Sari la conținut

Cu O Vitezana Si Un Street Pe Transalpina


Postări Recomandate

SUPER TRASEUL SI PEISAJELE. Cit timp a durat vacanta? pentru a-mi face o idee. eu nu am fost niciodata pe acolo si deja incep noaptea sa visez ca sunt pe acolo? respect pentru curajul de a merge cu vitezana pe acolo.

Editat de dsorinmihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

SUPER TRASEUL SI PEISAJELE. Cit timp a durat vacanta? pentru a-mi face o idee. eu nu am fost niciodata pe acolo si deja incep noaptea sa visez ca sunt pe acolo? respect pentru curajul de a merge cu vitezana pe acolo.

 

in 3 zile e gata trafagarasan cu transalpina. depinde cat de mult te grabesti sau daca vrei sa savurezi peisaju :)

 

poti face si intr-o zi daca este maniac :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare si jos palaria

de pe 11..am vreo 3 zile libere...ma batea gandu sa fac si eu transalpina...

pe unde pot alimenta in zona...?

vreau sa plec pe un xt125..autonomie cu plin max300 km..

ce distanta are transalpina?

pe transfagarasan am fost cu asta mica si s-a descurcat...acolo nushtiu..o face fata?!

numai bine

si felicitari inca odata :)

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim. / Ar trebui sa mearga si cu un Virago, dar s-ar putea sa fie ceva mai extrem decat cu ZXRu'. Nu m-ar ingrijora garda la sol cat ciclistica ei. Din cate stiu bizoo-n a avut un 535 si cunoaste zona, poti sa-i ceri si lui o parere.

 

Tot drumul national 67C, intre Sebes si Novaci: 130 km

Sectorul de drum inchis circulatiei publice, intre Obarsia Lotrului si Ranca: 24 km (cred ca asta e Transalpina propriuzisa). Insa trebuie luata in calcul o viteza medie f. mica, opriri dese daca vreti sa va bucurati de peisaje etc. E genul de drum pentru care nu strica sa iti rezervi cel putin jumatate de zi. Dar cu un enduro cred ca il faci si in mai putin de o ora. Benzinarii sunt sigur in Novaci, Sugag, Voineasa. Faceti plinul si n-ar trebui sa aveti probleme.

 

Alte distante aproximative:

 

Sebes - Sugag: 26 - Valea Sebesului, drum asfaltat.

Sugag - Cabana Oasa: 37 - drum asfaltat si macadam, intr-o stare nu foarte buna. Pitoresc, mai ales dincolo de Capalna.

Cabana - Obarsia Lotrului: 24 - macadam, noroi, gropi. Sector de drum prost.

Obarsia - punctul de altitudine maxima: 17 - cea mai dificila sectiune, inchisa circulatiei publice. Dupa 1 km de drum asfaltat, drumul face stanga si in scurt timp o ia efectiv prin padure. Pietre, radacini de copac, noroaie. Apar si portiuni mai bune. La scurt timp dupa ce se intra in golul alpin apar si portiunile de stancaraie. La un moment dat se coboara si incepe urcusul final, pe stanca, pietre, "bolovanish".

Alt. maxima - Ranca: 7 - Ceva mai lejer

Ranca - Novaci: 18,5 - Dupa cateva gropi, drum asfaltat foarte bun. Curat, curbe f. misto si o coborare pe verticala de peste 1000m, chiar daca nu se face simtit acest lucru.

post-5978-1214326413_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saru'mana linX

pe 11.12.13 sunt pe acolo pe forestiere...defapt vreau s ajung sh pe la sighisoara:)...cred k la intoarcere o sa vin pe transalpina...oricum e super zona din cate vad...merita sa ajungi acolo macar odata in viata.

numai bine...si bv inca odata...ati dovedit ca pasiunea nu are limite...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim colegii :) :P :) :) ,v-am spus din punctul meu de vedere a meritat,nu fusesem niciodata pe acolo si unele zone chiar m-au uimit cu frumusetea lor,merita.Cu benzina,noi am pus in Sugag si ne-a ajuns pana in Horezu,deci daca nesatula mea a trecut muntii cu un plin(17L) altele mai economice cred ca ajung si la Valcea.Drumuri bune sa aveti si asfalt uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind faptul ca mobra mea a fost "special guest star" in topicul asta, adaug si eu cateva poze cu mobrele eroine :)

 

post-17186-1214341967_thumb.jpg - Noul model Kawa Adventure

 

post-17186-1214341918_thumb.jpg - Sosirea din Transalpina

 

post-17186-1214342013_thumb.jpg - Pauza

 

post-17186-1214341988_thumb.jpg - Foarte scurta lectie despre cum se incarca mobra...

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo Florine am facut azi si Campulung Bran Predeal,nu m-am putut abtine,pun poze cand le primesc :P :)

 

ooo multumim domnu' :)

 

Cu placere. Si eu va multumesc pt companie la intoarcere.

 

Domnu'! Da' cum mai e drumul intre Campulung si Bran? Ca ma cam bate un gand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu transalpina anul trecut, cu Xj 600.

Sfat personal - daca aveti motoare de strada, e mult mai bine sa faceti drumul de la Sud catre Nord. In felul asta urcarea se face pe teren mult mai bun, iar la coborare motorul nu mai e atat de "omorat", mult mai lejer poti sa tii viteza mica din frana, decat sa fortezi pe urcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere. Si eu va multumesc pt companie la intoarcere.

 

Domnu'! Da' cum mai e drumul intre Campulung si Bran? Ca ma cam bate un gand...

este foarte bun,de la Pitesti vreo 10km sunt denivelari dar se merge 80km/h,din Rucar iar incep ceva denivelari dar nu exista probleme,si pe Rasnov Predeal mai ai ceva galme,per total e ok,compenseaza peisajul oricum drumul.

 

si cateva poze de pe drum si de la cetatea Rasnovuluipost-21500-1214384518_thumb.jpgpost-21500-1214384558_thumb.jpgpost-21500-1214384605_thumb.jpg9.JPG]post-12-1084836407_thumb.jpg41[attpost-21500-1214384732_thumb.jpgpost-21500-1214384687_thumb.jpgachment=341529:CIMG0742.JPG]528:CIMG0725.JPG]

 

naa ca am invatat sa pun si poze :) :P

post-21500-1214384647_thumb.jpg

post-21500-1214384666_thumb.jpg

post-21500-1214384757_thumb.jpg

post-21500-1214384779_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite ce se plimba omu'... :) Frumos drumul si vad ca ai avut si o vreme excelenta. Care mai mergeti incolo, incercati si drumul de Targoviste in loc de A1. In loc de 130-140 pe autostrada parca e mai misto cu 80/120-130 pe dincolo. Desigur, asta pentru cei care nu vor sa rupa autostrada.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kidrock, nu pot sa-mi imaginez cum ti-a venit ideea sa mergi cu ZX-ul pe acolo,poate vrei sa-l egalezi pe ala cu R1 care a facut inconjurul lumii.

 

Saracii inginerii aia care au proiectat mobra asta nu si-au inchipuit ca cineva o va folosi ca tine, vinde-o si ia-ti ceva adecvat pentru calatorii d-astea!

 

Altfel frumos... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite ce se plimba omu'... :P Frumos drumul si vad ca ai avut si o vreme excelenta. Care mai mergeti incolo, incercati si drumul de Targoviste in loc de A1. In loc de 130-140 pe autostrada parca e mai misto cu 80/120-130 pe dincolo. Desigur, asta pentru cei care nu vor sa rupa autostrada.

 

vreme excelenta nici pe departe,exact din intrarea in Rucar,ne-a facut muci aveam apa PESTE TOT, a trebuit sa stam la Bran vreo ora sa ne uscam.Si referitor la drumul prin Targoviste,este superb,Targoviste-Malu cu Flori-Rucar,asfalt beton peisaje curbe de toate.Ne vedem diseara da sa iti dau alea???

Kidrock, nu pot sa-mi imaginez cum ti-a venit ideea sa mergi cu ZX-ul pe acolo,poate vrei sa-l egalezi pe ala cu R1 care a facut inconjurul lumii.

 

Saracii inginerii aia care au proiectat mobra asta nu si-au inchipuit ca cineva o va folosi ca tine, vinde-o si ia-ti ceva adecvat pentru calatorii d-astea!

 

Altfel frumos... :)

Exact la asta ma gandeam si eu pe drum,ca daca ar vedea aia cu ochi mici care nu au dormit nopti intregi proiectand-o pe saraca Baby pe unde am bagat-o,si-ar pune mainile in cap :) .Iar faza cu ala cu R1,ii mai spuneam lui Florin cand il vedeam ingrijorat,zic hai ma Florine a facut ala cu R1 inconjurul lumii cu aia si nu trecem noi pe aici cu astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare ... poze foarte misto .... FELICITARI

 

 

dar cred ca tre sa fii si putin nebun sa te gandesti sa faci traseul ala cu zxr ... dar sa il si faci ..........

 

oricum din poze reiese ca a fost ceva extraordinar.

 

bafta si multe drumuri linistite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec si eu cu "nemtoaica" simbata pe transalpina; Craiova-Tirgu Jiu-Novaci-Sebes-Sibiu-Rimnicu Vilcea-Craiova. Va aduc multe poze cind ma intorc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kidrock cred ca am trecut aseara pe langa tine pe la ora 23 , daca erai tu cel ce statea pe bordura langa motor impreuna cu o fata intre blocurile de la capatul lui 90.

 

nush cum de te-ai gandit sa bagi tu zx6 pe acolo dar felicitari ca ai scos-o cu bine.

 

drumul de la Campulung la Rucar este denivelat si o tine tot asa pana la Rasnov si apoi spre Predeal ,de unde lucrurile se schimba in bine .

nu as mai trece pe acolo decat calare pe vreo capra , mi-a rupt rinichii pe VTR .

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kidrock cred ca am trecut aseara pe langa tine pe la ora 23 , daca erai tu cel ce statea pe bordura langa motor impreuna cu o fata intre blocurile de la capatul lui 90.

 

nush cum de te-ai gandit sa bagi tu zx6 pe acolo dar felicitari ca ai scos-o cu bine.

da eu eram,tocmai ce ajunseseram de la Bran si am mai ramas la o tigara.Erai cumva cu o fata de mana???

Eu fiindca nu fusesem niciodata pe Transalpina nu aveam de unde sa stiu cum e,chiar daca in prealabil si pe Transfag. si pe Transalp. colegi de-ai nostri mi-au spus ca e endurro.Dar am hotarat cu Florin sa continuam ca in fond si la urma urmei nu moare nimeni daca incercam.

Sa auzim de bine colegule si cand mai ma vezi pe acolo zi ceva si tu ca eu in fiecare seara in jurul orei alea sint acolo ca o aduc pe prietena mea acasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heheh , eu stau pe V.Oltului colt cu Timsoara si trec in fiecare seara pe acolo insa la ore diferite .

eu eram .

 

te vad insa prima oara acolo , data viitoare te trag de maneca .

cam iti place sa te plimbi ,vad .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...