Sari la conținut

Accident grav Tuzla !


bau-bau
 Share

Postări Recomandate

Colegul nostru silent_control imi aduce aminte de un personaj drag de pe forum,si anume celebrul Categoria A :crack: ,prietene 80kmh prinde si un scuter de 49cmc , dar ce nu vezi tu este ca o motocicleta de 600 cmc are si frane pe masura,poate daca "inculpatul" calarea altceva rezultatul era mult mai dramatic

 

@ Ianachim & SSC - sa va fie invatatura de minte sa va mai postati accidentele pe forum,ca dati de "colegi" din astia care merg cu viteza legala , sunt cei mai sfinti si care oricum au kilometrii si experienta cat nu avem toti la un loc fire in cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 284
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bravo pt ca ai reusit sa iesi cat mai putin sifonat din intalnirea de gradu 3

in locul tau nu mi.as face nici macar griji despre idioata de pe carosabil

 

si sincer

 

da.o in judecata

 

o sa.ti explic si de ce

 

acum 2 ani

o colega cu sotul in masina a accidentat similar o baba

 

la aproape o luna dupa ce era clar ca baba era vinovata

fiica babei a incerca sa.i santajeze

 

de ce .............

pt ca ei au zis ca nu au pretentii de la baba pt repararea masinii imediat dupa accident

 

deci facerea de bine este futere de mama

 

o sa gasesti o ruda mai tupeista care o sa zica a

 

a....... are baiatu bani de motor ia sa stoarcem ceva de la el

 

BAFTA SI SANATATE MAXIMA

 

IAR CELOR CA ACCIDENTATA LE DORESC UN TIR CAT MAI GREU

:crack:

asa am patit si eu cu conserva acu 2 ani cu unul mort de beat( alcoolemie 1,5) pe mijlocul drumului, noapte ploua , DJ, lam acrosat cu aripa...si s-a ales cu o fractura de picior...

nam cerut nimic dar apoi cineva din familia lui s-a gandit ca de ce sa nu scoata ceva bani :crack:)

e ceva normal in romanica

insanatosire grabnica

Editat de paradoxxbogdy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

 

inainte de toate voi nu ati traversat neregulamentar? nu v-ati luat multa carne niciodata? nu v-a ferit vre-odata cineva?

 

 

de acord cu tine

 

dar daca beau stu drcu acasa nu in MIJLOCUL DRUMULUI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

erai in localitate si aveai 80 la ora. asa se intelege cel putin din cele scrise de tine. chestia cu "prevenii un accindent numai atunci cand ti'ai dat seama de ce intentii are acel pieton/ participant la trafic" se aplica, cu putin noroc, numai atunci cand conduci regulamentar.

 

sanatate si incearca sa te gandesti ca ai gresit.

te-ai trezit tu sa comentezi despre ce e bine si ce nu?

in zona aia se merge cu 70 maxim daca nu ma insel, si chiar daca nu e asa nu e el vinovat de accident ca a depasit putin viteza, nimeni nu are de unde sa stie cum s-au intamplat toate incat s-a ajuns aici insa sa sari pe unul care avea putina, foarte putina viteza in plus cand o baba beata traverseaza ditamai drumu e deja strigator la cer.

 

sa-ti fie rusine si sper sa lovesti la 30 la ora ceva ce nu e nici beat,nici batran si nici pe loc nepermis

Editat de redslayer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca li se intampla multora insa bunuiesc ca in plimbarile pe drumurile de tara sau chiar si pe dn-uri se intampla nu numai o data sa o ia vreunul la fuga prin fata motocicletei sau a masinii in timp ce tu rulezi cu viteza legala. Mie mi s-a intamplat , din fericire nu au fost victime dar - se poate intampla oricui- chiar daca circuli cu viteza legala, parerea mea. Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o vorba: toate cele rele ,numa-n c__l babei mele".Cum se face ca toate nenorocirile se intampla in majoritatea cazurilor numai celor cu multi km facuti intr-o vara ,doua ( cu multa experienta),celor care au imprumutat o motocicleta sau celor care au pana in 25 ani.Si culmea sunt cei mai vehementi cand este vorba de respectarea legilor.Se pare ca cei care au imbatranit pe motor mai au multe de invatat de la experimentatii de care pomeneam mai sus.Cine nu se autocontroleaza pe motor devine mai devreme sau mai tarziu subiect de discutie pe aici.Sper sa nu fi suparat pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multa cearta si intepaturi pe-aici...

Poate confirma cineva "pasionat" de lesilatia rutiera chestia de mai jos? Un link ceva? Eu n-am stiut unde sa caut... Nu e vorba ca nu il cred pe F C A, dar mi se pare o chestie un pic ciudata si contravine cu ce stiam si cu ce mi se pare logic. Consider ca e o chestie care ne priveste pe toti la modul extrem de serios, btw.

 

... vrei sa zici ca daca (ipotetic si exagerat, ca sa se inteleaga ideea) merg cu 200 la ora prin oras si il iau pe sus pe unu care n-a traversat regulamentar, ala moare vinovat si mie imi ia doar carnetu c-am depasit viteza cu peste 50?...
da ,mai nou asa e,iti ia permisu ca ai depasit cu peste 50 limita legala ,si amenda.e cam si cum nu l-ai lovi,si te-ar prinde politie cu 200

Si daca este asa, atunci cum este definit accidentul cauzat de viteza excesiva? Intreb doar, nici o ironie.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu tine

 

dar daca beau stu drcu acasa nu in MIJLOCUL DRUMULUI

 

sunt de acord cu tine, la cati avem care beau & conduc sincer nu ma mai mir ca sunt din ce in ce mai multi rupti in dinti pe strazi, ulite, dn-uri.

 

ai km multi facuti in ro, sa nu imi spui ca atunci cand te prinde seara pe sate nu esti paranoia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, prietene, asi fi bagat motoru' si in sant numai ca s-o evit! fierul se repara.

ps. indiferent cat era baba de baba iesita din garantie si de pulbere de beata cineva o asteapta acasa.

 

Si pe tine nu te asteapta cineva acasa? :crack:

 

Sanatate maxima celor doi !

Editat de mahasp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai desteptilor,

daca mergeti pe un drum cu prioritate si din dreapta scoate botul o dacie, cam 1/3 din banda, nu reduceti in primul rand viteza "la limita evitarii oricarui pericol", si apoi il injurati pe respectivul ? La fel ar fi trebuit sa faca si initiatorul topicului, si nu mai scria la accidente.

(atat dacia cit si baba sunt imprevizibile prin definitie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dincolo de skill si prevedere si multe altele.....

oricine care a MERS pe drumuri destui km stie ca nu poti sa prevezi totul si ca oricat de atent ai fi cateodata ,uneori ceva iti scapa... si atunci ai nevoie de noroc.... prietenu biker a avut 75%noroc si e intreg iar feia are sanse sa-si revina (ea a avut 50%) marog faceti abstractie de numere e vb de principiu.

bunica mea a murit lovita de masina pe DN1... traversa prin loc nepermis.. fara sa fi baut ceva doar o pers care s-a crezut mai sprintena decat era... e regretabil ce sa intamplat.. cel care a lovit-o avea peste viteza legala dar nu l-am considerat vinovat.

asa cum nici prietenu biker nu e vinovat.. fireste daca ar fi facut mai mult poate ca nu se intampla, dar daca ar fi facut mai putin?

sunt circumstante greu de inteles daca nu ai experienta de drum care sa te faca sa realizezi ca si hazardul face parte din ecuatie.

omule sanatate tie si femei..

si s-ar putea ca ianachim sa aiba dreptate, din nefericire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in viata, exista chestii peste puterea noastra de intelegere. astfel:

- in fotbal: poarta are 7 m si sunt unii care dau pe langa.

- la baschet: inelul are sub 0,5 m si sunt unii care-l nimeresc

- in cazul de fata: ai un drum cu 4 benzi, o baba pe care o vezi de departe si sunt unii care...

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul nostru silent_control imi aduce aminte de un personaj drag de pe forum,si anume celebrul Categoria A :crack: ,prietene 80kmh prinde si un scuter de 49cmc , dar ce nu vezi tu este ca o motocicleta de 600 cmc are si frane pe masura,poate daca "inculpatul" calarea altceva rezultatul era mult mai dramatic

 

 

da prietene .... desigur ai dreptate!

daca tu ai aceasi ciclistica la motor mare.... de 600 700 800.... xsute cu accea a unui scuter.... si daca scuteru merge 80 si tu tot 80 , de ce tiai mai luat nija? trebuia sa iti iei scuter!

 

motorul e cu totul atceva..... greutate mai mare si multe chestii care le deprinzi prin control dar ala nu til creezi cand la 18 anishori hop ai sarit pe 600 , ci la 16 anishori ai sarit pe RS de 50 avansezi 125.... daca esti sigur pe tine la un 18 19 ani ... sari pe ceva mai mare 600 si nu nou sau "dala nervos si ghebos" ci un 600 mai vechi, daca nu esti stapan pe tine si stii ca si cu 125-ul nu te poti controla , prietene.... CB 400 , nija de 250 .... gasesti ceva intre ca sa nu mori sa mai traiesti! ... ca sa vezi chestie, la noi cand aud de 400 cc fug ca de dracu.... nu exista piatza pt 400 cc.... daca ai observat si tu ! asa ca incercam sa scot in evidenta ca experienta.... viteza redusa.... si norocul te scot din multe belele!

Editat de sil3nt_control
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- in cazul de fata: ai un drum cu 4 benzi, o baba pe care o vezi de departe si sunt unii care...

 

:crack:

 

 

OARE SUNT COMPATIBILE CELE 2 ???????

 

19.30 cand in localitatea Tuzla fiind pe banda a doua am observat ceva negru pe mijlocul soselei

 

sincer eu in februarie la ora 19.30.......nu prea vad DE DEPARTE decat cu "camera speciala"

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

solutia: becuri HID, motorul captusit tot cu banda reflectorizanta, ca sa vezi si sa fii vazut; io is de parere ca, cu cat mai multa lumina cu atat mai bine, dar sa fie reglata corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Silent_control- Fara discutie experienta,viteza redusa si condusul preventiv te pot scoate din belele,nici nu am comentat vreo secunda ca nu ar fii asa,dar asta nu inseamna ca trebuie sa il luam la suturi pe baiatul asta ca a sarit cu 10kmh peste viteza legala,cat despre ce ai scris tu referitor la evolutia motociclistului v.a.v. de motor iti dau pe jumatate dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regretabil ce s-a intamplat.

 

Nu ca ar avea vreo importanta pararea mea, si mai ales dupa ce s-a comentat destul pe tema asta deja.... si s-ar putea sa am insel, dar din cate stiu , "tot ce spui (si mai ales scrii !) poate fi folosit impotriva ta" !!!

 

Deci sfatul meu e sa iti editezi un pic postul initial.... in legatura cu viteza pe care CREZI ca o aveai. Circulai pe banda 2, si atat. Ai franat, dar nu ai putut evita impactul. Atat.

Cat despre viteza, era cea legala... n-are decat sa stabileasca politia daca a fost altfel. In nici un caz sa o spui chiar tu !!

 

 

Nu de alta, dar te miri cine mai apare pe site si da un print, si te trezesti cu vre surpriza neplacuta la proces sau mai stiu eu pe unde.

 

 

S-ar putea insa sa fie prea tarziu, pt ca multi te-au citat deja

 

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceasul rau, pisica neagra. In cazul tau baba betiva pe care o stie toata lumea. Nu iti mai fa procese de constiinta, ca om ai facut ce trebuia, ca pilot amator ai ales dupa instinct. Desigur ca din tastatura esti atent la fiecare post si la fiecare cuvintel si virgulita dar pe mobra la drum intins iti mai pierzi concentrarea, mai e viziera murdara, mai te taloneaza unul mai viteaz ca tine in localitate, si pac! inainte sa apesi pe add reply, dai peste o baba care n-are ce cauta in mijlocul soselei. Evident ca pilotii adevarati sunt 100% acolo la fiecare drum, ca mamele tuturor sunt acum in mijlocul soselei si nimeni nu a depasit niciodata viteza legala mai ales pe la tuzla cand stii ca s-a terminat zona de sate si urmeaza soseaua de dat in gura.

 

Din nou, doar motociclistii stiu asta pentru ca din fata monitorului, draga merenptah, lucrurile se vad intr-adevar altfel decat din spatele ghidonului, dar cum tu nu ai cum sa stii asta, te lasam sa o arzi teoretic la caldurica cu tastatura in brate ca pe marii ganditori.

 

In alta ordine de idei, revenind la pilotii de motociclete caci suntem pe saitul de motociclisti, desi e frustrant sa stii ca ti-ai futut nervii, echipamentul si mobra, sunt sigur ca vei gasi un bun samaritean cu o asigurare valabila si o conserva ordinara sa dea peste mobra ta parcata regulamentar si astfel sa rezolvi mai repede situatia mobrei, cu psihicul insa iti vei reveni mai greu dar cum tot a venit frigul, recomand cu incredere prieteni de nadejde fermentati si alcoolizati peste 40 de grade pentru o revenire rapida din socul intamplarii.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare... nu credeam ca o sa postez aici prea curand dar se pare ca m'am inselat ! Aseara 18.02.2009 am avut accident in localitatea Tuzla , un accident destul de urat din care am iesit destul de sifonat , psihic nu fizic. Mergeam pe directia Mangalia Constanta pe la ora 19.30 cand in localitatea Tuzla fiind pe banda a doua am observat ceva negru pe mijlocul soselei , statea exact pe linia de centru. am franat , aveam aproape 80 pana la 60 si am lasat motorul sa mearga din inertia lui numai ca atunci cand am ajuns la 4-5 de persoana , aceasta a facut doi pasi si impactul a fost inevitabil(am acrosat'o cu laterala stanga). Am incercat pe cat posibil sa o evit sa nu o lovesc in plin , m'am inclinat pe dreapta am sarit bordura cu motocicleta si am cazut dupa 10-15 metrii intr'o balta de pe o straduta alaturata . M'am ridicat destul de repede, ametit fiind mi'am dat casca jos , manusile si am fugit pe sosea sa vad ce a patit victima...! II curgea sange din gura , am intors'o pe o parte sa nu se inece , intre timp a oprit un sofer care a sunat la 112 a venit ambulanta , politia (la etilotest mi'a iesit 0.00) au facut masuratori am meers am dat declaratii si pe la 10 nu imi mai puteam misca gatul asa ca am mers la urgenta , unde mi'au pus proteza pentru gat , ulterior stabilindu'se ca nu am nimic rupt doar niste contuzii. La probele biologice victimei nu i s'au gasit urme de sange in alcool , ea fiind o femeie de 56 de ani , pe care mai toata lumea o stie.... . Daune (pe rand incepand cu victima ) :

Victima : bazin fisurat , 3 coaste fisurate , traumatism cranio cerebral , si ceva hemoragie interna

Eu : Numeroase contuzii la nivelul gatului , , mana stanga sucita de la incheiatura , hematom la genunchi , julituri pe solduri si picioare

Motocicleta : carena stanga sparta , capac motor stanga spart , botul (suport bord , faruri, carena fata, aripa fata , parbriz, sparte) si inca, cateva chestii care nu imi vin in cap acum.

Deocamdata sut nevinovat deoarece femeia a traversat prin loc nepermis , era sub influenta bauturilor alcoolice dar datoria mea era sa conduc preventiv . Sunt de parere ca au dreptate intr'o mare masura dar poti prevenii un accindent numai atunci cand ti'ai dat seama de ce intentii are acel pieton/ participant la trafic .Femeia asta nici nu stiu ce a avut de gand , eu am lovit'o mai mult in cadere ca nu prea se tinea pe picioare.

da frate dar cu cat se merge in localitati??? din cauza voastra tragem si noi:((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca singurul lucru pe care-l mai poti face ,este sa spui ca iti pare rau de ce s-a intamplat,ca vei fi mai atent pe viitor si in rest sa vezi cum poti drege problema pe care o ai incercand sa fii om pana la capat.Du-te si tu sa vezi ce e cu femeia aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...