei variabile la motor ,ar trebui si un itegrat de stabilizare un LM , cam multe elemente intr-o singura ecuatie :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca este careva care a montat asa ceva pe rusoaica lui sa ne spuna si noua cum a facuta ,ca doar din cate am fazut toate rusoaicele au celasi tip de semnalizare cu acelasi termobimetal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar merge cu o punte redresoare de 3A ,consumu maxim ar trebui sa fie de 1.66A becurile si circuitu care nu ar trebui sa ia mai ult de 0.3 A dar problema este cu circuitu de protectie , la prima cazatura se sparge semnalizarea iar daca este cuplata si face un scurt se duce dracului releu electronic , si mai apare o problema si la variatile de tensiune din cauza turatiei variabile la motor ,ar trebui si un itegrat de stabilizare un LM , cam multe elemente intr-o singura ecuatie  :drink:

197143[/snapback]

 

"releul electronic" este de fapt un montaj care actioneaza intermitent un releu mecanic

deci la scurtcircuit nu prea se poate arde electronica, cel mult vreo siguranta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La voshod/minsk instalatia este de curent alternativ, deci trebuie sa pui releul lor. o solutie ar fi sa plasati releul intr-o zona mai calda, exemplu pe carter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, o zona calda, dar totusi protejata de vibratii si intemperii (vant/apa). pe carter cred ca e totusi cam riscant.... doar sa fie bine-bine izolat si prins cumva elastic, impotriva vibratiilor.

 

PS. cred ca ar mai merge o semnalizare electronica alimentata de o baterie de 1,5V. parca la biciclete e asa ceva. montajul va comanda ceva gen "releu", adica ori un tiristor ori un tranzistor ori altceva. nu ma pricep prea bine, dar cred ca se poate.

Editat de ticolino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

daca este careva care a montat asa ceva pe rusoaica lui sa ne spuna si noua cum a facuta ,ca doar din cate am fazut toate rusoaicele au celasi tip de semnalizare cu acelasi termobimetal

 

Deci de-asta n-am vazut eu releul de semnalizare la ij'ul meu...

Pai intr-adevar, se recomanda o semnalizare mai putin dependenta de temperatura, cea mai simpla ar fi varianta unui releu de semnalizare auto, (ala de Electroprecizia, de exemplu, e in saitu' de mai jos), unde astabilul care da oscilatia este tot in releu, si tot ce trebuie motoristu' sa faca e sa monteze un soclu pentru releu ( arata mai misto, si e si mai usor de montat si depanat) si sa faca conexiunile cu maneta semnalizator, respectiv cu lampile.

Pentru cine vrea sa se complice putin (sau are moto pe 6V, ca je) am gasit un site simpatic:

http://www.niqro.lx.ro/semnalizare0.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut aceeasi problema (inertie la semnalizare) la jawa 350 ts. Am pus releu de dacie. Are 4 borne: 1 la alimentare, 1-masa, 1-comutatorul de directie stanga-dreapta, 1 se conecteaza la martorul din bord (eu pe asta nu l-am mai conectat.

De mentionat e ca instalatia o am pe 12v , curent continuu (alternator+punte redresoare).

Acum merg semnalizatoarele "ceas". Eu am dat 16RON. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu voi avea magnetou de Voshod la Simson si planul meu este urmatorul. Am o punte de diode de 25A (de la mazin de electronice, costa fro 5 ron, are 4 picioare si cam 2x2x1cm). Se ataseaza la el un radiator, se leaga la 2 picioare curentul alternativ (cel stabilizat la 14V pt lumini) si de la 2 picioare se ia curentul continuu. Teoretic puntea asta supota un consum de 25Ax12V=300W. Becurile de semnal consuma 42W (spate+fata) + cat ia releul, insa ar trebui sa fie suficient. La curentul continuu obtinut se poate lega releu de Dacie si alte chestii, care necesita curent continuu, inclusiv un vibrator astabil, cu leduri. Cu cel din urma se poate regla prin modificarea resistentelor si a condensatoarelor durata si intervalul pulsurilor luminoase. :bounce:

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Am avut aceeasi problema (inertie la semnalizare) la jawa 350 ts. Am pus releu de dacie. Are 4 borne: 1 la alimentare, 1-masa, 1-comutatorul de directie stanga-dreapta, 1 se conecteaza la martorul din bord (eu pe asta nu l-am mai conectat.

De mentionat e ca instalatia o am pe 12v , curent continuu (alternator+punte redresoare).

Acum merg semnalizatoarele "ceas". Eu am dat 16RON. Bafta!

 

Ajutati-ma si pe mine, va rog! Am pus releu de semnalizare de Dacia pe Planeta 5, dar nu cred ca am legat firele corect, deoarece nu lucreaza de nici o culoare. :P Cum se leaga? :P Multumesc anticipat!

 

Toate bune! :(

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e releu electronic de ala in cutiuta neagra de plastic atunci legi asa:

+-la alimentare

- minusu la caroserie

rs- la firul care merge la contactul de semnalizare

c- becul din bord

daca e releu mecanic de ala in cutiuta rotunda atunci legi asa:

49-alimentare cu +

49a-firul care merge la contactul de semnalizare

c- becul din bord

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e releu electronic de ala in cutiuta neagra de plastic atunci legi asa:

+-la alimentare

- minusu la caroserie

rs- la firul care merge la contactul de semnalizare

c- becul din bord

daca e releu mecanic de ala in cutiuta rotunda atunci legi asa:

49-alimentare cu +

49a-firul care merge la contactul de semnalizare

c- becul din bord

:P

 

Da, asa am incercat, numai ca am doua fire care vin de la contactul de semnalizare (stinga si dreapta) si doua (tot pt cei doi martori) care vin din bord, astea n-am inteles io cum sa le cuplez :( ; plusul si minusul le-am pus cum trebuie :rose: . (e releu electronic, in cutiuta neagra de plastic) Merci de sfat, o sa-mi zbat iar creierii, trebuie sa iasa!

 

Toate bune! :P

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din contactul de semnalizare tre sa-ti iasa 3 fire. unul e pentru becurile pe stanga ,unul pentru cele pe dreapta si unul la releu. pe schema arata ca firul roz care iese din contactu de semnalizare se leaga la releu. vezi ca poate fi defect si releul si daca-i nou fiindca io am patit-o.

post-15195-1180810872_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din contactul de semnalizare tre sa-ti iasa 3 fire. unul e pentru becurile pe stanga ,unul pentru cele pe dreapta si unul la releu. pe schema arata ca firul roz care iese din contactu de semnalizare se leaga la releu. vezi ca poate fi defect si releul si daca-i nou fiindca io am patit-o.

 

Gataaa!!! :P

 

Deci, socluri proaste, comenzi varza (noi noute :rose: ) si un bec ars! Toate astea, plus 2 litri de bere :finger:

 

I-am dat de capat! @ceaki: Multam de ajutor! Acum urmeaza ITP-ul si sa dam fum in nas :P cu pacanitoarea intre craci, pina la Piatra Cracanata :finger:

 

Toate bune! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Mobra nu are instalatie de semnalizare. Mobra 50 primele modele, cu baterie, aveau semnalizare, S50 nu are.

 

si?!, ce importanta are? iei un bec (cat de mic), inseriezi pe el un releu de scuter cu 2 borne, si sunt sigur ca va licari

apropos, prima mobra am avut o prin anii 87, 88.

mai am un motor de hoinar si ceva piese de pe bicicleta daca ii trebuiesc cuiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un raspuns si pentru mine, fara e greu, e dificil, nu merge. Mersi. Daca ai si vreo schema as fi recunoscator si probabil si altii care sunt interesati.

Editat de Doctoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...