Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

totul era bine si frumos pe topicul asta pana sa apara MESERIASII.....

 

E bine si acum, daca filtrezi informatia.

 

Baga si tu o poza cu NEX 7 sa vaza si ochii nostri ceva frumos. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

hohohoho, glumesti omule? nu caut laude sau nimic. nici nu ma intereseaza. si nu sunt suparat pe tine sau pe nimeni, numai ca nu acceptati critici dupa ce va autoproclamati zei. si aici despre tine vorbesc, ca tu esti ala cu motzu-n frunte. ti-a zis si altcineva. si poate si altcineva. putina introspectie nu strica, eu am servit de dimineata de la 5.

ti-am criticat lucrarile, in mare. ca sa nu o fac in parte. aici ti-e problema, ca tu crezi ca te atac. nu te cunosc, sunt sigur ca esti de treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

hohohoho, glumesti omule? nu caut laude sau nimic. nici nu ma intereseaza. si nu sunt suparat pe tine sau pe nimeni, numai ca nu acceptati critici dupa ce va autoproclamati zei. si aici despre tine vorbesc, ca tu esti ala cu motzu-n frunte. ti-a zis si altcineva. si poate si altcineva. putina introspectie nu strica, eu am servit de dimineata de la 5.

ti-am criticat lucrarile, in mare. ca sa nu o fac in parte. aici ti-e problema, ca tu crezi ca te atac. nu te cunosc, sunt sigur ca esti de treaba.

 

Pai uite, vezi? cum ti se pare aberanta replica mea despre lauda, asa mi se par aberante si chestiile care le spui despre mine...

 

prefer sa-mi spui ca-s un 'mediocru' decat sa-mi spui ca-mi dau aere sau ca ma cred nu stiu ce cunoscator in domeniul fotografiei..

 

eu n-am postat 'lucrari' aici, am postat cateva fotografii , iar vis a vis de discutia cu tentativa mea de panning am acceptat criticile. Nu caut nu stiu ce motive penibile ca sa-mi scuz niste greseli in anumite fotografii. Nu-s genu care zice "lasa ba, ca asa am vrut eu blurata sa iasa,ca pare mai interesanta" :)

 

Singurul lucru care m-a enervat a fost trimiterea aia a cuiva pe un blog obosit unde ne invata un habarnist ce-i aia 'panning' cu niste exemple stupide :)

 

in rest, it's all good \/ peace :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, ala cu panningul era foarte amuzant, tre sa recunosc. probabil ii era frica sa isi scape aparatul si a preferat numa sa-l miste putin :P

colegu' cu panningul a dat un exemplu fain, insa.

asta-mi da o idee, ca eu am timpul de expunere intre 3 si 15 secunde in functie de lumina. ma gandesc sa incerc sa fac un panning pe o tampenie de aia de rasucit copiii. disc de ala, titirez de parc de copii, ca poti folosi centrul pe post de trepied.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca s-au incins spiritele pe aici.

Astept critici, dar nu prea. O poza spontana.

ce-ar trebui criticat la poza asta?

unii se supara pe aici, dar ar trebui puse macar pozele cu care ne mandrim si ne plac noua in mod deosebit. acu sigur tie iti place ca de aia ai si postat-o, da eu nu vad nimic deosebit la ea si nu stiu ce sa critic. fara suparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veliko Tarnovo fotografiat din Arbanasi

Din păcate pentru poza asta, n-am critică favorabilă. N-are lumină bună, n-are contrast bun, e împărțită fix pe jumate, n-are nici o linie de forță, nici un punct de forță, n-are nimic deosebit. Subiectul e pe undeva p-acolo, nu se știe care e... Nu te supăra, mai încearcă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Ekto & Klux : daca urcati imaginile la rezolutii de 3000 px sau mai mult vor fi prea greu de vizualizat iar al doilea dezavantaj ar fi ca vor deveni vizibile diverse imperfectiuni ale imaginii

800 pana in 1000 px este rezolutia perfecta pentru web ( ex. 800 px foto de jos )

DSC_6196.JPG



ps. Ekto ..... copyrightul este prea tipator ! si eu faceam treaba asta dar baietii de pe forum mi-au atras atentia , le multumesc pentru criticile constructive .

 

Va doresc un Paste fericit tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate pentru poza asta, n-am critică favorabilă. N-are lumină bună, n-are contrast bun, e împărțită fix pe jumate, n-are nici o linie de forță, nici un punct de forță, n-are nimic deosebit. Subiectul e pe undeva p-acolo, nu se știe care e... Nu te supăra, mai încearcă!

Este peisagistica. Succes in gasitul liniei de forta ;)

 

Asta e subiect de critica? Ca eu credeam ca punem poze care ne plac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

desi am un picior ghipsat, m-am tarat in carje pana in Botanica (am noroc ca-i la 300 metri) sa trag cateva cadre de pe o banca, ca un mosneag :))

post-74652-0-60223700-1367584620_thumb.jpg

post-74652-0-18828100-1367584622_thumb.jpg

post-74652-0-16167500-1367584624_thumb.jpg

post-74652-0-62820100-1367584625_thumb.jpg

post-74652-0-09114100-1367584627_thumb.jpg

post-74652-0-98349900-1367584628_thumb.jpg

post-74652-0-67100900-1367584630_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este peisagistica. Succes in gasitul liniei de forta ;)

 

Asta e subiect de critica? Ca eu credeam ca punem poze care ne plac.

Eram sigur că vei reacționa exact așa! La fel ca la orice critică ți s-a adus... Ideea e că dacă vrei să înveți ceva (orice, nu doar fotografie sau motociclism - exemplele astea le-am dat pentru că aici chiar ai de învățat!), accepți și critica! De obicei, „dușmanul” e cel care te poate caracteriza cel mai bine, dar n-are interesul s-o facă, fiindu-ți dușman! El e primul care îți vede punctele slabe și acolo te atacă! Tu te cam ataci singur! Ceea ce mie-mi spune că ești, deocamdată, dușmanul tău!

 

O să-ți arăt două dintre pozele mele, una bună (părerea unora, și a mea, dar a mea contează mai puțin, sînt subiectiv aici) și una proastă. Te las pe tine să alegi care e care dintre cele două. Ambele sînt cu peisaj, „peisagistică” înseamnă ceva mai mult de atît.

post-7334-0-39403300-1367609953_thumb.jpgpost-7334-0-87363300-1367609986_thumb.jpg

Dacă vrei, poți găsi și puncte de forță, și linii de forță, și subiect... Dar numai să vrei!

 

Repet ce am zis și în prima intervenție, nu te supăra, mai încearcă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre PASIONATI DE FOTO... de unde a plecat topicul si .... MARI MAESTRI EMERITI AI "zumului" e ceva ......

Si baiatul meu mai mare e pasionat de foto...pot sa pun niste poze facute de el? Are doar 6 ani jumate, dar sa vezi ce mai apasa pe buton, in special la telefon... Poate ca peste ani o sa-si faca si el blog si o sa se descrie ca un fotograf caruia i-a pus tac-su aparatul in mana de la o varsta frageda si de-aia s-a facut pozar de nunta, ca iubeste oamenii si vrea sa le imortalizeze nu stiu ce pana mea de sentimente inaltatoare si ca banii pentru el nu reprezinta nimic.

 

Zic si eu asa, ideea unui topic de fotografie (indiferent ca e forum de motociclisti, autisti sau mame singure) este ca ceea ce se prezinta sa aiba un minim de decenta tehnica si/sau artistica.

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si baiatul meu mai mare e pasionat de foto...pot sa pun niste poze facute de el? Are doar 6 ani jumate, dar sa vezi ce mai apasa pe buton, in special la telefon... Poate ca peste ani o sa-si faca si el blog si o sa se descrie ca un fotograf caruia i-a pus tac-su aparatul in mana de la o varsta frageda si de-aia s-a facut pozar de nunta, ca iubeste oamenii si vrea sa le imortalizeze nu stiu ce pana mea de sentimente inaltatoare si ca banii pentru el nu reprezinta nimic.

 

Zic si eu asa, ideea unui topic de fotografie (indiferent ca e forum de motociclisti, autisti sau mame singure) este ca ceea ce se prezinta sa aiba un minim de decenta tehnica si/sau artistica.

era candva o vreme cand se puneau fotografii. acu se pun poze. nu tu incadrari, subiect, sub expuse si troneaza semnatura mare, pe ea, sa se vada cine-i marele autor. si se supara cate unu ca indraznesti sa critici. de aia ma multumesc sa ma uit pe topic din cand in cand, fara sa spun nimic. au sarit toti pe capu lui adrian cand a indraznit sa zica ceva. pai bine oameni buni, e topic de fotografie. nu postam toate porcariile care ne pica in mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

@Pedo, ce obiectiv ai folosit?

 

Aia cu picioarele e cu 1D mark II si un Yashica ML 50mm 1.7 @ f1.7 (un lens manual)

 

Celelalte cu 5D si Tair 300mm f4.5 @ f4.5 (alt lens manual).

 

aaa si aia cu soparla e de fapt 1D mark II + Yashica 50mm

 

Oricum nu e prea relevant cu ce-s facute...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram sigur că vei reacționa exact așa! La fel ca la orice critică ți s-a adus... Ideea e că dacă vrei să înveți ceva (orice, nu doar fotografie sau motociclism - exemplele astea le-am dat pentru că aici chiar ai de învățat!), accepți și critica! De obicei, „dușmanul” e cel care te poate caracteriza cel mai bine, dar n-are interesul s-o facă, fiindu-ți dușman! El e primul care îți vede punctele slabe și acolo te atacă! Tu te cam ataci singur! Ceea ce mie-mi spune că ești, deocamdată, dușmanul tău!

 

O să-ți arăt două dintre pozele mele, una bună (părerea unora, și a mea, dar a mea contează mai puțin, sînt subiectiv aici) și una proastă. Te las pe tine să alegi care e care dintre cele două. Ambele sînt cu peisaj, „peisagistică” înseamnă ceva mai mult de atît.

attachicon.gifPe Brina Portitei_7.jpgattachicon.gif008. Clau, sub Saua Podragu.JPG

Dacă vrei, poți găsi și puncte de forță, și linii de forță, și subiect... Dar numai să vrei!

 

Repet ce am zis și în prima intervenție, nu te supăra, mai încearcă!

Colegu', chiar stateam sa ma decid daca sa-ti recomand si tie tricou cu kkk. Se pare ca ai nevoie de unul. Daca am nevoie de critica stiu unde sa ma duc. In niciun caz la afoni ;)

 

Ia-ti rogu-te cartile si preda in alta parte arta fotografica. Vezi ca mai sus e un viitor fotograf care ar avea nevoie sa afle pe ce butoane sa apese. Vorbesti cu tac-su si poti sa-i explici cum sta treaba cu liniile, perspectiva, subiectul si mai ales mesajul.

 

Spor la facut poze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...