Sari la conținut

remorca pentru motocicleta


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Da , frumusele !

Sunt insa intr-o alta tara cu alta legislatie . Nu au semnalele luminoase ale vehicolului tractor , daca pui bagaje pe portbagajul remorcii nu se mai vede numarul motocicletei ......

luminie se pot pune si pe remorca cum se poate pune si nr.

declari la police ca ai pierdut nr, si it da altul//// asa nu se poate?

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

NU EXISTA LEGISLATIE IN ACEASTA TARA PENTRU REMORCA CU O ROATA LA MOTOCICLETA.

 

Da , frumusele !

Sunt insa intr-o alta tara cu alta legislatie . Nu au semnalele luminoase ale vehicolului tractor , daca pui bagaje pe portbagajul remorcii nu se mai vede numarul motocicletei ......

 

Eu vad ca au semnale luminoase, ba chiar si semnalizare, iar numarul la motocicleta a fost montat special sa se vada de remorca, daca observi cea neagra are chiar doua nr de inmatriculare, iar bagajul il ajustezi astfel incat sa se vada unul din numere macar sau il pui pe al doilea pe remorca.friday.gif

 

http://www.youtube.com/watch?v=TN6S7w35w08

 

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin sa te contrazic dar afirmatia ta ca iei nr. motocicletei si il pui remorcii este cel putin nepotrivita .

Tin insa sa-ti amintesc faptul ca atribuirea unui numar de inmatriculare altui vehicol se pedepseste conf. legislatiei !

Remorcile ptr. scutere prezentate undeva mai sus arata conf. legislatiiei rutiere romane si daca ar fi sa aleg asa ceva as alege . E drept ca arata altfel .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin sa te contrazic dar afirmatia ta ca iei nr. motocicletei si il pui remorcii este cel putin nepotrivita .

Tin insa sa-ti amintesc faptul ca atribuirea unui numar de inmatriculare altui vehicol se pedepseste conf. legislatiei !

Remorcile ptr. scutere prezentate undeva mai sus arata conf. legislatiiei rutiere romane si daca ar fi sa aleg asa ceva as alege . E drept ca arata altfel .....

din lipsa de rabdare nu am cotraboit in spate prin topic..

roguva!

care remorca e legala si care nu, daca remorca o confectionezi cu mina ta ce ai de facut sa poti circula sa fie legal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....am mai scris , si pana la urma constructia nu se face in urma unor discutii pe net , ci citind legile Pol. si RAR (care este posibil sa se fi schimbat din '97 cand am citit eu si facut remorca); restul sunt calcule si nitica hartogarie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este dar daca il muti o pozitie mai la dreapta atunci cupla vine in axul remorcii. Poti sa ma crezi in privinta asta pentru ca am stat langa remorca aia din poza (sau alta identica) de mai multe ori si le-am studiat cu atentie.

 

La Dedeman am vazut ceva remorcute care se pot modifica usor pt nevoile noastre.Pretul era pe la 2200 lei daca retin bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am procurat doua caroserii de scuter Manet din care ma bate gindu a confectiona o remorcuta pentru moto din ea . Astept citeva idei din ce as putea sa-i fac roata si cadru peste care sa vin cu aceasta caroserie latita ca acum este cam ingusta :cheers: . Idei mai am si io dar sunt binevenite si altele binenteles si criticile :crack: ...una dintre idei ar fi sa ai folosesc o parte din cadrul motoretei cu roata din spate , ansamblu complet dar deocamdata nu am asa ceva dar s-ar putea sa fac rost ....ce parere aveti . :blink:

post-29942-0-37042400-1326119931_thumb.jpg

post-29942-0-10058400-1326119984_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Dragi prieteni, constat cu dezamagire ca in final, dupa ce am citit 19 pagini de discutii, mai mult sau mai putin strict legate de aceste romorcute care ne mananca zilele, scuzati expresia, nimeni nu a precizat concret cum stam la capitolul legalitate privind circulatia pe drumurile publice cu moto tractand o remorca usoara cu o singura axa (roata).

Am apelat la un sef de serviciu rutier care a spus asa : " o remorca ptr motocicleta trebuie imatriculata ptr ca este tractata pe drumurile publice de un AUTOVEHICUL, iar acest autovehicul este supus imatricularii iar tot ce este tractat de un asemenea utilaj (autovehicul) trebuie imatriculat. Remorca usoara ptr bicicleta nu se imatriculeaza ptr ca bicicleta (asa cum singuri v-ati dat seama) nu este autovehicul ci este doar vehicul drept ptr care nu este supus imatricularii si nici macar inregistrarii"

 

Iar acum ca veni vba de INREGISTRARE #(asa cum si cristi 74 spunea anterior) tot acest sef de serviciu mi-a spus ca un scuter care din nou, nu este autovehicul ci vehicul poate tracta o remorca usoara cu o roata sau doau(o axa) remorca ce nu este obligatoriu inscrisa !!! REPET INSCRISA. Tot acest domn mi-a "sugerat discret" ca ar fi mult mai usor sa inregistrezi la primarie o astfel de remorcutza ptr moto si totul e ok. Remorcutza se inregistreaza fara probleme (daca ai o pila la primarie si mai simplu) si nu esti obligat sa ai ITP si , surpriza, nici asigurare, ptr ca in prezent bazele de date ale asiguratorilor, nu prevad asigurare ptr REMORCILE USOARE ci doar ptr remorci si semiremorci inscrise la primarii (cele folosite de tractoare la camp si de utilaje la padure).

 

Ide de care voi tine cont este ca, in momentul in care voi avea remorcutza gata, aceasta fiind cu o singura roata, va merge la domnul primar, va fi prezentata si sigur va fi si incantat de realizarea mea, dupa care urmatoru pas este sa o inregstrez la primarie.

 

Am sa va tin la curent cu ce am reusit sa fac in aceasta privinta.

 

Sper ca nu am deranjat pe nimeni si am postat aici doar din dorinta de a deschide noi "orizonturi" doritorilor de astfel de jucarii

 

O remarca personala daca imi permiteti! sunt convins ca orice polititst care va opri un motociclis (cu un comportament decent in trafic, iar sigur unul care trage dupa el o remorca va avea acel comportament) care tracteaza o remoca usoara pe moto, nu va sta sa il ia la bani marunti daca e sau nu imatriculata, daca are, nu are ce si cum.... Sigur se va uita lung la ea si va ramane uimit. tot sigur sunt ca si majoritatea politistilor din strada nu stiu exact cum stam la capitolul legislatie privind moto si remorcutza (unul dinte ei sunt eu sau cel putin eram pana sa citesc aici si sa vb cu superiorii)asa ca sigur sigur va evita sa se complice si va face o poza:)). Sper sa nu imi luati in nume de rau cele afirmate:)) SAlutare, mai vb!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In postul tau vorbesti de doua chestii diferite si anume cum sa circuli legal cu astfel de ANEXA si cum sa circuli mai putin legal.

Legal trebuie omologata pentru acel tip de vehicol ce o tracteaza, tot calabalacul, inmatriculare si apoi RCA si ITP. Daca vei reusi altfel......FELICITARI !

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In postul tau vorbesti de doua chestii diferite si anume cum sa circuli legal cu astfel de ANEXA si cum sa circuli mai putin legal.

Legal trebuie omologata pentru acel tip de vehicol ce o tracteaza, tot calabalacul, inmatriculare si apoi RCA si ITP. Daca vei reusi altfel......FELICITARI !

 

 

Subiectul inca nu l-am abandonat.

Voi pune in practica pana la urma construirea uneia dupa modelul PAV 41 :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni, constat cu dezamagire ca in final, dupa ce am citit 19 pagini de discutii, mai mult sau mai putin strict legate de aceste romorcute care ne mananca zilele, scuzati expresia, nimeni nu a precizat concret cum stam la capitolul legalitate privind circulatia pe drumurile publice cu moto tractand o remorca usoara cu o singura axa (roata).

 

În legislația noastră se specifică faptul că doar motocicletele solo pot tracta o remorcă ușoară cu o singură axă (o roată sau două).

Ea nu se înmatriculează separat. Se consideră o anexă a motocicletei, ca și atașul.

Te duci cu întreg sistemul (moto + remorcă) la RAR și faci omologare. În cartea de identitate RAR va trece seria remorcii. Dacă remorca nu are serie o vor bate cei de la RAR. Asta îți va da dreptul să mergi cu atelajul pe drumurile publice.

Cu omologarea de la RAR te duci la poliție și faci alt talon.

În noul talon, la rubrica "categoria vehiculului" va scrie MOTOCICLU xxx (unde xxx e un cod pe care nu-l știu), precum și seria remorcii.

Știu că MOTOCICLU L3e e motocicleta solo, iar MOTOCICLU L4e este cea cu ataș.

Abia după ce ai noul talon ai dreptul legal de a circula, montând numărul motocicletei pe remorcă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ANEXA se poate numi orice altceva IN AFAR DE ATAS (atasul considerandu-se o extensie a cadrului motocicletei).....cel putin asta am inteles eu din discutiile pe care le-am avut cu 3 ingineri de la RAR, din 3 judete diferite. Bine ar fi ca remorca (anexa) sa fie considerata tot o extensie a cadrului motocicletei. Astfel nu am mai avea batai de cap. Toti am dori sa avem o remorca dupa "mobra" dar, din pacate, ideologia romanului angajat la stat, RAR, este alta, datorandu-se faptului ca sunt foarte putine motociclete cu atas inmatriculate in Romania (ma refer strict la procentajul motociclete cu atas-majoritatea fiind comuniste / solo - modelele/marcile putand fi enumerate pe "n" randuri) si faptului ca nu sunt ingineri ci , de fapt, doar niste oameni care fac poze atelajelor (fara prea multa documentatie in ceea ce priveste "extensiile cadrelor motocicletelor").

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ar fi ca remorca (anexa) sa fie considerata tot o extensie a cadrului motocicletei. Astfel nu am mai avea batai de cap.

 

Exact așa e considerată. Doar că trebuie să te duci la RAR să omologhezi tot sistemul format din motoretă și remorcă.

Și poliția îți dă alt talon, iar pentru întregul sistem, ca și când ai avea ataș, aceeași plăcuță de înmatriculare. O pui pe motoretă dacă circuli solo sau pe remorcă.

O remorcă auto are număr separat pentru că o poți lega de "N" mașini.

Atașul sau remorca motocicletei nu au numere separate pentru că legal, nu le poți lega decât de motocicleta înmatriculată în configurația respectivă.

 

Toti am dori sa avem o remorca dupa "mobra" dar, din pacate, ideologia romanului angajat la stat, RAR, este alta, datorandu-se faptului ca sunt foarte putine motociclete cu atas inmatriculate in Romania

 

Aici nu-ți dau dreptate. Ideologia inginerului RAR n-are nici o legătură cu asta.

Legea îți permite să tractezi o remorcă ușoară cu o singură axă.

Dacă te duci la RAR cu motoreta și cu remorca, tu nu-i ceri acelui inginer nici un favor, ci doar să respecte legea.

Nu cred că dacă ai pune problema în felul acesta, ai putea întâmpina greutăți. Chiar și în acest caz nefericit, se poate aplica cu succes traficul de influență.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Daca remorca de motocicleta se inmatriculeaza rezulta ca si remorca de bicicleta se inmatriculeaza s-ar intelege din acel text . Dar bicicleta nu se inmatriculeaza . Deci nu ar trebui nici remorca de bicicleta sa se inmatriculeze . Daca tractez cu motocicleta o remorca de bicicleta aceasta trebuie inmatriculata ? Si cine hotaraste cum trebuie sa fie o remorca de bicicleta si una de motocicleta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca remorca de motocicleta se inmatriculeaza rezulta ca si remorca de bicicleta se inmatriculeaza s-ar intelege din acel text . Dar bicicleta nu se inmatriculeaza . Deci nu ar trebui nici remorca de bicicleta sa se inmatriculeze . Daca tractez cu motocicleta o remorca de bicicleta aceasta trebuie inmatriculata ? Si cine hotaraste cum trebuie sa fie o remorca de bicicleta si una de motocicleta ?

Stai putin s ane intelegem. Textul de lege se refera la AUTOVEHICULE, doar conducatorii de autovehicule raspund penal cei de vehicule nu.

 

In concluzie tu cu moto (autovehicul) tractezi o remorca, nu conteaza ca de bicicleta sau de masina sau de orice fel. Deci tu esti tras la raspundere ca si conducator de autovehicul pe cand bicicleta nu este decat vehicul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca legea nu interzice atunci este permis- referitor la atase. Vom face totusi o adresa la rutiera ca sa ne lamureasca. Cred ca cei care au facut textul nici nu stiu de fapt cum arata o mobra cu atas, pur si simplu au copiat pasaje din textele mai vechi si prin eliminarea altora au creat o balbaiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca legea nu interzice atunci este permis- referitor la atase. Vom face totusi o adresa la rutiera ca sa ne lamureasca. Cred ca cei care au facut textul nici nu stiu de fapt cum arata o mobra cu atas, pur si simplu au copiat pasaje din textele mai vechi si prin eliminarea altora au creat o balbaiala.

:10:

E clar ca e vorba de o greseala (tampenie), Zundapp-ul si BMW-ul pot si au voie sa traga si 2-3 remorci deodata, dar la noi nu se poate X-( . Sunt pe You tube mai multe dovezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...