Sari la conținut

EVITATI TRANSFAGARASANUL


stefangc
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor. :crack:

Topicul se adreseaza in special celor cu moto de strada si nu enduro. Cei cu enduro sunt niste fericiti la noi!

Tocmai am venit de pe Transfagarasan. Am plecat azi dimineata oarecum entuziasmat dar ma asteptam ca drumul sa fie prost. Dar nu ma asteptam sa fie impracticabil. Dupa ce incepe propriuzis Transfagarasanul parca se termina asfaltul. Sunt miliarde de gropi, nisip si valuri. E atit de prost incit cam la 40 km de Cabana Bilea m-am intors si am plecat spre casa pt ca altfel mi-ar fi luat inca 2h sa ajung la Bilea. Si apoi inca 2h sa revin. Si am un motor de turing, cu suspensii f comfortabile si permisive. Cei de la AND sunt niste porci si niste nesimtiti. Ar trebui :crack:. Erau niste muncitori rataciti care mai peticeau dar era ceva total nesemnificativ.

Asa ca daca tineti la moto voastre nu mergeti pe acolo.

Nu mai spun "autostrada " in ce hal este, mai ales sensul spre Pitesti. Ceva SF!!!

Si toti cretinii cu masini mai ales de firma pt ca altfel nu imi explic, mergeau cu tz sute de km pe ora prin craterele alea.

De asemenea Pitesti - C de Arges e de 3 lei drumul si s-a mai stricat fatza de anul trecut.

Asa ca dupa ce am fost nevoit sa ma intorc de am facut spume de nervi ca am mers 400 km dus intors degeaba :crack: , a inceput si moto sa faca figuri. Deh, BMW sunt cele mai fiabile :crack:

Nu stiu, dar ar tb sa facem ceva cu porcii astia de la AND, care nu se ocupa de drumuri si de nimic legat de ele. Si ne-au mai si furat banii pe rovinietele alea nenorocite (ma refer la auto, dar toti mai avem si auto nu?)

De la inceputul anului am fost pe toate drumurile di Rom pe o raza de 300 km in jurul Bucurestiului. Toate sunt dezastru! Pacat de peisaje!

Asta dovedeste inca o data, dc mai era nevoie, ca suntem o scursura de tzara care nu merita nici UE si nici nimic. Pina si varzele alea de bulgari au sosele si autostrazi.

Asa ca dc vrem turing, tb sa iesim din tzara. Eventual definitiv :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E....dai Stefane nu fi asa critic... cu cei de la AND,fac si ei ce pot(daca nu sunt fonduri);si eu care ma pregatesc sa fac Turul Romaniei in august :crack:

 

Problema drumurilor e de cind lumea in Romania,dar asta nu impiedica

pe nimeni sa viziteze o tara atit de frumoasa;munte,mare,ai tot ce vrei,si

deocamdata preturile sunt acceptabile(pt.straini)Din grupul nostru sunt 2

care vin a 3a oara in Ro,si am intilnit multi care au mai fost,si mi-au zis

numai de bine,de tara asta;asa ca ...,in afara cei vrei sa vezi?,bine or fi

lucruri de vazut,dar ca la tine acasa,nu e nicaieri....FORZA ROMANIA :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU au cum sa faca dintr-o data drumurile,dar sa speram ca incet,incet o sa avem si noi drumuri care sa nu mai fie cu gropi si cat de cat drepte :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la inceputul anului am fost pe toate drumurile di Rom pe o raza de 300 km in jurul Bucurestiului. Toate sunt dezastru!

Pai eu tot merg pana la Lehliu shi pe drumul vechi shi pe autostrada.... pe dr. vechi (DN 3 parca) asfaltul e neted ca un popo de bebe :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe drumuri impecabile, E85-ul e unul din ele, ce sa mai zicem de DN 1 si mai sunt destule.Eu am mers mai des in ultimele luni la Tg.Mures, e o placere drumul pana acolo, fund de bebe vorba lui Mihaiachi!!!

Ai dreptate ca se putea mai mult, dar treptat-treptat se schimba multe!Cat despre tara....o iubesc prea mult ca sa pot fi obiectiv!!! :crack: :crack: Nu de alta, dar stiu cum e departe de ea!! :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul se adreseaza in special celor cu moto de strada si nu enduro. Cei cu enduro sunt niste fericiti la noi!

 

pai la banii pe care i-ai dat pe ST iti luai un super 1150 GS sau 1200 gs si erai rege. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la inceputul anului am fost pe toate drumurile di Rom pe o raza de 300 km in jurul Bucurestiului. Toate sunt dezastru! Pacat de peisaje!

Asta dovedeste inca o data, dc mai era nevoie, ca suntem o scursura de tzara care nu merita nici UE si nici nimic. Pina si varzele alea de bulgari au sosele si autostrazi.

Asa ca dc vrem turing, tb sa iesim din tzara. Eventual definitiv :crack:

211285[/snapback]

bucuresti - alexandria = impecabil si ma departe spre craiova la fel.

mici gropi in orasul alexandria si pe centura rosiori :crack: in rest bun sa dai pana sar pistoanele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Salutare tuturor. Topicul se adreseaza in special celor cu moto de strada si nu enduro. Cei cu enduro sunt niste fericiti la noi!

Tocmai am venit de pe Transfagarasan. Am plecat azi dimineata oarecum entuziasmat dar ma asteptam ca drumul sa fie prost. Dar nu ma asteptam sa fie impracticabil. Dupa ce incepe propriuzis Transfagarasanul parca se termina asfaltul. Sunt miliarde de gropi, nisip si valuri. E atit de prost incit cam la 40 km de Cabana Bilea m-am intors si am plecat spre casa pt ca altfel mi-ar fi luat inca 2h sa ajung la Bilea. Si apoi inca 2h sa revin. Si am un motor de turing, cu suspensii f comfortabile si permisive. Cei de la AND sunt niste porci si niste nesimtiti. Ar trebui :crack:. Erau niste muncitori rataciti care mai peticeau dar era ceva total nesemnificativ.

Asa ca  daca tineti la moto voastre nu mergeti pe acolo.

Nu mai spun "autostrada " in ce hal este, mai ales sensul spre Pitesti. Ceva SF!!!

Si toti cretinii cu masini mai ales de firma pt ca altfel nu imi explic, mergeau cu tz sute de km pe ora prin craterele alea.

De asemenea Pitesti - C de Arges e de 3 lei drumul si s-a mai stricat fatza de anul trecut.

Asa ca dupa ce am fost nevoit sa ma intorc de am facut spume de nervi ca am mers 400 km dus intors degeaba  :crack: , a inceput si moto sa faca figuri. Deh, BMW sunt cele mai fiabile  :crack:

Nu stiu, dar ar tb sa facem ceva cu porcii astia de la AND, care nu se ocupa de drumuri si de nimic legat de ele. Si ne-au mai si furat banii pe rovinietele alea nenorocite (ma refer la auto, dar toti mai avem si auto nu?)

De la inceputul anului am fost pe toate drumurile di Rom pe o raza de 300 km in jurul Bucurestiului. Toate sunt dezastru! Pacat de peisaje!

Asta dovedeste inca o data, dc mai era nevoie, ca suntem o scursura de tzara care nu merita nici UE si nici nimic. Pina si varzele alea de bulgari au sosele si autostrazi.

Asa ca dc vrem turing, tb sa iesim din tzara. Eventual definitiv

 

 

 

Servus..

Chiar eram curios ce scrii tu aici.

Daca te uitai putin mai jos ai fi vazut ca si au am facut Trans-ul cu doar citeva zile inaintea ta..

Gropi sunt,mai ales dupa baraj dar in nici un caz dezastrul de care spui tu.Si eu am fost cu o motocicleta sport/touring care nu este chiar asa moale in suspensii si nu m-am plins deloc.Cu atentie la nisip si cu putina bunavointa calatoria iti va placea.

Iar pe autostrada sunt citiva km de asfalt decopertat..

Ma rog,nu stiu prin ce zone ai mai fost tu,dar incearca totusi sa fii realist atunci cind spui ceva.Un sfat:incearca,mai ales cind esti pe motocicleta si esti in contact direct cu natura sa nu te uiti NUMAI la mizeriile care te inconjoara.Sunt absolut convins ca nici nu ai remarcat frumusetea muntilor,verdele padurii..

Apropos,cind am fost pe Trans am vazut vreo 7 sau 8 biciclisti straini care faceau drumul asta si nu mi s-au parut asa de crizati cum esti tu.Ca sa nu mai vorbesc de cei 3 sau 4 motociclisti cu care m-am intersectat.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, ce sa zic! Interesant ca sunt singurul nemultumit!

Pt cei care imi dau exemplu drumurile spre CT sau BZ si in gen cele europene: aveti dreptate sunt bune, dar nu prea ai ce sa vezi. Pe ele mergi dc ai treaba nu ca sa admiri peisajul. Eu ma refeream la drumurile mai pitoresti gen BZ- BV, transfagarasanul si altele la care poti ajunge si inapoi in Buc in aceeasi zi

 

Pt ionut73 - nu mi-am luat GS pt ca e prea inalta pt mine si nu prea imi place cum arata. ST e exact pe acelasi cadru si suspensii ca GSul

 

IN SPECIAL PT l.u.v. - culmea e ca din cauza postului tau m-am dus pe Transfagarasan pt ca ai zis ceva de genul ca au reparat sau reparau gropile! depinde de optica fiecaruia. Si oricum dc tu imi zici ca ala se poate numi sosea inseamna ca imi insulti inteligenta! Poate ar tb sa mergi de ex in austria sau elvetia pe soselele lor din alpi si atunci mai discutam. Dar nu am pretentia sa fie asa! Nici vb! Dar macar ca anul trecut. Iar autostrada nu are o mica portiune decopertata doar, ai omis ca pe restul de vreo 35-40 km sunt miliarde de gropi (unele uriase) pe care le-a aratat si la Antena 1 acu citeva seri. Cred ca sunt destul de realist cind spun ce spun. Am destui km si cu masina si cu moto si ca atare pot spune ca am destula experienta sa pot aprecia un drum. Eu aici mi-am exprimat o parere si imi pare rau ca nu am avut un aparat foto pt ca asa nu ar mai fi fost discutii.

Oricum nu stiu citi din voi merg aproape in fiecare weekend cu moto indiferent de vreme. Probabil ca dc iesi la o plimbare mai lunga o data pe luna drumurile par mai bune decit sunt in realitate.

In fine credeti ce vreti dar REPET, drumuri asa de (cuvant urat) ca la noi NU mai exista probabil nici macar in Albania. Si sunt destul de plimbat ca sa spun asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vom lua Romania in comparatie cu Austria sau alte tari mult mai dezvoltate decat noi vom trai in permanenta intr-o depresie...ce-i drept drumurile nu sunt asa cum ne-am dori dar simt ca presiunea exercitata asupra administratiilor, si primariilor face ca drumurile sa se imbunatateasca de la an la an.

 

am fost ieri pana la predeal si inapoi si a fost ok. stiu ca exemplele sunt de prisos cand privesti in ansamblu dar sa speram la mai bine si sa vedem mai des jumatatea plina a paharului.

 

multa bafta tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu plec la inceputul lui septembrie in turul Romaniei cu intoarcere pe Transfagarashan. Ma intereseaza sa ma plimb prin zone cu multa verdeatza (mai ale spaduri) sau zone cu vegetatzie abundenta. Cred ca o sa ma descurc cu vaca pe un drum stricat. Nu ma grabesc. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost pe Transfagarasan - Curtea de Arges - Balea si retur cu un Mitsubishi Pajero. Erau cativa cu sportive si stradale care tocmai intorceau de pe la mijlocul drumul din cauza gropilor. Am numarat de asemenea vreo 30 moto cu nr de Germania, Enduro sau Enduro-Touring, care nu aveau greata pentru drum.

 

Aveti grija , aproape de Piscul Negru, ca la orice ploaie mai mare curge apa + pietre + noroi + copaci in vreo 4 puncte distincte. Ieri se chinuiau cu cupa sa deblocheze, dar seara cand am plecat ploua din nou infernal.

 

Bafta si drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre bajetzi. Hotarati-va cum mama draq e Transfagarasanul in perspectiva touring si choppereala, nu de alta, dar chiar vroiam acum in august sa ma dau o tura, acompaniat de niste binecunoscuti maimutzoi, dintre care unul chiar citeste topicul acum (BD-u'), si mi-ar parea rau sa ratez peisajele alea. Deci, cum e?

 

P.S: nu fiti asa siguri ca intrarea in UE ne va aduce bucurii masive. Sa vedeti ce fericire o sa fie pe la preturi si utilitati. Si ce chestie, ale draq salarii nu prea vor tine pasul. Ca prin farmec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cluj-Alba-Sibiu-Fagaras-Brasov-Predeal-Ploiesti e OK ca si drum, va spun asta in cazul in care vreti sa mergeti undeva si va indoiti de traseul asta.

 

in fiecare an mergeam pe E81 la mare si era ok dar anul asta respectiv Marti o sa ma duc pe E60 pt ca si eu am auzit faptul ca autostrada Pitesti Bucuresti se afla in reparatie si ETE un dezastru :crack:

 

:crack: Rovigneta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in martie in tara si am facut un drum mai lung cu conserva :crack: : Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Targu Mures si apoi o mica tura pe la Arieseni si zona adiacenta. Drumurile au fost foarte OK in opinia mea :crack: Habar nu am care e situatia acum insa la vremea respectiva am fost incantat de calitatea drumurilor. Si am vazut destule motoare :crack:

Despre Transfagarasan chiar nu am idee cum mai e dar daca are cineva poze ar fi bine sa le puna, peisajele sunt superbe :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul este super prost pana la Balea! Va recomand, daca nu aveti enduro, sa alegeti varianta de mers baraj -> dreapta spre Valea cu Pesti -> Capra -> Balea. E mai bun drumul. Daca o luati in stanga, pe la Cabana Cumpana va veti blestema zilele. Mergeti cu grija ca sunt gropi mai peste tot, iar curbele nu ofera vizibilitate! Cazare gasiti la greu, iar mancarea e relativ buna. Nu va bazati pe cazare sau masa la Balea ca au niste preturi de-ti vine sa vomiti!! Dar peisajele merita toate inconvenientele! Si puteti sa faceti cunostinta cu strainii - e plin de enduro din Germany pe acolo!

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri n-am rezistat tentatiei si m-am intors de la RedBull Sibiu pe transfagarasan. KTM-ul eu nu-si aminteste vreo portiune nasoala de drum :crack:

 

Am ocolit laucul pe drumul forestier de la cumpana - super raid .... am ajuns inaintea masinilor care veneau pe asfalt, pe partea cealalta (e drept ca e si mai scurt drumul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...