Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Pune poze @valitaz si zi cam ce faci la motoreta !

Si eu vopsesc la cabina urmatoarele:

- aripa fata

- 2 aripi spate (una in forma originala si una ciopartita, sa vad care da mai bine pe motor)

- aripa mica din spatele rezervorului, cea de sub scaun

- capacele laterale

- rezervor

- tabla de langa contact, care e prinsa cu suruburi de cadru

Vopsea am luat de la PALINAL, negru metalizat cu un lac mai special, si anume gel cu perla in el. Ar trebui sa iasa un negru adanc, sidefat. Se va folosi filler negru.

 

In camp electrostatic voi vopsi cadrul si bascula de spate. Inca nu m-am hotarat la culori, dar bascula cred ca o fac tot gri, cum e original, sa vad la cadru ce varianta aleg, ori tot negru, ori ceva de contrast (alb/rosu, etc.).

 

Am vrut si eu sa cromez niste piese, dar nu gasesc niciunde in Timisoara, asa ca o sa raman cu varianta polish-ului la capacele de motor, de carburator, etc.

 

Spor la treaba si tie si pune poze ca-s curios !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cromat + nichelat , cam 150-180 E (rugaminti , greu tare !!) , mecanic , desfacut, pus la loc ,schimb ulei , filtre 250E + tinut motoru pana-n vara(uleiu meu !!) ,vopsit - aripi + capace laterale + rezervor cam 70-75 E , sablat bascula spate 40 ron , (vopsitu ei intra in aia 75 ).astept emblemele de pe rezervor (ebay 15 E)) cam astea ar fi !! poze doar astea 2 cu rezervoru si o laterala!!cand e gata ma laud !! he he

post-60560-1298566611_thumb.jpg

post-60560-1298566870_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu legat de costuri nu prea am multe de zis. Cei mai multi bani i-am dat pe accesorii:

- dragbar 81cm: 130 Lei

- mansoane crom: 95 Lei

- stop crom cu suport numar: 120 Lei

- semnalizatoare crom capeti ghidon: 140 Lei

- semnalizatoare crom bullet spate: 190 Lei

- crom vultur aripa: 70 Lei

- suruburi nr. cu led: 40 Lei

- pompa de frana dreapta si suport maneta ambreiaj Suzuki V-Strom: 200 Lei

- manete negre, frana cu reglaj, Suzuki V-Strom: 130 Lei (ebay)

- risere 5cm (facute din inox la strung de un prieten)

 

Plus multe alte maruntisuri: simering furca, cablu ambreiaj, cablu acceleratie, cablu frana, contacte ambreiaj, frana, set reparatie robinet benzina, furtune noi, filtre benzina-ulei-aer, ulei motor-furca-cardan, bujii, niste o-ring-uri pe ici-colo, rulmeni roata, set mufe Japan pentru mici retusuri la instalatia electrica, garnituri esapament cu prezoane noi de prindere, surunuri noi cam peste tot, etc. ...

 

@valitaz: Foarte misto arata ! Imi placa combinatia de culori ! Siglele pe capace cum le-ai facut ? Sunt vopsite sau stickere?

 

Si eu astept emblemele de rezervor de pe ebay, chiar ieri le-am comandat (120683552661), dar inca nu sunt hotarat daca le pun sau nu ... o sa vad la final, in functie de cum iese, per total.

Cadrul l-ai facut negru ? Ca eu aici am niste dubii, sa vad ce culori au astia la vopsit in camp electrostatic, ca parca ma bate gandul sa-i ard un contrast ...

Ce parere aveti ? Aceleasi ganduri si cu bascula ...

 

Acum decapez cadrul, cred ca-i mai sanatos decat sablatul. Mai ales ca am o solutie exagerat de eficienta si periculoasa, dar care pare sa-si faca treaba impecabil. E ca o miere, o aplic cu pensula, si in 5 minute deja vopseaua e cojita ... Nu ma intrebati cum se numeste pentru ca nu stiu. In orice caz, provine din aviatie ...

 

Iar la final as vrea sa-i aplic undeva, nu stiu inca exact unde, poate airbrush pe rezervor, sau mai mic pe aripa spate, imaginea atasata ...

 

Toate cele bune !

Mesaj completat

completare cu cateva poze

post-58202-1298619544_thumb.jpg

post-58202-1298619905_thumb.jpg

post-58202-1298619920_thumb.jpg

Editat de Orvo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-22318-1298653608_thumb.jpgpost-22318-1298653296_thumb.jpgpost-22318-1298653216_thumb.jpg

Poti pune poze de detaliu cu suportul de genti si portbagajul? Arata bine si as copia modelul tau.

:crack: Salut @cristi 57 . Suportii sunt pt. coburi dinastea cum am eu acum.Portbagaj separat i-am vandut la Dorutrucker , acum ceva vreme, exact ca al meu,Sunt de cumparat si pe ebay, nu-s chiar asa scumpe..., n-are rost sa te complici sa le confectionezi...Iata cum arata cu coburile puse:

post-22318-1298653248_thumb.jpg aaaaa..., am uitat sa precizez...., aripa spate si partea de sus a capacului cromat de sub rezervor, sunt invelite cu folie-carbon, arata superb si e foarte rezistenta...

Editat de judas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-22318-1298653608_thumb.jpgpost-22318-1298653296_thumb.jpgpost-22318-1298653216_thumb.jpg

:) Salut @cristi 57 . Suportii sunt pt. coburi dinastea cum am eu acum.Portbagaj separat i-am vandut la Dorutrucker , acum ceva vreme, exact ca al meu,Sunt de cumparat si pe ebay, nu-s chiar asa scumpe..., n-are rost sa te complici sa le confectionezi...Iata cum arata cu coburile puse:

post-22318-1298653248_thumb.jpg aaaaa..., am uitat sa precizez...., aripa spate si partea de sus a capacului cromat de sub sea, sunt invelite cu folie-carbon, arata superb si e foarte rezistenta...

:crack: Merci fain, IceLord !

Editat de judas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am toate piesele originale, inclusiv ghidonul cu toate comenzile, pentru ca dupa cum am scris, acum am comenzi de Suzuki V-Strom.

Dar le tin toate, in caz de ceva, s-o pot aduce la starea OEM.

 

Toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

Numele meu este Vlad si cu toate ca sunt un multumit posesor de V-Strom, am si un Virago 535 din 1993 de care m-am atasat foarte mult si imi este tare draga. Va urmaresc de ceva timp topicul si imi place ce scrieti dar si cum va arate mobrele. Acum a venit timpul sa pun ceva accesorii pe ea, motiv pentru care apelez la voi daca aveti de vanzare un sissy-bar, parbriz sau coburi. Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am dus la sablat si vopsit electrostatic (powdercoating) cadrul, bascula spate, rezervorul intern si alte cateva maruntisuri:

a4ce2242.jpg

6923f003.jpg

94970954.jpg

 

Dupa cum se vede, cadrul l-am dus gata decapat, mai trebuie sablat doar in partea de jos unde are cateva pete mai profunde de rugina. Dupa indelungi scremeri de creier, am ajuns la concluzia ca totul va fi facut negru mat, in contrast cu negrul sidef de pe aripi, rezervor si capace.

 

Cineva era curios de preturi (sablat + vopsit in camp electrostatic)

- cadru: 50 euro (cu reducere, pentru ca l-am dus gata decapat)

- rezervor intern: 25 euro

- bascula spate: 20 euro

- alte maruntisuri (cric, prinderi motor, etc): 25 euro

 

Sunt curios de rezultat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...