Sari la conținut

Accident Ducati Versus Scuter


ambidextru
 Share

Postări Recomandate

Iesisem cu bicicleta, sa fac plimbarea de seara, care ar trebui sa mai reduca dimensiunea burtii cauzata de berea de la intrunirile moto... La iesirea din pasajul Marasesti, Politie multa si motoare parcate. Era accident. Lumea zicea ca scuteristul a intors pe strada cu sens unic si a fost lovit de Ducati in momentul in care scuterul a schimbat directia de mers, fara sa se asigure. Ideea e ca , asa cum zicea si Balamuc, care a venit acolo cu duba, sa ia Ducati-ul, scuteristul nu prea avea ce cauta pe banda 2. Din cate zicea lumea, scuteristul a fost dus la spital de catre SMURD, dupa ce a lesinat in urma impactului. Motociclistul era un pic julit, nimic grav, iar motorul trebuia neaparat transportat cu duba, intrucat roata din spate ramasese blocata. Sa speram ca ambii vor fi ok in final, iar scuteristilor le recomand mai multa atentie si sa puna mana sa citeasca codul rutier. Hai, bafta tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sa le bage permis ,ca sunt numai kamikaze pe strada.draciile alea ating o viteza destul de mare dak le scoti limitatoru',asa ca permis pt toata lumea,sa nu se mai suie orice copil de 14 ani pe un scuter.parerea mea :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca prin absurd o sa se dea legea pt scuter sa ai categoria A, crezi ca o sa mai mearga cu scuteru , nu cred o sa isi i-a un motor si atunci e si mai grav , lasa-i asa incet dar sigur , nu zic ca nu ar fi bine sa faca curs de legislatie si astea , dar nu renteaza sa mai dai pt A1 toti se arunca la A direct , si daca le pui si motor pe mana la inconstienti astia , care toata viatza lor au mers dupa ureche ....mi-e greu sa cred ca in cateva ore de legislatie si condus o sa le schimbe radical stilu de mers ..... asa ca mare atentie , am mai zis-o si o repet te feresti cat poti, eviti, dar cateodata chiar nu poti sa mai faci nimic chiar si stand pe loc ....

V-am pupat si aveti grija ca azi e canicula :lol: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii cumva cine este cu ducati ul?...sau macar nr de inmatriculare

Marea problema acum este..cum isi va recupera dauna facuta de catre scuterist?Din cate stiu acestia nu sunt obligati sa si faca RCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marea problema acum este..cum isi va recupera dauna facuta de catre scuterist?Din cate stiu acestia nu sunt obligati sa si faca RCA.

sunt supuse obligativitatii rca. mi-am facut eu la scoot', altfel nu ti-l inscrie la primarie (deci chiar si cele <50cc, 45kmh). militienii iti confisca talonul daca nu ai asig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii cumva cine este cu ducati ul?...sau macar nr de inmatriculare

Marea problema acum este..cum isi va recupera dauna facuta de catre scuterist?Din cate stiu acestia nu sunt obligati sa si faca RCA.

 

Sunt obligati sa-si faca RCA...dar cred ca 99% dintre ei nu au ...Cunosc si eu pe unu' cu scuter si spunea ca nu da 200 ron pe un RCA, ca el merge incet :lol: . Pentru recuperea daunei trebuie sa-l actioneze in instanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa le bage permis ,ca sunt numai kamikaze pe strada.draciile alea ating o viteza destul de mare dak le scoti limitatoru',asa ca permis pt toata lumea,sa nu se mai suie orice copil de 14 ani pe un scuter.parerea mea :lol:

sa le bage permis de bune maniere si grad de inteligenta in anus. parerea mea. le-ar fi bagat ei de toate dar estem in UE unde nu se cere asa ceva. care este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa le bage permis de bune maniere si grad de inteligenta in anus. parerea mea. le-ar fi bagat ei de toate dar estem in UE unde nu se cere asa ceva. care este.

 

Se poate face un artificiu sa li se ceara permis, insa sunt total dezinteresati, stau la colturi si ne asteapta sa ne verifice tobele. Tara arde si babele se piaptana. In plus ar trebui facuta o lege prin care scuterul se confisca o luna de zile + amenda usturatoare si obligativitatea prezentarii chitantei de achitare la ridicare, daca posesorul sau pasagerul merg fara casca. Apoi pentru fiecare zi de depozitare suplimentar fata de cele 30 de zile sa fie alta taxa, care, neplatita, se duce la directia taxe si impozite. Daca conducatorii sunt minori, atunci masurile pecuniare sa fie asupra parintilor. Cred ca intr-o luna s-ar diminua mult scuterele pe strazi. Solutii sunt multe numai ca nu sunt oamenii potriviti la "butoane".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic doar atat : :lol: scuteristilor ! din punctul meu de vedere scuteristii n-au absolut nimic de-a face cu motociclistii. 80% sunt manelisti, tigani, melteni sau copii cretini care se cred motociclisti. te saluta la semafor si vin cu bala curgandu-le din gura "hai ne tragem ?! groh, groh !". noroc ca am casca full ca daca avea open-face numai flegme in frezele gelate si in fetzele bronzate le-as da. de prisos sa mai spun ca regulile de circulatie cele mai elementare sunt absolut neinteresante pentru ei. casti, echipament ? niciodata, ca "nu ne mai vede fetele, ce plm ?!".

 

nota : stiu ca generalizez, insa o fac intentionat. din pacate in categoria asta, raportul intre scuteristi ok si cei oligofreni este net superior in favoarea celor imbecili. a nu se intelege ca nu sunt constient ca exista si scuteristi ok si in banca lor. din pacate sunt prea putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic doar atat : :lol: scuteristilor ! din punctul meu de vedere scuteristii n-au absolut nimic de-a face cu motociclistii. 80% sunt manelisti, tigani, melteni sau copii cretini care se cred motociclisti. te saluta la semafor si vin cu bala curgandu-le din gura "hai ne tragem ?! groh, groh !". noroc ca am casca full ca daca avea open-face numai flegme in frezele gelate si in fetzele bronzate le-as da. de prisos sa mai spun ca regulile de circulatie cele mai elementare sunt absolut neinteresante pentru ei. casti, echipament ? niciodata, ca "nu ne mai vede fetele, ce plm ?!".

 

nota : stiu ca generalizez, insa o fac intentionat. din pacate in categoria asta, raportul intre scuteristi ok si cei oligofreni este net superior in favoarea celor imbecili. a nu se intelege ca nu sunt constient ca exista si scuteristi ok si in banca lor. din pacate sunt prea putini.

Nu judeca scuteristul cu pareri preconcepute ca asa poti sa ma vezi si pe mine in bermude si slapi pe scuter (oricum nu salut pe nimeni ca majoritatea stramba din nas si te privesc de pe motor cu o superioritate inchipuita) si mai sunt si brunet cred ca imi si pui eticheta de manelist nu.

Nu uita ca pe scuter merg deobicei copii care nu au bani sa isi ia motor, si viseaza la motoarul tau, daca vine sa iti puna o intrebare fie si idioata(nu cred ca tu puneai intrebari inteligente la 16 ani) nu trebuie sa il iei peste picior.

 

p.s. intradevar sunt si cocalari dar acestia ii gasesti si in randul motociclistilor si soferilor si politistilor indiferent de culoarea pielii, functie si statut bineinteles in procentaj variat

 

Se poate face un artificiu sa li se ceara permis, insa sunt total dezinteresati, stau la colturi si ne asteapta sa ne verifice tobele. Tara arde si babele se piaptana. In plus ar trebui facuta o lege prin care scuterul se confisca o luna de zile + amenda usturatoare si obligativitatea prezentarii chitantei de achitare la ridicare, daca posesorul sau pasagerul merg fara casca. Apoi pentru fiecare zi de depozitare suplimentar fata de cele 30 de zile sa fie alta taxa, care, neplatita, se duce la directia taxe si impozite. Daca conducatorii sunt minori, atunci masurile pecuniare sa fie asupra parintilor. Cred ca intr-o luna s-ar diminua mult scuterele pe strazi. Solutii sunt multe numai ca nu sunt oamenii potriviti la "butoane".

Mi se pare o masura cretina, dupa mine nici nu as pune casca obligatorie, vrei sa o porti bine nu e treaba ta sau a parintilor.

Dar sunt foarte deacord sa se ia masuri extreme cand pui in pericol siguranta celorlalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca prin absurd o sa se dea legea pt scuter sa ai categoria A, crezi ca o sa mai mearga cu scuteru , nu cred o sa isi i-a un motor si atunci e si mai grav , lasa-i asa incet dar sigur , nu zic ca nu ar fi bine sa faca curs de legislatie si astea , dar nu renteaza sa mai dai pt A1 toti se arunca la A direct , si daca le pui si motor pe mana la inconstienti astia , care toata viatza lor au mers dupa ureche ....

 

Si asta s-ar putea rezolva simplu:marind varsta minima la care poti da A-ul, de exemplu la 21(?)...Au si asa timp suficient sa moara pana atunci... :P

 

Refacere completa motociclistului.

 

PS:ai scuter, esti obligat sa ai asigurare RCA, deci reparatia motorului se poate face pe asigurarea "lesinatului" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o masura cretina, dupa mine nici nu as pune casca obligatorie, vrei sa o porti bine nu e treaba ta sau a parintilor.

Dar sunt foarte deacord sa se ia masuri extreme cand pui in pericol siguranta celorlalti.

 

Daca prima parte a comentariului tau a fost pertinenta, partea din citat este asa cum ti se pare tie masura pe care ar trebui sa o ia politia. Du-te si fa-ti un control ca prea te-ai aprins !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmmmmmm...sper din tot sufletul sa nu fie Sinner - daca a aparut acolo Balamuc cu duba, e sigur cineva din gasca lor si din cate stiu Sinner are un Ducati 749 daca nu ma insel.

 

Poate cineva sa dea detalii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmmmmmm...sper din tot sufletul sa nu fie Sinner - daca a aparut acolo Balamuc cu duba, e sigur cineva din gasca lor si din cate stiu Sinner are un Ducati 749 daca nu ma insel.

 

Poate cineva sa dea detalii?

Ca o fi el singurul cu Ducati din zona , iti mai zic eu doi daca vrei :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca prima parte a comentariului tau a fost pertinenta, partea din citat este asa cum ti se pare tie masura pe care ar trebui sa o ia politia. Du-te si fa-ti un control ca prea te-ai aprins !

nu ma aprind la lucruri minore si la control nu ma duc pentru ca imi e frica ca nu mai imi dau drumu.

in primul rad masura e prea extrema pt contraventia de a nu purta casca. Da poti sa imi spui ca e periculos sa mergi fara casca dar totusi daca parlamentarii nostri or sa fie deacord ca motocicletele in sine sunt periculoase si or sa le interzica?

responsabilitatea trebuie sa fie la tine nu impusa de politie.

Aici intervine educatia si formarea copiilor pe care parintii o trateaza cu indiferenta si de scoala ce sa mai vb....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma aprind la lucruri minore si la control nu ma duc pentru ca imi e frica ca nu mai imi dau drumu.

in primul rad masura e prea extrema pt contraventia de a nu purta casca. Da poti sa imi spui ca e periculos sa mergi fara casca dar totusi daca parlamentarii nostri or sa fie deacord ca motocicletele in sine sunt periculoase si or sa le interzica?

responsabilitatea trebuie sa fie la tine nu impusa de politie.

Aici intervine educatia si formarea copiilor pe care parintii o trateaza cu indiferenta si de scoala ce sa mai vb....

de acord cu tine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As opta si eu pentru permis obligatoriu la scutere.......foarte multi ii vad trecand pe culoarea rosie a semaforului....chiar aseara la ora 23:20 pe calea grivitei 3 au trecut pe rosu...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma aprind la lucruri minore si la control nu ma duc pentru ca imi e frica ca nu mai imi dau drumu.

in primul rad masura e prea extrema pt contraventia de a nu purta casca. Da poti sa imi spui ca e periculos sa mergi fara casca dar totusi daca parlamentarii nostri or sa fie deacord ca motocicletele in sine sunt periculoase si or sa le interzica?

responsabilitatea trebuie sa fie la tine nu impusa de politie.

Aici intervine educatia si formarea copiilor pe care parintii o trateaza cu indiferenta si de scoala ce sa mai vb....

 

Eu chiar as incuraja sa nu se poarte casca ... am masura non-stop :lol: Pana acum scuterist cu casca mort nu am vazut in schimb fara ..... aaa si eventual sa se faca scutere fara lumini de pozitie si intalnire ... geniale :P cu MP3-uri incluse sistem 5.1 (asta am vazut la un baietzel ieri ... genial ce si-a conceput din scuter)

 

PE CE LUME TRAITI MA??

 

icv45 -- nu ai cum sa interzici o categorie de vehicul care respecta anumite norme. Exemplul tau este fictiv si poate sa fie indeplinit doar de Videanu care asta iarna vroia sa dea voie circulatiei doar 4x4-urilor in Bucuresti. Tineti minte?? Dupa mine trebuie A1 si punct ... si inamtricularea obligatorie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar as incuraja sa nu se poarte casca ... am masura non-stop :lol: Pana acum scuterist cu casca mort nu am vazut in schimb fara ..... aaa si eventual sa se faca scutere fara lumini de pozitie si intalnire ... geniale :P cu MP3-uri incluse sistem 5.1 (asta am vazut la un baietzel ieri ... genial ce si-a conceput din scuter)

 

PE CE LUME TRAITI MA??

 

icv45 -- nu ai cum sa interzici o categorie de vehicul care respecta anumite norme. Exemplul tau este fictiv si poate sa fie indeplinit doar de Videanu care asta iarna vroia sa dea voie circulatiei doar 4x4-urilor in Bucuresti. Tineti minte?? Dupa mine trebuie A1 si punct ... si inamtricularea obligatorie!

 

Stai linistit fiindca in Vitan se pare ca asta este ultimul trend:fara casca, neinmatriculat, fara lumini si se lasa pe fata cica sa accelereze mai repede...Chiar ieri era sa dau peste 2 dobitoci care mergeau noaptea fara lumini, pe stradutele din spatele blocurilor intr-o zona slab luminata...Si nu, nu sunt toti colorati

 

Si dupa mine tot A1 si punct...

Editat de Iantza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coxx te-a jignit in vreun fel un scuterist ca te-a salutat la semafor ?poate unul din cei care te-a salutat are si motocicleta si merge cu scuterul ca ii e mai usor printre masini sau eu mai stiu ce.....nu neaparat cand vezi un scuter trebuie sa gandesti "Uitel si pe cocalaru' asta" sau sa te uiti la el ca la ultimul om,poate vb celui care a zis "nu are bani de motocicleta" dar ii plac motocicletele.Eu lucrez pe scuter,chiar azi m'a oprit militia si mi-a cerut cursul de legislatie,i l'am arata si gata dar de acte nu m'a intrebat nimic sa nu mai zic de asigurare.

Parerea mea e ca militia ar trebui sa fie mai aspra in legatura cu scuterele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As opta si eu pentru permis obligatoriu la scutere.......foarte multi ii vad trecand pe culoarea rosie a semaforului....chiar aseara la ora 23:20 pe calea grivitei 3 au trecut pe rosu...!

eram la 1 noaptea cu moto pe bd decebal. plec de la unirii. la udriste - rosu. stau. la urmatorul semafor, cand sa ma apropii de el - rosu. la urmatorul, desi am tras ceva de mobra, se schimba culoarea in rosu imediat ce am plecat pe verde de la precedentul. si tot asa. era 1 noaptea.

 

asta asa, ca fapt divers............ :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit fiindca in Vitan se pare ca asta este ultimul trend:fara casca, neinmatriculat, fara lumini si se lasa pe fata cica sa accelereze mai repede...

Confirm. Cred ca am cel putin 15 pustani d'astia prin blocurile din jur (zona Mall Vitan) care le paraie de dimineata pana noaptea tarziu printre stradute fara casti, fara numere samd, si au si numai 2T-uri ca ie mai putenice mancatzia'sh si fac ca drujbele, aplecati in fata sa fie aerodinamici, cate 2-3 calare pe magareatza...

Si ii mai vad cum rad de mine cand ma vad cum imi pun casca si manusile atunci cand plec. Dar ce am "ras" eu acum vreo 3 saptamani cand i-a palit unu cu masina pe doi viteji d'astia pt ca nu au acordat prioritate in intersectie.

Iar ultima moda - si-au pus neoane si licurici albastrii pe ele si le pun in fata Mall-ului cu ele aprinse sa ii vada gagicili.

 

Si eu sunt scuterist (momentan) si nu-mi place sa fiu bagat in aceeasi oala cu toti copii astia, dar realitatea este intr-adevar ca 80% sunt cioflingari :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm. Cred ca am cel putin 15 pustani d'astia prin blocurile din jur (zona Mall Vitan) care le paraie de dimineata pana noaptea tarziu printre stradute fara casti, fara numere samd, si au si numai 2T-uri ca ie mai putenice mancatzia'sh si fac ca drujbele, aplecati in fata sa fie aerodinamici, cate 2-3 calare pe magareatza...

Si ii mai vad cum rad de mine cand ma vad cum imi pun casca si manusile atunci cand plec. Dar ce am "ras" eu acum vreo 3 saptamani cand i-a palit unu cu masina pe doi viteji d'astia pt ca nu au acordat prioritate in intersectie.

Iar ultima moda - si-au pus neoane si licurici albastrii pe ele si le pun in fata Mall-ului cu ele aprinse sa ii vada gagicili.

 

Si eu sunt scuterist (momentan) si nu-mi place sa fiu bagat in aceeasi oala cu toti copii astia, dar realitatea este intr-adevar ca 80% sunt cioflingari :D

 

Excelenta descriere! :P :eek: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa zic de tricourile de protectie Dolce & Babana sau Gigolo italiano 800 yeni. Cu sclipici, ca it's a must.

Iar de casti...nici nu cred ca au nevoie la cat gel toarna in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am stat sa citesc tot postingul.

incidentul asta este fix la indigo ce am patit eu in urma cu un an, in pasj la lujerului, cand un scuterizd mi-a intrat pe banda, fara sa se uit, apoi am schimbat brusc banda si el speriat a revenit pe banda lui again.. idiotul era mancat.. eu veneam cu vreo 90.. si nu pre amia aveam decat 2 solutii.. franez tare si risc sa cad.. sau intru in el sters si trec mai departe din cauza faptului ca.. stiam cum sa il iau.. dar pe el il arunc deadura..fara casca pe cap. Am cazut deci.. iar jegul s-a uitat la mine si de recunoscator ce a fost.. a pelcat mia departe.

 

cine era p ducati..? ati aflat..? e ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...