Sari la conținut

cat va consuma motocicleta


grex
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Kawasaki ZX6R - 2000

 

Carburatie

Kit Dynojet Carburatie - carburatoare sincronizate plus reglat fluxul aer-benzina.

 

Mers sportiv :

 

Urban : 7L la 100km

Extra-Urban : Ceva e ciudat - daca merg subturat imi consuma mai mult undeva pe la 7-8L la 100km, daca merg in turele ei - undeva la 5 juma - 6 Litri la 100km.

 

Chiar o sa-i fac un consum anu asta...mai ales de 1 Mai...ca extra-urban conteaza si el cum mergi, curbe sau linie dreapta. E totusi o diferenta. Consumul care l-am prezentat este pe curbe...

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zx12r din 2000 + yoshimura full exhaust + powercomander

 

12-15% in oras (am reusit si 17 o data :crack: )

8% in afara

9-10% pe autostrada la viteza medie 200

 

Eu zic ca consuma bine, si asta fara sa micsorez benzina din pwcmdr. Acum am luat si k&n dar nu stiu cat consuma ca nu am mers deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawasaki ZX6R - 2000

Extra-Urban : Ceva e ciudat - daca merg subturat imi consuma mai mult undeva pe la 7-8L la 100km, daca merg in turele ei - undeva la 5 juma - 6 Litri la 100km.

 

sa stii ca nu e ciudat.. si a mea daca meream intre 3000 - 5000 ture consuma vreo 6 - 6.5, dar la mers intre 6000 - 7000 consuma 5 sau chiar sub 5.

asa ca m-am interesat si am aflat ca consumul depinde mai mult de sarcina motorului, decat de turatie.

de ex. daca ai o panta de 20%, o anumita viteza de deplasare, cand turatie motorului e mai mica, dezvolta putere mai mica, sarcina e mai mare => depresiunea pe colectorul de admisie mai mare => mai multa aer + benzina aspirata.

pe acelasi drum, la acelasi viteza, cu turatie mai mare, puterea dezvoltata e mai mare, sarcina mai mica , depresiunea in admisie mai mica = > mai putina benzina aspirata

 

e cam relativa treaba :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cbr 900 rr an 1994...

 

oras 7-8

inafara 5-5.5 intre 150-200.

 

eu inafara merg de la 5000 rpm in sus. 5000-8000. cam asa.

 

Nu te cred mort...sunt altele care papa mai mult...deja esti cam ca mine si am 600....ciudat, eu stiu altele ca a ta care papa in oras 9L si 7-8 afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te cred mort...sunt altele care papa mai mult...deja esti cam ca mine si am 600....ciudat, eu stiu altele ca a ta care papa in oras 9L si 7-8 afara.

 

Da-mi voie sa te contrazic si sa-i dau dreptate lui hondafan.

Acelasi motor, un an mai batran.

In oras 7-8.

In afara 5-6. O singura data am scos 7 in afara, cand am fost cu baietii din Mures. :crack: Asta in conditiile in care, rar am "urcat" in treapta a patra. :crack:

 

 

Si nu stiu de ce inclin sa cred ca sunt motoare de 600 care consuma cel putin la fel de mult ca cele de 900.

:crack:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CBR 600 F2. Pana acum 3 saptamani consuma 7-8 afara si 10-11-12 in oras.

Acu' i-am facut carburatia, schimbat filtru si bujii, va zic next week cat de

dramatica e schimbarea :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te cred mort...sunt altele care papa mai mult...deja esti cam ca mine si am 600....ciudat, eu stiu altele ca a ta care papa in oras 9L si 7-8 afara.

 

 

si eu sunt sceptic....600 ia cam 5 % pe la 5000 rpm. Tu cum mergi peste 5000 rpm, nu cred ca ai putea scoate un asemenea consum. Dar...e opinia mea.

 

in sfarsit....

 

 

banditul meu consuma in afara un picutz peste 5, mers cam 80 in localitati, 120-140 in afara....

 

in oras, inca nu stiu :crack:

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te cred mort...sunt altele care papa mai mult...deja esti cam ca mine si am 600....ciudat, eu stiu altele ca a ta care papa in oras 9L si 7-8 afara.

 

 

imi pare rau sa te anunt.... dar la un drum iasi-gura humorului... plin cu plin.. eu am pus 11 litri, si un f2 si un f4 au pus 13 litri... toti cu pasageri.... si eu intre targu frumos si castelul de ape, e un drum frumos, i-am dat rau... adica o tineam numai 170-220.... acest lucru il pot confirma 2 prieteni, cel cu f2, respectiv cu f4... aaa si mai era unu bait cu transalp.

Editat de hondafan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 in oras? A mea mearsa super batraneste...3500-4500 in oras,fara accelerari bruste etc sub 8 nu scade :crack: la Drum intins mi-a luat intre 6 si 10 in functie de regimul de utilizare. Maxima in oras a fost 15

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 in oras? A mea mearsa super batraneste...3500-4500 in oras,fara accelerari bruste etc sub 8 nu scade :crack: la Drum intins mi-a luat intre 6 si 10 in functie de regimul de utilizare. Maxima in oras a fost 15

 

 

in oras da... cam asa.... 3500-5000. dar 7% scoate cu toba originala. cu aia sport taiata 8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D ca noi om sta mai bine ? mie imi ia 10-11 in oras ... si la un drum constanta bucuresti am reusit sa scot consum de 6-7 :)

 

Ma lasi mah, 140-150 mers constant, 5.5 %, o fii bine ?

 

 

Si mie pe A2 pe la km 40 mi sa aprins becul de benzina, dar am tinut-o numai in ture :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

CBR 600 F4i, model 2001, ~38.000Km, stock.

 

55-80Km/h in oras (~3000-4000 ture) cam 20% combinat cu 110-180 (medie pe la 140-150, la 6000-9000 de ture) in afara: 7-7.2 L/100Km!

 

Pana acum nu am facut drumuri mai lungi de 200Km, insa revin cu update-uri peste 1-2 luni (am in planuri un drum Arad-Austria-Arad si unul pana pe litoral si inapoi)... Cu ocazia asta o sa pot sa testez si plajele de turatii.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Yamaha Thundercat an '98 undeva la 5-6 l la 100 km in oras, afara undeva la 7 - 8 l la 100 km mers 100 -240 cu accelerari, decelerari, franari, accelerari bruste, depasiri, vant din fata, panta si alte acarete. T-cat-ul are un consum foarte mic comparativ cu restu de 600cc. desi 1-2 l la 100 km cu un r6 nu e cu mult peste consumul T-Cat-ului, r1 carburatie la fel, 2-3 l 100 km peste consumult matzei (mers frumos fara sa te dai la ele cum poti face cu pisicutza). o zi buna va doresc si o iarna cat mai scurta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers exclusiv pe pista, la majoritatea circuitelor cam 12-13%, exceptia e Slovakiaring unde consumul sare de 15%. R1 2008. R1 2000 lua cu 1-2l mai putin, CBR954 lua cu 1 in plus. Vorbim exclusiv de regim circuit, cu acceleratie blana, frine maxime urmate de acceleratie full, nu exista mers constant(dupa parerea mea daca vrei mers constant i-ti iei bicicleta care nu consuma petrol). Oricum, topicul e pt incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers exclusiv pe pista, la majoritatea circuitelor cam 12-13%, exceptia e Slovakiaring unde consumul sare de 15%. R1 2008. R1 2000 lua cu 1-2l mai putin, CBR954 lua cu 1 in plus. Vorbim exclusiv de regim circuit, cu acceleratie blana, frine maxime urmate de acceleratie full, nu exista mers constant(dupa parerea mea daca vrei mers constant i-ti iei bicicleta care nu consuma petrol). Oricum, topicul e pt incepatori.

 

pai daca e pt incepatori, de ce ai mentionat de circuit? doar ca sa te dai mare?

 

zx6r 07 cred 7-8 oras, afara 5.6-6, mers civilizat, minim 6000 rpm.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...