Sari la conținut

remorca pentru motocicleta


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

daca legea nu interzice atunci este permis- referitor la atase. Vom face totusi o adresa la rutiera ca sa ne lamureasca. Cred ca cei care au facut textul nici nu stiu de fapt cum arata o mobra cu atas, pur si simplu au copiat pasaje din textele mai vechi si prin eliminarea altora au creat o balbaiala.

:10:

E clar ca e vorba de o greseala (tampenie), Zundapp-ul si BMW-ul pot si au voie sa traga si 2-3 remorci deodata, dar la noi nu se poate X-( . Sunt pe You tube mai multe dovezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Una interesanta si la un pret acceptabil ....... daca se poate adapta pentru moto cu atas ca nu pare a fi prea mare .

http://www.tocmai.ro/rulota-cort-deosebita-5131320.html

 

Interesant ... dar fara acte ... cam greu de intrat in legalitate. Pacat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si facem ca la Nipre? Polizam seria veche si pansonam seria noua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Remorca mea are carte de identitate si certificat de inmatriculare (cu numarul ei diferit de TULA) si nu am avut nici o problema cu politia cand m-a oprit ptr. verificare acte .

Fotografia ei este la pag. 8 . La un accident te intreaba de toate , ca sa gaseasca mai usor un vinovat ptr. plata reparatii , etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Salutare, salutare!

 

Vin cu o rugaminte la voi, am ramas in pana de ideei la sistemul de prindere al remorcutei fata de scuter...

Prima incercarea a "esuat" :-L

Am gasit ceva pe google dar sunt foarte greu de reprodus / copiat.

 

Orice idee este bine venita :hug:

 

Multumesc.

post-49549-0-40287200-1438764081_thumb.jpg

post-49549-0-93971700-1438764106_thumb.jpg

post-49549-0-93234400-1438764130_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Luigi :)

Asta cu nuca merge la remorcuta cu doua roti, la astea cu o roata trebuie sa se incline cu moto pe curbe, nu cred ca merge.

 

Dupa ce termit toata structura, o voi carena cu fibra de sticla, va avea semnale, pozitie, stop frana si lumina nr.

 

Ms de sfat Luigi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cred ca mai e nevoie de inca o articulatie cardanica(pozitionate corect, ca si la cardan, ca sa permite "frangerea" doar ca se cam lungeste zona de legatura si nu s-ar comporta super in frana de motor, dar cred ca in mod normal, ar fi suficient ca la articulatia actuala in una din parti sa se poata roti axul cardanic existent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cred ca mai e nevoie de inca o articulatie cardanica(pozitionate corect, ca si la cardan, ca sa permite "frangerea" doar ca se cam lungeste zona de legatura si nu s-ar comporta super in frana de motor, dar cred ca in mod normal, ar fi suficient ca la articulatia actuala in una din parti sa se poata roti axul cardanic existent.

Sal,

E suficient un singur ax cardanic, problema apare la conectarea axului de cadrul scuterului, acolo tre sa fie ceva solid si usor de atasat, as vrea sa evit prinderi cu suruburi de moto, prefer un sistem plug in...ceva de genul. Ms :)

» Post actualizat in 05 Aug 2015 10:02

@balazsfi: doar de curiozitate, dpdv legal cum sta treaba cu remorcile de la motoare?

nu cumava sa ai probleme....

 

spor la mesterit colegule!

...nimic nu e legal 100% in Romania :))

Sa o termin si-om vedea, daca o fi musai, o sa o omologhez....bla bla bla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In noul cod rutier scrie ca la o motocicleta se poate atasa o remorca usoara mono ax. Fara a studia foarte exact problema presupun sa se refera la o remorca fara sist de franare pe doua roti, dar o singura osie. Remorci cu o singura roata parca nu sunt legale in EU si probabil nici la noi. De preferat, aleasa cea mai usoara remorca auto din aluminiu, mai scumpa dar macar exista, tractata cu masina, inscrisa indepentent si apoi atasata de moto cu adaptarile prinderii originale. Ma gandesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

E suficient un singur ax cardanic, problema apare la conectarea axului de cadrul scuterului, acolo tre sa fie ceva solid si usor de atasat, as vrea sa evit prinderi cu suruburi de moto, prefer un sistem plug in...ceva de genul. Ms :)

Sal.

poti face cum a facut omu din poza. doua tevi sudate in cruce, si nu ramane decat sa montezi surubul pe suposrul mobrei atunci cand ''agati'' remorca.

 

ps. imi place cum a iesit cadrul de aluminiu si sudurile, daca aveai si ceva pe curbe, tuburile alea indoite frumos, era si mai si.

 

post-15361-0-25354700-1438779152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remorcile cu o roata sunt legale, altfel nu ar purta numar de inmatriculare. In lege spune ca motocicleta(nu spune de care) poate tracta o remorca cu o singura osie. Nu se specifica numarul de roti de pe osie. De la 1 in sus :-)

Din cate stiu, daca legea nu interzice explicit ceva, e permis. Daca nu e specificata amenda, poate sa fie si interzis :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

In legislatie zice de o remorca usoara ce poate fi trasa de motocicleta.

Dar:

A ) se zice care e masa maxima autorizata a remorcii?

Remorci cu 2 roti am vazut incepand de la 300kg in sus (remorci pt masina).

Aici se zice doar de remorcarea unui autovehicul, nu si de remorca:

"Remorcarea unui autovehicul se face cu respectarea următoarelor reguli:

  • a ) conducătorii autovehiculelor trăgător şi, respectiv, remorcat, trebuie să posede permise de conducere valabile pentru categoriile din care face parte fiecare dintre autovehicule;
  • b ) autovehiculul trăgător să nu remorcheze un autovehicul mai greu decât masa lui proprie, cu excepţia cazului când remorcarea se efectuează de către un autovehicul destinat special depanării;"

 

B ) la mine (si probabil la majoritatea) in CIV-ul motocicletei, e trecut "0" la masa remorcabila. In acest caz, ar trebui mers la RAR pt un update privind masa maxima remorcabila ?

Editat de v1n3ri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

  • b ) autovehiculul trăgător să nu remorcheze un autovehicul mai greu decât masa lui proprie, cu excepţia cazului când remorcarea se efectuează de către un autovehicul destinat special depanării;"

Se pare ca injinerii care au omologat in Ro Mitsubishi L200 nu au stiut de existenta acestei prevederi! Masa remorcabila a L200 conform civ emise de rar este de 5200kg :eek: :eek: :eek: Bine, eu sunt convins ca a fost o manarie pt o licitatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...