Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

EEE, atunci comanda-ti o mufa originala...

 

Esti de "geniu"... nu exista. Altfel o comandam de mult... exista doar instalatia electrica cu tot cu mufa, la un pret exagerat.

Tu ce credeai, ca vreau o mufa "cu 9 pini", oricum ar fi ei? Dezmembram un pc si gaseam una, daca asta era problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator MosRahao

oare repsolul e ok?

 

 

Anul acesta am pus Repsol 20W50 din curiozitate... motorul se comporta excelent si pe canicula, in traficul din Bucuresti. Cred ca 20W50 este exact ce trebe... si-l voi utiliza si in viitor.

 

Tot Repsol 20W50 folosesc si eu din acest an si sunt foarte multumit. La un pret foarte ok l-am gasit la Alin: http://consumabile.bepagroup.ro/uleiuri/repsol/repsol-repsol-moto-v-twin-4t-20w50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Un prieten vinde un suport ptr coburi.

Se potriveste la Vx, Viraga si altele care au aceeasi prindere la amortizoarele spate.

0758540870 Alex

IMG_0464.jpgIMG_0466.jpg

cam in ce pret ar fi astea si de pe ce motor au fost date jos mai exact ?

Editat de 50bani
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

cam in ce pret ar fi astea si de pe ce motor au fost date jos mai exact ?

 

fieratania pare a fi un suport pentru side case de la Hepko&Becker, incomplet; ii lipsesc: partea de sus, pentru top case cat si piesele din spate in care se zavorasc incuietorile de la side case. am unii asemanatori insa cu un altfel de tip de prindere pe motocicleta.

post-67793-0-16354200-1374173805_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am avut 15W40, insa la canicula dupa mai mult timp parca simteam ceva la motor. Anul acesta am pus Repsol 20W50 din curiozitate... motorul se comporta excelent si pe canicula, in traficul din Bucuresti. Cred ca 20W50 este exact ce trebe... si-l voi utiliza si in viitor.

 

 

Tot Repsol 20W50 folosesc si eu din acest an si sunt foarte multumit. La un pret foarte ok l-am gasit la Alin: http://consumabile.bepagroup.ro/uleiuri/repsol/repsol-repsol-moto-v-twin-4t-20w50

multam fain de raspunsuri! voi trece si eu la repsol 20w50.

 

pt. xv 535, manualul de utilizare da trei volume de ulei de inlocuit:

-schimb periodic - 2,6 l

-schimb cu filtru ulei - 2,8 l

-cantitate totala - 3,2 l

ce stiti de diferentele astea?

 

ultima data cand am schimbat uleiul, m-am gandit sa cumpar 4 l (ca doar scrie undeva si pe carter ca intra 3,2l). dar pana la urma am schimbat uleiul in atelierul magazinului si au intrat numai 3l pana gemuletul de control mi-a aratat nivel maxim.

in 6000 km parcursi, nu am completat deloc ulei fiindca n-a fost nevoie. nivelul e la maxim.

deci as cumpara doar 3l de ulei.

i-a intra cuiva mai mult?

 

sosea uscata!

Editat de octa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

capacitatea totala este de 3,2 cu motorul golit complet de ulei ( motorul nou sau dupa o reparatie capitala ) cand nu are nici o lacrima de ulei in el

2,6 intra cand faci schimbul doar de ulei, fara filtru si atunci mai ramane ulei in filtru si blocul motor iar 2,8 este cand ii schimbi si filtrul de ulei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul merge bine, mai bine decat inainte, dupa reparatia la starter clutch dar se aude un sunet ciudat cand ii dau gaz un hamait foarte subtil :


http://www.youtube.com/watch?v=xXod8cuJE7E



Nu-mi aduc aminte daca facea la fel inainte sa-i fac reparatia asta . Ce poate fi?


Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Motorul merge bine, mai bine decat inainte, dupa reparatia la starter clutch dar se aude un sunet ciudat cand ii dau gaz un hamait foarte subtil :

http://www.youtube.com/watch?v=xXod8cuJE7E

Nu-mi aduc aminte daca facea la fel inainte sa-i fac reparatia asta . Ce poate fi?

 

Oare sa fie asemanator cu asa ceva?

 

vezi la final ca face comparatie before and after)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare sa fie asemanator cu asa ceva?

 

vezi la final ca face comparatie before and after)

 

Da am ascultat. Nu despre sunetul de batai e vorba la mine. Nu sesizez dpdv asta de vedere nicio diferenta fata de cum era inainte .

 

La mine se aude un sunet ca un hmmmmm, hmmmm, hamait, humming in engleza imediat dupa ce inchid gazul. Nu bazait, nu bataie.

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti de "geniu"... nu exista. Altfel o comandam de mult... exista doar instalatia electrica cu tot cu mufa, la un pret exagerat.

Tu ce credeai, ca vreau o mufa "cu 9 pini", oricum ar fi ei? Dezmembram un pc si gaseam una, daca asta era problema...

Si tu esti de ,,coma"...:)) Unde dracu crezi ca poti gasi o mufa noua ...si de ce te-ar deranja alta mufa care face acelasi lucru ...? Totusi mobra are ceva ani ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu ma deranjeaza daca se potriveste :)) din partea mea poate sa fie facuta din fier-beton sau cascaval :)) totul e sa se potriveasca... si pana acum nu am gasit.

ieri mi-a trimis cineva prin posta o mufa de geamuri electrice de cielo... 98% la fel. dar aia 2% fac diferenta si pur si simplu nu intra. la prima vedere parea la fel si m-am bucurat, dar din pacate nu se infige in releu...

nu tin sa fie noua, sau originala, sau frumoasa, sau sexoasa.... doar sa fie buna, sa se potriveasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu ma deranjeaza daca se potriveste :)) din partea mea poate sa fie facuta din fier-beton sau cascaval :)) totul e sa se potriveasca... si pana acum nu am gasit.

ieri mi-a trimis cineva prin posta o mufa de geamuri electrice de cielo... 98% la fel. dar aia 2% fac diferenta si pur si simplu nu intra. la prima vedere parea la fel si m-am bucurat, dar din pacate nu se infige in releu...

nu tin sa fie noua, sau originala, sau frumoasa, sau sexoasa.... doar sa fie buna, sa se potriveasca.

Papuci noi,,individuali " in mufe. Cam greu cu potriveala la japo .

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, stiu... :( iti dai seama ca, in ultima instanta, asta o sa fac. sau, ma gandeam ca mai bine cositoresc firele direct pe pinii releului, sunt mai mici sansele sa faca atingere intre ei.

dar preferam sa fac rost de o mufa...

si o alta problema e ca, pana acum, n-am gasit papuci asa mici. bine, nici n-am cautat f mult pt ca n-am avut timp sa ajung pe la magazine de electronice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: a incercat careva sa monteze o roata mai lata(120-130) pe fata la un 535, daca da a schimbat si jugurile iar roata a fost respitata sau adaptata de la alt model. ma intereseaza ceva de genul cum e in poza.

post-28564-0-94705300-1374475321_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

Ma puteti indruma unde sa gasesc mai repede un cablu de soc pentru viroaga mea 250? L-am demontat pe al meu azi si am constatat ca era rupt la mijloc din cauza ca ruginise, camasa e buna dar se pare ca nu am cum sa pun alt cablu si tre sa gasesc unul nou cu tot cu camasa.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

Ma puteti indruma unde sa gasesc mai repede un cablu de soc pentru viroaga mea 250? L-am demontat pe al meu azi si am constatat ca era rupt la mijloc din cauza ca ruginise, camasa e buna dar se pare ca nu am cum sa pun alt cablu si tre sa gasesc unul nou cu tot cu camasa.

Multumesc

vezi ca exista chit de reparatie, merge sa pui si de bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca exista chit de reparatie, merge sa pui si de bicicleta.

Multumesc, am reusit sa-l fac :thanks:

Acu mai revin cu o intrebare.

Cand pun carburatorul la loc, cum fac cu mansonul ala de sus, cel de aer? nu mai reusesc sa-l scot cat sa intre pe carburator si sunt blocat in chestia asta :(

Editat de catalindm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bagat mana pe gaura de la filtrul de aer si am reusit sa-l imping de acolo. A trebuit sa insist putin dar am reusit.

Sau sa incerci sa bagi 2 degete din exterior pe gaura mansonului si sa tragi cumva de el.

 

Nu stiu cat o sa te ajute ce am scris eu ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te ajuta

Multumesc, il stiu pe de rost filmuletul, ca am tot cautat genul acesta de filmulete inainte sa ma apuc de dat jos carburatorul.

 

Eu am bagat mana pe gaura de la filtrul de aer si am reusit sa-l imping de acolo. A trebuit sa insist putin dar am reusit.

Sau sa incerci sa bagi 2 degete din exterior pe gaura mansonului si sa tragi cumva de el.

 

Nu stiu cat o sa te ajute ce am scris eu ... :D

Cam asa am procedat si eu. Intr-un final, l-am tot pilit si modificat ca sa il pot mufa pe carburator cat de cat. E invechit cauciucul si nu mai e asa moale si manevrabil, cum e probabil cand e nou, de m-am chinuit pana l-am pus intr-o pozitie in care sa il tina colierul. Acum pe langa galeria de admisie pe care am comandat-o deja de pe ebay, o sa comand si cauciucul asta, ca sa le schimb pe amandoua in acelasi timp.

Multumesc de sfaturi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...