Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

facute in graba

 

Cand ai mai mult timp, incearca povestea asta si vezi ce iese.

Ia poza din parc, bag-o in photoshop si inainte sa ii dai filtrul de watercolor, fa o selectie aproximativa pe zona de focus (banca si indragostitii) si salveaz-o de noua. selecteaza apoi layerul din spate (fundalul) si da-i un filtru gaussian blur cat sa piarda din detalii. ia apoi selectia cu zona de focus si arde-i marginile cu feather sau manual, cu un brush cu feather.

Ai sa constati ca nu te mai deranjeaza la fel de mult detaliile din background cat sa fii nevoita sa ii aplici de mai multe ori acelasi filtru. La mine e putin diferita situatia pentru ca eu am avut deja adancimea campului de focus din poza si nu a fost atat de mare nevoie de bokeh. E o solutie (mai mult un truc) nu numai pentru watercolor dar si pentru foto in care nu prea te ajuta aparatul sau focusul multipoint e prea sarguincios si iti scoate si detalii pe care nu le vrei.

 

uite varianta 1 cu watercolor direct

>

 

si varianta 2 cu selectie si blur de background

> > >

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde e clubul Titan? ca si eu sunt din zona si nu stiu nimik...

 

Ia baga un ochi aici. Titanii se vad vineri seara la 7 (cred) la statia de metrou din parc (nu cea de pe coltul cu magazinul Titan, cealalta). Ora e imposibila pentru mine ca te-as fi insotit eu. Daca iti tii Transalpul in fata Bancpostului de la Campia Libertatii cu Baba Novac, suntem vecini.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sukhoi a dat ca intotdeauna informatii corecte :finger:

ne-ar face placere sa veniti si voi, si nu e obligatoriu sa veniti la intalnirea din parc caci nici eu nu ajungeam pana de curand. ci sa ne sunati apoi si veniti in locul unde ne adunam la un suc. in general ma intalnesc cu ei in bikers sau la micile excursii.

 

 

--- Mesaj completat în 23 Sep 2007 20:48 -------------
numai eu am activitate pe aici?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor :lol: ......nu am mai intrat de mult pe topicul "Motociclisti in timpul liber" si am observat ca "pasionatii de foto" au ajuns pe pagina a doua :moron: ....si m-am gandit sa ma "postez" cu o veverita simpatica :eek: pentru a ajunge deasupra "motociclistilor alcolisti".....(sper sa nu supar pe nimeni dar suna foarte urat).. :finger: .... :cheers:

post-6178-1191021216_thumb.jpg

post-6178-1191021233_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai eu am activitate pe aici?!

pai daca altii nu mai au aparate, asta e...

 

PS: plus ca unii sunt in carantina si nu pot pune poze :blink:

 

daca prindeai copilu ala din partea dreapta iesea ceva suuuuper....dar, oricum e bine de tot ce a inceput sa iti iasa din deget si privire :blink: apropo...cand mai treci pe la Ursu, ia aparatu cu trepied sa il folosesti fara blit, ca o sa prinzi portrete faine :) Am vazut fel si fel de situatii bune acolo, si, majoritatea sunt de-ai nostrii :kick:

 

@equilibrium: aia e de plush? B) faina rau poza...asta da "portret nature" :)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu un Konica Minolta Dynax 5d, Obiectiv (tip vechi pt aparate analog) Sigma 50 mm macro f/2.8. Am dat cu un pulverizator peste o panza de paianjen si am tras-o-n poza.

 

# Color/bw: Black and white

# Flash used: No

# Focal length: 50.0mm (35mm equivalent: 75mm)

# Exposure time: 0.0040 s (1/250)

# Aperture: f/32.0

# ISO equiv.: 80

# Whitebalance: Manual

# Metering Mode: matrix

# Exposure: Manual

# Exposure Mode: Auto bracketing

 

In rest, se putea si mult mai bine... :blink:

Poza nu este modificata (din principiu nu fac din astea), chiar daca pare dubioasa focalizarea si efectul de blur, este efectul unghiului si al principiului distantei focale.

 

Primele 3 poze puse sunt pe digi, restul pe film.

Editat de Baazalung
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...