Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Salutare, am achizitionat un CB500 de curand dar nu prea sunt multumit de oglinzi, poate e si din cauza diferentei fata de cele de la masina cu care m-am tot obisnuit. Imi dau senzatia ca nu vad cat ar trebui in spate. Atasez poza cu tipul de oglinda care il am momentan si inca una cu un tip de oglinda care l-am gasit pe louis si mi s-a parut okay. Aveti vreo sugestie ? care ar fi mai bune, sunt si oglinzi care sa departeze ca cele de masina ?

Sper ca nu bat campii aiurea cu prostii, daca da, ignorati postul :cheers:

Salutare

eu am avut niste oglinzi tot rotunde si mi-am luat altele . si alea noi, sunt mai late, mai putin inalte(sunt cam ovale), si sunt mult mai convexe decat alea vechi(care de fapt mie mi se pareau a fi plate). rezultatul e ca vad in oglinzi toate benzile din spatele meu. dar nu poti sti cat de convexa e o oglinda doar de pe net. eu pot sa-ti spun sigur ca exista oglinzi care sa departeze pt ca am

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare, am achizitionat un CB500 de curand dar nu prea sunt multumit de oglinzi, poate e si din cauza diferentei fata de cele de la masina cu care m-am tot obisnuit. Imi dau senzatia ca nu vad cat ar trebui in spate. Atasez poza cu tipul de oglinda care il am momentan si inca una cu un tip de oglinda care l-am gasit pe louis si mi s-a parut okay. Aveti vreo sugestie ? care ar fi mai bune, sunt si oglinzi care sa departeze ca cele de masina ?

Sper ca nu bat campii aiurea cu prostii, daca da, ignorati postul :cheers:

Salutare

 

 

ai incercat sa dai suportul de oglinzi mai in fata? ( manetele frana si ambreiaj din suruburile de prindere ) creste mult vizibilitatea

oglinzilor

 

--- Mesaj completat în 06 Mar 2008 00:31 -------------
pentu bagaj la drum lung di ce m-ati sfatuit voi

 

am inteles si am rezolvat problema

 

doua pungi de pastic atarnate de ghidon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni, de curand am sesizat o mica problema la cb-ul meu si nu stiu daca se intampla doar la mine sau asa e normal.

Am observat ca la o viteza oarecare, sa zic peste 30-40 km/h, daca iau mainile de pe ghidon, motocicleta tinde sa o ia spre dreapta. m-am gandit ca o fi din cauza tobei, care e pe partea dreapta si are o anumita greutate in plus, dar am mai mers cu Honda NTV Revere, care avea toba tot pe dreapta si nu se comporta astfel la drum daca luam mainile de pe ghidon.

Asadar, astept pareri si traditionalul "asfalt uscat" ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut niste oglinzi tot rotunde si mi-am luat altele . si alea noi, sunt mai late, mai putin inalte(sunt cam ovale), si sunt mult mai convexe decat alea vechi(care de fapt mie mi se pareau a fi plate). rezultatul e ca vad in oglinzi toate benzile din spatele meu. dar nu poti sti cat de convexa e o oglinda doar de pe net. eu pot sa-ti spun sigur ca exista oglinzi care sa departeze pt ca am

Oare este mai bine sa-ti arate departat si conserva sa fie in coasta ta? Sau mai de folos este sa vezi in timp real, adica distanta reala, normal?

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare baieti ... azi am dat de grupul posesorilor de honda cb500 :cheers: la sfatul unui prieten ... vreau sa imi iau un moto si mi-a zis cineva ca cb-ul e un moto foarte bun si pt incepatori si ma intereseaza si pe mine daca ma poate ajuta cineva cu cateva pareri de cb fata de gs 500 ... nu am apucat sa citesc tot ce ati scris pe aici dar o sa imi fac timp si de asta dar pana atunci vreau sa imi zica cineva cate ceva de cele doua moto intre care oscilez ... PLS HELP me

asfalt uscat mai baieti si poate cine stie ma convingeti sa imi iau un cb :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti lua motocicleta pentru ca ai un nume predestinat si nu vrem sa te avem pe constiinta. Daca tu nu ai timp de citit discutiile din urma noi de ce am avea timp sa iti facem un rezumat? CB-ul e nasol cu spume, nu merita sa iei asa ceva, daca ai bani stransi mai bine fa o excursie in Egipt, vezi piramidele etc pana te ajunge RIP-ul din urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni, de curand am sesizat o mica problema la cb-ul meu si nu stiu daca se intampla doar la mine sau asa e normal.

Am observat ca la o viteza oarecare, sa zic peste 30-40 km/h, daca iau mainile de pe ghidon, motocicleta tinde sa o ia spre dreapta. m-am gandit ca o fi din cauza tobei, care e pe partea dreapta si are o anumita greutate in plus, dar am mai mers cu Honda NTV Revere, care avea toba tot pe dreapta si nu se comporta astfel la drum daca luam mainile de pe ghidon.

Asadar, astept pareri si traditionalul "asfalt uscat" ! :cheers:

 

Chiar nu aveti cunostinta despre acest lucru ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este normal ca din viteza a II-a sa intre in neutru fara sa trag de ambreiaj? Pun intrebarea aceasta doar pt ca azi am patit-o de vre-o 2 ori ca a sarit din viteza doar ca am atins schimbatorul din greseala cu piciorul. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil dacă dai cu piciorul în schimbător să schimbe treapta de viteză sau să sară din viteză. Chiar se pot schimba vitezele fără ambreiaj, Âşi intenționat Âşi din greÂşeală, dar se uzează prematur cutia: ai grijă ce faci cu picioarele Âşi nu mai "atinge" schimbătorul dacă nu intenționezi să schimbi viteza.

 

smakalan, am mai făcut o probă seara asta: pe Âşosea plană merge drept, pe una bombată o ia spre dreapta, dar la 30-40 km/h dacă iau mâinile de pe ghidon se duce într-o parte Âşi daca dau un pic din fund :cheers: Adică mai contează Âşi poziția corpului, dacă stai un pic înclinat va influența direcția.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de raspuns. Am mai citit pe undeva ca unii schimba vitezele fara ambreiaj, dar eu nu intentionez sa fac asa ceva pt ca tin la motorul meu.

Ca sa nu mai schimb vitezele aiurea am adoptat o alta pozitie :D cu varful picioarelor mai ridicat, sa nu ating din greseala nici frana. Apoi cand am coborat imi tremurau gladiolele de durere :cheers: :wave: Toti motociclistii se plang de dureri de maini, numai eu de durere de picioare :D

 

Daca e sa radeti de mine si de nepriceperea mea, macar va fac ziua mai frumoasa :D , asa de 8 martie :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un cb 500 si vreau sa plec cu el la drum lung

Nu are nimic pentru bagaje

Sunt dispus sa fac o investitie

ce ma sfatuiti sa cumpar si de unde?

 

ia-ti un topcase, poate fii foarte incapator...pe mine ma ajuta foarte mult :cheers:

 

salutare baieti ... azi am dat de grupul posesorilor de honda cb500 :wave: la sfatul unui prieten ... vreau sa imi iau un moto si mi-a zis cineva ca cb-ul e un moto foarte bun si pt incepatori si ma intereseaza si pe mine daca ma poate ajuta cineva cu cateva pareri de cb fata de gs 500 ... nu am apucat sa citesc tot ce ati scris pe aici dar o sa imi fac timp si de asta dar pana atunci vreau sa imi zica cineva cate ceva de cele doua moto intre care oscilez ... PLS HELP me

asfalt uscat mai baieti si poate cine stie ma convingeti sa imi iau un cb :D

 

adrian are dreptate intr-un fel, nu ti-ai ales deloc bine nickul, ai face bine sa il schimbi :cheers:

 

ca sa iti si raspund la intrebare, CB-ul e net superior(parere personala), mai fiabil si mai puternic

 

 

si ca tot am zis ca pun si eu poze cu CB-ul meu:

post-21654-1204972808_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti un topcase, poate fii foarte incapator...pe mine ma ajuta foarte mult :D

adrian are dreptate intr-un fel, nu ti-ai ales deloc bine nickul, ai face bine sa il schimbi :D

 

ca sa iti si raspund la intrebare, CB-ul e net superior(parere personala), mai fiabil si mai puternic

si ca tot am zis ca pun si eu poze cu CB-ul meu:

 

 

Eheeeeee......frati intr-ale Cb-urilor S......mi-ai "ciordit" motoru :P ... :D ...numai bine si sa vina vremea buna...k la Ar e de toata prastia acuma.... :lol:

post-22150-1205058363_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Nu iti lua motocicleta pentru ca ai un nume predestinat si nu vrem sa te avem pe constiinta. Daca tu nu ai timp de citit discutiile din urma noi de ce am avea timp sa iti facem un rezumat? CB-ul e nasol cu spume, nu merita sa iei asa ceva, daca ai bani stransi mai bine fa o excursie in Egipt, vezi piramidele etc pana te ajunge RIP-ul din urma.

 

Sa lasam excursia si numele faceti abstractie de astea ... vreau un ajutor si cate ceva despre un cb ... v-am zis vreau sa imi iau unul si ma intereseaza si pe mine un consum mixt .. pretul pieselor si dinastea sper ca ma puteti ajuta ca daca de la voi posesorii nu pot obtine nimik atunci de la cine ... astept raspunsuri si ajutor din partea voastra, sper ca nu lasati la greu un viitor posesor de cb :lol: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mare experienta (doar 100 km pana acum), am facut scoala si cam atat. Pe bicicleta merg numai daca e drumul drept :D) si daca bicicleta e Pegas pt muheres :lol:

In fine, eu zic ca este iertatoare daca esti fin cu ea. E o doamna :D

Putea sa ma tranteasca deja dar nu a facut-o. Cred ca ii place sa fie calarita :D

 

Honda sunt printre cele mai fiabile. Cb-ul e f manevrabil, nu e scump. Cu alte detalii mai vin si baietii ca ei stiu mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai vorbit serios in legatura cu bicla, inseamana ca esti tare curajoasa. sau poate oarba din cauza pasiunii...

 

si nu prea sunt de acord cu "putea sa ma tranteasca". eu am cazut, dar eu am trantit-o pe ea, nu invers. ea saraca ar merge tot dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb f serios in ceea ce priveste bicla. Nu am avut niciodata bicla. Cand am fost mica m-am dat cu bicicletele copiilor de pe langa bloc. Da ma consider o persoana curajoasa, dar incerc sa respct toate lucrurile ca la carte, pt ca nu vreau sa patesc ceva. Sunt f precauta. Chiar daca unii asa zisi prieteni mai rad de mine pt ca inca nu intru in oras, nu au decat. Vreau sa ma obisnuiesc cu ea, si simt ca fac progrese. Vineri de ex am iesit si am facut 40 km. Am ocolit gropile surprinzator de bine :D , doar ca am mai patit ca am schimat vitezele fara sa vreau.

Mai tot timpul ies cu tatal meu pt ca el se pricepe, a mai avut si el motor si a condus de la varsta de 12 ani si el imi da multe indicatii pe care le respect :P Ma mai ajuta sa o ridic pe cric deoarece deocamdata nu am voie sa fac efort pt ca abea au trecut 2 saptamani de la o operatie. (si acum nu vreau sa aud comentariile de rigoare ca abea m-am furisat afara din casa de gura mamei). Cuvintele nu au nici un rost, vreau sa spun ca ma simt extraordinar, nu pot sa descriu, vineri am avut o zi superba. M-am simtit ca si cum as fi buricul Pamantului :lol: :D

Sper si incerc sa fie din ce in ce mai bine

Va salut si nu am uitat de intalnirea CB-stilor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal...cine ma poate ajuta...k nu mai stiu ce sa fac...am tras in toamna o tranta si am rupt capatul de ghidon din stanga(e model din ala mai lung-pe dreapta e normal...cum se gaseste si pe Louis.de).In interiorul ghidonului pe stanga era prins de o mica greutate de corectare...cred...(o bara de vreo 200 mm in care e filet)...In fine....am scos tot afara si mi-am luat capeti de la louis...cod 10005304... dar nu stiu cum sa-i prind pt k n-am de ce...????? :D ...pe dreapta e ca si un fel de bucsa in care e filet...da pe stanga dupa ce am scos acea greutate de care era insurubat nu mai e nimic...ghidonul a ramas gol....cine ma poate indruma ce sa fac ... mersi anticipat... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb f serios in ceea ce priveste bicla. Nu am avut niciodata bicla. Cand am fost mica m-am dat cu bicicletele copiilor de pe langa bloc. Da ma consider o persoana curajoasa, dar incerc sa respct toate lucrurile ca la carte, pt ca nu vreau sa patesc ceva. Sunt f precauta. Chiar daca unii asa zisi prieteni mai rad de mine pt ca inca nu intru in oras, nu au decat. Vreau sa ma obisnuiesc cu ea, si simt ca fac progrese. Vineri de ex am iesit si am facut 40 km. Am ocolit gropile surprinzator de bine :lol: , doar ca am mai patit ca am schimat vitezele fara sa vreau.

Mai tot timpul ies cu tatal meu pt ca el se pricepe, a mai avut si el motor si a condus de la varsta de 12 ani si el imi da multe indicatii pe care le respect :rose: Ma mai ajuta sa o ridic pe cric deoarece deocamdata nu am voie sa fac efort pt ca abea au trecut 2 saptamani de la o operatie. (si acum nu vreau sa aud comentariile de rigoare ca abea m-am furisat afara din casa de gura mamei). Cuvintele nu au nici un rost, vreau sa spun ca ma simt extraordinar, nu pot sa descriu, vineri am avut o zi superba. M-am simtit ca si cum as fi buricul Pamantului :P :rose:

Sper si incerc sa fie din ce in ce mai bine

Va salut si nu am uitat de intalnirea CB-stilor :D

Si asta e doar inceputul, sa vezi cand vo-ti cunoaste mai bine, si chesti asta e valabila pentru oricare incepator :rose:

 

 

As pune :D dar parca mai bine merge :rose: :rose: :rose: ca tot a fost 8 Martie zilele astea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, uite saptamana asta daca ma misc repede o sa-mi iau si eu in sfarsit numerele... :D

Va rog si eu ceva din suflet, stiu ca s-a discutat si rediscutat foarte mult si chiar am citit in mare parte posturile voastre despre ce ulei se foloseste pentru motor, pentru furca etc., chiar mi-am inceput si o agenda in care imi notez tot ce mai prind pe aici, dar nu stiu inca pe unde as putea sa gasesc in Bucuresti consumabilele pentru CB500, aveti idee de un magazin ? Am vazut ca voi mai faceti comanda din afara, numai asa se poate ? As vrea sa fac si eu schimbul de ulei, filtru, si tot ce mai e nevoie ca sa stau linistit ca n-o sa am probleme. Am aruncat un ochi si la lichidul de racire si la mine are o culoare cam portocalie, e normal ? ar trebui schimbat si ala ? Nu radeti, sunt la inceput si sincer sunt praf la partea de mecanica, dar toti am inceput de undeva.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Gabriela m-ai facut curios...ce intalnire,unde si cand?ca nici eu n-as vrea sa ratez evenimentul!!!

 

 

Cateva pagini mai in sus zicea cineva ca ar fi frumos sa ne intalnim, de aia am zis :D

Voi nu ati citit tot topicul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...