Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

attachicon.gif20150720_080646.jpgattachicon.gif20150720_080653.jpgattachicon.gif20150720_080704.jpgattachicon.gif20150720_080713.jpg

» Post actualizat in 09 Sep 2015 12:15

Mda am incercat sa eu sa ma laud si se pare ca am facut-o mai mult pe orizontala.Cat despre zona respectiva te poti opri la fiecare 100m sa faci poze si tot nu este destul

Bun asa. Cand ai trecut pe-acolo?

 

Ontopic - Inca o cascada din judetul Caras-Severin:

 

21043355485_a2c2d0db8f_z.jpg

 

https://goo.gl/maps/MfDFl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Presupun ca-s voit subexpuse, sa redea atmosfera,. Daca erau expuse mai ''corect',n-aveau acelasi mood, nu? (Nu-s ironic,apropos) :)

 

Sunt și nu prea. Pentax-urile au o tendință ușoară de subexpunere, cam 1/3-1/2 trepte și eu obișnuiesc să expun zonele luminoase din cadru, așa că atunci când am diferențe mari de luminozitate (apus, răsărit), în lipsa unui filtru gradual, pozele ies subexpuse bine. Oricum, nu vreau să "ard" porțiuni din cer, mai ales când acolo e centrul de interes, așa că prefer să subexpun un pic.

Prima poză e făcută într-un sat, peste gard. Dacă expuneam corect câmpul și calul (o treaptă în plus față de expunerea la fața locului), cerul ar fi fost prea luminos. În LR a fost nevoie să deschid umbrele și să aplic o corecție de o jumătate de treaptă în plus. La fel am procedat și la poza a doua cu apusul. O expunere aproximativ corectă ar fi dus la cer prea luminos, fără detalii în nori și cu zone arse deasupra soarelui.

Următoarele două sunt subexpuse voit, pentru că aveam furtuna în spate și am vrut ca norii să pară mai amenințători și o țâră mai definiți.

Cea cu lebede a fost făcută în modul TAv (f/4 și 1/500s) și a ieșit subexpusă de când am tras. Am corectat expunerea cu +1/2 în LR și am mai rămas cu ceva detalii în penaj.

» Post actualizat in 07 Oct 2015 08:09

PS: Cam asta se întâmpla în spatele meu când am făcut poza cu căpițele și începuse deja să picure:

 

21390645094_35c4dff108_b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din incercarile mele esuate (si limitele senzorului de pe dslr uri) am realizat ca o poza buna de landscape unde ai diferente mari de expunere (gen jumatate de deal/munte si CER), fara filtru din ala gradual, nu faci treaba.....ci doar jumatati de masura...

 

Eu oricum nu mai trag pe Av sau vreun alt mod 'automatizat' de muuulta vreme. Nu o ard cu figuri,ci pur si simplu m am saturat de sistemul de metering al camerei..


Prefer sa trag pe M mereu, si sa modific din timp (sau diafragma) expunerea (uneori din 2-3 incercari, in functie de cum imi place ce-a iesit sau cat de aproape e ceea ce-a iesit,fata de ce mi-as fi dorit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...