Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

pun o intrebare stupida,sper sa nu fiu banat: cum setezi aparatul sa scoata in evidenta doar o persoana, iar cele din zona -spate sa fie blurate? micsorezi deschiderea diafragmei, timpul de expunere...am tot incercat niste reglaje si...iese totul alb!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pun o intrebare stupida,sper sa nu fiu banat: cum setezi aparatul sa scoata in evidenta doar o persoana, iar cele din zona -spate sa fie blurate? micsorezi deschiderea diafragmei, timpul de expunere...am tot incercat niste reglaje si...iese totul alb!!!

Ce camera ai ? Daca e vorba de o compacta, doar daca are zoom mare poti reproduce cat de cat efectul. Daca ai dslr, e mai simplu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pun o intrebare stupida,sper sa nu fiu banat: cum setezi aparatul sa scoata in evidenta doar o persoana, iar cele din zona -spate sa fie blurate? micsorezi deschiderea diafragmei, timpul de expunere...am tot incercat niste reglaje si...iese totul alb!!!

vezi daca ai optiunea "Portret mode" sau Macro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iegzista mai multe modalitati sa coti in evidenta o persoana si celelalte sa iasa cu blurr.

 

1. ce a zis capone. Faci poza cu zoom-ul la maxim si diafragma cea mai deschisa posibil pe care ti-o permite apratul sau obiectivul

 

2. Diafragma deschisa F1.2, F1.4 - astea le ai in general la obiective destul de scumpe la DSLR (mie de exemplu mi se pare uber bestial un obiectiv de 85mm f1.4... la 1.2 nici nu visez)

F1.8 - aici gasesti obiectivele de 35mm si 50mm care sunt accesibile 300-800ron (sigma de exemplu are un obiectiv interesant 18-35mm F1.8)

F2.8 - aici gasesti mai multe variante de focale, inclusiv zoom-uri. Cu cat e mai mare focala cu atat devine mai scump obiectivul pentru ca este greu sa mentii luminozitatea aia la focala mare)

 

Cu cat distanta focala este mai mare, cu atat mai ingusta este zona de claritate (DOF sau camp de profunzime).

Cu ca diafragma este mai deschisa, cu atat mai ingusta este zona de claritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pun o intrebare stupida,sper sa nu fiu banat: cum setezi aparatul sa scoata in evidenta doar o persoana, iar cele din zona -spate sa fie blurate? micsorezi deschiderea diafragmei, timpul de expunere...am tot incercat niste reglaje si...iese totul alb!!!

 

 

Daca deschizi diafragma la maxim si incerci sa pozezi afara, pe soare ( la multa lumina ), nu uita sa micsorezi grav atit timpul de expunere cit si ISO-ul folosit. Daca tot iti iese totul alb este posibil sa ai nevoie de filtre cu care sa cobori expunerea ... http://www.f64.ro/products/description/Cokin_H270A-kit_Full_ND_pe_sistem_P-ND2-ND4-ND8/index.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: daca intreba unul cum schimbi vitezele la motocicleta pe un forum de fotografie, erau aia la fel de rabdatori?

Da , daca era motocicleta alb / negru :) . La care " aia " te referi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: daca intreba unul cum schimbi vitezele la motocicleta pe un forum de fotografie, erau aia la fel de rabdatori?

 

Probabil ca nu.

 

Ontopic: Portret de norvegiancă.

 

9293541276_50e887138d_c.jpg
A se observa neclaritatea fundalului (am folosit un obiectiv 55-300, focala 77.5mm, F4.5). :)
Puteti calcula singuri profunzimea aici:
Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La care " aia " te referi ?

 

La fotografii motociclisti de pe forumul de fotografie... Pentru ca am senzatia ca motociclistii forografi de pe forumul asta au muuuuulta rabdare sa raspunda la intrebari gen "cum setezi aparatul sa scoata in evidenta doar o persoana, iar cele din zona -spate sa fie blurate?".

 

 

Stai sa inteleg - ti se pare aiurea sa-i raspunzi baiatului dar nu ti se pare aiurea sa postezi comentariul acesta stupid (si fara umor) ?

 

Exact.

 

Nu e rau ca e ajutat baiatul, dar e tragi-comic sa vezi cativa fotografi buni, o droaie de "io-la-mare-io-la-munte" si o mana de "cum fac bllurr in spatele meu?", toti inghesuiti pe acelasi thread. Firesc ar fi un subforum dedicat, cum e ala de automobilisti, un thread pentru recenzii, altul pentru habarnisti, etc.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La fotografii motociclisti de pe forumul de fotografie... Pentru ca am senzatia ca motociclistii forografi de pe forumul asta au muuuuulta rabdare sa raspunda la intrebari gen "cum setezi aparatul sa scoata in evidenta doar o persoana, iar cele din zona -spate sa fie blurate?".

 

 

 

Exact.

 

Nu e rau ca e ajutat baiatul, dar e tragi-comic sa vezi cativa fotografi buni, o droaie de "io-la-mare-io-la-munte" si o mana de "cum fac bllurr in spatele meu?", toti inghesuiti pe acelasi thread. Firesc ar fi un subforum dedicat, cum e ala de automobilisti, un thread pentru recenzii, altul pentru habarnisti, etc.

Se vorbeste de o pasiune comuna si ce am observat ca pe acest topic toata lumea vorbeste de la egal la egal , indiferent de nivelul atins in acest domeniu . E printre putinele locuri pe motociclism unde scrii ceva si . . . . primesti si un raspuns concret . Asa sunt artistii , mai intelegatori :) Sa prinzi o poza buna ai nevoie de muuuuulta rabdare . Mai sunt si exceptii , dar depinde de cat de tare intinzi " zoom-ul " ( coarda ) . O zi faina .

P.S : foarte frumoasa norvegianca si implicit poza .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La fotografii motociclisti de pe forumul de fotografie... Pentru ca am senzatia ca motociclistii forografi de pe forumul asta au muuuuulta rabdare sa raspunda la intrebari gen "cum setezi aparatul sa scoata in evidenta doar o persoana, iar cele din zona -spate sa fie blurate?".

 

Nu e rau ca e ajutat baiatul, dar e tragi-comic sa vezi cativa fotografi buni, o droaie de "io-la-mare-io-la-munte" si o mana de "cum fac bllurr in spatele meu?", toti inghesuiti pe acelasi thread. Firesc ar fi un subforum dedicat, cum e ala de automobilisti, un thread pentru recenzii, altul pentru habarnisti, etc.

ai o atitudine superioara de parca te-ai fi nascut invatat si toti ar trebui sa fie ca tine. ce e asa greu sa rapunzi unei intrebari. dar e mai usor sa zici: mars ma d'aici, ca e coltul alora cu 4 oo

 

nu vad pe nimeni inchesuit aici, ci din contra, se da dovada de bun simt si la fel cum a zis Arthur; e unul din singurele locuri de pe forum unde poti pune o intrebare si sa primesti un raspuns concret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt si exceptii , dar depinde de cat de tare intinzi " zoom-ul " ( coarda ) .

 

 

ai o atitudine superioara de parca te-ai fi nascut invatat si toti ar trebui sa fie ca tine

 

Sa nu spui ca nu ai fost avertizat si de exceptii :crack: ! Imi place dracusorul asta nebun , sincer :) !

 

Ai un de la mine .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu spui ca nu ai fost avertizat si de exceptii :crack: ! Imi place dracusorul asta nebun , sincer :) !

 

Ai un attachicon.gif9593e62ccf38796dd9b5837a176b1858.png de la mine .

 

 

pot sa-ti dau un poster(ior) cu mine :lol:

 

on: cateva din seara asta, dar nu cine stie ce..

post-59565-0-07508400-1374173713_thumb.jpg

post-59565-0-85708300-1374173738_thumb.jpg

post-59565-0-63282500-1374173760_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai o atitudine superioara de parca te-ai fi nascut invatat si toti ar trebui sa fie ca tine. ce e asa greu sa rapunzi unei intrebari. dar e mai usor sa zici: mars ma d'aici, ca e coltul alora cu 4 oo

 

Nu e vorba de atitudine superioara ci de respect pentru timpul altora. Bunul simt impune ca indiferent de nivelul la care esti, RTFM & UTFG inainte de a cere altora sa-ti dea mura-n-gura. Daca ai o intrebare care nu-si gaseste usor raspunsul pe Google, e binevenita si vei fi ajutat cu placere, tuturor avansatilor le plac challenge-urile. Dar daca pui o intrebare de incepator puturos, dovedind prin stupiditatea si banalitatea intrebarii ca nu ai cercetat deloc singur inainte, "mars ma d'aici, RTFM si UTFG".

 

Nu s-a nascut nimeni invatat, dar totusi nimeni nu a ajuns sa invete doar punand altora intrebari stupide. Manualul e sfant. Eu pana acum n-am vazut manual de aparat foto care sa nu descrie DOF-ul. Lipsa unor astfel de cunostinte dovedeste necitirea manualului.

 

Tine minte ca de fiecare data cand pozezi in bunul samaritean ajutand un puturos, de fapt il faci mai mult rau si il incurajezi sa ramana puturos, astfel neavand nici o sansa de a evolua. Problema multora nu e lipsa de cunostinte, Internetul le ofera absolut tot ce au nevoie, ci lenea crasa de a studia singuri.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Reflexii la Bata:

Aici sa mergi sa uiti de toate , sa bei o bere rece in timp ce atarni in hamac . . . . sa-ti cante greierii la ureche , femeia sa intoarca suav , o ceafa pe gratar . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de atitudine superioara ci de respect pentru timpul altora. Bunul simt impune ca indiferent de nivelul la care esti, RTFM & UTFG inainte de a cere altora sa-ti dea mura-n-gura. Daca ai o intrebare care nu-si gaseste usor raspunsul pe Google, e binevenita si vei fi ajutat cu placere, tuturor avansatilor le plac challenge-urile. Dar daca pui o intrebare de incepator puturos, dovedind prin stupiditatea si banalitatea intrebarii ca nu ai cercetat deloc singur inainte, "mars ma d'aici, RTFM si UTFG".

 

Nu s-a nascut nimeni invatat, dar totusi nimeni nu a ajuns sa invete doar punand altora intrebari stupide. Manualul e sfant. Eu pana acum n-am vazut manual de aparat foto care sa nu descrie DOF-ul. Lipsa unor astfel de cunostinte dovedeste necitirea manualului.

 

Tine minte ca de fiecare data cand pozezi in bunul samaritean ajutand un puturos, de fapt il faci mai mult rau si il incurajezi sa ramana puturos, astfel neavand nici o sansa de a evolua. Problema multora nu e lipsa de cunostinte, Internetul le ofera absolut tot ce au nevoie, ci lenea crasa de a studia singuri.

deacord cu tine, doar ca poate unii nu au la indemana manualul, iar pe net..... is satul despre cautat detalii despre poza, si asta peste faptul ca e plin netul de experti care abia au dat de camera foto si fac poza in oglinda dand aere de fotografi sau nush mai ce. situatia e similara si pe alte site-uri la fel ca aici. e plin de raceri de bulevard cu aere de "chiloti" sau baicari de feisbuc.

de exemplu eu. neavand manualul la indemana iar pe net citind pareri peste pareri, am intrebat aici. bineinteles ca lumea (o parte) m-a luat la 13-14, dar au fost si cativa care in loc sa-mi scrie ceva de genu "marsh ma la alta masa" au preferat sa-mi explice dar si indrumandu-ma spre anumite site-uri cu detalii despre arta fotografiei. baietii iti pot marturisi cat de "revoltat" eram pe procesarea imaginii, pt ca pur si simplu nu vroiam sa le editez ulterior.

 

sunt de parere ca daca topicul este pentru pasionatii de fotografie, sa se si discute despre asta. fie ca e despre cum se face o poza sau despre adevarata arta cu scule de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deacord cu tine, doar ca poate unii nu au la indemana manualul, iar pe net..... is satul despre cautat detalii despre poza, si asta peste faptul ca e plin netul de experti care abia au dat de camera foto si fac poza in oglinda dand aere de fotografi sau nush mai ce. situatia e similara si pe alte site-uri la fel ca aici. e plin de raceri de bulevard cu aere de "chiloti" sau baicari de feisbuc.

de exemplu eu. neavand manualul la indemana iar pe net citind pareri peste pareri, am intrebat aici. bineinteles ca lumea (o parte) m-a luat la 13-14, dar au fost si cativa care in loc sa-mi scrie ceva de genu "marsh ma la alta masa" au preferat sa-mi explice dar si indrumandu-ma spre anumite site-uri cu detalii despre arta fotografiei. baietii iti pot marturisi cat de "revoltat" eram pe procesarea imaginii, pt ca pur si simplu nu vroiam sa le editez ulterior.

 

sunt de parere ca daca topicul este pentru pasionatii de fotografie, sa se si discute despre asta. fie ca e despre cum se face o poza sau despre adevarata arta cu scule de calitate.

- N-ai manualul pentru ca nu l-ai cautat. Daca l-ai fi avut si l-ai fi citit, ai fi vazut cum functioneaza si ce poate aparatul si ti-ai fi explicat cateva notiuni de baza. Asa pierzi timp bajbaind prin setari si de multe ori ajungi la concluzia ca ti-ai luat DSLR degeaba, pentru ca faceai poze mai frumoase cu sapuniera la care ai renuntat. :)

- Daca tot fotografiem cu aparat digital, e pacat sa nu profitam de procesare. Poti ajusta imaginile din mai multe motive, principalele fiind corectarea acestora (in cazul in care ai gresit la incadrare, la setari sau din cauza limitarilor aparatului) si apoi prelucrarea artistica (nu fidela). Niste ajustari de bun simt nu zgarie retina si, ca sa ajungi sa nu mai procesezi, iti trebuie pregatire, experienta si mai ales scule. Dupa cate am observat, cei care de obicei spun ca sculele nu conteaza au in rucsac unele de top. Si e normal sa fie asa, pentru ca pretentiile cresc odata cu evolutia. Nu neg ca poti sa obtii rezultate bune si cu telefonul, dar limitarile acestuia te obliga sa fotografiezi doar in anumite conditii si sa abordezi doar teme la care tehnologia incorporata in camera integrata face fata.

 

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- N-ai manualul pentru ca nu l-ai cautat. Daca l-ai fi avut si l-ai fi citit, ai fi vazut cum functioneaza si ce poate aparatul si ti-ai fi explicat cateva notiuni de baza..

Manualul il am, cu ceva timp in urma am zis ca-l am, doar ca l-am lasat/uitat acasa. defapt nici nu l-am bagat in seama pe ideia: "o sa ma uit si pe el"

 

In spiritul " intreaba si vei primi " : http://www.nikonusa.com/pdf/manuals/noprint/D3100_ENnoprint.pdf . :)

danke...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar ca poate unii nu au la indemana manualul, iar pe net.....

 

Proverb chinezesc: Da-i omului un peste si va avea de mancare o zi. Invata-l cum sa pescuiasca si va avea de mancare toata viata.

 

Lectia de fotograrfie #1: http://lmgtfy.com/?q=d3100+pdf

 

PS: chiar si in romana pentru nevorbitorii de sualeza.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...