Sari la conținut

Detinatori de Ducati


deleted
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@SILVIU.C

 

Singurul lucru care-l apreciez la tine este incapatanarea,consecventa(sau cum vrei sa-i spui) de care dai dovada.

 

Tot te bati cu pumnul in piept ca gixeru e cel mai tare si restul mai slabe aducand tot felul de teste(pe care eu nu le contest)ca argumente.

Sa punem punct si sa incercam sa le comparam(testele) cu prezentarile de moda care prezinta tendintele in materie de culori,materiale bla bla pt anul urmator(un fel de MotoGP al modei daca vrei),la fel este si cu aceste teste pe care le scoti de la naftalina cand indrazneste cineva sa zica ca exista ceva mai tare decat gixeru.Deci ,conform rationamentului , testele scot in evidenta ce motoreta e mai tare in anul respectiv in conditii approximativ ideale.

E , in schimb viata bate filmul , adica sa nu fii mirat cand un pilot cu un Ducati Monster 620 I.E. galben-2004,sa zicem :bounce: ,ai da naneatza pe curbe unui pilot mai putin experimentat/talentat cu un gixer de 1000 k6,anuland in acest fel un avantaj de approximativ 120cp(vezi cazul MC-Pascota , MC-Dan Tatoiu pe supermoto si altele).

 

Daca pe tine te incalzeste sa detii un motor extraordinar de bun cum este gixerul tau dar sa iei bataie de la unu calare pe un cazan din '93 cu uleiul curgand atunci sa fii sanatos.E ca si cum ai avea o gagica care nu stie sa fiarba un ou si vorbeste cu:sa moara mama dar rade frumos, in detrimentul uneia care este doamna in societate si curva in pat(taie lemne , bate cuie....) cu 2 carii.

 

2 dintre cei mai buni amici motociclisti ai mei sunt posesori de japoneze,paradoxal chiar Suzuki,un gixer600/2006 si un SV1000S/2005 . Contrar asteptarilor tale nu ne taiem cauciucurile si nu ne furam ventilele unul la altul pt ca ei prefera orezul si eu macaroanele.Si crede-ma ca ne dam jos la semafor si facem schimb de motorete cand vrea unul sau altul.

 

In alta ordine de idei , daca 3 oameni iti zic ca esti beat du-te neica si te culca daca intelegi ce vreau sa spun.

 

V-am salutat pe tonti ! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Doooaaammmmnneeeeeee!!! Unde am spus eu ca K6-le e cel mai bun!??!!??!? Da-mi un singur citat ,orice ,vorbeste documentat ,te rog. Eu am dat nspe citate unde MC spunea ca zx10 e cel mai cel si restul verze,iar cei de aici vin si spun ca eu am zis ca K6-le e cel mai tare!?!? :bounce: :crack: .....ARATA-MI UNDE AM ZIS EU LUCRUL ACESTA ,da-mi un singur citat ,atat. Sper sa nu vii cu scuze "nu am timp sa caut bla bla etc etc" ,caci daca ai facut o afirmatie ,sustine-o ,te rog cu argumente iar daca ai dreptate eu imi cer scuze on-line ,dar ARATA-MI unde am zis eu de k6 ca e cel mai tare!?!? :rolleyes:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici nu e un singur citat ci e o intreaga discutie in care sustii ca Suzuki e mai tare decat Kawasaki :

 

/index.php?...687&st=20,e vorba de topicul Gsxr1000 Vs R1 Vs Zx10r Vs Cbr1000rr -an 2006 facut de tine.

 

Tu oricum recurgi la un truc oarecum inteligent,adica tu de fapt in toate discutiile tale nu sustii ca k5-u sau k6-le e mai tare ci doar spui ca nu e mai slab decat altele , cum incerci de fapt sa faci si aici . Acest truc de fapt este fix acelasi lucru .

 

Chiar ma bucur pt tine MC ca ai ajuns la PERFORMANTA de a simti 2cp in plus ,desi sant FOARTE sceptic:ok: .DAR 10KG IN PLUS ,NU LE SIMTI(ca atat are in plus zx-ul in fata k5-ului)?

Pe astea le "fuma" de mult suzuki ....vezi cine a pus mai inainte amortizor de directie pe modelele lor(suzuki sau kawa?). Iar la celelate "argumente" ,daca ai fi avut vreun suzuki nu ai mai fi vorbit :crack: .Ma bucur ca te incanta niste discuri dantelate..nu vrei si niste neoane sub motocicleta ,ceva muzica pe ea? :rolleyes: ..te ajuta foarte mult in cursa :bounce: .Hai sa fim seriosi ,crezi ca daca sant dantelate ,franele sant peste ale Cbr-ului(care e cap de serie la frane)? Hai sa fim totusi seriosi si sa nu mai fim fanatici ,doar de dragul firmei :crack:

 

Uite aici unul din posturile in care sustii ca suzi e mai tare decat kawa si mai sunt si altele :

 

De aia s-au aliat si au FURAT de la suzuki ,nu? Gandeste-te ce era kawasaki intre 2000-2004 ,era CIUCA BATAILOR de la toti ,inclusiv de la mai "puturoasa" Honda ,asa ca... Suzuki cu primul K1 ,era la ANI LUMINA DISTANTA fata de ceilalti concurenti ,iar fata de zx9r ,nu mai spun ,de fapt mi-e rusine sa spun ...

 

Si mai sunt: Despre Yamaha am auzit ca i-ar cam place sa cam "pape" ulei. E ce am auzit ,daca e cineva care sa imi mai confirme... <--- aici incerci sa denigrezi firma Yamaha

 

De fapt ce incerci tu sa faci este sa elimini concurenta care este acelasi lucru daca ai spune direct si franc ca gixeru este cel mai tare , e un fel de psihologie inversa .

 

Si tu de fapt ce cauti in topicul asta ? Acest topic este pentru detinatorii de Ducati si pt cei carora le place firma asta de motorete.

 

Vezi ca e un topic pe undeva cu atentie trolli , eu cred ca te incadrezi perfect acolo.Tu nu observi ca tu in toate topicurile te certi mai mult sau mai putin.Puneti si tu un semn de intrebare "?"

 

Si pe cuvant de onoare esti extraordinar de obositor !

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi fost atent eu citam din TESTE PROFESIONISTE ,nu din ce "simte" x sau y no-name autohton si vezi ca am laudat si Honda ,iar daca ai citi contextul in care le-am adus pe celelalte in discutie ti-ai da seama ,dar in nici un caz NU am spus ca K5-ul e cel mai tare(desi tu ai "dedus" lucrul acesta) ,desi eu am dat nenumarate citate in care se lauda Kawasaki ca cea mai tare ,iar restul niste verze

 

 

Ps:chiar NU imi doream sa scriu pe acest topic ,dar eu nu am adus niciodata in discutie ca orice japoneza ar fi mai tare ca un ducati...NICIODATA. Ca tu ai facut deductii matematica ,ca ai folosit teorema lui Pitagora sa demonstrezi acest lucru ,treaba ta ,dar eu nu am facut NICIODATA referire la un model expres anume

 

 

Pps:daca ai citi atent carte de la Yamaha ai vedea ca chiar CONSTRUCTORUL apreciaza normal acel consum de ulei ,deci nu este nimic ascuns ,a fost doar o remarca de a mea(chiar daca se de OFICIAL acel consum) ca mi se pare enorm acel consum...atata tot ,dar e greu de inteles :rolleyes:

 

 

Ppps:R1 chiar imi place dpdv al designului peste orice gsxr ,cbr etc etc ,dar cu mult prea scump pt ce ofera .Doar parerea mea

 

 

Pppps:ti-am spus sa-mi arati CLAR unde am spus ca K5-ul este peste kawa(nu tot felul de deductii pe care le faci) ,caci discutiile de genul de mai sus au fost nenumarate si s-au bazat pe tot felul de argumente si contraargumente ,dar ti-am cerut sa-mi arati CLAR unde am spus ca x motocicletaeste peste y motocicleta :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK.

 

Pps:daca ai citi atent carte de la Yamaha ai vedea ca chiar CONSTRUCTORUL apreciaza normal acel consum de ulei ,deci nu este nimic ascuns ,a fost doar o remarca de a mea(chiar daca se de OFICIAL acel consum) ca mi se pare enorm acel consum...atata tot ,dar e greu de inteles.

 

Deci daca este scris in manual de ce te-ai simtit nevoit sa subliniezi lucrul acesta.Daca chiar erai curios daca mananca mai mult ulei te duceai fain frumos si intrebai pe un topic despre Yamaha , pe cand intrebarea ta a fost adresata pe un topic de genul cine o are mai mare si mai noduroasa.

 

Insasi initierea topicului este o dovada de copilarie din partea ta.De ce este o copilarie ? Pentru ca tu oricum ai citit in diverse reviste cum ca ar fi mai tare gixeru la anumite capitole si asta este si parerea ta.

 

Oamenii care sustineau kawa o faceau din punctul lor de vedere si din experienta lor,adica , pe romaneste,kawa le place si cu asta basta.Cu testele tale nu o sa-i convingi tu niciodata ca nu este asa .

 

Ducatistul de pe acest topic care a zis la un moment dat ca japonezele sunt naspa ulterior a spus ca nu are nimic cu ele pe cand tu te simti nevoit sa duci discutia asta la infinit.Ti-ai dori sa primesti o scrisoare deschisa si semnata de la toti ducatistii cu subiectul ca nu sunt impotriva japonezelor ? Pt ca asta lasi impresia prin prelungirea discutiei .

 

Asta este deductia/concluzia/parerea mea facuta cu regula de 3 simpla , nu cu pitagora, pe care sunt liber sa o am .

 

Si sa stii ca eu cred ca mobra e mai tare decat gixeru k6.Chiar sunt curios de unde o sa scoti testul facut de piloti profesionisti pt ca tu oricum porti o discutie numai cu teste profesioniste si esti mereu documentat . Argumente ca mobra si gixeru nu sunt la aceasi clasa nu sunt binevenite.

 

Mie imi place Ducati si tie iti place Suzuki,si ce-o sa faci ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord...iti place ducati ,kawa sau oricare alta ,e super-ok ,dar nu arunca cu noroi in celelalte si nu le jigni si totul e super-ok.Arunci cu noroi intr-o marca ,pot si eu sa arunc cu noroi in alta ,dar nu prea e frumos :bounce: ,asa ca SA NE BUCURAM DE MOTORETELE NOASTRE si sa nu mai jignim o marca sau alta :rolleyes: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi exact asta este problema:pe mine nu ma intereseaza ca arunci tu sau oricare altul in Ducati sau alta firma , chiar ma lasa rece ca cineva pe care nu-l cunosc si poate nu o sa-l cunosc niciodata spune ca nu-i place x firma .

 

Pe cand tu sari ca ars daca se spune('daca se arunca cu noroi') in Suzuki,chiar sunt curios de ce ? Cu ce te afecteaza pe tine ? Daca eu , sau unul din astia care arunca cu noroi, am de fapt 12 ani si sunt intr-a 6-a,si ma plictisesc si zic hai sa ma cert si eu pe un forum ca n-am ce face . Ti-ai pus vreodata intrebarea asta ? Caci eu mi-am pus-o in privinta ta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

check out!!!! ce frumusete mi-am luat eu...din carrefour..

Italienii au stil...cu siguranta!

:sick: :lol: ,, sper ca n-ai venit acasa pe ea calare, ea zi sta bine pe viraje? :disappointed: :crack: ...frumoasa cat a costat?, mai sunt si alte modele p-acolo?..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

check out!!!! ce frumusete mi-am luat eu...din carrefour..

Italienii au stil...cu siguranta!

:lol: :lol: :lol: eu am avut una asha mik, i-am dat benzina cu pipeta si acu` s-a facut mare. numa` k a iesit galbena :disappointed: :crack: :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate gandul la kitul de tobe + filtru + injection unit pentru S2r din catalogul Ducati Performance.

 

Ati comandat careva din catalogul Ducati Performance?

 

Daca da - unde? La dealer? Mai exista si alte surse, poate mai ieftine?

 

In afara de Ducati Performance, ce alti producatori de piese aftermarket pentru Ducati mai exista?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate gandul la kitul de tobe + filtru + injection unit pentru S2r din catalogul Ducati Performance.

 

Ati comandat careva din catalogul Ducati Performance?

 

Daca da - unde? La dealer? Mai exista si alte surse, poate mai ieftine?

 

In afara de Ducati Performance, ce alti producatori de piese aftermarket pentru Ducati mai exista?

 

pe ebay gasesti mai ieftine...si in general pe net...after market gasesti si la alti producatori...ce te intereseaza pe tine kitul de tobe si evacuari il gasesti si akrapovic, dar e mai scump decat cel termignoni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator vali22

Sal baieti lucrez la o reprezentanta Ducati din Constanta si pot aduce la comanda orice piesa si orice accesoriu din cataloage ... suntem importatori Ducati in Romania si toti dealeri cumpara de la noi si baga adoaos asa ca la noi e mai ieftin

 

 

daca vreti ceva lasati PM sau ID mess junker68ro sau 0724547399 vali :banana:

post-7563-1153345140.jpg

post-7563-1153345149.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vali !

Ca sa clarificam putzin lucrurile vis a vis de adaosul pe care-l " baga " dealerii :

La inceputul lui Ianuarie, inainte sa-mi cumpar Xerox-ul am sunat la mai multzi dealeri din tzara dar am sunat si la voi ( IMSAT MARITIM - importator oficial Ducati ) pentru oferta. Cine crezi ca era cel mai scump ?

De atunci am gasit un dealer in Germania de la care am cumparat deja doua motociclete si o gramada de alte lucruri. Asta doar ca un mic amanunt.

Iar afirmatzia ca vezi doamne ce mai adaosuri ar pune dealerii peste pretzurile voastre nu e deloc fair fatza de dealerii vostrii !!

Sper, in avantajul vostru, sa fitzi mai atentzi pe viitor.

Cele bune !

Roli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Daca ma considerati si pe mine o ruda indepartata din neamul Ducatistilor...

 

Imi plac rau si vreau si eu un DUCATI. Pina atunci va arat descoperirea facuta intr-un sat din Sicilia luna asta, in 2006! Apropo de fiabilitatea hulita de fraieri. Nu pot sa exprim sunetul... am fugit in piatzeta sa vad minunea fiind convins (dupa sunet) ca e o bestie.

post-9107-1155281651_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sunt decis sa ma apuc de treaba la motoreta mea (Monster S2R inca in leasing).

 

In prima faza:

- galerii de evacuare care elimina catalizatorul;

- tobe Termi;

- filtru sport;

- Engine Ctrl Unit corespunzator;

- Volanta si role distributie "light";

- foaie si pinion 42:14 (fata de 41:15 "stock") + lant.

 

Ulterior (in limita bugetului si in daca simt nevoia):

- frane fata Brembo Gold + furca Ohlins;

- diverse bucatele de carbon (estetica);

- axe cu came Schrick... vise taica :crack:

 

@vali22 si roli: pana la urma care e treaba cu dealerii ducati? Io am luat fieru de la Daitona Twins. Exista diferente de pret intre dealeri? Nu ma intereseaza serviciul, ca oricum imi fac singur toate lucrarile. Nici chiar si timpul de livrare, ca oricum fac rost de bani abia prin primavara.

 

PS Oare au vreo treaba astia de la leasing (care sunt de fapt proprietarii obiectului - deocamdata) daca ma apuc sa modific motoreta ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt decis sa ma apuc de treaba la motoreta mea (Monster S2R inca in leasing).

 

In prima faza:

- galerii de evacuare care elimina catalizatorul;

- tobe Termi;

- filtru sport;

- Engine Ctrl Unit corespunzator;

- Volanta si role distributie "light";

- foaie si pinion 42:14 (fata de 41:15 "stock") + lant.

 

Ulterior (in limita bugetului si in daca simt nevoia):

- frane fata Brembo Gold + furca Ohlins;

- diverse bucatele de carbon (estetica);

- axe cu came Schrick... vise taica :crack:

 

@vali22 si roli: pana la urma care e treaba cu dealerii ducati? Io am luat fieru de la Daitona Twins. Exista diferente de pret intre dealeri? Nu ma intereseaza serviciul, ca oricum imi fac singur toate lucrarile. Nici chiar si timpul de livrare, ca oricum fac rost de bani abia prin primavara.

 

PS Oare au vreo treaba astia de la leasing (care sunt de fapt proprietarii obiectului - deocamdata) daca ma apuc sa modific motoreta ???

pe perioada leasingu-lui atata timp cat nu umbli la piesele care sunt in garantie nu sunt probleme , dar daca umbli la piesele care sunt in garantie in afara service-ului pierzi garantia la moto sau masina. in garantie sunt in general sistemul de rulare care are un nr de km maxim si motor-ul care la fel are un nr de km care la motoreta ta nu stiu cat este , cel mai bine este sa te interesezi la reprezentanta sa vezi unde poti sa umbli si unde nu . :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt decis sa ma apuc de treaba la motoreta mea (Monster S2R inca in leasing).

 

In prima faza:

- galerii de evacuare care elimina catalizatorul;

- tobe Termi;

- filtru sport;

- Engine Ctrl Unit corespunzator;

- Volanta si role distributie "light";

- foaie si pinion 42:14 (fata de 41:15 "stock") + lant.

 

Ulterior (in limita bugetului si in daca simt nevoia):

- frane fata Brembo Gold + furca Ohlins;

- diverse bucatele de carbon (estetica);

- axe cu came Schrick... vise taica :crack:

 

@vali22 si roli: pana la urma care e treaba cu dealerii ducati? Io am luat fieru de la Daitona Twins. Exista diferente de pret intre dealeri? Nu ma intereseaza serviciul, ca oricum imi fac singur toate lucrarile. Nici chiar si timpul de livrare, ca oricum fac rost de bani abia prin primavara.

 

PS Oare au vreo treaba astia de la leasing (care sunt de fapt proprietarii obiectului - deocamdata) daca ma apuc sa modific motoreta ???

 

dk folosesti after market agreat de producator nu ai nicio problema. totusi probail k iti va creste valoarea motoretei si e bine sa ti-o reevalueze societatea de asigurare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...