Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

Omu' din Alexandria are 14 ani mah, ce-ai fi vrut sa-i placa - Anna Karenina? ;)

 

 

da .. sa ii placa doamna karenina.. era femeie frumoasa ce vrei acum ..

pot sa insir si eu filmele ce m-au impreisonat ? unele pana la lacrimi... dar mai sunt minori pe aici ..

 

 

eu am raman uimit de filmele lui kusturica. am ajus sa stiu unele replici pe de rost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nea adidas, vezi 1408. Au zis ei ca-i thriller/horror. In nici un caz horror, da-i bun, bine facut, dramatizat frumos. Si Cusack joaca bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lu asta mic ii recomand Alpha Dogs

 

si mie imi recomand Heroes ep 6 seria 2 ;)

 

LE: scz, vad ca esti mai mare ca mine, my bad. da recomand acelasi film :-)

Editat de b16dmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te uiti la Heroes? Super serialul. :D

Ralucone, buna recomandare. ;)

Editat de adidas00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heroes rulez, mah, i-am facut lobby si prin agentie si comunitatea drogatilor cu Heroes e in continua crestere ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adidas... da! hayden panetierre ... ;) Lasa, je si b16dmo avem alte pasiuni prin serialul ala... :D :D

 

Un documentar nemaipomenit "Touching the Void", alaturi de care recomand si "Grizzly-Man" :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Shawshank Redemption

2.Seven

3.Snatch

4.confidence

5.Pulp fiction

6.Black hawk down

mai sunt destule filme tari ca astea...si akum filme asa de uitat in weekend cu prietena..prietenii va`s recomanda: 1.I think i love my wife

2.hustle and flow

3.I now pronounce you chuck and larry -super filmu :D

4.rush hour 3

5.tupac resurrection - care sunt fani ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie incepe sa imi placa un alt film documentar, care se numeste "1 luna cu 4 luni, 3 saptamani si 2 zile". Este povestea caravanei cinematografice organizata de Cristian Mungiu cu filmul sau premiat la Cannes, timp de o luna de zile, in 15 orase din Romania in care nu mai exista cinematograf.

 

Se pare ca ideea de caravana face pui. Emir Kusturica, care lucreaza acum la un documentar despre Maradona, vrea sa il proiecteze in acelasi sistem.

 

P.S. De ce am spus ca filmul "incepe sa-mi placa?" Pentru ca inca nu l-am terminat. Ha!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica tu produci documentarul respectiv? ca filmul despre care se vorbeste e cam praf. parerea mea de cinefil neavizat.

Intr-adevar, filmul poate parea "praf" pentru unii spectatori, si eu am fost initial intrigat si chiar frustrat de tehnica de filmare aleasa, mai ales ca vazusem "Occident", precedentul film al lui Mungiu. Insa acest stil de filmare, apropiat de reality-show mai degraba, si-a avut justificarea sa si mi-am dat seama de asta dupa acest turneu de o luna, in care am vazut filmul de vreo 7-8 ori integral, iar pe bucati de alte nenumarate ori. Oricum, reactiile spectatorilor au fost de la "ce plictiseala, frate!" pana la oameni care nu mai puteau vorbi la final, asa erau de socati. O femeie la Braila chiar a si lesinat. Ce sa-i faci, oameni si oameni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii care e faza, ma asteptam la ceva special de la filmul asta. am discutat o caruta despre el, fara sa-l fi vazut, l-am ridicat in slavi, l-am promovat pentru ca asa imi cere fisa postului si pentru ca asa am vrut eu. vorba aia, nu e de ici de colo un palmes d'or. dar am fost foarte frustrat dupa ce l-am vazut la cinema studio, cu toate ca publicul a fost agreabil, eu am fost singur, aveam o dispozitie excelenta, bla bla. filmul e neterminat, sunt gafe incredibile pentru secolul 21, scenariul scartaie si ala din greu, ar fi prea multe de zis, dar le-am epuizat pe toate pe langa beri cu amicii. dau doar 2 exemple marunte: ce s-a intamplat cu tatal fetei care trebuia sa fete si de ce nu s-au putut evita in cadre chestii de genul noua cladire a brd de la victoriei, autobuzele noi si tramvaiele cu buton? ar fi fost niste chestii foarte simple de evitat, dar vezi tu, la noi filmele se fac pe genunchi, nu se mai uita nimeni pe ele inainte de a fi scoase pe piata. la noi trebuie sa mori in accident pentru a ajunge la cannes. mai bine 432 a lu' mungiu se chema "neterminat", nu california dreamin'. acuma, va recomand din nou un film excelent, satantango se cheama si e regizat de bell tarr. atat avui de zis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de Matizul care apare in cadru ce zici? Dar de faptul ca in camera de hotel, in secventele cu Bebe, intrerupatoarele sunt negre, iar in secventa cand Otilia vede fatul sunt albe? Nu mai vorbesc de fineturi de genul:

- in secventa finala restaurantul are perdele; ori, in 1987 erau interzise perdelele la restaurante pentru a se aprinde luminile mai tarziu; era chestia aia cu economia de curent;

- avorturile nu se faceau in nici un caz la hotel, care erau pline de securisti;

- studentul arab are cioc; ori, pe vremea aia arabii aveau barba, ciocul era considerat ridicol - vezi misto-urile care se faceau pe seama lui Emil Constantinescu in anii '90.

 

Chiar Mungiu a remarcat dupa premiera bucuresteana ca apare un microfon in cadru. Oricum, cred ca la nici un alt film publicul nu a urmarit cu atata atentie detaliile de decor.

 

Secventa cu tatal Gabitei a fost filmata, dar a scos-o pentru ca scenariul a suferit multe schimbari pe parcursul filmarilor si, in momentul cand Mungiu a simtit ca, din 2 personaje principale, trebuie sa se concentreze doar pe Otilia, a decis eliminarea secventei, ca sa ramana coerent. Oricum, el considera aceasta secventa foarte buna, drept pentru care o va include ca bonus pe DVD-ul cu 432.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosti deci ca tovarasul mungiu e doar un PR-ist bun si atat. despre regie, nu prea poate fi vorba, sunt mult prea multe lucruri care scartaie. moartea lu lazarescu a fost cel mai film de la revolutie incoace, nu are rival deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well ce sa zic, e povestea unui u-boot(U96) care pleaca(banuiesc) din Kiel la vanatoare de convoaie. Baietii se plimba prin marile nordului destul de mult timp neintalnind nici un convoi in afara de un distrugator Britanic care-i bubuie bine cu mine antisubmarin. Scapa de el si-si continua aventura submarina pana intalnesc un convoi din care scufunda cateva nave dar sunt bombardati intens de mine si reusesc sa scape si de aceasta data.

Capitanul decide ca i-a ajuns si vasul trebuie reparat si se indreapta catre un port francez dar primeste ordine sa se duca in Italia cu escala la Vigo in Spania pentru realimentare. Ajungand in Gibraltar, o foarte mare parte a homefleet ii intampina si bombardeaza de-i ia dracu. Vasul nu mai putea fi comandat si se scufunda, iar spre norocul lor ajung pe un banc de nisip submarin or something unde stau 16 zile de-si repara submarinu si pleaca acasa.

La Kiel sunt primiti cu fanfara bla bla insa chiar cand sa debarce toti, e un raid britanic care omoara tot echipajul in afara de unu care era corespondent al marinei si era primul lui voiaj.

 

Nu stu ce-ati inteles din descrierea mea. Detalii

:ok: Destinul lor era moartea si prea mult o fentasera saracii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosti deci ca tovarasul mungiu e doar un PR-ist bun si atat. despre regie, nu prea poate fi vorba, sunt mult prea multe lucruri care scartaie. moartea lu lazarescu a fost cel mai film de la revolutie incoace, nu are rival deocamdata.

 

 

te-as ruga sa-mi spui si mie unde 'scartaie" scenariul ala al lui Mungiu? Si nu-mi tranti greseli de la filmari cum a fost Matizul sau cum au fost intrerupatoarele. Iti aplici termenul de "cinefil neavizat" si totusi spui ca scenariul scartaie. Ma intriga modul tau de expunere a filmului, spui ca te-a dezamagit, nu de alta. Inteleg, gusturile nu se discuta. Dar ma amuza cum multi vorbesc fara sa gandeasca inainte cand spun ca "scenariul scartaie". Din ce reiese ca "scartaie" scenariul ala, ma rog?

 

A, da, si mai mentionez un lucru. Filmul 4,3,2 nu se vrea a fi un alt film despre Revolutie sau despre Romania comunista. Vad ca multi asa il prezinta. Filmul ofera povestea unor oameni, se axeaza strict pe dezvoltarea unor personaje, pe relatiile dintre ele si pe felul in care reactioneaza fiecare atunci cand se afla intr-o situatie mai...sumbra, sa zicem. Lasand deoparte micile greseli de la filmare (de parca ar fi primul film cu greseli), poate observa cineva si modul in care Oleg Mutu a reusit sa incarce un cadru cu dramatism, printr-o simpla miscare de aparat. Poate observa cineva si ideea de baza a filmului, dincolo de "doua fete, una gravida care avorteaza pa' vremea lu' Ceasca cand nu aveai voie sa avortezi".

 

Si vezi tu, filmul asta a luat marele premiu la Cannes, a luat Palme D'Or'ul. Juriul ala e compus din cineasti "avizati". A primit trofeul cu un motiv clar, si nu poti spune ca s-a mers pe vreun soi de favorizare and shit. ;)

 

Si inca o chestie: in sala la Republica, la Cluj, au lesinat 4 femei in sala. Ii zice soc organic. Este efectul pe care l-a avut planul detaliu cu avortonul asupra unor femei care au trecut prin experienta celor din film.

 

Nu pot sa spun ca am sa vad si-am sa tot revad acest film pana imbatranesc, ca atat de mult mi-a placut. Mi-a placut, ce-i drept, m-a impresionat si m-a facut sa-mi tin ochii lipiti de ecran. Este un film bun, ce sa mai incoace si incolo. "Moartea dlui Lazarescu" a fost primul care a rupt gura targului. Daca era "432" primul, alta iti era parerea, dl krupp.

 

Nu-ti fie cu suparare, dar vad ca ai intrat cu coltii in filmul asta rau de tot, si chiar ma intreb din ce puncte de vedere consideri ca a fost scenariul ala slab, cand scenariul si imaginea au fost piesele de rezistenta ale intregului film. Te rog, tu, ca "cinefil neavizat", argumenteaza ideea de "scenariu scartaind", un pm e suficient, n-are rost sa lansez polemici aici. Iar eu ca CINEAST AVIZAT am sa inteleg, dar te rog, argumenteaza... Multumesc anticipat :ok:

 

toate bune :pow:

 

p.s. nu trebuie sa fii avizat ca sa fii cinefil. cinefila sunt si eu si cinefil e orice pasionat de film. "avizul" ti-l ofera o serie de circumstante pentru a iti putea asuma titulatura de "cineast"...which is a bit different ;) :)

 

--- Mesaj completat în 31 Oct 2007 13:54 -------------

- avorturile nu se faceau in nici un caz la hotel, care erau pline de securisti;

 

 

o mica mentiune...filmul e bazat oarecum pe o poveste reala si pe un caz individual. in film, in povestea asta, avortul s-a facut la un hotel, cu riscurile de rigoare. nu prea sunt legaturi cu comunismul acolo in afara de ilegalitatea avortului. observa caerva ca nici macar nu s-a folosit cuvantul "Tovarase" pe undeva? :D

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine frate ca au lesinat femeile alea in numar de 4 pe la cluj. asa macar au si aplaudacii lui 432 motiv sa se dea cu pumnu in piept, ca uite, ce film bun, lesina lumea la el. daca stiam ca se adreseaza doar femeilor care au avortat, avorteaza sau vor avorta si, de ce nu, si avortonilor, nu ma mai duceam bre la el. tocmai scena aia cu fatul de pe gresie e de toata greata, e o tehnica de student repetent la atf. feelingul respectiv putea fi transmis si altfel si avea mult mai mult impact. dar ce vrei frate, suntem romani care, daca am vazut rambo de 3 ori si casablanca de 9, ne dam mari cineasti avizati. auzi bre ralocone, ce aia cineast avizat? zi si mie sa nu mor in prostie. adica, ai ceva filme la activ, regizate, produse, jucate? daca te caut pe imdb dau de tine? sau poate ai tu un imdb de scara de bloc si de forum si acolo esti tu cineast avizat. nu vreau sa jignesc, numai ca abordarea ta nu e tocmai potrivita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

observa caerva ca nici macar nu s-a folosit cuvantul "Tovarase" pe undeva? :ok:

Cuvantul "tovarase" nu era folosit in viata reala, decat extrem de rar, cand aveai de-a face cu "organele", desi era LEGE sa se vorbeasca asa. Nimeni nu vorbea toata ziua cu Tovarase, asa cum se vede in filmele epocii, sa fim bine intelesi.

 

PS A mai lesinat si o femeie la Braila si inca una la Iasi.

 

LE: kruppule, nu mai fi asa otelos cu fetele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...