Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

@jardel23

Senor, nu are nimeni treaba cu fotografia TA. Chestiunea de marime e explicata oricui posteaza fotografii in rezolutie de print pe forum.

Fiind prima ta postare aici, am considerat ca poate ajuta sa stim avantajele unei rezolutii mai mici la postare pe viitor. E o treaba strict de optimizare a vizualizarii, nu de fotografia in sine, nu ai de ce sa o iei personal.

E o chichitza de protocol, daca pot sa-i spun asa.

Adica poti sa postezi la rezolutie maxima in continuare daca vrei, dar nu stiu cati o sa mai vrea sa le mai deschida la 100%, din motivele mai sus amintite.

 

Cat despre fotografia in sine, e bine incadrata, ai un efect frumos de plan apropiat-plan departat prin incadrare printre coarnele motorului cu un camp de profunzime mic.

Singurul lucru care l-as avea de mentionat e folosirea blitzului de pe aparat indreptat inainte. Personal incerc sa evit pe cat posibil astfel de iluminare, aceasta producand o aplatizare a subiectului. Obiectivul fiind pe aceeasi axa cu sursa de lumina principala, se obtine un efect de xerox, mai ales la oameni. Daca e blitzul integrat, e adevarat, nu prea ai ce-i face, dar poti incerca ridicarea ISO-ului pentru a nu fi nevoit sa-l folosesti. Daca blitzul e extern, cea mai buna metoda e de a-l indrepta in alta directie pentru a reflecta lumina in alte suprafete dimprejur si de a obtine o lumina mai difuza (cel mai adesea in tavan).

Despre model nu comentez, ca nu e contributia fotografului. :)

 

Te asteptam si cu alte fotografii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta era una din tehnicile pe care mi-am tot zis sa le incerc.. Dar trebuie o fotografie speciala, subiectul sa aiba anumite dimensiuni, si trebuie mult spatiu in jurul subiectului, pentru a fi eficient efectul. Una din incercarile mele de azi e asta, relativ decenta zic eu:

 

post-16760-1274882913_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@veics - este pentru prima oara cand nu imi place o poza de-a ta (prelucrata sau nu). Parerea mea este ca selectile facute pe cladire si pe copaci a uratit rau de tot poza, iar efectul nu a iesit bine. Sper sa nu te superi, asta e parerea mea si nu am spus-o cu rautate.

Dupa cum spunea si Just_John cred ca e nevoie de o anumita incadrare, Si la tine efectul de blur se intrerupe brusc la varful casei portocalii. Iarasi parerea mea fara suarare, este ca arata uratel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@veics - este pentru prima oara cand nu imi place o poza de-a ta (prelucrata sau nu). Parerea mea este ca selectile facute pe cladire si pe copaci a uratit rau de tot poza, iar efectul nu a iesit bine. Sper sa nu te superi, asta e parerea mea si nu am spus-o cu rautate.

Dupa cum spunea si Just_John cred ca e nevoie de o anumita incadrare, Si la tine efectul de blur se intrerupe brusc la varful casei portocalii. Iarasi parerea mea fara suarare, este ca arata uratel.

chillax, nici mie nu-mi place :lol:), asta este o poza mai veche, este prost editata, si conditiile pt. a face o poza tiltshifted le cunosc, a fost doar o tentativa de a face tiltshifted effect in photoshop.

momentan inca n-am gasit un loc de unde pot face o poza tiltshifted, adevarul e ca nici n-am avut timp sa ma plimb sa caut locuri ideale pt. acest efect ;)

cand o sa fie timp de pozat, o sa postez si poze mai noi, pana atunci... astept ca transfagarasanul sa fie asa:

 

(nu mai stiu ce poze am pus si ce nu, sper sa nu ma repet :wave:)

post-43247-1274909361_thumb.jpg

post-43247-1274909370_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop ca vin si eu ... imi pare rau pentru calitatea lor, dar momentan nu detin un aparat BUN de fotografiat ! Afisez si eu niste poze din regiunea mea !

Mai multe poze pot fi gasite pe blog-ul personal www.photoartimpression.blogspot.com dar pana atunci afisez si cateva aici ! va rog sa scuzati calitatea !

 

post-51511-1274910092_thumb.jpg

 

post-51511-1274910138_thumb.jpg

 

post-51511-1274910210_thumb.jpg

 

post-51511-1274910273_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce l-am pandit vreo juma de ora :lol: si cand te gandesti ca are doar o luna

E shcunp foc!! :kiss: Sa'tz traiasca!!

 

PS: Sa vezi cum e sa alergi dupa un copchil de un an.. :D Mai ales unul foarte interesat de blitzul extern, ca face luminite! ;) N-aveam in ce colt sa ma bag sa nu vina peste mine, ca-mi trebuiau minim 35cm intre el si aparat pentru focus.. si minim 0.5 secunde de "standstill" pentru focalizare + imortalizare.. Nexam!! N-ai cu cine sa discuti!! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Sa vezi cum e sa alergi dupa un copchil de un an..

 

nu e de un an si nici al meu, dar mi-a placut mult :lol:

ce timp de expunere se foloseste la o apa curgatoare ca sa iasa difuza ca o perdea, inca nu am ajuns la una ca sa experimentez ;)

post-56527-1275038201_thumb.jpg

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Sa vezi cum e sa alergi dupa un copchil de un an..

 

nu e de un an si nici al meu, dar mi-a placut mult :wave:

ce timp de expunere se foloseste la o apa curgatoare ca sa iasa difuza ca o perdea, inca nu am ajuns la una ca sa experimentez :kiss:

Mi-e nepot, si acum are un an jumate si MAI MULTA energie.. :lol: Si e fericitul posesor al unui fratior de sase zile, deci peste inca vreun an tre' sa bag energizante la greu ca sa alerg dupa amandoi.. ;)

 

Pentru apa curgatoare folosesti expunere mai lunga. Nu iti poate da nimeni o cifra exacta, totul se rezolva la fata locului, in functie de iluminare. Bagi un aperture decent, gen F8-F11, pentru ca malurile/stancile/et caetera sa fie sharp, pui ISO 100/200, si expunerea la 1-2-3 secunde (mai mult ar arata prea smooth, imho).. Dar, repet, totul tine de cat de puternica e lumina ambientala, ca sa nu iasa totul supraexpus.. Faci teste la fata locului.. De pe trepied, desigur! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta faza cu tiltshifted photos, e foarte fain efectul..

 

Eu am o poza care mi s-a parut miniatura de cand am facut-o, si nu inteleg de ce e asa... mi se pare mie sau pare miniatura? De ce? Ca nu e, ala e ditamai remorcherul real...

 

IMG_4242.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta faza cu tiltshifted photos, e foarte fain efectul..

 

Eu am o poza care mi s-a parut miniatura de cand am facut-o, si nu inteleg de ce e asa... mi se pare mie sau pare miniatura? De ce? Ca nu e, ala e ditamai remorcherul real...

Pare asa pentru ca nu sunt alte puncte de reper - pana si apa este foarte linistita.. In plus, unghiul de fotografiere ajuta enorm la aceasta impresie.. Daca imaginii asteia ii bagi umpiculescu de contrast si saturatie, si blurezi "josul" si "susul" apei, o sa simti impulsul de a pune mana pe barcuta, sa vezi daca se scufunda.. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza pe night la Costinesti ... tare interesante au iesit valurile, parca ar fi ceata :lol: da nu-i.

 

post-26086-1275253727_thumb.jpg

 

Tot Costinesti ...

post-26086-1275253895_thumb.jpg

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza lui Belbody + un pic de prelucrare

A iesit fain, merci, am vrut sa incerc si eu dar nu am PS instalat pe nicaieri si mi-e o lene tare de tot sa-l instalez...

Daca va intrebati, poza aia e facuta in port la Vlora - in Albania...- eu eram pe feribotul care pleca spre Italia, remorcherul era cel care ajuta la scoaterea huidumei de ferry din port. De-aia eram sus si aveam perspectiva buna. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu am PS instalat pe nicaieri si mi-e o lene tare de tot sa-l instalez...

...

 

 

Incearca o varianta portabilizata :lol:

Scapi astfel de instalarea PS-ului, mai ales pe calc de la job.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza facuta in 2006 cu un Samsung A 400 :lol:

post-26086-1275315531_thumb.jpg

 

Muresul , in Arad!

post-26086-1275315675_thumb.jpg post-26086-1275315791_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...