Sari la conținut

Pieton Vs Scuter...scuter Vs Idiotu De La Ghidon...si Lista Poate Cont


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

De cand a dat caldura un pic mai serios ma intalnesc in fiecare garda de cel putin 3-4 ori cu ofitzerii de politie de la Udriste...care vin sa ancheteze diverse accidente cu scutere. De fiecare data pun aceiasi intrebare...de ce dracu nu sunte-ti in stare sa-i face-ti sa urmeze calea cea dreapta(nu cereasca :crack: )? De fiecare data primesc acelasi raspuns..."suntem putini,nu facem fata si n-avem ce sa le facem" :bigstar: Cum naiba sa n-ai ce sa le faci??? Aseara a venit o d-ra lovita in plin de un scuterist care dupa ce a daramat-o i-a zis in sictir "ia-mi nr"(el neavand nr la scuter...evident) dupa care a plecat lasand-o pe victima sa fie adusa la spital pe brate de parinti...Am vazut copil de 11 ani facut praf dupa ce s-a lovit cu scuteru de o masina stationata...Am vazut lacrimi si am vazut durere...regrete prea tarzii...Chiar nu se poate modifica legea care le da voie tuturor besmeticilor sa circule aiurea??

Editat de turbogixxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand a dat caldura un pic mai serios ma intalnesc in fiecare garda de cel putin 3-4 ori cu ofitzerii de politie de la Udriste...care vin sa ancheteze diverse accidente cu scutere. De fiecare data pun aceiasi intrebare...de ce dracu nu sunte-ti in stare sa-i face-ti sa urmeze calea cea dreapta(nu cereasca :crack: )? De fiecare data primesc acelasi raspuns..."suntem putini,nu facem fata si n-avem ce sa le facem" :bigstar: Cum naiba sa n-ai ce sa le faci??? Aseara a venit o d-ra lovita in plin de un scuterist care dupa ce a daramat-o i-a zis in sictir "ia-mi nr"(el neavand nr la scuter...evident) dupa care a plecat lasand-o pe victima sa fie adusa la spital pe brate de parinti...Am vazut copil de 11 ani facut praf dupa ce s-a lovit cu scuteru de o masina stationata...Am vazut lacrimi si am vazut durere...regrete prea tarzii...Chiar nu se poate modifica legea care le da voie tuturor besmeticilor sa circule aiurea??

 

Imi permit aici sa reformulez ultima fraza:

"Chiar nu se poate APLICA legea care NU le da voie tuturor besmeticilor sa circule aiurea??" :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit si eu cu baietii de la Udriste. Cea mai buna solutie gasita ar fi sa introduca obligativitatea prezentarii dovezii cursului de legislatie sau a permisului A la achizitionarea unui scuter. La fel si in cazul inmatricularii cu numere galbene la primarie. Cursul ala de legislatie ar trebui sa fie obstacolul in care sa-si rupa dintii toti cei care au pe cap mai mult gel decat neuroni in capatana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, dar ar trebui mai intai aplicata legea cu purtatul castii. Cursul il iei usor, dai 200 de lei pe el plus 100 la instructor sa ti-l dea mai repede si gata. Macar sa se aplice legea existenta. Cati crezi ca or sa fie intrebati de legislatie, macar in primul an. O alta idee, intr-adevar, mai complicata, ar fi crearea unei baze de date sau marirea celei existente a permiselor in care sa fie adaugati si cei care isi declara scuterul la primarie (lucru obligatoriu dupa cunostintele mele) si sa li se aplice aceleasi pedepse ca si celor cu permis, inclusiv neputinta de a conduce fara consimtamant scris a unui scuter inscris pe numele altei persoane, ca asa imi inregistrez mopedul pe numele bunicii si merg eu, ea primind doar amenzile. Ar fi complicat, dar macar am mai scapa de niste bizoni de pe strazi. La aplicarea stricta a legilor, existente, am scapa si de multi "motociclisti"...

 

 

Hai sa mutam discutia pe alt topic, sa ne dam cu parerea si sa venim cu propuneri concrete. Apoi sa incercam sa le deschidem ochii la aia cu sepci si sa le dam ideile noastre...

Editat de Ra3ptylla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca ar trebui scos cursul de legislatie si scuterele sa fie conduse cu Cat.A1,pentru ca la noi in oras dai 100lei si gata ai curs de legislatie fara sa stii nici un semn de circulatie. Atunci sa vedem cate scutere or sa mai fie ca nu multora le convine sa faca scoala pentru un scuter .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit si eu cu baietii de la Udriste. Cea mai buna solutie gasita ar fi sa introduca obligativitatea prezentarii dovezii cursului de legislatie sau a permisului A la achizitionarea unui scuter. La fel si in cazul inmatricularii cu numere galbene la primarie. Cursul ala de legislatie ar trebui sa fie obstacolul in care sa-si rupa dintii toti cei care au pe cap mai mult gel decat neuroni in capatana.

 

Ce masura COMUNISTA!

 

Sa prezint adeverinta medicala cu glicemia trecuta la achizitionarea cotletelor.... radiografie la masele pentru niste bombonele, adeverinta de la ANEFS pentru niste adidasi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor multe lucruri tampite se petrec in tara asta..dar astea cu carnet la orice prost analfabet bolnav la cap e printre cele mai pacatoase..la fel de naspa e si asta cu stagiul militar/ luat in armata/jandarmerie etc a unora carora li se elibereaza adeverinte ca sunt intregi la cap..si dupa se impusca..sau impusca pe altii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca fapt divers...

 

http://www.mediafax.ro/social/20-dintre-pe...ml?1688;2753780

 

 

20 dintre persoanele care ar fi obținut fraudulos permise în ArgeÂş, autori de accidente

 

Douăzeci dintre cele peste 750 de persoane suspectate că au obținut fraudulos permise de conducere în ArgeÂş au provocat accidente rutiere, soldate cu morți Âşi răniți, anunță Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).

Direcția Poliției Rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române a făcut o analiză în cazul serviciului de permise Âşi înmatriculări din ArgeÂş în care au fost verificate cazierele rutiere a 757 persoane despre care existau indicii că ar fi obținut permis de conducere în mod fraudulos, informează IGPR.

Astfel, au fost identificate 20 de persoane care au provocat 21 de accidente rutiere, soldate cu trei morți, 17 răniți grav Âşi 25 de răniți uÂşor.

"Experiența redusă în conducere, conducerea imprudentă, depăÂşirea neregulamentară, viteza neadaptată la condițiile de drum, neacordarea priorității, conducere sub influența alcoolului, rularea pe contrasens, nerespectarea distanței între vehicule, precum Âşi alte abateri în traficul rutier, au fost principalele cauze ce au condus la producerea accidentelor", potrivit IGPR.

Inspectoratul General al Poliției Române sprijină în continuare ancheta Direcției Generale Anticorupție (DGA) Âşi intensifică acțiunile de prevenire a evenimentelor rutiere.

Curtea de Apel BucureÂşti a decis, în noaptea de 14 spre 15 iunie, arestarea a 17 persoane implicate în scandalul privind obținerea frauduloasă de permise auto.

Potrivit DNA, în perioada martie - iunie 2008, pe raza județului ArgeÂş Âşi-a desfăÂşurat activitatea un grup infracțional organizat care a acționat în scopul obținerii unor sume de bani pretinse Âşi primite de la mai multe persoane, pentru ca în schimbul banilor să le faciliteze obținerea permiselor de conducere de la Serviciul Public Comunitar Regim de Permise de Conducere Âşi Înmatriculări a Vehiculelor ArgeÂş.

Membrii grupului sunt acuzați că au pretins Âşi primit de la fiecare candidat sume cuprinse între 700 de euro Âşi 4.500 de euro.

Conform anchetatorilor, rețeaua de permise auto din ArgeÂş era împărțită în patru grupuri "profesionale", de la racolatorii de candidați pentru obținerea permisului de conducere, la patroni de Âşcoli de Âşoferi, funcționari Âşi polițiÂşti.

Activitatea de examinare pentru obținerea permiselor de conducere a fost întreruptă timp de o săptămână, după începerea anchetei DGA la Serviciul Public Comunitar Regim Permise Âşi Înmatriculare a Vehiculelor ArgeÂş.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Am vazut copil de 11 ani facut praf dupa ce s-a lovit cu scuteru de o masina stationata...Am vazut lacrimi si am vazut durere...regrete prea tarzii...

cred ca ala de s-a infipt ca prostu in masina aia stationara a ajuns la tine la urgenta :bigstar:) io as fi preferat sa se infiga intr-un tomberon de la rosal :crack:

 

gixxule, dracu te-a pus sa te angajezi la urgenta :blbl:

 

@legionaru: mane, culmea, pe ala de s-a sinucis, il stiam, si omu avea familie, si nici macar nu fusese citat in proces...acolo stiu cum se conduce, ca doar sunt din arges, si cunosc daltonisti care si-au luat permisu cu ajutorul alora :laugh:

Editat de catul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, politia greseste prin indiferenta. Altfel nu stiu ce anume ar impiedica-o sa aplice legea si sa-i zboare de pe strazi pe toti terminatii care circula cu scutere ilegal. Las-o in colo de treaba, pana sa pui problema daca are zburatoarea atestat/permis in regula, sunt atatea alte lucruri mai flagrante: lipsa numarului, casca inlocuita de kilu' de gel, numarul mare de pasageri la bord, trecutul constant pe rosu, datul in viteza pe o roata sau fara maini printre blocuri etc. Sa fim seriosi, cate d-astea nu vedem zilnic?! Eu unul vad o droaie, insa stiti ce e mai trist, ca nu vad si un politist care sa-i opreasca (uneori, la cate un drum de 15km pana la munca, nu vad niciunul, punct). Nu stiu ce sa zic, poate ca i-a speriat caldura si stau in sectie la aer conditionat. E al naibii de suficient si de simplu sa pui cateva echipaje pe artere de genul Mihai Bravu, Stefan Cel Mare s.a. si pe la colturile de blocurilor (pt ca mai e o chestie, sunt unii care fac giumbushlucuri numai pe langa blocu lu' taticu, ca asa a fost instruit, sa nu iasa pe strazile mari sa-l vada vreun nenea politist cumva), ca i-ar lua ca din oala. Atat timp cat lucrurile vor sta asa, nu va asteptati sa se trezeasca subit constiinta nationala la viata si de maine toti scuteristii aflati ilegalitate sa-si puna cenusa in cap, sa arunce cheile si sa dea foc la jucarii, disparand fara urma din peisaj. Din pacate, traim Romanica. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, in Spania se confisca scuterul daca acesta nu este inmatriculat.

 

Ce avantaje ar fi:

1. Se pot depista mult mai usor cele furate.

2. Il opresti pe fraier sa se plimbe cu el, macar cateva zile, deci cresti siguranta in trafic, ceea ce ar trebui sa fie cel mai important pentru Politia Rutiera.

3. Scazi, usor dar sigur, numarul celor care ies cu el neinmatriculat.

4. Generezi mai multi bani la buget prin vanzarea la licitatie a celor confiscate si prin taxe de inmatriculari.

 

Nu este nevoie decat de putina cooperare din partea politiei si de un loc pentru depozitat :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eee... probleme scuteristilor e de ceva timp dezbatuta si ramasa fara rezolvare - la noi inca politia nu a ajuns sa confiste masinile sau scuterele (va dati seama ce spagi s-ar da la licitatiile organizate pt vanzarea lor de catre politie?). iar in garda si pe ambulanta vezi multe "treburi" pe care nu credeai sa le intalnesti - cine stie cunoaste :bigstar: .

Editat de harciogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, dar ar trebui mai intai aplicata legea cu purtatul castii. Cursul il iei usor, dai 200 de lei pe el plus 100 la instructor sa ti-l dea mai repede si gata. Macar sa se aplice legea existenta. Cati crezi ca or sa fie intrebati de legislatie, macar in primul an. O alta idee, intr-adevar, mai complicata, ar fi crearea unei baze de date sau marirea celei existente a permiselor in care sa fie adaugati si cei care isi declara scuterul la primarie (lucru obligatoriu dupa cunostintele mele) si sa li se aplice aceleasi pedepse ca si celor cu permis, inclusiv neputinta de a conduce fara consimtamant scris a unui scuter inscris pe numele altei persoane, ca asa imi inregistrez mopedul pe numele bunicii si merg eu, ea primind doar amenzile. Ar fi complicat, dar macar am mai scapa de niste bizoni de pe strazi. La aplicarea stricta a legilor, existente, am scapa si de multi "motociclisti"...

 

 

Hai sa mutam discutia pe alt topic, sa ne dam cu parerea si sa venim cu propuneri concrete. Apoi sa incercam sa le deschidem ochii la aia cu sepci si sa le dam ideile noastre...

 

Multora li se rupe de legi. Puteti sa propuneti si carnet de conducere ptr scutere dar tot vor fi zei fara. Solutia nu vine asa usor, trebuie schimbata mentalitatea romanilor si apoi lucrurile se vor rezolva de la sine (sau reeducarea prin violenta, singura care da roade la idiotii astia). Cei care au avut ocazia sa calatoreasca in alte tari din vestul Europei au observat enorma diferenta de gandire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fi cum e in unele state europene....cu B sa conduci pana in 125.....dupa, A-ul tata.....

Azi eram la liceu....si trece unu curier cu o chinezarie fara toba in slapi fara nr de inmatriculare.....

Sa numai zic ca aveam si in liceu specimene pe 125...

Editat de mania_vitezei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil o sa poarte casti cand o sa se fure mai multe... nu prea le vine lor sa isi cumpere casca de 5 milioane cand scuteru a fost 8. deh, ciordeala... e vorba de principii, ce stim noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil o sa poarte casti cand o sa se fure mai multe... nu prea le vine lor sa isi cumpere casca de 5 milioane cand scuteru a fost 8. deh, ciordeala... e vorba de principii, ce stim noi...

Care 5 mil.?..sant casti..china cu 1.5 mil...asa ca asta nu e un motiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de casti..din alea ieftine,pana intr-o 100 de Ron,care le cumperi de la piata pentru scuter.acum aproape 2 ani,un amic avea in cap o casca nemteasca din razboi si pe mana o casca din aia,mergea sa ia un pasager.

Pe drum,a facut un accident destul de major,motorul a zburat intr-o rapa vreo 3 metri si a trecut prin 2 garduri iar el s-a rostogolit pe sosea fara echipament.

 

Casca nemteasca avea o julitura pe o parte,julitura destul de adanca,era din otel,dar nu era nici macar indoita.

 

Casca cealalta,ieftina,de cum a cazut de pe motor i-a zburat de pe mana si s-a facut BUCATI din propria inertie si greutate.Daca era pe capul cuiva,era ca si inexistenta.

Scuze ca am fost off topic,dar prin aceasta chiar vreau sa arat ca o casca buna salveaza vieti (fie ea si din razboi:P )

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de casti..din alea ieftine,pana intr-o 100 de Ron,care le cumperi de la piata pentru scuter.acum aproape 2 ani,un amic avea in cap o casca nemteasca din razboi si pe mana o casca din aia,mergea sa ia un pasager.

Pe drum,a facut un accident destul de major,motorul a zburat intr-o rapa vreo 3 metri si a trecut prin 2 garduri iar el s-a rostogolit pe sosea fara echipament.

 

Casca nemteasca avea o julitura pe o parte,julitura destul de adanca,era din otel,dar nu era nici macar indoita.

 

Casca cealalta,ieftina,de cum a cazut de pe motor i-a zburat de pe mana si s-a facut BUCATI din propria inertie si greutate.Daca era pe capul cuiva,era ca si inexistenta.

Scuze ca am fost off topic,dar prin aceasta chiar vreau sa arat ca o casca buna salveaza vieti (fie ea si din razboi:P )

 

 

 

o casca buna, se sparge ( crapa ) in momentul impactului... preia fortele...Un ceaun, ramane intact, dar capul are de suferit....

D'aia masinile de F1 se rup in 5467743 bucatele la impact, fortele de G- se resfrang asupra caroseriei, si abia apoi, dupa ce s-au cumintit acctioneaza si asupra "soferului"

Cinematica unui accident este complexa. Dar ca si o concluzie: Castile care se sparg in accident, salveaza vieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti voi de permis pt a conduce scuterul cand sunt oameni care merg cu motociclete fara a avea nici macar categoria B.

Politia daca ar vrea intr-adevar sa-i puna cu botul pe labe pe cei care merg cu scutere neinmatriculate ar trebui sa stea prin cartiere nu prin centru.

Iar pt descurajarea furturilor ar trebui ca inclusiv la sate sa trebuiasca sa aduca aceleasi acte precum in Bucuresti: contract v-c, CIV, samd.

 

Nationalistul, nici un GAZ (masina ruseasca) daca dai cu ea intr-un zid la 50 km/h n-o sa sufere atatea pagube precum o masina mai noua, dar cu siguranta o sa-ti rupi coloana din cauza fortelor care actioneaza nemijlocit asupra corpului tau.

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o casca buna, se sparge ( crapa ) in momentul impactului... preia fortele...Un ceaun, ramane intact, dar capul are de suferit....

D'aia masinile de F1 se rup in 5467743 bucatele la impact, fortele de G- se resfrang asupra caroseriei, si abia apoi, dupa ce s-au cumintit acctioneaza si asupra "soferului"

Cinematica unui accident este complexa. Dar ca si o concluzie: Castile care se sparg in accident, salveaza vieti.

Baliverne... atunci de ce nu se fac castile din sticla? De ce se mai fac teste de penetrare la casti?

 

La o casca buna energia cinetica este preluata de polistirenul expandat dinauntru si transformata in energie termica, in timp ce cochilia ramane intacta. Ce incerci tu sa spui se refera la deformare. Deformarea preia energia, spargerea nu (prea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ asa cum de 3 pagini toti dau cu pietre in scuteristi care la urma urmei pe pielea lor merg sau nu merg cu mai mult de 50... (hai 80 poate unii....)

insa... de eroii pe motoare de 600 , 1000 (etc) asortate cu bermuda si slapi ce gonesc cu 150km/h intre semafoare nu mai vorbeste nimeni...

Intai sa vedem barna din ochiul propriu si apoi batul din ochiul altuia...

Daca ne uitam pe "Accidente" nu stiu cat % s-au prapadit scuteristi si cat % motociclisti... si gasesc repede un caz fara carnet, fara casca sau fara minte in ceea ce priveste viteza.

 

Cum iti asterni asa dormi. Poti sa ai scuter sau motor, carnet sau nu... tine de fiecare om si de felul lui de a fi daca este un pericol pe sosele sau nu, fie pentru el fie pentru ceilalti.

Sa nu generalizam.....fiecare padure isi are uscaturile ei.

 

Sa se dea amenzi/bataie/zile de munca in folosul comunitatii...etc.. pentru mers fara echipament, pentru condus aiurea ...ok, sunt total d'acord insa hai sa vorbim pentru tot fenomenul "2 roti" nu numai sa dam cu batu in scuteristi.

Cati cu motoare nu au echipament, cati merg ca dementii, cati respecta limitarea aceea pentru incepatori.... Facem ordine, da sa facem ordine generala nu pe unu sa-l pupam si pe unu sa-l omoram.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ asa cum de 3 pagini toti dau cu pietre in scuteristi care la urma urmei pe pielea lor merg sau nu merg cu mai mult de 50... (hai 80 poate unii....)

insa... de eroii pe motoare de 600 , 1000 (etc) asortate cu bermuda si slapi ce gonesc cu 150km/h intre semafoare nu mai vorbeste nimeni...

Intai sa vedem barna din ochiul propriu si apoi batul din ochiul altuia...

Daca ne uitam pe "Accidente" nu stiu cat % s-au prapadit scuteristi si cat % motociclisti... si gasesc repede un caz fara carnet, fara casca sau fara minte in ceea ce priveste viteza.

 

Cum iti asterni asa dormi. Poti sa ai scuter sau motor, carnet sau nu... tine de fiecare om si de felul lui de a fi daca este un pericol pe sosele sau nu, fie pentru el fie pentru ceilalti.

Sa nu generalizam.....fiecare padure isi are uscaturile ei.

 

Sa se dea amenzi/bataie/zile de munca in folosul comunitatii...etc.. pentru mers fara echipament, pentru condus aiurea ...ok, sunt total d'acord insa hai sa vorbim pentru tot fenomenul "2 roti" nu numai sa dam cu batu in scuteristi.

Cati cu motoare nu au echipament, cati merg ca dementii, cati respecta limitarea aceea pentru incepatori.... Facem ordine, da sa facem ordine generala nu pe unu sa-l pupam si pe unu sa-l omoram.

 

verifica si la accidentele in care sunt implicati acei zmei despre care vorbesti tu...fiecare padure are uscaciunile ei...dar mi se pare ca cea a voastra(scuteristilor) este cam pe moarte de cate uscaciuni aveti...nu mai comenta aiurea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...