Sari la conținut

Ture pe Amckart - Bucuresti


Kata San
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Felicitari voua, cei care merg la amkart sa descopere ce inseamna cu adevarat o motocicleta sport.

 

 

Citeva sugestii pentru cei mai noi:

 

1 - Echipamentul sa fie complet si de calitate

 

2 - Mare grija la cauciucuri (modele, presiuni, etc) chiar daca pina in jurul timpului de 1:10 nu conteaza cind stii ce trebuie sa faci. Un cauciuc cit mai bun rezulta intr-o confidenta cit mai mare si iarta multe greseli, o frina apasata prea tare, o scapare de mina in gaz, etc

 

3 - Pentru inceput, chiar daca este foarte greu, lasati timpii de o parte si concentrati-va pe imbunatatirea stilului de mers, cautati sa bruscati cit mai putin.

 

4 - Evitati high side-ul ridicindu-va in scarite. In momentul cind va va pleca spatele, o data cu lasarea gazului ridicati-va fundul de pe sa, acel centimentru scutindu-va de multe belele de cap si dureri :)

 

5 - Nu ezistati sa bombardati cu intrebari pe cei care au ceva experienta in spate, gen Adi, Jagi, Sinner sau altii ..

 

6 - Have fun :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat 1000 de oameni pana acum, o fac si a o mia una oara:

Cauciucul meu spate e la semn pe mijloc, ma lasa sa intru?

Dotul pe fata cred, repet, cred ca e trecut de 4 ani.

 

Mi s-a spus ca spatele ar fi ok.

 

Bafta!

 

ps oricum nu visez la genunchi jos

Vreau sa merg progresiv, cu siguranta ca pot taia curbele fara probleme :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat 1000 de oameni pana acum, o fac si a o mia una oara:

Cauciucul meu spate e la semn pe mijloc, ma lasa sa intru?

Dotul pe fata cred, repet, cred ca e trecut de 4 ani.

 

Mi s-a spus ca spatele ar fi ok.

 

Bafta!

 

ps oricum nu visez la genunchi jos

Vreau sa merg progresiv, cu siguranta ca pot taia curbele fara probleme :)

Nu-ti verifica nimeni gumele, insa nu stiu cat de sanatos e pt tine sa te dai cu gumele alea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele dati cum a zis si Denis, sa nu ai asteptari foarte mari si important o sa fie sa mergi corect pana incepi sa te obisnuiesti si nu timpii. Ia-o usor si vezi ca gumele o sa trebuiasca schimbate. Nu ai zis totusi ce gume ai pe mobra acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati un filmulet de azi de pe amk ;) sper sa va placa.

 

00:25 - "uite-l ba si pe ala cu capra" :crack:

 

Conform inregistrarii mi-a iesit o medie de 1:20 pe tur. O fi bine, o fi rau? Cauciucurile sunt Conti Sport Attack cu presiunea 2.1 pe fata-spate.

 

 

stie cineva intre ce limite sta viteza (min,max) pe amk de cineva care stie meserie?

 

La mine e ceva de genul 20-115(poate 120)kmh dar nu stiu meserie.

Editat de Thrill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un baiat fraier care nu prea se mai da pe strada , in ultimile luni a stat mai mult pe Amckart, luna trecuta deja ajunsese la 1.08. Pina aici, nimic deosebit. La ultima etapa din septembrie a ROSBK a fost si el prezent(la Brno). Uitativa pe www.rosbk.ro cam ce timpi scot romanii participanti. Baiatul a reusit performantza se scoata 2.15 si sa cistige la cursa de rookies.

Nu a fost inscris oficial la GH-MOTO, organizatorul competitiei, timpii lui sint trecuti la Florin Calin.

Pe strada era un viteaz, mers pe-o roata, liniutze, etc. Se pare ca si asta l-a ajutat la Brno, cei ce l-au vazut spun ca frina foarte tirziu, aproape ca Ionutz Mistode. Sint sigur ca in RO exista foarte multe talente native in ale motociclismului de competitie care inca habar nu au ce pot. Cei care experimentati Amck luatio in serios cu anvelopele, nu va mai dati cu opinci stradale, majoritatea veti cadea la un moment dat si asta va va face sa renuntzati prematur. Ca bani, recomand slick-urile second, astea aproape ca nu costa nimic, 10-20 euro, dar ofera aderentza infinita fatza de Conti, PP, Pure, etc. Faceti o investitie de 2-300 euro in carene de pista, montati lupe pt a fi vazuti si pe strada. E mai rentabil asa decit sa stati cu milogeala la asigurari (CASCO), pierdeti chiar un sezon intreg pina va intra banii in cont. Multi care sa dau cu cauciucuri neaderente spun ca ei nu trag periculos, merg safe, adevarat. Numai ca la un moment dat mai pot face o greseala de pilotaj si trebuie sa frineze mai tare( caz real ultima simbata cind cel cu R1 a cazut pe linia dreapta la frinare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Este o filmare din 28.08.2011 era si baiatul cu RR-ul repsol si baiatul cu K8 sau K9 negru vreau si eu filmarea daca se poate.

 

Intre Gp racer si slikuri pentru amc ce recomandati?slikurile nu se incalzesc mai greu ?Nu imi permit sa vin cu moto pe platforma sau sa o las la amc deci nu cred ca e combinatie sa merg cu slikuri pe strada si pe urma sa intru pe amc.Ma poate ajuta cineva informativ momentan unde se fac carene de pista sau daca are careva second(r6 2003) nu ma intereseaza estetic ceva mai ieftin asa dar sa pot pune lupa si un stop pe spate.

Editat de Himura
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Din cate imi aduc aminte pe 28 nu a filmat nimeni sau daca s-a facut nu a intrat mai nimeni in posesia filmuletului. Poti sa mergi pe GP Racer ,Sportmax GP ,Supercorsa....etc . Mai sunt si oameni care merg cu slick-uri pe strada printre care si eu dar nu e recomand pt ca nu mereu ai peste 20 de grade si asfalt uscat. In privinta carenelor ia de pista si le dai gaura pt far si stop si ai rezolvat problema. Spor la joaca la anul ca anul asta s-a cam terminat.

 

P.S Oricum eu am mers foarte slab pe 28 deci nu m-a interesat filmuletul. :crack:

Editat de Nyt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

edit:gata am gasit cu suzuki negru.

 

Am nevoie de niste sfaturi nu stiu unde se pot face carene dn fibra pentru pista vreau sa le modific sa pun lupa(daca ma opreste politia am probleme?)am carenaj original rezervor tot si nu vreau sa le tavalesc,se pot modifica cumva scaritele stock sa le pun mai sus?nu prea as da 200+ euro pe niste scarite.Pe strada nu merg doar la nevoie vreau sa renunt de tot nu ma pasioneaza mersul pe strada.Astept niste sfaturi tot odata ce modificari mai pot aduce motocicletei pentru imbunatatirea performantelor nu am prieteni in domeniu etc am inceput singur acum 2 ani m-am dus doar pe amc la anul vreau sa ajung si pe serres sa vedem ce bani am.

Editat de Himura
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/537449-bucuresti-str-ing-pascal-cristian-nr4-service-general/page__st__180

 

Vezi in topicul de mai sus, Cesar iti regleaza si suspensia, iti face si ridicatoare din alea de scarite, iti mai zice cum e cu cauciucurile si alte aspecte legate de mersul pe circuit, am fost si eu acum in toamna la Serres cu ei.

Face toate operatiunile de service si iti da si sfaturi pentru setarea motocicletei.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutari.

 

Desi e toamna in toata regula, eu mai ies uneori pe amckart in timpul saptamanii dupa ora 14.00 in zilele cu peste 10 grade. Daca mai sunt curajosi care inca se mai dau pe vremea asta, n-ar strica sa va anuntati, poate ne strangem; sa te dai singur e mai putin antrenant..

 

Cheers :cheers:

 

 

 

update 4.11 -> ma duc sa dau cateva ture pe amc, e prea frumos afara; in caz ca mai vine cineva, pe la 15.30 voi fi acolo oricum.

Editat de Inspektor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...