Sari la conținut

Sunt Nervos


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

omule, nu stau acum sa caut sa uploadez poze cu mine lucrand la viroaga facuta puzzle in veranda, doar atat iti zic:

1. nu am nimic de explicat nimanui, am dat reply la un topic.

2. ma doare in plua daca exista ideea de a-mi reporsa cineva ca "m-am lasat de ciopăr" (ce expresie...pff)

3. ce e aia motociclist adevarat? :)

3. in primul rand am iubit toate mobrele care mi-au trecut prin mana, cand zic asta ma refer si la ale prietenei, de care aveam grija...si le-am bibilit pe toate. in alta ordine de idei mi se rupe de regulile "motocistului adevarat" :)

4. facand presupuneri despre un om pe care nu-l cunosti, risti sa cazi in penibil.

5. n-am jignit pe nimeni, n-am nominalizat pe nimeni etc...de unde gura mare? am expus situatii intalnite de mine, mobrele mele nu sunt (n-au fost) de (cuvant urat), sunt mobre f bune, dar nu (mai) sunt ceea ce vreau sa calaresc eu in viitor, poate candva...voi reveni la ele, sau nu.. nu stiu acum.

 

Naspa ipocrizia asta, am citit mai demult un post de-al tau "Cand merg cu Gixxeru' visez la un HD care sa duduie sub mine. Am sa pun Gixxeru' la vanzare si ma intorc printre chopperisti (nu ca as fi plecat vreodata)" sau ceva de genu'... hmm

 

 

 

Aproape toate masinile le-am depasit in curbe, sunt rare bucatile drepte pe acolo, e safe sa depasesti in curba daca vezi bine ce vine si ce nu. Cred ca te referi la primul clip, minutul 4:19. Depasirea in sine e facuta intr-o singura curba, aia la dreapta, am mers paralel cu masina pana am vazut ca in dreapta ca nu vine nimic, dup-aia am dat gaz si pe contrasens am iesit intentionat, ca am vazut ca masina aia care venea era f departe recte am putut sa ma apropii mai mult de apex. Daca era sa vina ceva cand am inceput depasirea...aveam unde ma replia, ca eram || cu masina dar pe aceeasi banda :) . Stii ca in multe curbe de pe cheia drumul e f lat...daca masina se da pe dreapta putin, poti depasi chiar intr-un ac de par si sa ramai pe sensul tau.

 

ps: mie nu mi-e rusine ca am pus filmul :D

 

 

 

 

 

 

 

casca imi place cel mai mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 281
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

omule, nu stau acum sa caut sa uploadez poze cu mine lucrand la viroaga facuta puzzle in veranda, doar atat iti zic:

1. nu am nimic de explicat nimanui, am dat reply la un topic.

2. ma doare in plua daca exista ideea de a-mi reporsa cineva ca "m-am lasat de ciopăr" (ce expresie...pff)

3. ce e aia motociclist adevarat?

3. in primul rand am iubit toate mobrele care mi-au trecut prin mana, cand zic asta ma refer si la ale prietenei, de care aveam grija...si le-am bibilit pe toate. in alta ordine de idei mi se rupe de regulile "motocistului adevarat"

4. facand presupuneri despre un om pe care nu-l cunosti, risti sa cazi in penibil.

5. n-am jignit pe nimeni, n-am nominalizat pe nimeni etc...de unde gura mare? am expus situatii intalnite de mine, mobrele mele nu sunt (n-au fost) de (cuvant urat), sunt mobre f bune, dar nu (mai) sunt ceea ce vreau sa calaresc eu in viitor, poate candva...voi reveni la ele, sau nu.. nu stiu acum.

 

Naspa ipocrizia asta, am citit mai demult un post de-al tau "Cand merg cu Gixxeru' visez la un HD care sa duduie sub mine. Am sa pun Gixxeru' la vanzare si ma intorc printre chopperisti (nu ca as fi plecat vreodata)" sau ceva de genu'... hmm

 

 

 

Aproape toate masinile le-am depasit in curbe, sunt rare bucatile drepte pe acolo, e safe sa depasesti in curba daca vezi bine ce vine si ce nu. Cred ca te referi la primul clip, minutul 4:19. Depasirea in sine e facuta intr-o singura curba, aia la dreapta, am mers paralel cu masina pana am vazut ca in dreapta ca nu vine nimic, dup-aia am dat gaz si pe contrasens am iesit intentionat, ca am vazut ca masina aia care venea era f departe recte am putut sa ma apropii mai mult de apex. Daca era sa vina ceva cand am inceput depasirea...aveam unde ma replia, ca eram || cu masina dar pe aceeasi banda :) . Stii ca in multe curbe de pe cheia drumul e f lat...daca masina se da pe dreapta putin, poti depasi chiar intr-un ac de par si sa ramai pe sensul tau.

 

ps: mie nu mi-e rusine ca am pus filmul

 

E normal ca odata cu trecerea timpului gusturile sa se schimbe. Daca as fi un pic cinic as numi-o evolutie :) Daca vrei curbe pe cheia, VN-ul nu e tocmai partenerul ideal de joaca,mai ales atunci cand mai ai si pretena in spate...In cateva curbe ai subvirat atat datorita vitezei de abordare a virajului cat si faptului ca te-ai panicat atunci cand ai vazut ca nu decurg lucrurile cum trebuie...

 

Practic tu vrei sa-ti dai VN-ul pe un naked si nu pe un ST pt ca te-ai dat cu un Sport-Tourer si nu ti-a placut?...N-are aerul ala de bad boy wannabe pe care ti-l confera Chopperul si nu prea merg nici hainele de metalist convins :) . Nu e cazul sa sari in sus.

 

Imi dau chopperul dar raman roker frate,cam asta ai vrut sa lasi tu sa se inteleaga atunci cand ai zis ca ai vrea sa dai VN-ul , am citit din nimereala anuntul.

 

 

Bafta maxima,exista viata post-metal si nu in ultimul rand post-chopper :P (in caz ca te cheama si TFB ignora ultimul rand :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă tot uit pe siterile româneÂşti de profil Âşi văd cum mulți care au chopper Âşi la cumpărarea acestuia decretau sus Âşi tare că chopperul e viața lor Âşi nu ar schimba nimic chopperul, vor să-l vândă sau au de gând să facă acest lucru în viitorul apropiat că vor să-Âşi cumpere in majoritate enduro.

So, care te crezi chopperist până la capăt?

 

 

Eu, si maniac!! :) :D

Mesaj completat

Mă tot uit pe siterile româneÂşti de profil Âşi văd cum mulți care au chopper Âşi la cumpărarea acestuia decretau sus Âşi tare că chopperul e viața lor Âşi nu ar schimba nimic chopperul, vor să-l vândă sau au de gând să facă acest lucru în viitorul apropiat că vor să-Âşi cumpere in majoritate enduro.

So, care te crezi chopperist până la capăt?

 

Dar trebuie sa recunosc ca nu are confortul unui sport-touring, orizontul nelimitat al unui enduro-touring, adrenalina si genunchiul jos al unui SS, mirosul de benzina si mainile murdare de ulei de amestec ale unei comuniste.

 

Si daca cioperist inseamna sa merg cu casca half nu-mi place ca-mi intra muste in ochi la 100 KM/h.

Si nici geaca de piele Harley Davidson pe care am dat o caruta de bani n-are nici un rost ca-mi intra frig pe la maini si ma junghie coatele si umerii.

Si manusile ale de pe Louis cu gauri si tinte la fel, nu-mi plac ca-mi ingheata mainile si ma-u intepat niste albine.

Si nici suspensiile cu cursa scurta nu sunt de soi ca ma doare mijlocul dupa 150 KM.

Si nici comenzile avansate ca iau toate gropile in coloana.

 

Asa ca am casca integrala, geaca touring Rukka, manusi sport Cafe-Racer.

 

Dar cioparul n-o sa-l vand NICIODATA.

 

Poate sa-mi mai cumpar si o SS, o comunista, un F650GS.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine iarna...

se dau oamenii in fapt. se redeschid topicuri "apuse", paie pe foc, scantei, tot tacamu.

ce tristete ma apucaaaaa!

 

si, de fapt, n-am vazut decat foarte putini chopperisti p-aici. (a murit si concursul de chopperit, ala cu premiu) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal ca odata cu trecerea timpului gusturile sa se schimbe. Daca as fi un pic cinic as numi-o evolutie

 

.........

 

Practic tu vrei sa-ti dai VN-ul pe un naked si nu pe un ST pt ca te-ai dat cu un Sport-Tourer si nu ti-a placut?...

 

Am mers si cu ST, nu mult, dar cat sa-mi fac o idee.

1. Nu prea imi place pozitia

2. Nu-s la fel de versatile

3. Nu ma omor dupa cum arata infara de cateva modele (primele generatii si nou ar fi zzr1400)

 

CB 750 SevenFifty e cam exact ce vreau:

1. Ma duc cu el la munca prin oras

2. Pot sa-l incarcac mult si sa plec in excursii de 800 km/zi

3. Pot sa ma dau tare cu el si sa-l aplec in draci, e destul de sportiv.

4. Arata exact cum imi place mie, gol si masiv.

5. Nu consuma ca un tanc.

:D

 

...sub el ar fi Kawa ZR-7 sau Banditul 1200/600 pana in 2005

 

N-are aerul ala de bad boy wannabe pe care ti-l confera Chopperul si nu prea merg nici hainele de metalist convins . Nu e cazul sa sari in sus.

Imi dau chopperul dar raman roker frate,cam asta ai vrut sa lasi tu sa se inteleaga atunci cand ai zis ca ai vrea sa dai VN-ul , am citit din nimereala anuntul.

Bafta maxima,exista viata post-metal si nu in ultimul rand post-chopper :) (in caz ca te cheama si TFB ignora ultimul rand )

 

Pai asta ziceam, ca mai toti roackerii sunt atrasi la inceput de choppere, fara sa stie ce si cum. Ieri s-au uitat lung la mobra mea 2 pustani pletosi in zone diferite la Buc.

E faza aia cu ideea preconceputa.

Metalist convins n-am fost niciodata, ca ascult si rock n roll, si hard rock si progressive si punk si grunge si industrial(gen Rammstein)... chiar si chestii gen Prodigy.

Cat despre toale: nu ma imbrac ca un metalist convins<n-o sa ma vezi in pantaloni de piele sau bocanci cu talpa de 5 cm de la NewRock :) ), iau pe mine si alte culori decat negru, si camasi "grunge" si bascheti etc... nici macar n-am pantaloni de piele si practic mototciclismul nu a adaugat nimic pe mine inafara de casca si manusi...

 

dar nici n-o sa ma vezi intr-o geaca daianese in 15 culori pastelate sau mobra vopsita cu verde fosforescent si portocaliu, pt ca nu ma reprezinta, nu reflecta personalitatea mea.

Asta nu inseamna ca ma apostrofez daca un roacker poarta costum de circuit, sau ca *cough* am vazut oameni in echipament KTM pe ciopăr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau, citesc, ma minunez... Voi unde vreti sa ajungeti de fapt? :) Va ia forumul in halul asta mintile incat sa va justificati optiunile pina in pinzele albe indiferent care ar fi ele? Simtiti-va bai nene bine cu ce aveti, schimbati daca nu va place si daca puteti,plimbati-va, ceruiti placile, skiurile ca vine sezonul (exceptie Shobolanu' ca la el vine vara :) ) si lasati discutiile astea sterile.

 

Bafta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers si cu ST, nu mult, dar cat sa-mi fac o idee.

1. Nu prea imi place pozitia

2. Nu-s la fel de versatile

3. Nu ma omor dupa cum arata infara de cateva modele (primele generatii si nou ar fi zzr1400)

 

CB 750 SevenFifty e cam exact ce vreau:

1. Ma duc cu el la munca prin oras

2. Pot sa-l incarcac mult si sa plec in excursii de 800 km/zi

3. Pot sa ma dau tare cu el si sa-l aplec in draci, e destul de sportiv.

4. Arata exact cum imi place mie, gol si masiv.

5. Nu consuma ca un tanc.

:D

 

...sub el ar fi Kawa ZR-7 sau Banditul 1200/600 pana in 2005

 

 

 

Pai asta ziceam, ca mai toti roackerii sunt atrasi la inceput de choppere, fara sa stie ce si cum. Ieri s-au uitat lung la mobra mea 2 pustani pletosi in zone diferite la Buc.

E faza aia cu ideea preconceputa.

Metalist convins n-am fost niciodata, ca ascult si rock n roll, si hard rock si progressive si punk si grunge si industrial(gen Rammstein)... chiar si chestii gen Prodigy.

Cat despre toale: nu ma imbrac ca un metalist convins<n-o sa ma vezi in pantaloni de piele sau bocanci cu talpa de 5 cm de la NewRock :) ), iau pe mine si alte culori decat negru, si camasi "grunge" si bascheti etc... nici macar n-am pantaloni de piele si practic mototciclismul nu a adaugat nimic pe mine inafara de casca si manusi...

 

dar nici n-o sa ma vezi intr-o geaca daianese in 15 culori pastelate sau mobra vopsita cu verde fosforescent si portocaliu, pt ca nu ma reprezinta, nu reflecta personalitatea mea.

Asta nu inseamna ca ma apostrofez daca un roacker poarta costum de circuit, sau ca *cough* am vazut oameni in echipament KTM pe ciopăr.

 

 

 

 

 

 

 

 

Acuma stiu cam ce fel de chopperist ai fi tu si eram sigur ca tu esti.In primul rand nu prea am vazut chopperisti cu bocanci de la newrock,dar te-am vazut in zona romexpo la manowar,cred,si sa fie clar ca viatza de chopperist se leaga cu muzica rock,heavy,southern rock etc(nu cu limp bizkit,system of the down,rammstein si alte poolarii).sper ca nu te-au lasat aia sa intri la Manowar si esti prea pitic pt. vulcan,eu cred ca ti l-ai luat ca sa pari macho si cu poola mare,dar eu te anunt ca nu o sa ti-l poti vinde degraba pt. ca e chopper-cruiser,cum vrei tu sa-i zici.Sunt sigur ca nici ciocate sau motor boots nu ai purtat in veci si iesi unde iti dicteaza prietena ta,sau chiar te imbraci cum iti zice ea.lasa-l in poola free spirit si oricum imi place casca ta si slaba prestatie in filmulete,mai ales in curbe se vede ca nici o treaba.Si te rog sa citesti cu atentie asta:

 

 

 

http://www.tudormateescu.ro/banc-cu-motociclistul/

Mesaj completat

Acuma stiu cam ce fel de chopperist ai fi tu si eram sigur ca tu esti.In primul rand nu prea am vazut chopperisti cu bocanci de la newrock,dar te-am vazut in zona romexpo la manowar,cred,si sa fie clar ca viatza de chopperist se leaga cu muzica rock,heavy,southern rock etc(nu cu limp bizkit,system of the down,rammstein si alte poolarii).sper ca nu te-au lasat aia sa intri la Manowar si esti prea pitic pt. vulcan,eu cred ca ti l-ai luat ca sa pari macho si cu poola mare,dar eu te anunt ca nu o sa ti-l poti vinde degraba pt. ca e chopper-cruiser,cum vrei tu sa-i zici.Sunt sigur ca nici ciocate sau motor boots nu ai purtat in veci si iesi unde iti dicteaza prietena ta,sau chiar te imbraci cum iti zice ea.lasa-l in poola free spirit si oricum imi place casca ta si slaba prestatie in filmulete,mai ales in curbe se vede ca nici o treaba.Si te rog sa citesti cu atentie asta:

 

 

 

http://www.tudormateescu.ro/banc-cu-motociclistul/

 

 

 

 

Eu cred ca tu asculti si HIM :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine iarna...

se dau oamenii in fapt. se redeschid topicuri "apuse", paie pe foc, scantei, tot tacamu.

ce tristete ma apucaaaaa!

 

si, de fapt, n-am vazut decat foarte putini chopperisti p-aici. (a murit si concursul de chopperit, ala cu premiu) :)

Cred-ca omul asta ar fi meritat premiul /index.php?showtopic=395076 , eu cel putin il votam ! scuze de off topic! :D

Mesaj completat

Acuma stiu cam ce fel de chopperist ai fi tu si eram sigur ca tu esti.In primul rand nu prea am vazut chopperisti cu bocanci de la newrock,dar te-am vazut in zona romexpo la manowar,cred,si sa fie clar ca viatza de chopperist se leaga cu muzica rock,heavy,southern rock etc(nu cu limp bizkit,system of the down,rammstein si alte poolarii).sper ca nu te-au lasat aia sa intri la Manowar si esti prea pitic pt. vulcan,eu cred ca ti l-ai luat ca sa pari macho si cu poola mare,dar eu te anunt ca nu o sa ti-l poti vinde degraba pt. ca e chopper-cruiser,cum vrei tu sa-i zici.Sunt sigur ca nici ciocate sau motor boots nu ai purtat in veci si iesi unde iti dicteaza prietena ta,sau chiar te imbraci cum iti zice ea.lasa-l in poola free spirit si oricum imi place casca ta si slaba prestatie in filmulete,mai ales in curbe se vede ca nici o treaba.Si te rog sa citesti cu atentie asta:

 

 

 

http://www.tudormateescu.ro/banc-cu-motociclistul/

Mesaj completat

 

 

 

 

 

Eu cred ca tu asculti si HIM :)

Ahoi! Hai noi sa ne traim visul si sa-i lasam pe ceilalti sa faca ce le taie capul! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bla bla bla

:)

tu vb serios? :D

 

Immortale, warriore, mai usor sa nu-ti plezneasca vreo vena

 

Domnu gheata, nu crezi ca esti putin deplasat sa te bagi pe un forum de cruise-chopper-bobba- etc si sa incepi sa faci apologia CB-ului care (in afara de cel din 70-80) e un motor de tot cacatu?

Atat timp cat am cruiser, toate datele trecute la profil si nu jignesc pe nimeni am tot dreptul sa ma bag unde vreau pe ciopa-cruza si sa zic ce vreau.

Tu nu crezi ca esti putin deplasat sa jignesti un om pe care nu-l cunosti, de la peste 10.000 km distanta si in spatele tastaturii?

 

 

Esti tampit? Altceva decat marsh afara ceacanaule ca nu-i locul tau aici?

Si repet: esti un motorist de (cuvant urat):

... miracol netul asta cu ce ceacanai ajungi sa vorbesti!

 

Imi dau seama ce "OM" esti daca nu poti avea o discutie/dezbatere, fara sa treci jigniri, si tu... si ala de mai sus.

Eu in posturile mele n-am jignit pe nimeni personal, m-am luat de UNII cioperisti despre care am zis ca si-au luat mobrele doar pt imagine, si despre care si voi stiti ca exista, si n-am nominalizat pe nimeni. Ce? V-ati simtit?

Dar cand n-ai cu cine, n-ai cu cine. Aveti ochelari de cal.

 

TFB-ule, ca moderator, te iei de oamenii care nu au datele completate la profil. Perfect ok, astea-s regulile. Mai sus ai o mostra de nesimtire. ma astept sa-ti faci datoria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia poate continua la nesfarsit, asa cum spunea si Robychopper. Eu unul mi-as lua cate un motor din fiecare categorie, numai pt placerea de a merge pe motor. Dar daca ar fi sa numesc un tip preferat, as alege chopperul pt senzatia pe care o ofera. OK, un speed da multa adrenalina, un enduro distractie etc, dar chopperul (au spus-o multi inaintea mea) reprezinta un stil de viata.

 

Preferinta personala e Honda VT 750f Magna.

 

eu am o honda magna de 750 :) e un cruiser nu chopper dar ma multumeste deplin!!

 

eu zic ca motorul e dupe sufletul omului... eu mi-am dorit un chopper, mi-am dorit plimbari linistite, imi place imaginea riderului de pe chopper (si cine zice ca nu e mincinos :) ), mi-am dorit ceva puternic dar si linistit in acelasi timp... si ce imi place la acest tip de motor este ca zice asa : "hai sa ne plimbam!" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat timp cat am cruiser, toate datele trecute la profil si nu jignesc pe nimeni am tot dreptul sa ma bag unde vreau pe ciopa-cruza si sa zic ce vreau.

Tu nu crezi ca esti putin deplasat sa jignesti un om pe care nu-l cunosti, de la peste 10.000 km distanta si in spatele tastaturii?

 

 

Bre, e putin cam aiurea sa vii pe topicele de cruzarezi ca sa lauzi CB-ul. Chiar daca ai VN.

Mesaj completat

casca imi place cel mai mult!

 

 

Ce-ai bre cu casca? Si io merg la cu integrala, ba mai e si pictata. Inseamna ca nu-s tru?

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca nu ma imbrac ca un rocker si nu am parul lung= nu pot fi rocker si, probabil, nu am voie sa ascult heavy metal.

2. Daca nu am cruiser/chopper se pare ca nu pot fi rocker. Daca nu ascult, habar n-am ce fel de metal, nu stiu ce formatii mai vechi sau mai noi se pare ca nu pot fi rocker. Sau dracu' mai stie care e conditia necesara si poate chiar suficienta pentru a fi... habar n-am ce.

Conteaza asa de mult cu ce ma imbrac si ce motor conduc pentru a fi om si motociclist?

Definiti rocker si chopper, va rog! Si chiar cruiser daca se poate. Deja sunt in ceata!

Cred ca daca acum multi ani primii rockeri si-ar fi cumparat Porsche(asa cum dealtfel avea "baiatul rebel" James Dean), acum discutam despre masini super sport.

Nu mai inteleg deloc cearta asta. Ce dracului inseamna sa fi rebel? Si oare de ce sa nu-mi ascult nevasta si sa nu am grija de copii? Poate imi spuneti voi.

 

Mult RESPECT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca se tot sapa transee pe chestia cu imbracamintea.....pe strada trebuie sa fii vazut !

daca umbli imbracat in negru mat cu casca negru mat - nu ca nu mi-ar place, dar nu-mi pot permite luxul asta pentru ca traiesc intr-un oras isteric cu dezaxati in trafic - pe un motor negru mat e clar ca ceilalti ma vor vedea greu, tarziu sau deloc.

alta problema e cu casca.... bun; e cam nashpa cu integrala pe cruiser....dar omu` vrea sa mearga si la 5 grade afara si atunci fara integrala nu se poate....

etctetctetc.....pana una alta motocicleta este un moft care te poate rani; daca vrei sa te bucuri de ea trebuie sa fii vazut de la distanta - in tara asta - iar asta inseamna sa te imbraci in culori vii; si sa conduci "preventiv" in oras......adevaru` e ca bucuresti nu este un oras prea nimerit ca sa te dai cu motoru` - aia in india umbla fara nici-un fel de echipament si n-au greturi....dar ce stie broasca ce e oceanul ?

....noi nu suntem inapoiati ca ei....nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca nu ma imbrac ca un rocker si nu am parul lung= nu pot fi rocker si, probabil, nu am voie sa ascult heavy metal.

2. Daca nu am cruiser/chopper se pare ca nu pot fi rocker. Daca nu ascult, habar n-am ce fel de metal, nu stiu ce formatii mai vechi sau mai noi se pare ca nu pot fi rocker. Sau dracu' mai stie care e conditia necesara si poate chiar suficienta pentru a fi... habar n-am ce.

Conteaza asa de mult cu ce ma imbrac si ce motor conduc pentru a fi om si motociclist?

Definiti rocker si chopper, va rog! Si chiar cruiser daca se poate. Deja sunt in ceata!

Cred ca daca acum multi ani primii rockeri si-ar fi cumparat Porsche(asa cum dealtfel avea "baiatul rebel" James Dean), acum discutam despre masini super sport.

Nu mai inteleg deloc cearta asta. Ce dracului inseamna sa fi rebel? Si oare de ce sa nu-mi ascult nevasta si sa nu am grija de copii? Poate imi spuneti voi.

 

Mult RESPECT!!!

 

 

 

 

 

 

Parerea mea ca aici nu-i vorba de motociclisti ci de chopperisti(lucruri sfinte pt mine).

Nu se pune problema sa nu asculti de sotie,sa nu stai cu copii dar pentru cele cateva evenimente,iesiri,ture,intruniri care sunt si anuntate cu ceva timp inainte eu zic ca nu exista scuza ca un chopperist sa nu fie prezent,parerea mea ca trebuie sa fie un stil de viata si se pot obisnui si cei apropiati.De exemplu prietena mea,vb. de relatie serioasa,ii diva de cluburi,a fost si inca se mai rataceste,desigur doar cu prietenele ei si daca e ceva petrecere de-al lor si musai sa ma duc si eu,persoane care nu ma cunosteau,veneau la mine si ma intrebau:Tu esti biker,asa-i?(numa imi creste inima) asta valabil la orice eveniment care nu se putea fenta,chiar si la nunti(pe vremea cand inca mergeam la asa ceva),dar si acolo cu vesta si clopul sendra eram in lumea mea.

Clar ca stilul asta merge cu rockul in paralel,mnoh bine,desi nu de la primii chopperisti(care erau imbracati in stofa,eleganti,sosete lungi si pipa in gura,australieni),nu ma intereseaza asta pt ca nu au stiut sa promoveze imaginea asta.Meritul este al americanilor incepand de la Boozefighters,Outlaws apoi Hells si Hollywoodol desigur.Am un prieten foarte tare in state,e bunic deja omul,si acuma o sa vina acasa dupa 25 de ani.Omul a avut de-a lungul anilor un heritage softail,apoi din 2000 pana in 2004 un road king,dupa aia masina,asa a considerat el(nepoti etc.).El tot rider se considera pt. ca tot cu aia iese la bere si nu are alti prieteni,ma rog,dar vreau sa zic ca omul a ras cand i-am trimis poze de pe aici si mi-a zis ca noi,chopperistii de aici ne imbracam ca in filmele alea americane si ca nu exista asa ceva acolo,tricou harley,blugi,bocanci harley,geaca,in fine,clar ca raspunsul meu a fost ca eu ma duc cu chopperul cum ma simt eu bine.

Si asa si la rockeri,rockerul adevarat merge la wacken,monsters of rock,stie versuri,deci ii devotat si sunt si de aialalti,exact ca si intre chopperisti.

Eu inca mai visez la momentul cand o sa intre hells,mongols si la noi(in ungaria deja is de 2 ani,deci nu mai dureaza mult) si sa vad odata cum rastoarna niste motoare de plastic,mai ales de alea verde fosforescent.

 

Mesaj completat

vad ca se tot sapa transee pe chestia cu imbracamintea.....pe strada trebuie sa fii vazut !

daca umbli imbracat in negru mat cu casca negru mat - nu ca nu mi-ar place, dar nu-mi pot permite luxul asta pentru ca traiesc intr-un oras isteric cu dezaxati in trafic - pe un motor negru mat e clar ca ceilalti ma vor vedea greu, tarziu sau deloc.

alta problema e cu casca.... bun; e cam nashpa cu integrala pe cruiser....dar omu` vrea sa mearga si la 5 grade afara si atunci fara integrala nu se poate....

etctetctetc.....pana una alta motocicleta este un moft care te poate rani; daca vrei sa te bucuri de ea trebuie sa fii vazut de la distanta - in tara asta - iar asta inseamna sa te imbraci in culori vii; si sa conduci "preventiv" in oras......adevaru` e ca bucuresti nu este un oras prea nimerit ca sa te dai cu motoru` - aia in india umbla fara nici-un fel de echipament si n-au greturi....dar ce stie broasca ce e oceanul ?

....noi nu suntem inapoiati ca ei....nu ?

 

 

 

 

Mai ii mult pana departe!Imi pare rau dar eu si aici duc lupte si discutii grele,in bucuresti clar ca as fi mancat.Asta e .Asta am mostenit de la turci,fanarioti,tzigani...oricum eu nu o sa port integrala in veci si vara cand se poate,mai ales la drumuri lungi,cat de mult fara casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Vulcan Classic,super accesorizat,cu o groaza de vulturi,cobre,cranii ,cruci si alte chestii.Intamplator(sau nu),sunt fan Sepultura,si nu prea am ratat nici un concert de metal "greu' de multi ani incoace.Motorul este negru,costumul negru,poate-un pic chiar si-n cerul gurii am aceeasi nuanta! :D Ma inscriu in categoria celor care cred ca chopperul/cruiserul,este o motocicleta care impune,as putea spune,o anumita tinuta.Nu-mi pare ca un tip care se urca pe asa ceva in adidasi,fas,trening sau ceva asemanator,intelege cu adevarat spiritul motorului.Dar,in acelasi timp,port armura pe dedesupt,genunchere,scoica la oo,brau si cagula de neopren,si,pacatul de moarte,casca integrala in afara orasului,chiar si vara.De ce?Pai ar fi o multime de explicatii,printre cele mai importante ar fi:imi place sa merg cu viteze medii,in afara ,de 140-150 la ora,am luat ceva trante,iar fara echipament...nu stiu cat de bine mi-ar fi fost!Imi place sa merg si iarna,chiar si pe zapada.Chopperul e o motociclea cara iti ofera o pozitie foarte relaxanta de condus.De ce nu ar trebui sa ne simtim si confortabil pe ele?! Cu casca open-face,iarna sau la viteze>100 lo ora...sa fim seriosi... nu poti sa te simti relaxat.Explicati-mi de ce unii purtati asa ceva in orice conditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca nu ma imbrac ca un rocker si nu am parul lung= nu pot fi rocker si, probabil, nu am voie sa ascult heavy metal.

2. Daca nu am cruiser/chopper se pare ca nu pot fi rocker. Daca nu ascult, habar n-am ce fel de metal, nu stiu ce formatii mai vechi sau mai noi se pare ca nu pot fi rocker. Sau dracu' mai stie care e conditia necesara si poate chiar suficienta pentru a fi... habar n-am ce.

Conteaza asa de mult cu ce ma imbrac si ce motor conduc pentru a fi om si motociclist?

Definiti rocker si chopper, va rog! Si chiar cruiser daca se poate. Deja sunt in ceata!

Cred ca daca acum multi ani primii rockeri si-ar fi cumparat Porsche(asa cum dealtfel avea "baiatul rebel" James Dean), acum discutam despre masini super sport.

Nu mai inteleg deloc cearta asta. Ce dracului inseamna sa fi rebel? Si oare de ce sa nu-mi ascult nevasta si sa nu am grija de copii? Poate imi spuneti voi.

 

Mult RESPECT!!!

 

-Eu am vazut prin filme ca rockerii si chopperisti adevarati se pisa pe gecile lor si chiar pe ei....io cred ca aia sint adevaratii rockeri - chopperisti ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Eu am vazut prin filme ca rockerii si chopperisti adevarati se pisa pe gecile lor si chiar pe ei....io cred ca aia sint adevaratii rockeri - chopperisti ! :D

In filmul ala, aia erau politisti sub acoperire si faceau orice ca sa fie bikeri adevarati :) !!! Si eu cred-ca multi dintre noi au vazut prea multe filme!!!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Vulcan Classic,super accesorizat,cu o groaza de vulturi,cobre,cranii ,cruci si alte chestii.Intamplator(sau nu),sunt fan Sepultura,si nu prea am ratat nici un concert de metal "greu' de multi ani incoace.Motorul este negru,costumul negru,poate-un pic chiar si-n cerul gurii am aceeasi nuanta! :D Ma inscriu in categoria celor care cred ca chopperul/cruiserul,este o motocicleta care impune,as putea spune,o anumita tinuta.Nu-mi pare ca un tip care se urca pe asa ceva in adidasi,fas,trening sau ceva asemanator,intelege cu adevarat spiritul motorului.Dar,in acelasi timp,port armura pe dedesupt,genunchere,scoica la oo,brau si cagula de neopren,si,pacatul de moarte,casca integrala in afara orasului,chiar si vara.De ce?Pai ar fi o multime de explicatii,printre cele mai importante ar fi:imi place sa merg cu viteze medii,in afara ,de 140-150 la ora,am luat ceva trante,iar fara echipament...nu stiu cat de bine mi-ar fi fost!Imi place sa merg si iarna,chiar si pe zapada.Chopperul e o motociclea cara iti ofera o pozitie foarte relaxanta de condus.De ce nu ar trebui sa ne simtim si confortabil pe ele?! Cu casca open-face,iarna sau la viteze>100 lo ora...sa fim seriosi... nu poti sa te simti relaxat.Explicati-mi de ce unii purtati asa ceva in orice conditii.

 

 

 

iarna si eu port masca neopren sub casca natzi si nu mi-e rece deloc si am fost si in ziua de craciun,zapada si is total de acord ca nu are nimeni ce cauta cu adidasi,trening pe un chopper.

Mesaj completat

Ma scuzati daca am sarit calul si am aberat,dara sa gandesc eu si ma deranjeaza tare ca unii nu apreciaza un chopper cruiser care se afla si in posesia lor,detest pe aia care au asa ceva si ies de doua ori intr-o vara si le este rusine sa se imbrace cat de cat cu tenta sau nici macar nu s-ar in apararea imaginii cand este cazul.

Eu zic sa promovam si la noi mai bine spiritul chopper-cruiser si in viitor,daca nu o intrunire,macar o petrecere unde sa vina toti chopperistii din Romania.

Pana atunci si la wc sa mergeti cu chopperul.Fiti chopperisti adevarati.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Eu am vazut prin filme ca rockerii si chopperisti adevarati se pisa pe gecile lor si chiar pe ei....io cred ca aia sint adevaratii rockeri - chopperisti ! :D

:) Pai daca ai vazut in filme,inseamna ca erau actori,nicidecum rockeri motociclisti! :)

Chiar,l-ai vazut p-ala din "Ghost Rider" cum urca pe un perete vertical cu motocicleta? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...