Sari la conținut

Ture pe Amckart - Bucuresti


Kata San
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

heh pentru prima oara pe amckart mi s-a parut chiar foarte tare si foarte tehnic :hurt: Chiar nice. Am vazut ca unii au facut poze si filmuletze (cred), le astept cu interes :D si pentru ca nu am apucat sa zic - scuze george pt ghetutze :lol:

Editat de Legnakrad.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost foarte tare azi...n-am mai vazut niciodata atat de multi motociclisti pe amckart(care sa se si dea)

Mi-a placut cum te dai, incet, incet te iei dupa cei doi cu RR-urile, care au facut senzatie. Cel putin pe mine s-a facut pielea de gaina cand ii vedeam cum se dau :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut cum te dai, incet, incet te iei dupa cei doi cu RR-urile, care au facut senzatie. Cel putin pe mine s-a facut pielea de gaina cand ii vedeam cum se dau :hurt:

 

 

Cred ca pot sa ma dau si mai tare dar nu mai imi permit gumele...Astazi mi s-a intamplat pentru prima data sa le incing atat de tare pe margini incat au inceput sa alunece...era sa fac un highside de toata frumuesetea(era un baiat cu un ktm in spatele meu in momentu ala parca) si dup-aia am mers ca pe gheta(in sensul ca imi alunecau pe toate curbele). Turele urmatoare am mers binenteles mai cu frica. Dar la anu imi iau Power One, acum am Pilot power 2CT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pot sa ma dau si mai tare dar nu mai imi permit gumele...Astazi mi s-a intamplat pentru prima data sa le incing atat de tare pe margini incat au inceput sa alunece...era sa fac un highside de toata frumuesetea(era un baiat cu un ktm in spatele meu in momentu ala parca) si dup-aia am mers ca pe gheta(in sensul ca imi alunecau pe toate curbele). Turele urmatoare am mers binenteles mai cu frica. Dar la anu imi iau Power One, acum am Pilot power 2CT.

 

Relax colega, supraincalzirea e in mintea ta. Daca aveai mai mult de 60grd e performantza. Supraincalzire obtii la 35grd afara si pe un circuit mai rapid. Pe Amckart nimeni nu merge suficient de rapid (nici Pascota) sa supraincalzeasca anvelopele. Power One, sorry, stiu cel putin un baiat cu R6 care a facut high side pe Amck, la fel, a lipsit la cursurile de dans de salon cu motocicleta. Te-am vazut cum te dai, deschizi prea brusc gazul, la un moment dat indiferent de anvelopa o s-o culci.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relax colega, supraincalzirea e in mintea ta. Daca aveai mai mult de 60grd e performantza. Supraincalzire obtii la 35grd afara si pe un circuit mai rapid. Pe Amckart nimeni nu merge suficient de rapid (nici Pascota) sa supraincalzeasca anvelopele. Power One, sorry, stiu cel putin un baiat cu R6 care a facut high side pe Amck, la fel, a lipsit la cursurile de dans de salon cu motocicleta. Te-am vazut cum te dai, deschizi prea brusc gazul, la un moment dat indiferent de anvelopa o s-o culci.

 

!!! "Once the throttle is cracked on, it is rolled on evenly, smoothly, and constantly throughout the remainder of the turn "!!!

 

Keith Code - Twist of a wrist 2 :hurt:

 

Aveam si eu aceeasi senzatie dar cu timpul am scapat de asa ceva.

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa plecati urechea la ceea ce zice bogdan.

Stand pe margine vezi foarte multi care bruscheaza mobra in speranta castigarii a 1-2 secunde in plus pe tur , cand de fapt toata ideea este sa mergi cat mai constant si mai cursiv .

Gumele pe amck pot aluneca daca nu sunt incalzite bine ( si asta nu se intampla prin fandari ci prin accelerari si franari pe linia dreapta si prin cresterea vitezei progresiv pe curbe ) sau daca sunt prea tari si motociclistul merge sub un 1:14 - pana acolo totul sta in incheietura indiferent de guma .

Oricum imbucurator numarul destul de mare de motociclisti sambata pe amck .

Editat de Zuzg7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa plecati urechea la ceea ce zice bogdan.

Stand pe margine vezi foarte multi care bruscheaza mobra in speranta castigarii a 1-2 secunde in plus pe tur , cand de fapt toata ideea este sa mergi cat mai constant si mai cursiv .

Gumele pe amck pot aluneca daca nu sunt incalzite bine ( si asta nu se intampla prin fandari ci prin accelerari si franari pe linia dreapta si prin cresterea vitezei progresiv pe curbe ) sau daca sunt prea tari si motociclistul merge sub un 1:14 - pana acolo totul sta in incheietura indiferent de guma .

Oricum imbucurator numarul destul de mare de motociclisti sambata pe amck .

 

:lol: :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relax colega, supraincalzirea e in mintea ta. Daca aveai mai mult de 60grd e performantza. Supraincalzire obtii la 35grd afara si pe un circuit mai rapid. Pe Amckart nimeni nu merge suficient de rapid (nici Pascota) sa supraincalzeasca anvelopele. Power One, sorry, stiu cel putin un baiat cu R6 care a facut high side pe Amck, la fel, a lipsit la cursurile de dans de salon cu motocicleta. Te-am vazut cum te dai, deschizi prea brusc gazul, la un moment dat indiferent de anvelopa o s-o culci.

 

 

Pai sa-ti zic exact cum s-a intamplat...Am tras putin mai tare prin ultimele ture, am simtit ca incepe sa-mi alunece roata spate dar foarte fin (si la intrarea in curba...deci nu doar pe accelerare) si punctul culminat a fost cand mi-a derapat la iesirea din viraj...iar dup-aia am mers mult mai incet...si aluneca pe fiecare curba fara sa mai trag de gaz sau altceva. Cand m-am dat jos de pe motoreta se luau scame de cauciuc de pe margine de tot...deci nu era doar senzatia ca aluneca, chiar aluneca. Mai am un prieten care a patit acelasi lucru tot pe Amckart cu 2CT-uri (care nu sunt cauciucuri de circuit).

 

Deci daca zici ca nu le-am supraincalzit, atunci de ce alunecau? (100% nu a fost doar o senzatie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai un 4 jumate-5 nu 12 ca unii mai muncesc ! :hurt:

Cum ziceam, nu pot dupa 4. Dar stai sa dau de Georgica mai intai, ca nu s-a trezit si de unul singur nu mai merg :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am citit si eu mare parte din topic (primele 20 de pagini si ultimele 2) :hurt:

Am niste intrebari pentru cine stie, poate si e dragutz sa raspunda:

1. care sunt tarifele actuale pt dat cu mobra?

2. am cizme touring (ceva Probiker) din piele cu ceva protectii; sunt admis sau respins de catre administratori? (am citit ceva legat de cerintele de echipament)

 

Multumesc,

Sorin

Editat de soran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...