Sari la conținut

Despre Caini


mihaiachi
 Share

Postări Recomandate

Prieteni, az' dimineatza veneam de la Bolintin, pe autostrada. Am vazut pe dreapta de pe pod depozitul de fiare vechi Colect Metal shi am zis sa fac o vizita. Am facut la dreapta.... ghinion! fundatura. Inca din drumul principal se luasera 6-7-8 javre dupa mine, dar i-am lasat in urma. La intoarcere- la fel, dar- ghinion, in inters. era nisip pe jos, mazga etc shi a tb. sa incetinesc. Unu' mai tupeist a sarit shi m-a mushcat de kur :wink: (vorba vine, mai bine zis de buka dreapta), asha ca acum am 3 gauri: aia standard + inca doua, una mica shi una mai mare :crack: . M-am oprit- javrele au fugit intr-o curte de firma. I-am ademenit, i-am momit, i-am provocat, am mai reushit sa le frig 6-7-8 cataroaie coltzuroase de beton da' tot nu m-am racorit. Duminica am iar drum pe acolo shi se lasa cu macel :crack: , dupa-masa sudez o lama de cutzit la o tzeava de un metru :moron: shi macar pe mizeria aia de javra care m-a mushcat tot il curatz.

Vorba e: cum te potzi apara IN MERS de javre? Pt. ca sunt situatzii cand chiar tre' sa reduci, shi atunci pana sa opreshti shi sa te dai la ei te composteaza :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vreau sa fiu bine intzeles, shi eu iubesc f. mult animalele, dar nu mi se pare normal ca javre d'astea super-agresive sa fie lasate sa iasa din curte shi sa se dea la tine pe drum :crack: Pai daca era un copilash pe tricicleta shi cainii aia reactzionau la fel? :crack:

Mi-ash lua gun cu aer, da' nu'sh' ce tzinta pot sa am in mers shi spre spatele motocicletei :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoreta mea nu e deloc galagioasa dar un prieten de al meu are un zzr la care a gaurit toba si cand il hamaiesc "dusmanii" doar ambaleaza fiara iar ei fug in toate partile si uita de atac :crack:

 

si pana isi amintesc bestiile ca erau doua tinte in miscare, trec si eu :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un moment dat se vorbea (nu mai shtiu daca aici sau pe mailing list la pro-bike) de un "fluier" care se poate monta pe aripa din fatza de la motor shi care, in mers, de la vant, scoate un sunet puternic shi de inalta frecventza care ii deranjeaza pe caini shi ii tzine departe... Problema era ca fluieru' ala nu prea functziona la viteze mici (vantu' nu era suficient de puternic)... Probabil ca exista ceva de genu' asta shi actzionat electric, care sa functzioneze ca un fel de "claxon anti-caini"... poate shtie careva mai multe...

 

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica am iar drum pe acolo shi se lasa cu macel :moron: , dupa-masa sudez o lama de cutzit la o tzeava de un metru :wink:  shi macar pe mizeria aia de javra care m-a mushcat tot il curatz.

Mi-a trecut. Nu-l mai curatz. :friends:

Faza cu picioru' uneori reusheshte, dar mi s-a'ntamplat sa ma shi apuce de picior- noroc ca aveam bocanci de piele :crack:

Ideea e cum sa faci sa nu te composteze cand eshti pe motor, ca daca apuc sa ma dau jos shi am o geanta la mine sau sunt pietre pe jos ii mazilesc :friends: Ca sa fiu sincer az'dimineatza ma ungea la suflet cand bolovanii mei scoteau un sunet infundat de burduf pe toracele javrei de m-a compostat :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

am zilnic vreo 4 abonati:

- unul e chior de ochiul stang si fuge ca bezmeticul in fata motorului, il fandez pe dreapta, el se uita, dupa care una scurta la stanga si trec de el (nu vede cu stangu, remember :moron: )

- unul e fricos, ma ridic in scari si se sperie si fuge, mai tine cu ambalarea

- unu e mare si smecher, sare de sub o masina (aceeasi) direct la picior; sunt pregatit cu o talpa sau ii stric timingul

- unul e mic si prost, de obicei se sperie si face stanga imprejur ... dar derapeaza la intoarcere, trebe sa am grija sa nu-l calc :crack:

 

 

in general incerc sa le stric timingul, sau daca-i vad din timp le mai plasez o talpa. daca deja sunt in spatele meu ... grija in fata, accelerare. mai tine sa urli la ei celebrul "marsh" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce aveti mai cu bietele fiinte... sunt si ei oameni.

Cum sa nu-i iubesti, pupa-i-ar tata de draguti ce sunt!

235949[/snapback]

Dap ... adorabili :crack:

Solutii:

 

1. spray paralizant. Situatie posibil nasoala: sa dai contra vantului :crack:

2. aparat electric de izgonit. Dar din ala adevarat, nu porcariile alea portabile de se pisa cainii pe ei de ras cand le vad. Avantajul e ca functinoeaza la orice viteza. Vazusem o schema undeva, sper sa n-o fi pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la mine au sarit caini sa muste roata... mai nasol este ca un prieten l-a luat intre roti si a cazut... asa ca de atunci... cand ii vad ca vin vertiginos este suficient sa-i dau o mica limitare la motor si fug ca speriatii... incercati si voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa fiu bine intzeles, shi eu iubesc f. mult animalele, dar nu mi se pare normal ca javre d'astea super-agresive sa fie lasate sa iasa din curte shi sa se dea la tine pe drum :crack: Pai daca era un copilash pe tricicleta shi cainii aia reactzionau la fel? :crack:

Mi-ash lua gun cu aer, da' nu'sh' ce tzinta pot sa am in mers shi spre spatele motocicletei :moron:

235879[/snapback]

 

 

nu cumva o fi vina celor care ii lasa sa iasa din curte ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce aveti mai cu bietele fiinte... sunt si ei oameni.

Cum sa nu-i iubesti, pupa-i-ar tata de draguti ce sunt!

235949[/snapback]

Cainele din poza este "cel mai urat caine din lume", are stapana shi in realitate este ffff bland shi afectuos, din pacate e shi f bolnav :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum doua zile ma intorceam spre casa cu zzrica pe seara si intro-o curba vad "ceva" miscandu-se in sensul de mers, exact pe muchia carenei. O fractiune de secunda am avut impresia ca era o piatra, fiindca nu s-a vazut decat ca o pata negricioasa insa bizar ca nu ramanea in spate, ci se misca odata cu mine. Peste o secunda, pe dreapta (eram aplecat pe stanga), vad intre oglinda si roata fata un caine care tocmai se pregatea sa sara cu un ultim strigat de kamikaze.

Nu zic ca mi-a inghetat inima, aveam vreo 60 si nici o sansa sa franez fiindca eram mult prea aplecat. Instinctul m-a facut sa ma inclin si mai mult insa si l-am ratat la milimetru dar asta fiindca am avut mare noroc. M-am vazut muscand asfaltul si pe patul de spital in gips.

Oricat de calm ai fi, cum sa nu-ti vina dracii la asa ceva, cand te gandesti ca din cauza unei potai proaste ajungi sa-ti culegii oasele de pe jos. Si a unor dobitoci care fara sa se gandeasca la consecinte ii tot hranesc. Daca il iubesti atata, ia-l nene acasa!!!! Motorul ca motor, sa zicem ca-i fier dar ... :crack:

Acum vreo doua luni, eram cu Dominatorul si au sarit 4-5 caini la mine. M-am intors intentionat si i-am haituit non-stop vreo 10 minute. Pe fiecare in parte, pe trotuar, pe strada, pana cand i-am risipit, in speranta ca poate or sa tina minte sa nu mai sara cand vad motoare. Cert e ca la intoarcerea erau iarasi grupati dar n-au mai schitat nimic cand m-au vazut (auzit) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai postat in topicuri "de specialitate" despre caini care sar. Acum mi-am dat seama de altceva: caiinii foarte rar sar in fata motorului (desi am patit si asta), mai degraba ataca din lateral, si asta imi creeaza excelente oportunitati sa ii lovesc cu piciorul sau cu cilindrul. E o senzatie placuta sa dai cu calcaiul bocancului in botul ranjit :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...