Sari la conținut

Sinteza Dnepr


bubaq
 Share

Postări Recomandate

Am unul din cele 6 bolturi care tin discurile de ambreiaj uzat. E bagat presat din ce vad in catalogul cu piese de Dnepr. Cum se da afara de acolo? Incalzesc volanta in zona respectiva si apoi il presez?

 

A mai facut cineva operatiunea asta?

 

Care bolturi tin discurile de volanta ca io nu pricep?headscratch.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merge cu lamapa cu butelii de gaz lejer...din aia de se foloseste la instalati(teava cupru) sau cu benzina da nu am mai vazut una deaia...de mult timp.

Ca sa extragi boltul ala usor,sa-ti confectionezi un fel de presa...o teava de5-6cm inaltime si care sa incadreze pe exterior boltul ala,cu o saiba groasa si lata in capat si bagi un surub parca m6 e acolo,poti sa montezi'presa'inainte sa te apuci sa incalzesti si cand consideri ca e calda piesa(volanta)mai strangi un gang de filet,iese lejer.Bafta si spor la treaba! :oilleak:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.Ajutati-ma cu un sfat.Am o honda shadow 600.Ma bate gandul sa-i tai suportul aripa spate pt a-i pune o alta cat mai apropiata de cauciuc.Pe aripa vreau sa pun si o mica sea pt pasager.Ma gandeam sa pun ca aripa,o aripa de niepra fata.Intrebarile mele sunt urmatoarele:

 

-se potriveste sau merge adaptata aripa fata de niepra pt cauciucul meu(180-R15 dimensiunile gumei)?

-este suficient de rezistenta pt un pasager?(prinsa atat de bascula cat si intarita fiind sustinuta de axul rotii spate)

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator ma ocup momentan de ceva asemanator pe nipra mea. In primul rand nu cred ca aripa fata poate suporta greutatea unui pasager, prinsa de bascula si ax.In principiu cred ca mai degraba aripa spate este mai rezistenta avand pe interior sudata o piesa din tabla pentru rigidizare, dar nici asa nu as pune un pasager pe ea. Eu am prins la fel de axul basculei si de axul rotii, aripa spate dar costruiesc un alt suport porbagaj ( de ce nu pasager) pe care il atasez in caz de nevoie.Ce-i drept structura rusoaicei imi permite.Daca as cunoaste geometria Hondei tale poate am gasi impreuna o solutie . In concluzie nu cred ca aripa fata de nipra e alegerea cea mai buna.

La Dnepr saua pasagerului este prinsa pe spate de o structura extrem de rezistenta care sustine si aripa.(nu invers)

Bafta si spor! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.Ajutati-ma cu un sfat.Am o honda shadow 600.Ma bate gandul sa-i tai suportul aripa spate pt a-i pune o alta cat mai apropiata de cauciuc.Pe aripa vreau sa pun si o mica sea pt pasager.Ma gandeam sa pun ca aripa,o aripa de niepra fata.Intrebarile mele sunt urmatoarele:

 

-se potriveste sau merge adaptata aripa fata de niepra pt cauciucul meu(180-R15 dimensiunile gumei)?

-este suficient de rezistenta pt un pasager?(prinsa atat de bascula cat si intarita fiind sustinuta de axul rotii spate)

 

Multumesc anticipat

sal.. daca intri la choppere la honda shadow zone vezi ca este la pag 2 si pe la fila 193-198 vezi ca au facut niste baeti cu aripa de nipru si este OK nu ati trebuie nustiu ce ranforsari o platbanda de 4cm pe mijlocul aripi si este de ajuns tio spun ca am testat pe M61 si tine dar vai de curu pasagerului dar asta este alta dicutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te ajuta cu ceva, ale tale sunt.

 

 

Sa stii ca nu sunt "ciomuite" de mine! :nono:

 

post-60705-0-21916200-1335345897_thumb.jpg

 

 

Daca la mine te refereai,multumesc,dar am gasit la Gaspar....am si intrat in posesia ei.Luni incep sa o "lovesc". Sper sa iasa ceva din ea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mpc Mai mult decat prompt,el din Bacau,eu din Timisoara.Azi la pranz am facut comanda,a doua zi la ora 6 dimineata aveam aripa. In concluzie il recomand.

Il gasesti la nr : 0744 472 055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mpc Mai mult decat prompt,el din Bacau,eu din Timisoara.Azi la pranz am facut comanda,a doua zi la ora 6 dimineata aveam aripa. In concluzie il recomand.

Il gasesti la nr : 0744 472 055

 

gaspar e din botosani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi 57 si dragii moshului, iata de ce imi ieseau pastilele. Pistonul de pe dreapta este varza. Cel de pe stanga nu are nimic. (cred c a e chestia cu ungerea) Norocul a fost ca nu stiu prin ce minune nu mi-a zgariat cilindrul.

Si chiulasa a iesit bine din chestia asta!

Dnepr si-a dovedit ca merita numele de sovietica!

Dupa ce mi-au iesit pastilele prima data (adica primul semn ca ceva s-a rupt si s-a topit)am mers asa si la Padina de vreo 2 ori si la Bran o data si la mare o data.

Si totusi se invarte.

Fascinant!

Am pus un piston de prin casa si acum il tin sub observatie.

post-8940-0-64998600-1336196799_thumb.jpg

post-8940-0-97338100-1336196832_thumb.jpg

post-8940-0-50330400-1336196857_thumb.jpg

post-8940-0-74300700-1336196879_thumb.jpg

post-8940-0-18287400-1336196899_thumb.jpg

post-8940-0-38185400-1336197018_thumb.jpg

post-8940-0-23006900-1336197027_thumb.jpg

post-8940-0-32793600-1336197035_thumb.jpg

post-8940-0-29816900-1336197046_thumb.jpg

post-8940-0-12772300-1336197058_thumb.jpg

post-8940-0-50521800-1336197070_thumb.jpg

Editat de ss_mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nu stiu prin ce minune nu mi-a zgariat cilindrul...

Simplu! Incidentul e vechi, anterior reparatiei. "Reparatorul" a inlocuit cilindrul zgariat, montand acelasi piston fara secmentul de foc, canalul lui fiind distrus. Principiu cunoscut: "merge si asa"... oricum era pregatit sa o vanda, ceeace a si facut!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi il am din 2007. Cred ca eu am ars segnentul ala si o bucata din al doilea! Tot metalul de la segmenti s-a depus pe piston. D-aia ma miram ca nu a zgariat cilindrul.

E baiat ok de la cine l-am luat. Si il facuse pentru el. Dar i-a nascut sotia si s-a lasat de moto.

Dar ai vazut cand am mers la Mizil ca se auzea ok motorul. Cred ca depunerile de metal topit de la segmenti s-au facut putin cate putin intr-un modelaj demn de bijutier :-). Iar chiulasa zici ca a fost bombardata de praf stelar. Paraca sunt urme de pe Luna.

 

una peste alta asta este! Intrebarea este daca am pistoane diferite este vreo problema? banuiesc ca pistonul pe care il aveam eu de rezerva este un pic diferit de cel care este pe stanga la motor. Pistoanele nu sunt si ele pe cote?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi il am din 2007. Cred ca eu am ars segnentul ala si o bucata din al doilea! Tot metalul de la segmenti s-a depus pe piston. D-aia ma miram ca nu a zgariat cilindrul.

E baiat ok de la cine l-am luat. Si il facuse pentru el. Dar i-a nascut sotia si s-a lasat de moto.

Dar ai vazut cand am mers la Mizil ca se auzea ok motorul. Cred ca depunerile de metal topit de la segmenti s-au facut putin cate putin intr-un modelaj demn de bijutier :-). Iar chiulasa zici ca a fost bombardata de praf stelar. Paraca sunt urme de pe Luna.

 

una peste alta asta este! Intrebarea este daca am pistoane diferite este vreo problema? banuiesc ca pistonul pe care il aveam eu de rezerva este un pic diferit de cel care este pe stanga la motor. Pistoanele nu sunt si ele pe cote?

 

Scrie cota pe capul pistonului.

Daca diferenta de greutate nu este foarte mare intre ele nui nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...