Sari la conținut

Iarasi Eu, Iarasi Accident La Pitesti


LionRyk
 Share

Postări Recomandate

Mi se va spune cumva de acum incolo "dark rider" sau ceva de genul asta?? Glumeam, dar se pare ca sunt singurul care anunta accidentele pe aici...

Asadar... in aceasta seara (29.08.2008), pe Nicolae Balcescu, un coleg de-al nostru motorist a patit-o din pacate... A plecat de la semafor, probabil si un pic mai tare, si, in dreptul strazii care urca la unitatea militara de chimie si transmisiuni, un dobitoc care nu vede bine i-a taiat fata incercand sa vireze stanga. Impactul a fost destul de puternic, motorul fiind lovit tare in fata... Urmari: Motoristul (Sfetcu Alin, sta pe Alunului) are clavicula dreapta fracturata, piciorul drept rupt, o leziune in zona cervicala si se pare ca nu-si simte mana dreapta; motorul (CBR 600f din 2000-2001) e varza - furca muci, cadrul indoit, carenaj zob...

Din punctul meu de vedere, 80% din vina o are individul cu masina dar tre sa recunosc ca nici amicul nostru nu a fost un sfant: mergea destul de tare...

Concluzii? N-am... ne-o facem cu mana noastra cand ii dam gaz prin oras, neluand in considerare faptul ca pot aparea multe chestii neprevazute...

 

Baiatul se pare ca a fost trimis la Bucuresti in seara asta... Sper sa auzim numai de bine de la el si recuperare grabnica fara urmari!!

 

 

Apropo... se pare ca seria neagra a accidentelor in care sunt implicati pitesteni a mai fost completata in ultima vreme si de o motociclista... ne lamuriti si pe noi domnisoara? No offense, fara intentii belicoase din partea mea, doar ca am auzit mai multe variante... insanatosire grabnica si tie!

 

Aveti grija de voi si sper sa nu mai auzim de rele pana la sfarsitul sezonului!!

Ride safe si asfalt uscat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de ce li s-a intamplat! Le doresc sa se faca bine si sa incalice din nou motoarele cat mai repede. Eu, cand am patit-o, aveam 50 km/h, deci nici o buba. De... Viteza!!!!!! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]... A plecat de la semafor, probabil si un pic mai tare, si, in dreptul strazii care urca la unitatea militara de chimie si transmisiuni, un dobitoc care nu vede bine i-a taiat fata incercand sa vireze stanga. [...] 80% din vina o are individul cu masina dar tre sa recunosc ca nici amicul nostru nu a fost un sfant: mergea destul de tare...[...]

 

Daca a plecat ca apucatu de la semafor e foarte posibil si normal sa nu-l mai fi reperat soferul. Sunt curios ce viteza avea. Daca un motor sport atinge suta in 3 secunde , pana pe la 60-70 ajunge aproape instant. Cred ca vina apartine mai mult decat 20% (cum ai spus tu) motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a plecat ca apucatu de la semafor e foarte posibil si normal sa nu-l mai fi reperat soferul. Sunt curios ce viteza avea. Daca un motor sport atinge suta in 3 secunde , pana pe la 60-70 ajunge aproape instant. Cred ca vina apartine mai mult decat 20% (cum ai spus tu) motociclistului.

 

A, normal domnule paul_biker, daca avea undeva in jur de 80 sa zicem, vina e a motoristului.... O intrebare pentru tine: AI AUZIT PANA ACUM DE NEACORDARE DE PRIORITATE ?????

De asta sunt asa multi motoristi accidentati, pentru ca se trezeste unul care sa zica "vina e a pilotului ca mergea cu viteza"

Imi pare rau, dar sa stii ca eu, cu masina, ma uit de vreo 5 ori pana sa intru undeva, mai ales cand schimb directia de mers.

In cazul de fata, idiotul cu masina are vina in totalitate pentru ca motorul i-a venit din fata si el s-a bagat in fata motorului.... de la semaforul respectiv pana la intrarea cu pricina sunt 70-80 metri... cum muma-sa sa nu vada motorul care a plecat de la semafor?? In fata mea s-a exprimat "l-am vazut in 5 metri, nu am avut ca sa fac..."

Mi se pare ca ori facea altceva, ori nu vede bine.... indiferent ce viteza avea motorul (care accelera dupa plecarea de pe loc), mi se pare inadmisibil sa nu il vezi, pe un bulevard destul de mare, destul de bine luminat si drept...

In plus, baiatul avea obiceiul sa mearga destul de linistit prin oras...

In consecinta, apucati sunt altii poate prin Pitesti (cred ca si eu...) dar asta nu inseamna ca tre sa ne omoare niste dobitoci care, poate, au dat spaga ca sa isi ia permisul...

CLAR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, normal domnule paul_biker, daca avea undeva in jur de 80 sa zicem, vina e a motoristului.... O intrebare pentru tine: AI AUZIT PANA ACUM DE NEACORDARE DE PRIORITATE ?????

De asta sunt asa multi motoristi accidentati, pentru ca se trezeste unul care sa zica "vina e a pilotului ca mergea cu viteza"

Imi pare rau, dar sa stii ca eu, cu masina, ma uit de vreo 5 ori pana sa intru undeva, mai ales cand schimb directia de mers.

In cazul de fata, idiotul cu masina are vina in totalitate pentru ca motorul i-a venit din fata si el s-a bagat in fata motorului.... de la semaforul respectiv pana la intrarea cu pricina sunt 70-80 metri... cum muma-sa sa nu vada motorul care a plecat de la semafor??

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LionRyk nu te mai ambala atat ca o faci degeaba ... in primul post ne povestesti totul ca si cum "Daca motociclistul nu mergea asa repede se putea evita totul" si acum cand si-a zis omu punctul de vedere sari la gatul lui ... poi ori asa, ori asa ... hotaraste-te ... Oricum fiecare din noi stie la ce risc se expune cand baga mana in gaz, dobitoci sunt si or sa existe mult timp de acum inainte, ideea e sa stii tu sa te feresti. De cand am permisul pana acum( aproape 1 an ) mi-au taiat calea cred ca vreo 10 masini, de vreo 3 ori la viteze mai mari, de nenumarate ori neacordari de prioritate si multe altele ... "Cum iti asterni asa dormi" , cum mergi asa "noroc" ai ...

 

Indiferent a cui e vina, daca viteza e mare ti-o faci cu mana ta ... poate dupa ce o sa ti se intample si tie o sa iti dai seama ... nu iti doresc asta, nu o doresc nimanui, dar daca ti se intampla o sa iti dai seama ca pana la urma, indiferent a cui e vina, ca noi cam mierlim primii daca se intampla ceva ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo... se pare ca seria neagra a accidentelor in care sunt implicati pitesteni a mai fost completata in ultima vreme si de o motociclista... ne lamuriti si pe noi domnisoara? No offense, fara intentii belicoase din partea mea, doar ca am auzit mai multe variante... insanatosire grabnica si tie!

 

Se pare ca nimeni nu a raspuns curiozitatii tale asa ca ma gandesc ca poate te referi la mine.................

In primul rand vreau sa zic ca-mi pare rau de cei ce au avut accidente si sper sa se "repare" cate mai repede atat ei cat si motoarele lor. de mine nu am ce sa zic foarte multe. se pare ca de la primul accident ce l-am avut am prins ceva teama de portiunile cu nisip, pietrisi.... . acum 2 saptamani cand veneam de la un gratar de la dambovicioara cu cativa prieteni sa intamplat sa mai aiu o cazatura tot pe nisip :rock: nu am ce za zic mai mult decat ca mi-a fugit fata si nu am mai avut ce face decat sa culc motoru. partea naspa a fost ca mi s-au agatat pantalonii de scarita din spate si piciorul meu a poposit ceva timp pe teava de esapament. m-am ales cu o "arsura de gradul 3 spre 4" dupa cum s-a exprimat medicul de la chirurgie plastica. mai jos atasez si o poza cu arsura (chiar daca nu este foarte concludenta) ca poate o sa bage si altii la cap si or sa poarte echipamenmt corespunzator. cu toate astea si asa bandajata am mers pe moto deci, pana acum nimic nu ma facut sa stau in casa chiar daca sunt internata ambulator!!!

motorul e bine.............in afara de cateva zgarieturi si cazatoarea pe stanga rupta. dar nu-mi fac probleme ca am gasit un service cu oameni super priceputi si de treaba care chiar isi dau interesul. :bounce:

 

p.s. chiar daca soferii de conserve sunt vinovati in accidentele in care sunt implicati si motociclisti eu cred ca noi trebuie sa fin atenti de o mie de ori mai mult decat ei pentru ca ei indoaie tabla pe cand noi ne rupem oasele. mai bine sa fim noi mai vigilenti. eu multumesc Domnului ca nu am avut decat 2-3 cazaturi usoare, la viteza ff mica, fara implicarea altora. in oras ce sa mai zic, viteza cat se poate de redusa, ochii in 4 si cat se poate de mult calm.

post-27002-1220170189_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se va spune cumva de acum incolo "dark rider" sau ceva de genul asta??

 

 

 

 

 

din cate stiam , din batrani, de aducerea vestilor rele se ocupa ori o coara ori un corb ori o bufnita ....... dark rider .....du-te maaaaaa

 

 

 

 

 

 

 

ps. stii bancul cu bufnita.... daca da ramane cum am stabilit ..... daca nu sa ma tragi de maneca sa iti spun despre el

 

 

 

 

 

 

 

auzi la el dark rider :D :bounce: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@maktub ... nasoala arsura, da las ca trece, asa ne facem cu totii mari ... si eu m-am fript de nenumarate ori pe la galerii, in general din neatentie ... asa inveti ce e bine si ce nu, si mai ales ce trebuie sa faci ca sa eviti ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

paul_biker un motor sport atinge suta in 3 secunde si ceva,aici e vorba de 600 nu 1000 si prinde suta daca este lansata cum trebuie,cu ambreiaj patinat,ca sa nu fii sub vreo 7000 de ture cand dai drumul complet la ambreiaj,deci nu e chiar cum spui tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo... se pare ca seria neagra a accidentelor in care sunt implicati pitesteni a mai fost completata in ultima vreme si de o motociclista... ne lamuriti si pe noi domnisoara? No offense, fara intentii belicoase din partea mea, doar ca am auzit mai multe variante... insanatosire grabnica si tie!

 

Se pare ca nimeni nu a raspuns curiozitatii tale asa ca ma gandesc ca poate te referi la mine.................

In primul rand vreau sa zic ca-mi pare rau de cei ce au avut accidente si sper sa se "repare" cate mai repede atat ei cat si motoarele lor. de mine nu am ce sa zic foarte multe. se pare ca de la primul accident ce l-am avut am prins ceva teama de portiunile cu nisip, pietrisi.... . acum 2 saptamani cand veneam de la un gratar de la dambovicioara cu cativa prieteni sa intamplat sa mai aiu o cazatura tot pe nisip :D nu am ce za zic mai mult decat ca mi-a fugit fata si nu am mai avut ce face decat sa culc motoru. partea naspa a fost ca mi s-au agatat pantalonii de scarita din spate si piciorul meu a poposit ceva timp pe teava de esapament. m-am ales cu o "arsura de gradul 3 spre 4" dupa cum s-a exprimat medicul de la chirurgie plastica. mai jos atasez si o poza cu arsura (chiar daca nu este foarte concludenta) ca poate o sa bage si altii la cap si or sa poarte echipamenmt corespunzator. cu toate astea si asa bandajata am mers pe moto deci, pana acum nimic nu ma facut sa stau in casa chiar daca sunt internata ambulator!!!

motorul e bine.............in afara de cateva zgarieturi si cazatoarea pe stanga rupta. dar nu-mi fac probleme ca am gasit un service cu oameni super priceputi si de treaba care chiar isi dau interesul. :rock:

 

p.s. chiar daca soferii de conserve sunt vinovati in accidentele in care sunt implicati si motociclisti eu cred ca noi trebuie sa fin atenti de o mie de ori mai mult decat ei pentru ca ei indoaie tabla pe cand noi ne rupem oasele. mai bine sa fim noi mai vigilenti. eu multumesc Domnului ca nu am avut decat 2-3 cazaturi usoare, la viteza ff mica, fara implicarea altora. in oras ce sa mai zic, viteza cat se poate de redusa, ochii in 4 si cat se poate de mult calm.

 

 

 

 

 

 

 

 

hmmm...am presimtit ca esti tu si uite ca asa a fost.recuparare rapida si la cit mai multi km pe moto .te saluta jiji maneta :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiam , din batrani, de aducerea vestilor rele se ocupa ori o coara ori un corb ori o bufnita ....... dark rider .....du-te maaaaaa

 

 

ps. stii bancul cu bufnita.... daca da ramane cum am stabilit ..... daca nu sa ma tragi de maneca sa iti spun despre el

 

 

 

auzi la el dark rider :D :bounce: :rock:

 

Il stiam nene, stai linistit... nu te ambala ca era doar o gluma inainte de a povesti ce s-a intamplat...

Hai PA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prinde suta daca este lansata cum trebuie,cu ambreiaj patinat

 

 

Off-topic

 

KGB-ule esti naspa ma ca nu m-ai invatat si pe mine la scoala aia de o facui cu tine sa ma lansez si io asa...cu ambreiaj patinat cum se zice aci pe forum.

 

Matzarule !!! :cheers: :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LionRyk nu te mai ambala atat ca o faci degeaba ... in primul post ne povestesti totul ca si cum "Daca motociclistul nu mergea asa repede se putea evita totul" si acum cand si-a zis omu punctul de vedere sari la gatul lui ... poi ori asa, ori asa ... hotaraste-te ... Oricum fiecare din noi stie la ce risc se expune cand baga mana in gaz, dobitoci sunt si or sa existe mult timp de acum inainte, ideea e sa stii tu sa te feresti. De cand am permisul pana acum( aproape 1 an ) mi-au taiat calea cred ca vreo 10 masini, de vreo 3 ori la viteze mai mari, de nenumarate ori neacordari de prioritate si multe altele ... "Cum iti asterni asa dormi" , cum mergi asa "noroc" ai ...

 

Indiferent a cui e vina, daca viteza e mare ti-o faci cu mana ta ... poate dupa ce o sa ti se intample si tie o sa iti dai seama ... nu iti doresc asta, nu o doresc nimanui, dar daca ti se intampla o sa iti dai seama ca pana la urma, indiferent a cui e vina, ca noi cam mierlim primii daca se intampla ceva ...

 

Un post foarte bun. Sunt de acord!

 

paul_biker un motor sport atinge suta in 3 secunde si ceva,aici e vorba de 600 nu 1000 si prinde suta daca este lansata cum trebuie,cu ambreiaj patinat,ca sa nu fii sub vreo 7000 de ture cand dai drumul complet la ambreiaj,deci nu e chiar cum spui tu

 

ideea e ca daca accelerezi prea repede de la semafor sau in intersectii , exista mai putin timp pentru ceilalti participanti la trafic sa te repereze. Si eu mai plec in forja din cand in cand si imi dau seama ca ma expun la anumite riscuri chiar daca sunt pe prioritatea mea. Sunt prea multi motociclisti care merg cu tupeu pe baza prioritatii dar ei uita ca unii oameni mai sunt si neatenti iar altii chiar NU ii vad din cauza ca se deplaseaza prea repede din punctul A in B (nu viteza e neaparat problema ci acceleratia puternica).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident aseara(3.09.2008) in Craiovei in jurul orei 22, exact unde incepe scuarul care desparte cele doua sensuri de mers, in dreptul BRD. Un Logan gri a ocolit o gura de canal (ca au asfaltat baietzii, dar ca de obicei au lasat gurile de canal la 10 cm sub nivelul asfaltului) si i-a intrat in fata unui motociclist care era, din cate am inteles, in paralel cu el. Urmare a acestui fapt...conserva nici nu a fost atinsa (motociclistul a pus frana brusc si s-a dezechilibrat), motocicleta s-a rostogolit de vreo 3 ori (e vorba de un GSX R600 din 2004-2005 <sper sa nu ma insel>, spatele facut praf, carena dreapta, parbriz, capac baie ulei etc terminate, e destul de avariata). Motociclistul s-a ridicat singur de jos, a avut geaca de piele si casca, din ce am vazut era julit doar la palme si genunchi, blugii rupti...Cei care au fost acolo exact in momentul cand a cazut motociclistul spun ca nu a avut viteza mare.

Oricum ii urez insanatosire grabnica si pe viitor fara alte incidente!

 

PS: Normal ca din toata multimea stransa s-a trezit o baba(am auzit de la cei care o cunosteau ca si acum se judeca cu un scuterist pe care era sa-l omoare ca femeia nu prea le are cu condusul) cu o voce isterica la politistii care faceau masuratori:"de ce domnilor nu intrebati lumea care a vazut, ca motociclistii astia sunt..." si ne-a bagat o caracterizare dinaia de ultimi infractori, criminali, etc...pana au au sarit vreo 2 cu gura pe ea si s-a potolit :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident aseara(3.09.2008) in Craiovei in jurul orei 22, exact unde incepe scuarul care desparte cele doua sensuri de mers, in dreptul BRD. Un Logan gri a ocolit o gura de canal (ca au asfaltat baietzii, dar ca de obicei au lasat gurile de canal la 10 cm sub nivelul asfaltului) si i-a intrat in fata unui motociclist care era, din cate am inteles, in paralel cu el. Urmare a acestui fapt...conserva nici nu a fost atinsa (motociclistul a pus frana brusc si s-a dezechilibrat), motocicleta s-a rostogolit de vreo 3 ori (e vorba de un GSX R600 din 2004-2005 <sper sa nu ma insel>, spatele facut praf, carena dreapta, parbriz, capac baie ulei etc terminate, e destul de avariata). Motociclistul s-a ridicat singur de jos, a avut geaca de piele si casca, din ce am vazut era julit doar la palme si genunchi, blugii rupti...Cei care au fost acolo exact in momentul cand a cazut motociclistul spun ca nu a avut viteza mare.

Oricum ii urez insanatosire grabnica si pe viitor fara alte incidente!

 

PS: Normal ca din toata multimea stransa s-a trezit o baba(am auzit de la cei care o cunosteau ca si acum se judeca cu un scuterist pe care era sa-l omoare ca femeia nu prea le are cu condusul) cu o voce isterica la politistii care faceau masuratori:"de ce domnilor nu intrebati lumea care a vazut, ca motociclistii astia sunt..." si ne-a bagat o caracterizare dinaia de ultimi infractori, criminali, etc...pana au au sarit vreo 2 cu gura pe ea si s-a potolit :rolleyes:.

 

 

Las ca am futut-o io in guritza oleaca de pe partea cealalta a strazii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati-va frate choppere, lasati dracu ascutitorile astea pt. circuit, eu de ce dracu am dat-o pe a mea, din considerente materiale (carenele mult prea fragile ,chiar si pt o cazatura dupa cric) si mai ales de siguranta, au centru de greutate sus si la o franare mai violenta pe fata te pune jos imediat.

Chiar sunt curios cati din cei cu speed-uri nu au facut cunostinta cu asfaltul anul asta :D , si aici ma refer la cei care mai si merg cu ele, care au bagat kilometrii

Si sunt sigur ca numai bikerii mai batrani, mai copti la minte sunt intregi inca.

KGB-ule, ca tu ai fost marele profesor pt cat.A, pt majoritatea victimelor, explica-le la oamenii si cum se cade cu ascutitorile, cum ramai fara vreo cateva straturi de piele, cum e treaba cu echipamentul, full de preferinta, nu le mai baga in cap ca daca ai speed agata gagicile mult mai usor. :rolleyes:

Nu de alta, dar din cauza la cativa descreierati care o comit, toata comunitatea moto e privita ca o adunatura de delicventi, care fac zgomot, injura babele, merg prea tare prin cartiere, si toate cele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LionRyk nu te mai ambala atat ca o faci degeaba ... in primul post ne povestesti totul ca si cum "Daca motociclistul nu mergea asa repede se putea evita totul" si acum cand si-a zis omu punctul de vedere sari la gatul lui ... poi ori asa, ori asa ... hotaraste-te ... Oricum fiecare din noi stie la ce risc se expune cand baga mana in gaz, dobitoci sunt si or sa existe mult timp de acum inainte, ideea e sa stii tu sa te feresti. De cand am permisul pana acum( aproape 1 an ) mi-au taiat calea cred ca vreo 10 masini, de vreo 3 ori la viteze mai mari, de nenumarate ori neacordari de prioritate si multe altele ... "Cum iti asterni asa dormi" , cum mergi asa "noroc" ai ...

 

Indiferent a cui e vina, daca viteza e mare ti-o faci cu mana ta ... poate dupa ce o sa ti se intample si tie o sa iti dai seama ... nu iti doresc asta, nu o doresc nimanui, dar daca ti se intampla o sa iti dai seama ca pana la urma, indiferent a cui e vina, ca noi cam mierlim primii daca se intampla ceva ...

 

 

CORECT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

paul_biker un motor sport atinge suta in 3 secunde si ceva,aici e vorba de 600 nu 1000 si prinde suta daca este lansata cum trebuie,cu ambreiaj patinat,ca sa nu fii sub vreo 7000 de ture cand dai drumul complet la ambreiaj,deci nu e chiar cum spui tu

 

nu mai aberati mah!

 

Off-topic

 

KGB-ule esti naspa ma ca nu m-ai invatat si pe mine la scoala aia de o facui cu tine sa ma lansez si io asa...cu ambreiaj patinat cum se zice aci pe forum.

 

Matzarule !!! :D :rolleyes:

gresit se zice ambreiaj platinat!

mergem la targ la un mic, mat?

 

Las ca am futut-o io in guritza oleaca de pe partea cealalta a strazii :ph34r:

 

gerontofilule ai inceput sa ai fantasme sexuale cu babe??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...