Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

18-200 VR de la Nikon e cel mai bun obiectiv din gama "megazoom" de pe piata. Majoritatea obiectivelor cu o plaja focala atat de larga (si capat wide si tele) sunt de obicei cel mult mediocre. Dar cei de la Nikon au facut o treaba excelenta cu exemplarul asta care ofera un raport pret/calitate/utilitate excelent pt un amator. Si asta o spune un Canonist :)

 

Si asa, just for fun, o poza cu mine intr-un autocar derapand pe gheata pe la Sambata de Sus, facuta de un coleg cu un 18-200 pe d300 :D

post-40715-1235296466_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-am "jucat" cu un 18-105VR pe un D90 si am ramas "wow", fata de 18-55VR ii....diferenta nu gluma. Dar nu am auzit pe nimeni sa se planga de un 17-70VR si cred ca ii cea mai buna alegere pentru un obiectiv care nu costa cat unul profi, pacat ca s-a scumpit cu cursul euro.

 

Totusi cred ca nu ii momentul bun pentru o investitie si in timpul asteptarii mai poti pune niste bani deoparte.

17-70VR?? 17-70-ul [Mea Culpa!] 18-70-ul (nikkor) pe care-l stiu eu nu are VR.. Oricum, calitativ + ca si constructie e foarte reusit.. Parca nici Sigma 17-70 nu are VR (sau OS, sau cum i-or spune ei stabilizarii de imagine), insa..

 

Asta si intentionez, mai ales ca mai am de asteptat pana sa investesc in obiective.. :)

18-200 VR de la Nikon e cel mai bun obiectiv din gama "megazoom" de pe piata. Majoritatea obiectivelor cu o plaja focala atat de larga (si capat wide si tele) sunt de obicei cel mult mediocre. Dar cei de la Nikon au facut o treaba excelenta cu exemplarul asta care ofera un raport pret/calitate/utilitate excelent pt un amator. Si asta o spune un Canonist :D

Asta am spus si eu: pentru cineva fara mari pretentii (si nu am mari pretentii, oricum e mai bun decat 18-135-ul meu) e foarte ok obiectivul, mai ales ca nu esti nevoit sa-l scoti prea des (tinzand catre "mai deloc") de pe body..

 

N-a spus nimeni nimic despre pozele mele inca, insa.. Stiu ca nu exceleaza nici pe departe, dar sunt sigur ca sunt printre voi persoane care pot aduce o critica mai mult sau mai putin constructiva.. Primele 18 poze (pana la Harley, si nu indraznesc sa le numesc "fotografii".. :D ) sunt facute cu Canon Powershot G3, restul sunt cu D70s-ul..

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina mea, am scris repede si nu m-am uitat.

Cat despre 18-200vr parerile is impartite. Mie imi place in idea de obiectiv bun pt calatoriile moto.

@Just John: si poze reusite in album....din punct de vedere compozitional nu is rele pozele, totusi la partea de incadrare se poate lucra

 

:)

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina mea, am scris repede si nu m-am uitat.

Cat despre 18-200vr parerile is impartite. Mie imi place in idea de obiectiv bun pt calatoriile moto.

@Just John: si poze reusite in album....din punct de vedere compozitional nu is rele pozele, totusi la partea de incadrare se poate lucra

Danke!! :D Doar cateva sunt crop-uite, si la unele am corectat WB-ul. Stiu ca mai am mult pana la ajunge sa fac fotografii, nu poze, dar nu intentionez sa renunt prea usor. Oricum, abia astept sezonul cald, sa apuc sa trag niste frame si la alte zone decat baruri sau blocuri.. :)

 

Am mai citit cateva review-uri, si, conform batranescului "daca trei oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci!", se pare ca Nikkor-ul 18-70 e mai reusit (pe plaja asta de focalizare, desigur) si decat 18-105-ul, si decat 18-200-le.. si recomandat in favoarea oricaruia dintre acestea, inclusiv in a cea a Tamron-ului 28-75, sau Sigma 17-70.. Chiar si a 16-85-ului.. Probabil ca pe-acesta il voi lua.. apoi ramane sa ma hotarasc la un tele mai zdravan.. ori un prime gen 105 f2.8 VRII (desi nu cred ca ma voi arunca la asa ceva, ci ma voi limita la 70-300VR)..

 

Eniuei, am cam acaparat topicul cu discutia despre obiective.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 16-85 s-au plans si cei care au trecut de la 18-135 si au revenit inapoi deci sa nu se riste nimeni pe neincercate. In rest de 18-70 nu am citit nicaieri pe cineva care sa se planga de el.

Inca o luna si incepe primavara adica noul sezon de moto & foto. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un grup din Parlamentul European (nu conteaza orientarea politica) organizeaza un concurs foto pe tema "Europe in my everyday life".

Premiul 1 consta intr-un kit foto reflex in valoare de 3500€. Locurile 2 si 3 primesc cate un reflex de 1500€. Fotografiile reusite vor fi expuse prin institutiile EU.

Limita de varsta - intre 18 si 30 de ani.

Limita de timp - 31 mai.

 

Detalii: http://www.cor.europa.eu/pesweb/photocomp2009.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele incercari cu primul meu DSLR.Astept pareri fie ele bune sau rele,mai invat cate ceva din greselile mele sau altora :-L

Prima: Trebuia sa gasesti un background in alte culori, sa te intorci umpic, stanga, dreapta. De asemenea, ideal ar fi fost sa prinzi doar o urma de zapada, albul fura privirea instant, si subiectul tau e cam monoton/monocrom..

 

A doua: Pentru ca o astfel de fotografie sa aiba efect, trebuie ca prin fereastra sa se vada ceva, nu doar doo crengi. Subiectul principal e "afara", fereastra doar adauga un farmec aparte fotografiei, daca (,) compozitia ar fi bine facuta.

 

A treia: Eu as fi setat aparatul astfel incat sa folosesc un shutter speed mai mic, pentru a da mai mult dinamism, si as fi incercat sa prind cat mai putina zapada in cadru. Sau, dimpotriva, prin supraexpunere, s-ar fi putut obtine un efect interesant, gen "glow".

 

..zic eo.. :bounce: Astept si alte pareri, mai avizate. :friends:

 

PS: Nu conteaza ce-ti spune X sau Y, nu fii descurajat!! Si profesionistii au lucrari care nu plac oricui..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci!Nu sunt descurajat,incerc sa invat si din propriile greseli si parca invat mai repede,sunt o gramada pt ca acuma incerc sa intru in lumea fotografiei,Insa a-si adauga ceva:la prima poza daca ma invarteam gaseam si mai multa zapada practic era singurul background care nu era alb iar la a doua nu eram prea inspirat :friends: dar oricum nu aveam acces mai bun pt ca era la o inaltime de vreo 3 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O noua incercare: THE FINAL BATTLE

Foarte interesanta ideea, old versus new.. dpdv al realizarii, insa, imi pare cam "tacuta", cam inexpresiva.. Dar ai potential! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesanta ideea, old versus new.. dpdv al realizarii, insa, imi pare cam "tacuta", cam inexpresiva.. Dar ai potential! :rolleyes:

Merci de parere,in legatura cu poza "tacuta" am vrut sa se simta ca e o batalie aproape pierduta (vezi si "soldati" cazuti).Eventual ceva sfaturi ca sa fie poza mai expresiva......Thx! :cheers:

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...