Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iarta-ma, asta cam suna a frustrare. Prosti aia care isi iau full frame (ca de, se bucura de o separare de fundal mult mai evidenta), platesc o groaza de bani pe obiective cu diafragme cat mai mici si constante (daca vorbim de zoom).

 

Pot fi de acord cu tine cand aduci in discutie portrete trase la f/1.4 (de dragul exemplului) altfel decat urmarind un anumit detaliu, dar sa nu generalizam.

 

Cat despre bokeh...un obiectiv este analizat, printre altele, si sub acest aspect...dar uite cum vii tu si faci revolutie. Din nou sa-mi fie cu iertare, poti sa arunci cateva cuvinte insa partizanismul asta suna mai mult a struguri acri.

 

Si as vrea sa-mi raspunzi la o intrebare, ca te vad "doxa" de fotografie: ce inseamna "mult bokeh"? Si care e unitatea de masura in cazul asta, kilu'?

 

Un fotograf bun evidentiaza subiectul sau ce-si doreste prin compozitie. Un fotograf slab (sau o tentativa de fotograf) o face doar prin DOF....

 

[...]dof ingust, cu mult bokeh in spate[...]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

Iarta-ma, asta cam suna a frustrare. Prosti aia care isi iau full frame (ca de, se bucura de o separare de fundal mult mai evidenta), platesc o groaza de bani pe obiective cu diafragme cat mai mici si constante (daca vorbim de zoom).

 

Pot fi de acord cu tine cand aduci in discutie portrete trase la f/1.4 (de dragul exemplului) altfel decat urmarind un anumit detaliu, dar sa nu generalizam.

 

Cat despre bokeh...un obiectiv este analizat, printre altele, si sub acest aspect...dar uite cum vii tu si faci revolutie. Din nou sa-mi fie cu iertare, poti sa arunci cateva cuvinte insa partizanismul asta suna mai mult a struguri acri.

 

Si as vrea sa-mi raspunzi la o intrebare, ca te vad "doxa" de fotografie: ce inseamna "mult bokeh"? Si care e unitatea de masura in cazul asta, kilu'?

 

Nu e nici un strugur acru, tinere...

 

E un forum liber, unde ne dam cu parerea. Nu e nimeni rau intentionat, incearca sa nu-i vezi pe toti drept niste frustrati..

 

Am avut 5D mark 2, acum am 5D (ambele full frame), am 24mm 1.4L II , am avut si 135 cu F2 si 50 cu 1.4. Deci stai linistit,ca strugurii la mine sunt FOARTE dulci... (sau acu o sa ma acuzi ca ma laud?? )

 

Ce-am scris ,am scris culmea, ca am cazut si eu in patima asta falsa a fotografiei (cand incepi sa vezi bokeh ul in locul compozitiei)...

 

Iar vis a vis de scaparea mea cu "mult bokeh", ce sa zic,a fost o scapare si te rog sa ma pui la zid... fii un fel de ehivalent al 'grammar police' (in materie de exprimare fotografica) :)

Editat de Ped O'Phile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am generalizat, singura observatie legata de frustrare a fost la adresa ta. Ti-am urmarit posturile, toti sunt niste prosti, incepatori, amatori etc. As indrazni sa spun ca nimeni de aici nu intelege ce vrei sa spui tu prin compozitie, termenul revine obsesiv in mai toate posturile tale legate de fotografie.

Si inca ceva, ma tem ca nu stii ce inseamna bokeh (sau ti-ai insusit gresit notiunea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

Nu am generalizat, singura observatie legata de frustrare a fost la adresa ta. Ti-am urmarit posturile, toti sunt niste prosti, incepatori, amatori etc. As indrazni sa spun ca nimeni de aici nu intelege ce vrei sa spui tu prin compozitie, termenul revine obsesiv in mai toate posturile tale legate de fotografie.

Si inca ceva, ma tem ca nu stii ce inseamna bokeh (sau ti-ai insusit gresit notiunea).

 

Incearca sa nu-mi atribui afirmatii.. Daca tu tragi niste concluzii,le tragi tu pt tine.

 

Vis a vis de bokeh, ia un link simplu de wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Bokeh (ca sa nu spui ca mi-am 'insusit' gresit notiunea)

 

Eu cred ca mi-ai 'urmarit' posturile doar ca sa te contrazici cu mine gratuit :)

 

Bafta, lumina buna si asfalt uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am vazut acum "lucrari" postate. Mai bine lasam discutia aici, tu ai dreptate. Imi pare rau ca ti-am rapit timpul (ca sa nu mai zic de al meu).

 

Back on topic!

 

cati dintre voi si printeaza ceea ce fotografiaza.....

pe ce hartie si unde ???

Acasa, A4 in general, Canon 9000Pro mark II, hartie Pro Platinum (e de preferat o baza cu rasini pentru culori rezistente in timp). Calibrare cu Spyder 3 Elite, culori reproduse 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

Ti-am vazut acum "lucrari" postate. Mai bine lasam discutia aici, tu ai dreptate. Imi pare rau ca ti-am rapit timpul (ca sa nu mai zic de al meu).

 

Back on topic!

 

Acasa, A4 in general, Canon 9000Pro mark II, hartie Pro Platinum (e de preferat o baza cu rasini pentru culori rezistente in timp). Calibrare cu Spyder 3 Elite, culori reproduse 100%.

 

Stai linistit, nu ma supar pentru comentariile tale pt niste simple poze postate pe topicul asta. Pana una alta, mai punem o poza, mai animam topicul. N-avem impresii de artisti. Poate tu ai doar (de unul neinteles).

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O da, e love mare. Doar ca trebuia folosit tare atent, ca penalizeaza la focus imediat din cauza dofului scurt.

Merci :)

Pe mk2, da. Dar pune-l pe mk3 si o sa vezi ca e un pic altfel. ;)

 

la partea cu doful, patit si eu cu 50 mm f1.8. (din doua persoane, una singura era in focus, noroc ca am vazut pe loc). m-am invatat minte.

Depinde ce anume urmaresti. E suficient sa ii asezi pe aceeasi linie si poti trage linistit si f1.8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mk2, da. Dar pune-l pe mk3 si o sa vezi ca e un pic altfel. ;)

 

Depinde ce anume urmaresti. E suficient sa ii asezi pe aceeasi linie si poti trage linistit si f1.8.

 

nu incep si eu polemica cu tine ca vad ca te pricepi. cine a avut ceva de inteles a inteles.

pana una alta, mi-ar placea mai putina vorba si mai multe fotografii (de calitate va rog).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu incep si eu polemica cu tine ca vad ca te pricepi. cine a avut ceva de inteles a inteles.

pana una alta, mi-ar placea mai putina vorba si mai multe fotografii (de calitate va rog).

Nu e vorba de asta, nu am scris in contradictie. Era o constatare sau un sfat (depinde cum vezi lucrurile). Si un plus pentru DOF-ul defaimat, ca sa zic asa, de unele personaje. :)

Cu alte cuvinte totul este posibil daca tinem cont de anumite lucruri. Un pic de fizica, un pic de inspiratie... :)

 

 

Pun si eu o poza dintr-o tura de acum 2 ani. Facuta din locul de campare, dupa o Transalpina destul de obositoare.

post-74749-0-01304000-1367187031_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai spus: orice critica e binevenita. Numa' constructiva sa fie.

Da, probabil e prea mult spatiu gol in cadru, mai ales ca nu ajuta la impresia de miscare. Si nici nu era momentul zilei in care cerul sa arate bine. :)

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...