Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi poti spune te rog ce scule folosesti? merci

 

later edit: am prins putin timp sa vad pozele de pe blogul tau, sincere felicitari, imi plac foarte multe, sunt lucruri care nu le pot face cum ar fi cele "in miscare" pentru care te invidiez sincer, la mai multe!

 

aparat: Canon 450D

obiective:

Canon EF 24-105mm f/4L IS

- foarte multumit de el, merita fiecare banut (foarte scump) pe un aparat full frame, pt cele crop cum e al meu poate fi enervanta lipsa unei focale mai wide

Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5

- imi plac fotografiile wide si folosesc mult acest obiectiv, se completeaza bine cu lipsa focala de la 24-105 pe acest aparat crop

- cu filtrul UV slim plus polarizare slim pro... tot se vede vignetare puternica si trebuie cropuite apoi (da! filtru de polarizare pe un wide nu prea merge... imi place efectul totusi)

Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro

- este demential pentru macro, dar daca aveti ceva mai multi bani il recomand pe cel de 100mm macro, focala iti permite mai multe

 

Intradevar multi bani investiti intr-o simpla pasiune... dar... asta sunt eu... avem putine placeri in viata si-mi place sa-mi satisfac poftele atat cat imi permit si inainte de a ma insura :D.

Nu am nici un curs si nimic in fotografie, dar imi place sa citesc si sa ma documentez, orice critica este binevenita.

 

PS1: DA, sunt editate, folosesc RAW, adobe camera raw- tiff 16 biti, photoshop cs4 (lab color-levels-usm-saturatie-rgb-8biti-save jpg)

 

PS2: pt cei ce nu mai vor sa deruleze in sus CLICK PT. POZE

Editat de lgxmedia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lqxmedia...vad ca te-ai axat pe obiectve "mici"! eu de exemplu(atat cat imi permite bugetul) merg pe 55-200 si pe 70-300 cu macro! o sa vreau si eu sa imi iau un 10-22 dar momentan bag foarte multi bani in mobre si...mai vine si iarna: snowboard! :D

 

oricum...foarte reusite fotografiile pt. un "incepator"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imii cer scuze pentru offtopic, insa am si eu o mare rugaminte la voi. Dati si voi un vot aici: http://jospalaria.protv.ro/index.php?uid=198146 . Ai niste palarii in stanga bifeaza cate crezi tu pentru Razvan Voiculescu. Este un motociclist fotograf care merita tot respectul. Merci anticipat.

Pentru cine vrea mai multe detalii despre el sa acceseze: www.enisalamotoadventure.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva cadre facute de mine ... mai in serios mai in plictiseala ... astept iarna sa vina, sa vad zapada ... sper sa va placa POZELE MELE .... sper sa nu ma injurati ca va trimit pe blog sa le vedeti dar multe din ele depasesc limita maxima si as fi nevoit sa le modific ca sa le afisez pe forum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva cadre facute de mine ... mai in serios mai in plictiseala ... astept iarna sa vina, sa vad zapada ... sper sa va placa POZELE MELE .... sper sa nu ma injurati ca va trimit pe blog sa le vedeti dar multe din ele depasesc limita maxima si as fi nevoit sa le modific ca sa le afisez pe forum !

 

Muuult prea pretentios titul blogului pentru pozele care salasluiesc in el. Pozele sunt mult prea banale, ca sa nu mai zic ca nu au nici o tangeta cu arta si tehnica foto. Dar e un inceput in toate... poti incepe prin a citi multa tehnica foto si esti pe drumul cel bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muuult prea pretentios titul blogului pentru pozele care salasluiesc in el. Pozele sunt mult prea banale, ca sa nu mai zic ca nu au nici o tangeta cu arta si tehnica foto. Dar e un inceput in toate... poti incepe prin a citi multa tehnica foto si esti pe drumul cel bun.

Stiu ... am mult de invatat dar e un hobby ... incerc sa invat ... oricum trebuie timp si zeci de poze ... cat despre titlu ! nu am gasit nimic interesant atunci ... poate ai dreptate, e cam exagerat dar poate candva o sa fie destul de adegvat :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru piccolino ! ilumineazane poate aflam ceva noutati! sau poate ca o privire atenta ar arata alt ceva. a era sa uit am trait din foto ceva timp acum multi ani adevarat dar poate o incadrare sau putin noroc ar schimba ceva! am vazut cateva foto foarte bune pe aici ! am uitat iar ca de sant batran motociclist am lucrat pentru REUTERS. si aia nu te tin degaba! succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru piccolino ! ilumineazane poate aflam ceva noutati! sau poate ca o privire atenta ar arata alt ceva. a era sa uit am trait din foto ceva timp acum multi ani adevarat dar poate o incadrare sau putin noroc ar schimba ceva! am vazut cateva foto foarte bune pe aici ! am uitat iar ca de sant batran motociclist am lucrat pentru REUTERS. si aia nu te tin degaba! succes!

 

Incerc sa inteleg demersul Dvs. intr-ale interpretatului spuselor mele. Reformulati, si de la capat!

 

Cu stima,

Piccolino

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fotografie buna are mai multe elemente constructive! plus mult talent e o inbinare . un simt dar si noroc! exemplu personal prind un pont fac cateva foto publicate afara spun concurentei ce am facut ma roaga duma acolo ok o fac face un foto exceptional se publica in news week adica a fost mai tare si afost todeauna mai tare ADRIAN POPESCU si SIGHETY RADU MI-A FOST MENTOR SI PRIETEN ESTE LA REUTERS INCA CRED ! deci !!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fotografie buna are mai multe elemente constructive! plus mult talent e o inbinare . un simt dar si noroc! exemplu personal prind un pont fac cateva foto publicate afara spun concurentei ce am facut ma roaga duma acolo ok o fac face un foto exceptional se publica in news week adica a fost mai tare si afost todeauna mai tare ADRIAN POPESCU si SIGHETY RADU MI-A FOST MENTOR SI PRIETEN ESTE LA REUTERS INCA CRED ! deci !!!!!!!!!!!!!

Nu inteleg, dar ce legatura are asta cu mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru dslr'isti: cum duceti cu voi aparatul? In topcase, tankbag, rucsac?

Eu momentan il duc in topcase, dar as vrea sa imi iau un tankbag in care sa il pot pune, fiind destul de incomod sa deschid de fiecare data topcase'ul(mai ales cand mai am si ceva prins de el). Ar fi probleme cu vibratia motorului(monocilindru) sau daca tankbag'ul are magneti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il duc in geanta foto. Am un Tamrac mare, in care imi incap aparatul, blitzurile, obiectivele si accesoriile.

Si mai am si o geanta ingusta si inalta in care pun stativele de la blitzuri si umbrelele pentru difuzia luminii. Aia arata ca o geanta pentru o arma.

 

Cand ma duc undeva, nu le pun pe moto, le iau pe ambele direct pe mine, in diagonala, sa se incruciseze. Cred ca arat ca Mad Max iesit la vanatoare (zise el modest). :agree:

 

Dar in cazurile cand nu am nevoie de tot echipamentul, folosesc doar un rucsac. Simplu si usor.

 

Legat de vibratia motorului, daca pui camera in geanta pe motor direct fara vreo forma de amortizare, intr-adevar ar putea sa dauneze DSLR-ului, pentru ca mecanismele din interior sunt destul de sensibile la "stres" mecanic. Shutter-ul e primul care isi da duhul, oricum, din cauza uzurii, in mod normal dupa 50.000 cadre la DSLR-urile entry level. Dar daca mai e si supus unor zgaltaieli continue, s-ar putea ca numarul sa scada.

De aceea recomand rucsacul, tocmai pentru ca in cazul asta corpul tau devine un amortizor, protejandu-ul pe termen lung.

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot in spate il car. Am rucsacul ASTA. In el intra frumos aparatul, blitzul si obiectivele. Ba?ca are si compartiment separat pentru altele (gen incarcatoare sau alte acareturi, portofel, o bluza de schimb si mai stiu eu ce altceva) plus compartiment special pentru laptop (laptopul de 17" de acasa intra la fix). Singurul dezavantaj e ca nu are un sistem de prindere al trepiedului. In rest ok, am mers la drumuri cu el in spate, dar nu prea-mi place sa stiu ca am in carca asa ceva. Plus, ca daca pun si laptopul, devine foarte greu. Am mai mers cu rucsacul foto pe saua spate si prins frumos cu plasa. Parca e un pic mai relaxant asa decat cu el in carca. Si mai am un aparat, un Fuji S5100. Ala incape la fix sub sa si de cele mai multe ori, pe ala il car dupa mine.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci o sa merg in continuare pe varianta rucasc si in el geanta foto.

Pana la ghiozdan foto mai am de asteptat din cauza pretului. In plus mi se par mult prea scumpe pentru ce am eu si care imi sunt necesitatile. Pana sa dau 350lei pe un rucsac in care ar intra numai un D60 cu obiectiv kit 18-55vr ar trebui sa mai imi cumpar un 16-85, 70-300, 10-24, niste filtre pentru ele, un blitz, un trepied, telecomnda pentru declansare si daca tot am asa ceva un d300. Atunci mi s-ar parea ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RobbieB, felicitari maxime !:cheers:

Mesaj completat

o fotografie buna are mai multe elemente constructive! plus mult talent e o inbinare . un simt dar si noroc! exemplu personal prind un pont fac cateva foto publicate afara spun concurentei ce am facut ma roaga duma acolo ok o fac face un foto exceptional se publica in news week adica a fost mai tare si afost todeauna mai tare ADRIAN POPESCU si SIGHETY RADU MI-A FOST MENTOR SI PRIETEN ESTE LA REUTERS INCA CRED ! deci !!!!!!!!!!!!!

 

 

are you for real ? :cheers:

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...