Sari la conținut

Cazatura Filmata Din Mers


ianachim
 Share

Postări Recomandate

bai frate, pagini intregi de aplauze si nimeni nu se gaseste sa-i zica omului ca a condus ca un imbecil?

poate fi campion mondial la toate categoriile ce o facut ala acolo nu se face decat daca esti ferm hotarat sa dai coltzu.

nu ma leg la tehnica de luat curbe sau alte chestii de astea da uitati-va cum o depasit masina aia break.

amice esti un imbecil. daca vrei sa dai coltzu n-ai decat dar fa-o fara sa implici si pe altii. pfai de tubulatura mea ce putea iesi din depasirea aia. imbecil cronic ce esti.

si niste traiectorii pe curbele alea de toata kkua. eu is incepator si la primu sezon dar pe bune ca nu merg asa penal. poate as fi mers mai incet dar nu asa penal.

parca erai beat ma sau la primu contact cu mobra aia asa te inscriai pe curbe. iar la depasirea aia n-ai nici o scuza imbecilule. de faptu ca ai agatat bordura aia si te-ai varsat nici nu mai zic aia e iarsi o chestie uber penala pt unu care pretinde ca are atatia km.

ma rog treaba ta cum mergi da ma irita berbecii aplaudaci (cu cateva exceptii) care n-o fost in stare sa pronuntze adevaru obiectiv: u suck.

 

Auzi bai lesbianule ,Tine-ti in mm remarcile pentru familia ta . soarec de calculator ce esti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 331
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bai frate, pagini intregi de aplauze si nimeni nu se gaseste sa-i zica omului ca a condus ca un imbecil?

poate fi campion mondial la toate categoriile ce o facut ala acolo nu se face decat daca esti ferm hotarat sa dai coltzu.

nu ma leg la tehnica de luat curbe sau alte chestii de astea da uitati-va cum o depasit masina aia break.

amice esti un imbecil. daca vrei sa dai coltzu n-ai decat dar fa-o fara sa implici si pe altii. pfai de tubulatura mea ce putea iesi din depasirea aia. imbecil cronic ce esti.

si niste traiectorii pe curbele alea de toata kkua. eu is incepator si la primu sezon dar pe bune ca nu merg asa penal. poate as fi mers mai incet dar nu asa penal.

parca erai beat ma sau la primu contact cu mobra aia asa te inscriai pe curbe. iar la depasirea aia n-ai nici o scuza imbecilule. de faptu ca ai agatat bordura aia si te-ai varsat nici nu mai zic aia e iarsi o chestie uber penala pt unu care pretinde ca are atatia km.

ma rog treaba ta cum mergi da ma irita berbecii aplaudaci (cu cateva exceptii) care n-o fost in stare sa pronuntze adevaru obiectiv: u suck.

Auzi mah? dar tu romaneste stii sa scrii?Pune mah mana pe abecedar! ce inseamna ''o facut''\''n-o fost''\''uber penala''. Zboara-ti creierii cocalare!

Hai indrazneste sa raspunzi ca te-am spart...

Asfalt cu polei pungi gropi banane ciori maimute iti doresc! Rip-uitziash!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, sincer eu prima data nu m-am uitat la film, am dat repede la minutu 5, secunda 45, am vazut cazatura, am vazut-o din nou, din nou, mi-am dat cu parerea si asta a fost. Da' acu m-a facut albastreaua verticala curios si m-am uitat. Exceptand injuriile, trebuie sa fiu de acord cu el. Ai taiat tot ce insemna curba, depasirea aia a fost de ras iar cazatura ti-ai cautat-o pe interior, acolo.

 

Nu inteleg, voi v-ati dus pe serpentinele alea ca sa ajungeti cat mai repede undeva? Faceai concurs cu ala din fata? Mie asa mi s-a parut, vroiai sa ajungi cat mai rapid in fata grupului, la destinatie, etc. Care e farmecul unor serpentine cand tai curbele? Daca vrei adrenalina (curba aia cu tir din fata a fost delicioasa), ia-ti un speed.

 

Colegul din fata lua curbele ceeva mai interesant, da' frana fix in mijlocul curbei. Cam mereu. Cred ca AK_Raptor v-ar recomanda la amandoi sa faceti niste cursuri pe Amckart.

 

(Tre' sa-mi iau si eu neaparat camera si sa-mi analizez 'la rece' stilul de luat curbe)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci: -in vara asta ai mers prea multi km.

-te-ai saturat de acest motor

-pentru al vinde pt. mine, te-ai hotarat sa-l strici

DECI ITI OFER 8000 DE EURO!

Ultimul pret in toamna asta! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am putut abtine ...........

 

Imbecilul care merge in fata piloteaza, accelereaza, franeaza exact cum vrea p...a lui ! ........ la fel si dom' Cristi !

Problema voastra care este, ... zmeilor ? Daca cineva ,,se duce dracu" este, fix, problema lui ! Cu ce va afectat pe voi ?

Eu am inteles ca majoritatea celor ce ati scris aici sunteti ,,profesori", dar lasatii si pe altii sa se plimbe in copilaria lor !

 

Bah Cristi, mare greseala ai facut, postand filmul asta aici ! Nu te invinovatesc de cazatura, ci doar de faptul ca poti sa te lauzi cu asa ceva ! ... si unde ? ... tocmai pe motociclism.ro unde se afla ,,spuma motociclistilor" din Romania !

 

,,Cainele moare de drum lung si prostu de grija altuia !" ........ mare adevar !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah Cristi, mare greseala ai facut, postand filmul asta aici ! Nu te invinovatesc de cazatura, ci doar de faptul ca poti sa te lauzi cu asa ceva ! ...

 

Nu sunt de acord... a facut foarte bine.

Mesajele aiurea se pot ignora si au fost cateva care chiar merita atentie.

 

Este aiurea sa incerci sa iti ascunzi pataniile, este chiar daunator.

 

Eu unul ii felicit pe cei care reusesc sa-si impartaseasca experientele urate, ajuta mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu franatu in curbe e penibila, e NORMAL sa franezi pe curbe bai nene, teoreticienii lu' peste. Mai ales pe un drum pe care nu il cunosti! E doar vorba de cum franezi! Lasati tutorialele de motociclism si iesiti de va plimbati. Daca scriu teoreticienii ca pe curba nu se franeaza, asta nu inseamna ca nu franezi niciodata ca asa scrie acolo? Daca iti iese un c_acat mare in drum in curba sau observi ca iesi in decor, ce faci? Nu franezi? Si cu franatul e o chestie, trebuie sa ai o anumita finete in a lucra cu frana, daca esti ghiolban, ghiolban te versi cu frana in mana, e o chestie care o simti sau nu, probabil depinde de talentul fiecaruia.. Dar asta nu inseamna ca la orice atingere a franei fata/spate pe curba, poc, te-ai dus in cap! Nu! Si pana nu experimentezi si te antrenezi cu motocicleta din dotare nu o sa afli, poti sa citesti 30000000000000000 de tutoriale si sa faci 7000000000000 de scenarii imaginare in minte!

 

Si @Petrica, nu te oftica degeaba, ce atata ne c_acam pe noi, Ianachim merge prost de tot in secventa filmata de el, asta e adevarul. Poate sa aiba si 10000000000000 de km pe motor, daca merge asa, tot degeaba. Cel din fata lui merge foarte bine, dupa parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e ca is atatea stiluri de condus o motocicleta ca e foarte greu sa-i zici unuia ca o face prost. Naibii, lumea inca baga teorii pe banda rulante de cum s-ar conduce doua roti manate de o putere tot mai mare. LUMEA. A twist of a wrist este doar o varianta, nu adevarul suprem.

 

Pe strada nu exista adevarul suprem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

oricat de imbecil sau idiot in ale motociclismului as fi

 

iar voi restul frati lui valetino supermeseriasilor

 

ideea era urmatoarea

 

am agatat coltul sau am alunecat pe pata lucioasa

 

cum merge cel din fata

cum merg eu

cat de aproape vine tirul e pur si simplu inutil de discutat

 

nu imi pare rau nici un pic ca am pus filmul

consider ca este ceva din care macar unii pot invata

ursul merge canii latra si se dau cu mobra 1000 km pe an

 

:disappointed:

 

care vreti sa vedeti cat de prost merg intrati pe youtube dati cautare ianachim si veti vedea a zecea parte din ceea ce am filmat si pe unde am fost asa imbecil si idot cum merg eu

 

:lol:

 

si iarasi nu sunteti atenti la semnatura

 

cat despre copii lui valentino care abia au dat cu nasu de turometru si comenteaza

nu le pot ura decat calatorii cat mai lungi si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era sa uit

 

o sa merg sa ma dau pe o curba la infinit

sa INVAT si eu sa ma dau si dupa ma filmez sa vedeti cat de bine iau eu curba aia

asa

ca :disappointed: pe amkart

 

toate 5 curbe dar super meserias in a le lua

 

hi h ih hi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricat de imbecil sau idiot in ale motociclismului as fi

:disappointed:

asa imbecil si idot cum merg eu

:lol:

 

acuma nu fi asa de rau cu tine!

din punctul nostru de vedere poti sa mergi inca 100.000 km pe o singura roata - uilii sau stopii - cum vrei tu, ca nu avem treaba cu tine.

 

spunem doar ca avem impresia ca mergi MUUUULT PREA RISCANT si ca nu intotdeauna CONTROLEZI MOTORU'.

spunem doar ca noi NU AM MERGE ASA CA TINE.

 

si spunem asta FARA RAUTATE si FARA DORINTA DE A TE JIGNI. discutam doar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era sa uit

 

o sa merg sa ma dau pe o curba la infinit

sa INVAT si eu sa ma dau si dupa ma filmez sa vedeti cat de bine iau eu curba aia

asa

ca :disappointed: pe amkart

 

toate 5 curbe dar super meserias in a le lua

 

hi h ih hi

 

Bre ianachime, aici o strici. Începi să suni fix ca ăia care te critică. Lasă dracu' tastatura Âşi sutele de mii de km că nu asta e important aici.

 

Fii băiat Âşi recunoaÂşte că nu iese fum fără foc. Iar când mie îmi spun cinÂşpe inÂşi (chiar dacă îmi spun pe motoretizm în felul lor) că sunt beat, măcar mă întreb ce am băut înainte să mă gândesc dacă e cazul să mă duc să mă culc. Nu contează că ai luat o bordură Âşi ai trântit tramvaiul, de-astea se mai întâmplă. Ceea ce cred că contează în astea cinÂşpe pagini e că tot soiul de oameni îți spun că e o problemă cu stilul tău de mers. Răutate sau teribilism, bravare, nu contează, dacă le dai ocazia să spună asta, ceva e în neregulă.

 

E la latitudinea ta să judeci acum dacă o să te ajute datul la infinit pe 5 curbe sau un căcat de tutorial de pe net, dar gândeÂşte-te că nu iese fum fără foc. Lasă dracu' coada sus Âşi ignoranța că astea n-o să te ajute să iei curbele mai bine sau să eviți un bou cu capu-n nori. Ăla nu apare de mai multe ori Âşi nici restart/replay nu poți să îi dai. La câți km faci tu anual, ai mult mai multe Âşanse decât băieții ăÂştia să dai de boul ăla. ÂŞi dă-o dracu' de treabă că n-or fi proÂşti toți ăia care au scris luni întregi la tutorialele alea cu luatul curbelor Âşi nici nu am văzut să scrie pe ele "for racers use only". Vezi dacă e vreo diferență între cum zic oamenii ăia că se face Âşi cum faci tu Âşi trage de aici ce concluzii consideri tu necesare. Dacă ai făcut sute de mii de km până acum asta nu înseamnă că Âştii tot ce se poate Âşti despre motociclism, las-o baltă că mereu vei avea de învățat.

 

Baftă la reparat Âşi asfalt uscat, fără idioți!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre ianachime, aici o strici. Începi să suni fix ca ăia care te critică. Lasă dracu' tastatura Âşi sutele de mii de km că nu asta e important aici.

 

Fii băiat Âşi recunoaÂşte că nu iese fum fără foc. Iar când mie îmi spun cinÂşpe inÂşi (chiar dacă îmi spun pe motoretizm în felul lor) că sunt beat, măcar mă întreb ce am băut înainte să mă gândesc dacă e cazul să mă duc să mă culc. Nu contează că ai luat o bordură Âşi ai trântit tramvaiul, de-astea se mai întâmplă. Ceea ce cred că contează în astea cinÂşpe pagini e că tot soiul de oameni îți spun că e o problemă cu stilul tău de mers. Răutate sau teribilism, bravare, nu contează, dacă le dai ocazia să spună asta, ceva e în neregulă.

 

E la latitudinea ta să judeci acum dacă o să te ajute datul la infinit pe 5 curbe sau un căcat de tutorial de pe net, dar gândeÂşte-te că nu iese fum fără foc. Lasă dracu' coada sus Âşi ignoranța că astea n-o să te ajute să iei curbele mai bine sau să eviți un bou cu capu-n nori. Ăla nu apare de mai multe ori Âşi nici restart/replay nu poți să îi dai. La câți km faci tu anual, ai mult mai multe Âşanse decât băieții ăÂştia să dai de boul ăla. ÂŞi dă-o dracu' de treabă că n-or fi proÂşti toți ăia care au scris luni întregi la tutorialele alea cu luatul curbelor Âşi nici nu am văzut să scrie pe ele "for racers use only". Vezi dacă e vreo diferență între cum zic oamenii ăia că se face Âşi cum faci tu Âşi trage de aici ce concluzii consideri tu necesare. Dacă ai făcut sute de mii de km până acum asta nu înseamnă că Âştii tot ce se poate Âşti despre motociclism, las-o baltă că mereu vei avea de învățat.

 

Baftă la reparat Âşi asfalt uscat, fără idioți!

Sunt aproape 100% de acord cu postul asta. Dar la fel cum unii adorm la volan si astia care s-au dat pe motor mult pot sa aiba un moment de neatentie, si eu la asta ma gandeam in cazul asta - adica omul nu a fost atent si a agatat un capat de bordura care la prima vedere nu pare atat de agresiv. Adica daca unul care e catalogat ca avansat si in practica nu numai la dat din taste pe forumul asta face o boacana (greseala de pilotaj) si mai face si prostia sa anunte evenimentul si sa puna un film cu felul cum s-au intamplat lucrurile trebuie sa-i scoatem ochii? Eu mai degraba spun ca ar trebui sa-i multumim pentru film pentru ca din el unii poate ca pot invata cate ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si @Petrica, nu te oftica degeaba, ce atata ne c_acam pe noi, Ianachim merge prost de tot in secventa filmata de el, asta e adevarul. Poate sa aiba si 10000000000000 de km pe motor, daca merge asa, tot degeaba. Cel din fata lui merge foarte bine, dupa parerea mea.

 

Fratioare ... daca se oftica cineva pe aici, acela cu siguranta nu sunt eu !

Eu sunt cel care merge in fata lui @ianachim si l-am insotit in excursia asta. 70% din persoanele de aici o tin sus si tare ca @ianachim merge prost, dar de fapt nici nu-l cunosc si nu l-au vazut vre'o data in viata lor. Cum poti sa afirmi ca cineva merge prost, vazand o pelicula de film de cateva minute ? Merge prost, ca taie curbele pe contrasens ? Voi nu le taiati ? Fiti seriosi ! Intr-o curba unde ai vizibilitate si vezi ca nu vine nimeni, nu o tai pe contrasens ?

Eu consider ca @ianachim are un stil de condus foarte responsabil, iar ce i sa intamplat se datoreaza altor factori ce nu tin de pilotaj.

 

In primul rand, @ianachim a intrat destul de tare intr-o curba care daca initial a inceput larg, sa strans treptat. Ca sa ramai pe trasa, nu pastrezi o inclinatie constanta a motocicletei, ci ,,lucrezi la inclinatie" continuu pe parcusul curbei.

In al doilea rand conditiile meteo erau cat se poate de propice. La umbra vegetatiei din apropierea soselei, carosabilul avea variatii mari de temperatura. Unde batea soarele, asfaltul era cald, iar unde nu, era rece, asta si din cauza aerului rece de munte.

In al treilea rand umiditatea din aer, era destul de mare, asta facand ca pe suprafetele lucioase sa se lipeasca foarte usor un strat subtire de vapori de apa.

In al patrulea rand, am vazut unde calca cauciucul spate, dupa ce am ridicat motocicleta. Banda laterala a acestuia, se terminase si contactul cu asfaltul sa facut ,,pe un fir" de cauciuc de vre'o 3-4mm. Ce aderenta vrei sa ai pe o astfel de latime ? Probabil cu o guma de supersportiva (Michelin Pilot Power...de ex.), nu s'ar fi intamplat asta.

 

Daca ar fi sa ii reprosez ceva lui Cristi, acest lucru nu ar avea legatura cu motociclismul sau stilul lui de pilotaj, ci doar cu niste istericale pe care, sincer nu le-am inteles ! Stie el despre ce este vorba ! Nu le dezvolt !

 

.

.

.

Motivul cazaturii se afla marcat cu rosu in foto ! Nu a existat nici o bordura, nici o craca, piatra, bolovan sau altceva ... ci o simpla ,,zgarietura in asfalt" astupat cu bitum. Nenorocul a facut ca roata din spate sa calce exact pe ea .

post-10224-1225954520_thumb.jpg

post-10224-1225954530_thumb.jpg

post-10224-1225954538_thumb.jpg

post-10224-1225954549_thumb.jpg

post-10224-1225954560_thumb.jpg

post-10224-1225954567_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu tai curbele pe contrasens nici cu maÂşina nici cu motorul, ba pe voi ăÂştia care le tăiați vă bag în ****** Âşi în ******* de câte ori vă întâlnesc venind invers fie cu maÂşina, fie cu motorul. Nu pricep care e farmecul tăiatului curbelor, că nu vă face Âşoferi mai buni ci din contră mai proÂşti. ÂŞI oamenii nu s-au pronunțat din senin ci de pe proba filmată de la dosar. O fi mergând el brici de obicei, dar aici taie curbele în neÂştire.

Editat de TurboSnail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca taie curbele pt ca nu stapaneste bine moto care o are sa nu e adecvata pt el le taie pt a nu se inclina prea mult asa fac si io de cand mi-am luat o moto f mare. mi se pare ca omu e f responsabil si vrea sa ajunja intreg acasa. cand ai un agregat de peste 300kg si cu echipament si tine se duce la juma de tona ti-e cam daraua sa o inclini f multsi tocmai daia tai curbele.cred ca face si greseli dar nu mari cel putin cand depaseste brecu.concluzia mea e ca tre sa ma duc pe cheia ca nu am fost niciodata.tot am avut ceva de invatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca as fi mers frumos............... si pe banda mea

cu siguranta sarea unul sau altul ca ce merg asa ca o baba

 

daca mergi repede iar unul sau altul sar de poponeata

daca depasesti din scurt inca unul sau altu sare de poponeata

si uite asa apar CURURILE SALTARETE

 

PETRICA mana nu te mai oftica ca te.a vazut lumea cum mergi

tu nu vezi ca mai au un pic si incep sa se certe intre ei

 

cine e baiat destept vede citeste si baga la cap

cine e mare motociclist iti explica cat de imbecil sau prost esti......................

cat despre unele faze ale mele le comentam la o bere daca vrei

 

Eu nu tai curbele pe contrasens nici cu maÂşina nici cu motorul, ba pe voi ăÂştia care le tăiați vă bag în ****** Âşi în ******* de câte ori vă întâlnesc venind invers fie cu maÂşina, fie cu motorul. Nu pricep care e farmecul tăiatului curbelor, că nu vă face Âşoferi mai buni ci din contră mai proÂşti. ÂŞI oamenii nu s-au pronunțat din senin ci de pe proba filmată de la dosar. O fi mergând el brici de obicei, dar aici taie curbele în neÂştire.

 

tai peste 50%din curbe in fct de cum ma simtsi ce vad in fata

 

asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...