Sari la conținut

Atentie La Roti ! :( Ustura


Postări Recomandate

Am tot auzit mai demult despre service-ul asta pe aici pe forum, majoritatea oamenilor multumiti, tralala... asa ca am apelat si eu la ei in cateva situatii :

 

1. Cumparat ulei. Cumparat si gata :P

 

2. Schimbat un cauciuc spate. M-au cam ars la bani (150.000 :lol: cu demontat-montat roata de pe motor) dar am zis ok macar stiu ca e facut bine :what:

 

3. M-am dus cu roata spate in mana cu un holsurub infipt in ea... nu aveam cum sa merg pe pana pana acolo asa ca am mers cu un prieten pe motorul lui. Am zis ca daca nu mai e de demontat/montat nu ma mai arde in halul ala la bani . SURPRIZA ! Cand mi-au facut factura mi-au sarit dintii :kiss:

50.000 demontat cauciuc de pe janta

50.000 montat la loc

60.000 peticul( !!!!)

70.000 manopera la petic :haha: :P

------------------------------

total 230.000 pt o pana!!! :D :kiss:

 

Am zis ok, m-am ars, asta e ,nu mai merg acolo, macar stiu ca e facuta bine ca baietii se pricep... data viitoare imi fac singur pana:what:

Pana ieri :moto: cand am facut iar pana din cauza ca AU MONTAT CAMERA RASUCITA si s-a frecat pana s-a gaurit pe lateral . :lol:

 

Am impins-o la o vulcanizare normala auto, mi-am demontat singur roata si am stat cu ochii pe ala sa nu imi zgarie geanta sau sa ciupeasca camera si gata, 50.000 cinstit, in 15 min era gata.

 

De retinut, la Autozone te ard la bani si nici nu ai garantia ca fac treaba buna . :-L Eu unul nu mai calc pe la ei. :nono:

 

P.S. Pana acum de cand sunt pe 2 roti am facut 5 pene: 2 de la cui si 3 din cauza vulcanizatorilor "destoinici" :D :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce idiotzi 70.000 manopera la petic ????? adik ce i-au facut l-au parfumat sau cum ???????? apasatul peticului pe camera poate .... niste jepcari

intrebare cam cat este ora de manopera la Autozone ? ...

70.000 manopera la petic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a costat schimbatul ambelor cauciucuri circa 500.000. Demontat/montat/echilibrat. Daca as sti unde se face in alta parte mai bine si mai ieftin m-as duce, pe cuvant.

 

Nu pot sa spun ca nu au facut treaba buna, dar cam scumpa.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce idiotzi 70.000 manopera la petic ????? adik ce i-au facut l-au parfumat sau cum ???????? apasatul peticului pe camera poate .... niste jepcari

 

 

 

Pai sa stii ca s-au invartit pe langa peticul al vre-o 3 insi juma de ora :kiss: Nu stiu ce tot i-au povestit, unul punea lipici, unul dadea cu trafaletu ala de presat si celalalt ii tinea de vorba :D BTW, am stat vre-o ora sa imi faca pana.

Un petic la o vulcanizare normala costa 20.000 daca te duci doar cu camera. :lol:

 

M-am invatat minte...de acuma pun frumusel mana pe leviere si imi schimb singur ce am de schimbat. Comoditatea costa :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-am fost la autozone cu 4 motoare ducati:750ss,800ss,st2,st4s,pt. schimbat cauciucuri,echilibrat,diverse...Nu am comentat la preturi,dar la toate au montat montat o bucsa de la bascula invers,la750ss,cablul de km montat prost si rupt,la800ss au strans roata fata pana a crapat rulmentul dupa un timp(omul era in mers),n-au cheie dinamometrica.

-ultima oara eram cu750ss-ul si desi erau la telefon cu baietii de la service-ul ducati tot invers au montat bucsa...

-EXPLICATIA:DUCATI SUNT PROASTE,CU PROBLEME,NU MAI PRIMIM(CA SI CUM NE-AM MAI DUCE...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-am fost la autozone cu 4 motoare ducati:750ss,800ss,st2,st4s,pt. schimbat cauciucuri,echilibrat,diverse...Nu am comentat la preturi,dar la toate au montat montat o bucsa de la bascula invers,la750ss,cablul de km montat prost si rupt,la800ss au strans roata fata pana a crapat rulmentul dupa un timp(omul era in mers),n-au cheie dinamometrica.

-ultima oara eram cu750ss-ul si desi erau la telefon cu baietii de la service-ul ducati tot invers au montat bucsa...

-EXPLICATIA:DUCATI SUNT PROASTE,CU PROBLEME,NU MAI PRIMIM(CA SI CUM NE-AM MAI DUCE...)

 

 

Se pare ca si Hondele sunt proaste :haha: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Trebuie tinut cont ca este vorba de SERVICII...si astea costa oriunde te-ai duce!

 

Mie nu mi se pare scump 150 000 lei... Daca te duci sa schimbi uleiul la motor te costa 300 000....!

 

Acum...fiecare cu ale lui!

 

BAfta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

P.S. Pana acum de cand sunt pe 2 roti am facut 5 pene: 2 de la cui si 3 din cauza vulcanizatorilor "destoinici" :friends: :friends:

 

 

N-am facut niciodata pana pina acum, si nici nu imi doresc, dar cel mai bine e sa indesi un spray de cauciucuri sub sa.

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am facut 2 pene...in aproape o luna si juma...dar...stupize prima data ma duc la o vulcanizare amarata in Rahova..asia bah ma bag ba nu ma mai bag ca nu stio...ok...la 60 de metrii de astia mai sunt unii si la fel numai ca a aparut (cred ca Motoras i se spune) si a inceput sa-i ia la sutuiala pe baieti ca dece nu ma ajuta si am constatat ca am ventilu taiat ok facuta camera pus roata la loc 50.000 costa normal deci...50la casa pana mea restu de 50 care mai aveam in momentu ala(eram calare ma intorceam spre casa) tipului...a doua oara tot la astia ma stiu deja...pt. 3 petice (ditamai sarma draq stie cum am reusit) 60 de mii...asa ca io am unde sa-mi fac penele in Rahova

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo tie man, ai dat'o bine acolo in Rrahova...dar tre' sa recunosti ca ai avut si bulan din cate zici pt ca oamenii aia chiar n'aveau treaba cu motoarele si putea sa iasa cu bucse sau altele montate aiurea cum am mai vazut.

Intrebarea me este: Oameni buni pana la urma avem sau nu avem un service p'aici prin Bucale unde poti sa schimbi cauciucurile rezonabil si sa reusesti sa ajungi acasa calare ?

Si apropo de pene, cum se comporta motoru' cand se'ntampla treaba asta, a patit'o cineva la viteza mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi ca sa avem service bun pentru motoare, il facem pe cel din rahova... daca merem la ei de cate ori se poate, invata oamenii toate tipurile de motoare si nu mai e o pb... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo tie man, ai dat'o bine acolo in Rrahova...dar tre' sa recunosti ca ai avut si bulan din cate zici pt ca oamenii aia chiar n'aveau treaba cu motoarele si putea sa iasa cu bucse sau altele montate aiurea cum am mai vazut.

Intrebarea me este: Oameni buni pana la urma avem sau nu avem un service p'aici prin Bucale unde poti sa schimbi cauciucurile rezonabil si sa reusesti sa ajungi acasa calare ?

Si apropo de pene, cum se comporta motoru' cand se'ntampla treaba asta, a patit'o cineva la viteza mare?

 

 

Eu am facut pana la 130 Km pe ora pe spate. Am simtit cum se bitziie toata motocicleta si am continuat sa merg. Eram pe un KTM. Cred ca fiind un enduro si fiind obisnuit cu derapajele cind iti fuge spatele nu m-am speriat. Nu a fost asa nasol. Oricum nu te impacienta si redu acceleratia usor pana poti sa pui frana si sa opresti in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca nu bubuie ci se dezumfla treptat si ai timp sa te opresti.Se simte in ghidon oricum, imediat ce s-a dezumflat putin.Numai sa dai de vulcanizare pe aproape ca sa nu mergi pe pana pana la mama dracu.Pe mine unii m-au servit altii nu, oricum am facut-o pe loc(tubeless) ,fara dat jos roata.Gaurit cu sula,tras fir d'ala de guma cu adeziv prin gaura si gata.Altii insa nu s-au riscat si m-au trimis la plimbare.E naspa sa conduci aproape pe janta,mai ales pe curbe.

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

azi am cautat de mi-au sarit capacele o vulcanizare care sa-mi scoata roata de pe spate si sa-mi schimebe cauciucu'.

Pana la urma am gasit o vulcanizare care cica dau si roata jos. Vulcanizarea Sama de pe Calea Grivitei. Mi-au cerut 950.000 :cheers: (aveam casca pe cap, da' nu cred ca a zis 250).

Am fugit repede la Autozone si mi-au luat 310k pt. schimb cauciuc spate.

Cat de cat acceptabil :laugh:

Editat de Carbone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am cautat de mi-au sarit capacele o vulcanizare care sa-mi scoata roata de pe spate si sa-mi schimebe cauciucu'.

Pana la urma am gasit o vulcanizare care cica dau si roata jos. Vulcanizarea Sama de pe Calea Grivitei. Mi-au cerut 950.000 :cheers: (aveam casca pe cap, da' nu cred ca a zis 250).

Am fugit repede la Autozone si mi-au luat 310k pt. schimb cauciuc spate.

Cat de cat acceptabil :laugh:

Ba 250.000 ti-au cerut.Cam atat e pretul acolo. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni, daca vreti va mai spun eu povesti cu vulcanizatori :eek: Tocmai alaltaieri am fost binecuvantat cu un mare piron in cauciucul spate, facand enduro pe niste strazi de toata jena prin berceni. M-a ajutat un prieten cu masina, am demontat roata , bagat la portbagaj si fuga sa cautam vulcanizare...i-am gasit pe unii pe Brancoveanu cu vulcanizare non-stop.Levier-manu se uita la mine ingrozit cand vede monstrul de roata cramponata, zice ca ei nu fac de moto, ca n-au scule, ca nu stiu, blabla....bineinteles ca aveau scule cacalau si se putea face in 2 timpi si 3 miscari. Plecam, gasim alta( era tarziu deja , multe se inchisesera) . Acolo, patronul si cu angajatul, singuri in pravalie, beti CUI , muci. SIGUR! nici o problema, facem dregem, am avut si eu CZ pe vremea lu pazvante chioru samd.Si betivu dracului scoate sula cu un snur d-ala si da sa o infiga in roata mea :laugh: BAAAAAAAA e cu camera nu tubeless !!!!!! Am stat cu ochii pe ei cum se baloanganeau sa nu imi zgarie geanta, le-am atras atentia ca ala e disc de frana sa nu-l loveasca...ma lua groaza cand vedeam cum le scapa levierul din mana asa ca am dat geaca jos, mi-am suflecat manecile si i-am dat la o parte . Am scos camera, le-am dat-o sa o peticeasca. Ghinion, aveam gaura si pe o parte si pe alta cum intrase pironul ala adanc, in total vre-o 5. :laugh: Pun astia 2 petice, porima data au pus pe langa gauri, a doua oara s-a dezlipit, a treia oara etansa in cuva aia cu apa. Montam tot la loc, baga peresiune si.....FASSSSSSS se dezlipeste iar :lol: :D m-au luat caldurile, le-am zmuls roata din maini si am plecat , mai sa-i iau la bataie.

 

PAna la urma m-am intalnit cu Cata_M ( MULTUMESC ! :cheers: ) , am mers la el acasa si am executat noi 3 petice la rece pe cele 5 gauri. :P tine si acuma, numai ca deja trebuie sa imi iau camera noua, e riscant cu asta .

 

 

Asa am eu bafta cu penele si vulcanizarile ;) :D :P A dracu treaba, cand aveam Jawa nu am avut nici o pana in 2 sezoane...acuma de cand cu occidentalele, cred ca Al-De-Sus nu vrea sa ma lase ssa scap fara negreala pe maini chiar asa , imi da din cand in cand pene si vulcanizatori cretini :D

 

 

 

P.S. Cea mai naspa pana in mers - cu Guzzi acum 2 veri, la 80 kmh s-a desumflat brusc spatele ( pana de vulcanizator, imi apucase camera sub blocajul de cauciuc si nu m-am prins) si s-a descaltat geanta jumate . Oprirea de urgenta cu pasager si bagaje a fost palpitanta de-a dreptul , parca daduse strechea in capra :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am rezolvat o pana pe spate (cui) la o vulcanizare putin dupa barajul de pe Lacul Morii, pe dreapta venind dinspre Crangasi (merci Kali de referinte). A costat 150.000, dar a trebuit sa demontez/montez eu roata - omul mi-a spus ca nu stie cum se face. Altfel, vulcanizarea rotii a facut-o normal, ca oricum nu e nici o diferenta fata de masina. Pe de alta parte, pentru 150.000 diferenta parca nu e asa o problema sa scot eu roata :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba 250.000 ti-au cerut.Cam atat e pretul acolo. :P

 

d-aia mi-au cerut mie azi pentru o pana la roata de scuter 500.000 :D ;) :D :P :P asta dupa ce s-au uitat pe un tabel :cheers: :laugh: :laugh: :lol:

 

 

 

noroc ca nu era pana, ci opera unui dobitoc prin parcarea de la carefour, care mi-a desumflat roata :eek: :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

looooooooooooooooooooool da ce bafta ai avut, sa nu mai ai parte

Catalin Mitachescu la el ai rezolvat pana? din curiozitate intreb :laugh:

 

 

sorry, nu stiu cum ii chema , eu ii deosebeam prin Betivu'1- patronul si Betivu'2 - angajatul :cheers: Vulcanizarea era una "de cartier" in Berceni, nu ma intrebati unde exact ca nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...