Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E cam grea fieratania dar te obisnuiesti. Mai dificil e la manevrele facute cu viteza foarte mica si in locuri stramte...dar nimic de speriat.

Legat de putere, eu zic ca feelingul e mult mai misto ca la un R6. Ai cuplul mult mai de jos si mai dozabil. Stie sa mearga si incet si sa fie racheta :laugh:

 

In alta ordine de idee, VFR-ica are de azi cauciucuri noi Michelin Pilot Road 3, placute de frana Carbone Lorraine, etrierii curatati si lichidul de frana si de ambreiaj schimbat. Mai am sa-i schimb saptamana viitoare bujiile, uleiul si filtrul si sa curat filtru de aer si sunt gata de sezon. A, si se pare problema care o aveam la franarea blana (motoreta tindea sa traga stanga) vine de la rulmentul de jug. Costa cam 240 ron piesa si manopera, in caz ca va intereseaza. Asta e, renunt la xenoane pt. moment si facem chestiile mai importante.

 

Pentru cei din Bucuresti care au nevoie de servisare, il recomand cu caldura pe Cesar. Preturi foarte bune la piese si manopera iar omul este superok.

salut.cum se curata filtrul de aer?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@trogheru: eu am filtru K&N iar pentru astea exista kituri de curatat si uns. Am da 65 ron pe kit parca. Filtrele normale se schimba nu se curata

Mesaj completat

Intrebare: din intamplare are cineva montate leviere de genul asta? Maine cred ca dau comanda pentru unele.

Mesaj completat

Am senzatia ca am castigat la loto, altfel nu-mi explic de ce tot mai gasesc cate ceva de cumparat pt. VeFeRica.

Acum mi-a picat privirea pe NITRO X FUEL COMMANDER.

 

Din ce am citit pe vfrworld.com informatiile nu sunt foarte concludente

 

@ciprinakos: Am vazut ca ai scris acolo ca ti-ai cumparat asa ceva. Cum e, se simte vreo diferenta, merita achizita?

@all: Care aveti asa ceva montat pe mobra bagati aici informatii :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

am respectivul dispozitiv, Nitro. Practic el pacaleste calculatorul (ECU) dandu-i o alta valoare decat cea reala a aerului ce intra in motor. Se deconecteaza senzorul IAT (Intake air temperature) si se baga firele astea (2 la numar). Montatul este usor, trebuind demontata doar cutia filtrului de aer si ... niste degete ceva mai finute sa le te strecori pana la respectivul conector. Pe motor se simte diferenta: trage mai bine de la turatii joase si fuge ca nebuna; dezavantajul este ca mananca (cum altfel?) ceva mai multa benzina. Are mai multe nivele de reglaj prin intermediul unor mini-intrerupatoare (la mine statea sun sea langa baterie). Eu unul l-am folosit pe prima si ultima setare. Prima este cam acelasi cu mersul normal al motocicletei iar ultima o face o miniracheta. Aaa... mi-am amintit ca si "pauza" specifica vtec-ului este ceva mai pronuntata (la 7000 rpm in cazul meu) dar dup'aia trebuie sa te tii bine. Eu l-am dat jos, urmand sa-mi iau un PC III sau V (ma mai gandesc; inca mai am de reparat :laugh: ) mai tarziu. Pt moment voi deconecta senzorii de O2 si bag nite rezistente de 330ohmi, imi voi bloca rahatul ala de valva care baga aer pe evacuare si voi deconecta reglarea automata a usitei de aer de pe filtrul de aer :) .

Cine doreste poate testa dispozitivul meu si, daca-i place, il poate cumpara. Il dau cu 100 ron.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Coffe Man nu iti plac mai mult levierele astea? http://cgi.ebay.co.uk/Folding-Foldable-Lev...=item4155cf6afe

 

ceva mai scumpe, dar parca mai ok

 

Din ciclul "Futui si bagamias". Mai S3RJ mai bine nu-mi ziceai :laugh: Intr-adevar sunt mai misto levierele astea si pretul nu era un capat de tara, dar asta e, deja am dat comanda. Nush cum de nu le-am vazut.

 

@ciprinakos: multumesc frumos pentru informatii. Da-mi pe PM te rog telefonul tau sa vorbim, ma tenteaza dispozitivul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza un jug inferior pentru vtec.Am inteles ca este identic cu cel din 1998-'01 .

 

http://www.pro-bike.ro/forums/topic/68259-...r-800-din-2001/

 

Iti recomand ebay.de sau .co.uk

 

un exemlu http://cgi.ebay.co.uk/HONDA-VRF800-VFR-800...=item2c57ded6b2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci.problema este ca nu trimite in Romania.

 

Mesaj completat

Mi-ar mai trebui oglinzile si parbrizul.Stie cineva daca scaritele de la pilot se potrivesc si cele an mai vechi?Nu gasesc de vtec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci.problema este ca nu trimite in Romania.

 

nu stiu cine ti-a zis ca nu trimit in romania dar te-a dezinformat. atata timp cat vanzatorul isi primeste banii, nu exista nici un motiv pt care sa nu trimita produsele in romania. mie mi-au venit mai multe chestii gen suportul de instrumente fata, tuburi de furca, oglinzi, parbriz etc. iti faci un cont in banca pe care tii strict doar cat ai nevoie, iti tragi un card pe respectivul cont si apoi faci platile direct prin paypal. iti faci si cont pe ebay (eu am pe .com), iti pui adresa corect acolo si atunci cand cauti ceva, langa pret iti apare si daca trimit sau nu in romanica (pt ca mai sunt unii de nu trimit dar nu datorita relei vointe ci a ignorantei; mie mi s-a intamplat cu niste nemti dar, dupa ce am comunicat prin mail, - traiasca translatorul google - s-a rezolvat. asa ca poti apela cu incredere. un sfat totusi: incearca sa gasesti ce ai nevoie, cand e vorba de peste 30 euro, sa iei din europa - astfel nu trece prin vama. dar vezi ca gen manere, oglinzi, becuri led etc le gasesti mult mai ieftin la asiatici (tot ebay dar la cautare internationala - worldwide).

 

bafta!

post-41410-1300001324_thumb.png

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele ture cu veferica, ieri Campina si azi un soft enduro prin rezervatia Comana, era sa o culc de cateva ori prin noroaie dar ne-a scos pana la urma de acolo :P) Super tare veferica!!! :laugh:

Mesaj completat

Primele ture cu veferica, ieri Campina si azi un soft enduro prin rezervatia Comana, era sa o culc de cateva ori prin noroaie dar ne-a scos pana la urma de acolo :P) Super tare veferica!!! :D

 

Veferica fara frica! :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am si eu o intrebare. daca circul cu un motor care nu e inmatriculat pe numele meu si ma opreste politia ce se intampla?ma amendeaza?care stie sa mi spuna si mie?restul este in regula :talon asigurare etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am impresia ca-i penal - mai bie nu te risca. nu se moare inca cateva zile pana o inmatriculezi. parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am si eu o intrebare. daca circul cu un motor care nu e inmatriculat pe numele meu si ma opreste politia ce se intampla?ma amendeaza?care stie sa mi spuna si mie?restul este in regula :talon asigurare etc.

Daca motorul este inmatriculat si cu toate actele in regula, dar pe numele altuia si tu il conduci, nu este nici o problema, atat timp cat ai actele la tine. Drum linistit sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motorul este inmatriculat si cu toate actele in regula, dar pe numele altuia si tu il conduci, nu este nici o problema, atat timp cat ai actele la tine. Drum linistit sa ai!

mersi pt. informatii si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve,

 

stiti pe cineva sau undeva care dezmembreaza un vfr de dupa 2002 (vtec)? Ma intereseaza tevile de duc de la motor la esapament, adica astea din atasament. Vreau sa cumpar de pe ebay, nu insa fara a verifica daca pot gasi pe meleagurile patriei.

 

Merci!

post-41410-1300283530_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-s ruginite ci belite de la accidentul de asta vara. se pare ca nu pot fi reparate si sa folosesc carpaceli parca nu-mi vine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-s ruginite ci belite de la accidentul de asta vara. se pare ca nu pot fi reparate si sa folosesc carpaceli parca nu-mi vine.

 

Cred ca mai am prin garaj o finala originala ramasa de la viferul meu. Daca ai nevoie de ea da un semn si o caut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...