Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Unul dintre cele mai tari filme de animatie ever, l-am revazut aseara cu aceeasi pofta cu care l-am vazut si in ultimele 10 randuri... :) De departe mai bun ca Spirits Within, ala a fost prea molcom. Frumos si ala, dar prea soft pentru ce stiu niponii sa faca intr-un film de animatie de tip fantasy/SF. Final Fantasy: Advent Children...

 

iete un mic sample: http://www.youtube.com/watch?v=I2htxo0QF-E

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ok, din cand in cand m-am mai inspirat si eu din topicul asta si, pe langa multe super-productii de duzina dupa tipar clasic american, de care sunt satul, am mai gasit si filme care chiar au meritat. Asa ca , mai bag si eu cateva titluri asupra carora ati putea arunca un ochi...adica alea care-mi vin in minte acum din ce am vazut in ultima vreme, filme care au in spate macar o idee interesanta :

 

Revolver

Lord of War

SLC Punk!

The lost Room

Goodbye Lenin

The Langoliers

Antikiller

Balnieue 13

They Live!

 

 

Enjoy :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-am mai vazut (sau revazut):

Apocalypse now- Redoux, singur intre primele 5 filme care mi-au placut vreodata. E halucinant. Evident o superproductie americana :friends:.

Brazil

A clockwork orange

The machinist (e un film ok, dar prea "catolic" dupa mine).

The motorcycle diaries, rahat cu perje. Nu-i chiar rau, peisaje, motocicleta alea alea, dar timpitii care vad intr-un criminal un erou ma calca pe nervi.

Nightwatch: interesant la filmul asta e ca e rusesc, ai are intradevar pentru scurt timp ceva aparte. Dupa 10 minute cevaul ala dispare si e de fapt un film de categorie B. Sau C.

Lives of others. Misto. Ma duc la filme europene de cite ori am ocazia, din pacate majoritatea sint mai mult sau mai putin rateuri, asta nu e.

Ratatouille: super tare, mai ales daca iti place parisul si mincarea frantuzeasca :laugh:.

 

 

--- Mesaj completat în 08 Oct 2007 07:51 -------------
Inca unu: The seventh seal, Bergman. Misto. E de fapt o piesa de teatru pe ecran.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postal, de Uwe Boll. O comedie absolut cretina, coming up soon pe torrenti. Dar va ofer spre vizionare un trailer absolut (cuvant urat) si absolut genial... :bigstar:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un film excelent pe care vi-l recomand cu căldură, deÂşi, printre altele, e vorba de foarte multă zăpadă, este "Touching the Void", premiul BAFTA 2004! Mi-a plăcut atît de mult, încît l-am tradus, deoarece traducerile descărcate de pe net nu se apropie nici pe departe de realitate... Pentru toți cei care-l doresc, îl am Âşi-l pun la dispoziție!

 

Toate bune! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma bag si eu in seama...De curand am vazut BloodRayne...e un film..."de consumat" cum imi place mie sa zic...adevarat ca este un pic sinistru...vampiri...mult sange...dar celor ineresati de filmele de acest gen chiar il recomand...ah si motivul pt care am tinut f tare sa il vad...este ca...mai toate cascadoriile din acest film au fost facute de romani.Pe langa BloodRayne...The Ring a lasat ceva urmari (vreo 3 nopti am dormit cu lumina aprinsa si ma speriam la fiecare apel pe telefonul fix :bigstar:) ),dar cel mai interesant mi s-a parut SAW....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru amatorii filmelor adevarate de horror...il mai tine minte cineva pe Freddie Krueger? :D E! Ala mi-a facut mie muuulte nopti albe... :bigstar:

 

Recomand toate cele 7 filme "Nightmare on Elm Street" :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postal, de Uwe Boll. O comedie absolut cretina, coming up soon pe torrenti. Dar va ofer spre vizionare un trailer absolut (cuvant urat) si absolut genial... :bigstar:

 

 

 

trebuie sa-l caut...GENIAL!!!!! :bigstar: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

staaaai nu te grabi. pe 15 oct are premiera in Europa. mai are ceva :P

 

A! Era sa uit! Puneti mana de vedeti ROMING, cu Jean Constantin. Deci e rupere filmul ala, are un mare iz de Kusturica... :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 15 Oct 2007 14:27 -------------
Asa...update:

 

40 days and 40 nights - cine stie de Josh Hartnett stie si la ce ma refer :( O comedie spumoasa (mai ales pt personajul principal :bigstar: ), genul care daca te prinde intr-o pasa de "dragoste si nebunie" reuseste sa-ti smulga si un suspin pe langa hohotele de ras. Plus Paulo Constanzo (parca ala-i era numele) e un personaj adorabil de idiot, in postura de coleg de apartament pus pe "calarit" non stop... foarte tare filmul. Nota 8 jumate'...

 

The Ex - una dintre cele mai haioase comedii pe care le-am vazut EVER. Nu ma asteptam ca Hollywood-ul sa mai produca ceva de calitate, insa "The Ex" a reusit sa ma tina in fata ecranului si razand (iarasi) in hohote inca din primele 30 de secunde. O comedie family, adorabila, Amanda Peet e buna rau si gravida si "mamica", personajele sunt frumos construite si vorbim aici de un oras din Ohio care musteste de frustrari si demente fin acoperite. Un film delicios, nota 10 :D

 

Knocked Up - Alta comedie dementiala, motivul pentru care multi recomanda folosirea prezervativului, mai ales cand te "mucifici" prin oras cu necunoscuti... :D Iarasi comedie foarte americana, genul light care intra bine cu popcorn, construieste o mega-relatie de amor care vine cu timpul, nu dintr-o data, intre doua tipuri de oameni pe care viata nu i-ar fi cuplat treji. Foarte tare, foarte haios, foarte belea. Nota 9. :rock:

 

Enjoy, merg astea cate unul pe seara - o minune, alta nu :laugh:

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Evel Knievel. Film despre un motociclist diliu (daredevil ii zic ei) si Harley-il lui cu care ar da praf multor enduristi :eek:

 

:D Apreciem spiritul de gluma, dar poate ar trebui sa spui si ce Harley e "acel" Harley :ok: .

 

Una peste alta sa revin on-topic:

 

Recomand Crossing the Bridge - The Sound of Istanbul. Finalmente in seara asta l-am terminat si eu de luat.

Un film despre cosmopolitul oras si muzica creata de oamenii sai.

Un film in care break-dance-ul face casa buna cu rock-ul, hip-hop-ul, punk-ul, folclorul, psihedelicul, dansul si spectacolul multimedia.

Unul dintre membrii Einsturzende Neubauten (speram ca mariile voastre ati auzit de ei) se duse pana la Turkey sa pregateasca soundtrack-ul la un film la care ii zicea Gegen die Wand. Si daca tot era acolo, mai facu un film si pentru el. Un fel de road movie in care pune la treaba tot ce are mama Turchie mai altfel si mai bun. Si bine facu.

Se canta pe blocuri, in casele oamenilor, in birtul de la sat la o halba de bere, se face break-dance pe faleza, psihedelic-electronic-world noaptea in teatre de vara iar Rimaru de la Racla ar rosi de invidie daca ar vedea ce fac niste hip-hop-eri de-ai lor, de ambele sexe...

Super, parerea mea. Oamenii si muzica lor. Nimic MTV (F... off !).

Recomand oricarui amator de sunete :( :( .

 

Un fel de tata, mama si tot neamul lui Gadjo Dilo.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-am mai vazut (sau revazut):

Apocalypse now- Redoux, singur intre primele 5 filme care mi-au placut vreodata. E halucinant. Evident o superproductie americana :ok:.

Brazil

A clockwork orange

The machinist (e un film ok, dar prea "catolic" dupa mine).

The motorcycle diaries, rahat cu perje. Nu-i chiar rau, peisaje, motocicleta alea alea, dar timpitii care vad intr-un criminal un erou ma calca pe nervi.

Nightwatch: interesant la filmul asta e ca e rusesc, ai are intradevar pentru scurt timp ceva aparte. Dupa 10 minute cevaul ala dispare si e de fapt un film de categorie B. Sau C.

Lives of others. Misto. Ma duc la filme europene de cite ori am ocazia, din pacate majoritatea sint mai mult sau mai putin rateuri, asta nu e.

Ratatouille: super tare, mai ales daca iti place parisul si mincarea frantuzeasca :eek:.

<small>--- Mesaj completat în 08 Oct 2007 07:51 -------------</small><br/>Inca unu: The seventh seal, Bergman. Misto. E de fapt o piesa de teatru pe ecran.

 

Un amendament: tampitii nu vad intr-un criminal un erou, ci pe Ernesto Guevara asa cum era el in etapa de student. Ce s-a intamplat mai tarziu cu el e alta poveste. E greu de deosebit in "comandantul" Guevara propaganda de ambele parti de personalitatea lui reala. Am citit niste chestii de-ale lui de pe vremea cand conducea Cuba cu Fidel si m-a dezamagit total. Comunistii au avut meteahna asta, chiar daca au fost baieti buni initial, in final au devenit niste fanatici decerebrati. Cum se spune, drumul spre iad e pavat cu cele mai bune intentii...

Dar, revenind, in calatoria lui cu motocicleta, Guevara era doar un student idealist, intr-o lume frumoasa si uratita de oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, atunci din seria drumul spre iad si bunele intentii, sa vedem si Last king of Scotland. Nu e chiar o capodopera filmul dar are niste conflicte

interesante. Macar ala constuieste un personaj relativ real, nu unul in 2 dimensiuni.

 

 

E greu de deosebit in "comandantul" Guevara propaganda de ambele parti de personalitatea lui reala.

 

In general as fi zis "foarte adevarat", dar am trait in comunism si dupa ai m-a interesat perioada aia suficient ca sa disec putin subiectul. Initial am trait cu ideea ca cine a fost comunist si a crezut in comunism e nebun si criminal. Dupa aia m-am mai calmat, pe masura ce am luat contact si cu Gide, Sartre, Malraux, Tismanneanu, Kundera samd. Comunistii astia "intorsi" mi se par ok (ma rog, nu toti aia enumerati sint "intorsi"). Inteleg ca esti idealist intr-o societate care numai placuta nu era (capitalismul antebelic mai ales in America de sud) si mai inteleg ca e usor sa te dai moral "dupa razboi" intr-un capitalism confortabil si caldut cum avem noi acum. Problema cu Che e ca a perpetuat in timpenie pina la moarte. Dupa ce a vazut fetzele comunismului, daca era ceva simt moral in el trebuia sa recunoasca ca s-a inselat. El nu numai ca nu a facut asta dar a fost unul din criminalii comunismului, si asta nu mai e deloc propaganda.

Cu alte cuvinte in Diarios nu e decit un monstru in devenire si nu pot sa-mi separ asta din cap oricit de frumusel si gingas a fi actorul si poetic personajul. Apoi sa fim seriosi ca filmul e facut de admiratori ai lui Che, asta razbate cit se poate de clar. Poti sa fii sigur ca ala din film nu e Che cel real (nici macar Che cel tinar) ci o varianta idealizata si romantzata a lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Producatorul executiv al filmului a fost Robert Redford.

Che Guevara a fost probabil echivalentul lui Lucretiu Patrascanu pentru sistemul castrist. A luptat pentru comunism, l-a ajutat pe Castro sa ajunga ceea ce este si astazi si pe urma a intrat in conflict cu el cand s-a dat cu rusii si s-a apucat de colectivizare si alte tampenii sovietice. Deosebirea este ca Gheorghiu-Dej al nostru n-a avut scrupulele lui Castro si l-a lichidat pe Patrascanu, iar Guevara era un rebel combativ si a continuat toata viata sa lupte pentru o himera - comunismul ideal.

Daca nu citeam carti de-ale lui, poate ca aveam o parere mai buna despre el. Pe de alta parte, pot fi scrieri atribuite lui, la fel cum multe carti "scrise", vorba-vine, de tot felul de demnitari comunisti sunt de fapt produsul unui aparat de propaganda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Terminator 2

2.2Fast2Furios

3.Tokyo Drift

4.Matrix

5.Halloween(H20,Resurrection,si asta ultimul film facut de Rob Zombie)

6.Scream3

7.Scary Movie 1 si 3

8.Batman(toate seriile)

9.Spider-man(toate seriile)

10.RoboCop(toate seriile)

11. Big Fat Liar

12.Biker Boyz

13.SAW III

14.How High

si multe altele da nu imi trec acum prin minte ;)

Editat de adysme55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai scuze, daca nu sunt filme, ce sunt? ;) Nu ca sunt filme de Oscar, dar unele dintre ele au influentat generatii intregi in copilarie. Vreau sa-l vad si eu pe ala care o sa-mi spuna ca nu i-a placut niciodata de Schwarzy sau de Sly. Nu de alta, dar incasarile din box-office spun altceva. Hai sa nu ne chinuim sa NU le consideram filme: conform definitiilor, au 35 mm, au plot, scenariu, personaje, regizor etc. Sunt filme. Nu sunt filme mai bune, probabil sunt filme mai proaste, eu stiu ca la 10 ani ma uitam innebunita la Terminator si la d-al de American Ninja. Intre timp am evoluat, asta nu inseamna ca desconsider porcariile care au intrat pe piata imediat dupa Revolutie. :blbl:

 

In alta ordine de idei, daca stau sa iau fiecare film din cele enumerate de fratele din Alexandria, ii gasesc totusi motive pentru a putea fi considerat film. Nu ca eu sunt innebunita dupa ele, dar nici nu ma apuc sa le consider eu mai mult sau mai putin filme. E relativ complicata treaba :D

 

Toate bune :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandati-mi si mie un film bun. Nu mai sunt in tema cu aparitiile 2007. Exclus comedii, horror, xxx ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...