Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca intereseaza pe cineva, vand un kit D3100 18-55mm f/3.5-5.6 AF-S DX VR, cumparat de nou in noiembrie, folosit foarte putin (100-200 poze), in stare noua cu garantie inca 1 an jumate, toate accesoriile in cutie, etc. 1600 Lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!

 

O intrebare mai tehnica:

Sunt facute pan and shoot sau dintr-o alta masina?

Multumesc.

Genul asta de poze sunt facute cu ajutorul unei instalatii constand intr-o bara de cativa metri, prinsa pe capota masinii, cu niste ventuze. Restul se deduce :)

 

Abia astept sa vina vara sa incerc si cu motoare...

post-39693-0-10750400-1329674666_thumb.jpg

post-39693-0-22868600-1329674754_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, pun un timp mai lung de expunere (5-10 sec). Bara se ''sterge'' in photoshop (dureaza cateva minute). In poza din stanga, bara aparea in poza pe zona alba, de deasupra capotei, deci e foarte usor de eliminat din cadru cu clone stamp si healing brush.

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu un trepied full-options si cu o telecomanda IR nu se poate obtine acelasi efect mai usor ? Eu ma gandesc ca video este mai greu de obtinut static decat o poza , mai ales daca o si editezi la greu . Nu prea inteleg lumina puternica de pe aripa spate ... nu ai folosit deloc blit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, n-am avut ocazia sa vad cum functioneaza un ''trepied full-options''...asa ca nu stiu ce sa-ti raspund.

Declansarea am facut-o cu telecomanda (IR). Lumina de pe aripa e o reflexie a luminii din tavan (ramane in acelasi loc datorita faptului ca masina mergea in cerc si pozitia fata de bec nu s-a schimbat foarte mult).

Blitul nu are nici un sens la o expunere de 10 secunde. Poate un reflector, dar aici tocmai asta e ideea : putina lumina si expunere lunga.

Poza nu e ''editata la greu''. A iesit din RAW si apoi am sters bara. Dupa cum ziceam mai sus, dureaza cateva minute toata manopera.

 

 

Before / after (poza cu bara = originala)

post-39693-0-22032700-1329747465_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un curs de foto scanat. Eu nu am apucat sa-l citesc.

 

Cateva exemple din continut, aleatoriu :

 

post-7742-0-89518800-1329474069_thumb.jpgpost-7742-0-37613300-1329474104_thumb.jpg

post-7742-0-43586500-1329474164_thumb.jpgpost-7742-0-94428500-1329474141_thumb.jpg

 

Intereseaza pe cineva?

PS Nu stiu cam sa-l pun aici, are cam 165 pagini, 680 Mb.

eu am acea carte , este plina de idei si sfaturi bune , te invata cum sa fotografiezi in diferite circumstante .....

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

presupune sa faci o rafala mai lunga de vreo 40 de cadre (cam atit vad in gifuri)... apoi selectezi ce vrei sa se miste din poza... creezi animatia in fotosop... si export. :)

 

Jmenu e sa alegi bine ce sa se miste ca sa nu fie doar un amarit de gimmick.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...