Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Adrian Nedelea

adined@gmail.com

Tel: 0722441904

http://adrian-nedea.com/blog/

 

Spune-i ca ti l-am recomandat eu si ar trebui sa puteti discuta putin si la pret (dar iti spun din start ca nu lucreaza chiar ieftin ;) ).

Numai bine!

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dintre cei care-s pasionati de foto si detin DSLR uri, ce solutie aveti/sugerati de a cara aparatu cand mergeti cu motoru?

 

Ca sa car rucsacu foto e exclus ( e ca o caramida mare, cam asa arata, doar ca are o latura de 50 cm).

 

 

Am carat aparatu la gat,dar dat cumva in spate, sa stea fix,lipit de spate,dar nici asta nu e o solutie pt ca nu ma simt ok cu el asa, si nu e tocmai ieftin....

 

ce genti foto ati folosit ,cu succes?

 

Ma mai gandeam la o chestie,daca e sa fac o calatorie mai lunga e foarte anevoios,da-te jos,da casca jos,manusi,scoate rucsacu,scoate aparatu,iti taie orice chef de poza..

 

ma gandeam la tank bag (n-am folosit niciodata si nu sunt fan), ceva mic,dedicat doar sa incapa un dslr cu un obiectiv montat pe el). Ca un lacas doar pt aparat,care sa se poata desface usor (la nevoie),dar NU si accidental. Sa am acces facil la aparat, si rapid, in caz ca vad ceva.

 

Oricum cred ca ar trebui sa fie un tank bag securizat cu chingi sau ceva, nu am incredere in magneti, iar sistemul de deschidere al sau sa fie usor/facil,dar in acelasi timp sa nu mi zboare aparatu. Si aparatul sa stea destul de 'amortizat' inauntru,sa nu preia jocurile de la hopuri transmise de rezervor.

 

Cam multe pretentii,nu?:)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rucsac, topcase sau tankbag. Sau rucsacul in topcase. Sau gentuta aparatului in tankbag :)

Personal am folosit cu incredere rucsacul foto dedica, si eu am rucsac de neam prost, e facut ca pe langa echipamentele foto sa intre si un laptop de 17 si ceva boarfe/accesorii. Deci.. no problem. L-am mai carat pe saua din spate, tot in rucsac, prins cu o plasa. La fel, n-au fost probleme. Sau mai poti incerca in tankbag. Pui doua prosoape/tricouri impachetate dedesubt si unul deasupra, si aia e... Eu am mers cu tankbag prins doar in magneti cu 200+ si n-au fost probleme. Unele tankbaguri mai au si ceva chingi suplimentare, deci e cam exclus sa ti sa desprinda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice varianta cu rucsac e exclusa. Rucsacul foto pe care-l am , e rucsac foto dedicat,compartimentat pt foto si e idiot de mare. Iar in alt rucsac nu am chef sa-l punt pt ca nu sta bine si e poate fute/zgaria de alte obiecte din rucsac, si nici nu am acces facil la el.

 

Singura varianta ramane cu tank bag ul, eventual il improvizez sa-l fac cat mai 'soft' si 'amortizat' pt aparatu foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai folosesc asta - post-40304-0-77907500-1336407734_thumb.jpg Rucsac Sling Compact Camera Foto DSLR Case Logic SLRC205.

 

Cine poate sa-mi spuna si mie daca un obiectiv Nikon 55-200 se poate calibra sau care ar fi problema de nu mai functioneaza AF intre 55-70mm la o distanta mai mare de 3;4m la infinit( AF functioneaza sub aceasta distanta).....peste 70mm AF functioneaza fara probleme)

 

 

 

Multumesc anticipat.

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu recomand rucsacul, din doua motive importante:

 

1. la o cazatura, in nici un caz n-as vrea sa am un bolovan de un kil legat de coloana;

2. cum zicea si Adrian B mai sus, accesul greoi. De multe ori pe motor ti-e lene sa scoti aparatul cind vezi o chestie misto si ramai cu poza nefacuta. Din punctul asta de vedere, decat o poza nefacuta cu DSLR, mai bine una facuta cu telefonul.

 

Despre tankbag am mai scris aici /index.php?/topic/425953-dslr-ideal/page__view__findpost__p__3111301

 

Al meu e motodetail, o chestie ieftina, era la reducere pe louis cu 25 de euro cred (de la 40 sau ceva de genul). E cu magnet, si leg cureaua de tinut pe umar in jurul ghidonului, de backup, in caz ca vrea sa zboare. Nu mi s-a intimplat niciodata, magnetul e foarte tzeapan.

 

De obicei mai bag un tricou-doua sub aparat, dar l-am carat si fara. Nu s-a intimplat nimic naspa de la magnet sau de la vibratii, oricum tankbagul are baza captusita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutam poporul interesat de fotografii,

 

Nu sint eu un mare fotograf, dar am des ocazia de a vedea lucruri si locuri mai deosebite ( de vreo 3 ani stau prin asia).

Daca va intereseaza bagati un ochi aici:

 

http://www.flickr.com/photos/76795173@N08/

 

Stiu, sint multe si poate totusi nu chiar toate f reusite dar mai sint si citeva care merita atentia zic eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sambata asta am ,,impuscat'' niste pescarusi

 

DSC_6532.JPG

DSC_6538.JPG

DSC_6524.JPG

si mai erau si astia doi !! cred ca au stat prea mult in soare :lol:

DSC_6425.JPG

 

si un rasarit pe A2

DSC_6309.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi vand obiectivul de kit: NIKON AF-S DX NIKKOR 18-55mm F/3.5-5.6G VR

Aspect : nota 10/10 si functionare 10/10. A fost cumparat in 2009 din Canada, are garantie internationala 5 ani (nu am idee cat de ''functionala'' este in Romania).

Il vand pentru ca folosesc un ultra-wide de 2 ani incoace.

 

280 RON

post-39693-0-38867000-1337369022_thumb.jpg

post-39693-0-95394600-1337369026_thumb.jpg

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi vand obiectivul de kit: NIKON AF-S DX NIKKOR 18-55mm F/3.5-5.6G VR

Aspect : nota 10/10 si functionare 10/10. A fost cumparat in 2009 din Canada, are garantie internationala 5 ani (nu am idee cat de ''functionala'' este in Romania).

Il vand pentru ca folosesc un ultra-wide de 2 ani incoace.

 

280 RON

 

ca un up de la mine : pozele din postul meu de mai sus sunt facute cu 18 - 55 :peace: .....

intr-un timp ma gandeam sa il schimb dar raman cu el pentru ca e un all-around bun la acest pret . succes la vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am jucat cu unul. Nu e rau, dar tot pe un Canon/Nikon as merge (din motive de focus, calitate imagine la iso mare, accesorii greu de gasit etc).

Pt un incepator in ale dslr-ului recomandarea mea ar fi, in functie de buget, ceva de genul Canon 30-50D, Nikon D90-D300. Sunt aparate pe care le gasesti SH la preturi decente si nu iti vei dori sa le schimbi peste un an ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

test de macro 30/3.5

 

tr

 

2

 

 

 

pentru cei care au copii si vor sa le o fere o TABARA interesanta

 

eu unul sincer l.as trimite in asa ceva

 

http://www.scoala-de-fotografie.ro/inscrieri/index/pagina/9+tabara+de+fotografie+-+copii+10-14+ani

 

ps

nu am nici o treaba /beneficiu cu inf de mai sus

pur si simplu imi pare f interesanta pentru a deschide ochii unor copii la inceput de drum

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e misto Besliu. Zice-se ca ai ce invata de pe acolo. Daca faci cursuri pe la el, sunt o gramda de iesir, de seminarii... ramai totusi cu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...