Sari la conținut

EVITATI TRANSFAGARASANUL


stefangc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ieri n-am rezistat tentatiei si m-am intors de la RedBull Sibiu pe transfagarasan. KTM-ul eu nu-si aminteste vreo portiune nasoala de drum  :crack:

 

Am ocolit laucul pe drumul forestier de la cumpana - super raid .... am ajuns inaintea masinilor care veneau pe asfalt, pe partea cealalta (e drept ca e si mai scurt drumul)

213519[/snapback]

Ahaaa..deci asa se explica ca ati ajuns la Curtea de Arges la 5 min. fix in spatele meu.Eu alimentam la LUKOIL si v-am vazut.Deh..daca nu am luat-o si eu pe la Cumpana. :crack: ...ati zis ca n-o luati pe Trans...

Intr-adevar..de la Piscul Negru spre Vidraru e bombardata soseaua si plina de nisip in curbe...dar la enduro place :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahaaa..deci asa se explica ca ati ajuns la Curtea de Arges la 5 min. fix in spatele meu.Eu alimentam la LUKOIL si v-am vazut.Deh..daca nu am luat-o si eu pe la Cumpana. :crack: ...ati zis ca n-o luati pe Trans...

Intr-adevar..de la Piscul Negru spre Vidraru e bombardata soseaua si plina de nisip in curbe...dar la enduro place :crack:

213993[/snapback]

 

Da mah, pe la vidraru mi-a zis Amir ca s-ar putea sa fii si tu pe transfagarasan, dar era prea tarziu. Am plecat tarziu din Sibiu si credeam ca ai plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Vidraru inspre Sibiu, ai asa:

 

Hotel Valea cu Pesti

Complex Cumpana

Complex Piscul Negru

Cabana Paraul Capra(ce mai misto, dupa parerea mea)

Cabana Balea Lac

Cabana Paltinu

Hotel Balea Cascada

 

Detalii pt primele 2 plus Paraul Capra gasesti pe www.posada.ro :D

La restul - Google rullz :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost recent in Alpi cu motorul, am trecut peste 10 pasuri de peste 2.000 m altitudine si pot sa spun ca la noi toate drumurile turistice sunt neglijate, nu prea poti admira peisajul de frica gropilor si a altor capcane care te pandesc.

De aceea am si eu touring-enduro.

 

Insa cei care se mandresc ca motocicletele lor enduro se simt bine pe Transfagarasan, sa nu uite ca ala este drum national si nu ar trebui sa fie circuit enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pe si eu cu masina pe Transfagarasan pe data de 12 august, a fost o vreme infecta catre varf, da' drumul, prost dealtfel pe anumite portiuni, nu era deloc impracticabil. Zona proasta era cea din jurul lacului, mai ales catre coada. Dupa ce am parasit zona lacului de acumulare, drumul a devenit chiar foarte OK pana la iesirea catre Sibiu. Oricum, as fi mers linistit cu Kawa mea pe acolo, fara probleme, si m-as fi descurcat chiar mai bine decat cu masina, chiar daca nu e enduro ci un turing mai mic.

Apropo, drumul era plin de motoristi cu tot soiul de bidivii, chiar si de strada, cel mai mare grup pe care l-am vazut a fost unul de 26. Si am vazut printre altele si GS500 pe sus.

Pentru mofturosi, daca vreti sa vedeti drum cu adevarat prost, haideti pe Petrosani-Simeria, ulita europeana E79 si va veti bucura de Transfagarasan ca maimuta cand isi vede coada.

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ma trezesc cu pata pusa, ma sui pe motor si o tai pe trans.........asa sa intamplat ieri, sunt doar 70km de la mine pana in varf...........super traseu......eu merg pana sus la cabana balea lac, i-au micul dejun beau o cafea dupa care cobor..........merita drumul iar soseaua este ok pana sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre bajetzi. Hotarati-va cum mama draq e Transfagarasanul in perspectiva touring si choppereala, nu de alta, dar chiar vroiam acum in august sa ma dau o tura, acompaniat de niste binecunoscuti maimutzoi, dintre care unul chiar citeste topicul acum (BD-u'), si mi-ar parea rau sa ratez peisajele alea. Deci, cum e?

 

P.S: nu fiti asa siguri ca intrarea in UE ne va aduce bucurii masive. Sa vedeti ce fericire o sa fie pe la preturi si utilitati. Si ce chestie, ale draq salarii nu prea vor tine pasul. Ca prin farmec.

212474[/snapback]

 

Taticule, inainte sa ma duc anul asta pe transf. se intreceau care mai de care sa+mi spuna ca drumul e varza si ca in nici un caz sa nu merg cu motoru.Am plecat am vazut si m+am mai dus odata si abia astept sa mai plec.Nu te mai lua dupa nimeni, dute vezi si daca nu+ti place te intorci.Drumul este doar pe o portiune cu gropi dar nu exagerate ( am fost si cu matizul si cu transalpul),drum bun o sda+ti placa la nebunie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Un Opel am condus pina la lacul Balea si cu grija mare a trebuit sa ocolesc gropile. Cu un enduro ar trebui sa fie mult mai usor dar nu trebuie uitat ca nu se poate compara la drumurile europene. Este o aventura prin romania si cateodata chiar placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!noi am plecat de la sibiu,si am facut transfagarasanul!eu am ij chopperit,nutu are nipru vasi are ij chopper,academie are nipru,oaky are ij chopperit,plus vreo 2 amici ,spre rusinea mea nu stiu cum ii cheama,cu ij jupiter...a fost cel mai frumos traseu pe care l-am facut pana acum...ne-am dat cu celofanul pe zapada la balea,ne-a prins si ploaia,ne-am si ars de soare,era si nazdravanul acela de la sibiu care se urca cu ij-ul in pom,de data asta a traversat partia,bravos prietene,s-ar parea ca noi cu motoare rusesti de 2 lei suntem mai putin timizi si pretentiosi la sosele si mult mai atenti la frumosul de langa noi...in rest,sa auzim de bine si poate mai multa indrazneala ...oricum eu nu mi-am luat motor sa ma dau cu el doar prin centru...daca tine,bine,daca nu...il fac sa ma tina... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU sunt pretentios, dar nu e normal sa ne ia astia taxe de drum si accize la combustibil, iar drumurile sa fie in halul in care sunt. Si din pacate au mai venit si inundatiile astea ca sa mai aiba o explicatie in plus de ce nu au bani.

Motivul pt care m-am intors din drum a fost ca era tirziu deja si nu mai aveam timp sa merg inca 30 km pina la Bilea cu 2 km/h printre gropi. Nu mi-a fost frica ca stric moto pt ca nu se strica ea asa usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stefangc, nu contest ca la banii platiti pentru drumuri e talharie la drumul mare ca toate drumurile sa arata in starea deplorabila specifica tarisaorei noastre. Atat ca ne consolam daca reusim macar sa razbatem, si nu suntem asa de pretentiosi ca cei de afara sa nu vizitam locuri superbe numai pentru ca cretinii care ne conduc nu acopera gropile. Lasa-i sa le lase asa, poate isi pregatesc odihna vesnica.

Oricum, cand dam de drumuri proaste, e corect sa-i injuram pe cei responsabili, cat se poate de des si sa punem mult suflet, poate se lipeste de ei. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si pina la Lacul Rosu, dar nu mai spun cum era drumul Bv- Gheorghieni pt ca iar vom incepe o discutie fara sens in care unii zic ca avem drumuri bune iar altii nu (ca si mine). Doar spun ca puneau griblura cu smoala pe zeci de km. In rest nimika deosebit :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut vineri pe Transfagarasan. Nici vorba de 2km/h. E rupt, dar daca esti un pic atent si nu tii mortis sa te dai tare, se pot ocoli gropile majore :crack: Mai "nasol" e pe partea cealalta, unde se plombeaza din loc in loc si e decopertat in dulcele stil clasic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai rau decat Bistrita-Suceava nu am intalnit pana acum. M-as da si eu pe Transfagarasan insa m-as duce singura. Poate prin septembrie acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...