Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Sisitemul asta functioneaza doar la actionarea franei fatza !

 

Imi cer scuze Petrica dar te contrazic. Desi sunt doar trei pompe, cea de spate (picior) actioneaza si etrierul stanga fata. Iar pompa de pe etrierul stanga fata tine, hidraulic vorbind, de circuitul franei de mana. Treaba cea mai delicata o fac cele doua "proportional control valves" (si controler-ul ABS la cele echipate cu ABS).

Bafta!

 

PS: Link-ul de sus arata si explica mai bine pentru cine doreste sa stie (eu l-am vazut dupa ce am scris post-ul).

post-41410-1278516835_thumb.jpg

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa cum se stie: frana fata te ,,afunda" in viraj, iar spatele ,,te ridica" ! Cum mobra asta ,,franeaza ca trenu' ", adica cu ambele roti, tocmai procentul ala mic cu care franeaza si spatele te va surprinde uneori, ridicandu-te din curba, sau pe intelesul tuturor ..... te face sa iesi spre exteriorul curbei.

E defapt invers, da' ma rog ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze Petrica dar te contrazic. Desi sunt doar trei pompe, cea de spate (picior) actioneaza si etrierul stanga fata. Iar pompa de pe etrierul stanga fata tine, hidraulic vorbind, de circuitul franei de mana. Treaba cea mai delicata o fac cele doua "proportional control valves" (si controler-ul ABS la cele echipate cu ABS).

Bafta!

 

PS: Link-ul de sus arata si explica mai bine pentru cine doreste sa stie (eu l-am vazut dupa ce am scris post-ul).

 

Ai mare dreptate ! Nu stiam ca si spatele ,,afecteaza" frana fatza ! ... promit ca mai citesc ! :laugh:

 

Mesaj completat

E defapt invers, da' ma rog ...

 

... oare ?! Esti sigur ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu stricaciunea de la cea de-a doua scapare de pe loc a mobrei si cu urmarea acrosarii unei conserve (din vina mea). Deja am pregatit o alta bara/miez pentru crash pad si urma s-o montez dar a inceput ploaia. Poate maine...

post-41410-1278597876_thumb.jpg

post-41410-1278598044_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e firul ala galben care pleaca de la roata?

 

... dupa culori, parca ar fi cablul paratrasnetului !? Poate Ciprian o tine afara si o are ,,legata la pamant" ! :laugh:

 

:) :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mobra parcata sub balcon (stau la et 1) iar acela este un cablu legat la baterie si vine de la un incarcator Saito Procharger Compact (prin conducta de pluvial - scurgerea apei de pe bloc). Astfel , mai ales cand voi fi plecat in voiaj, nu stau cu grija ca alarma, cu senzorul ei de perimetru, imi va descarca bateria dupa cateva saptamani. Plus ca incarcatorul este istet si mentine bateria in buna forma.

Pana acum mi-am schimbat becurile de pozitie si frana cu altele pe LED-uri. Pt numar am cumparat doua LED-uri si le-am lipit pe soclul becului vechi. Asta pentru ca unul de frana si numar mi s-au ars. Urmeaza sa-mi vina si pentru semnalizari. Intentionez sa pun si xenoane (dar aici-s nehotarat: ungator semiautomat de lant sau xenoane...).

Am tras o tura pana-n Vama Veche astazi ... dar m-a plictisit drumul. Prea drept si mergi de-n-boulea. Abia astept sa plec la Predeal la intrunirea de la sfarsitul lunii.

:(

Mesaj completat

... dupa culori, parca ar fi cablul paratrasnetului !? Poate Ciprian o tine afara si o are ,,legata la pamant" !

 

:laugh: :laugh: :D nice but :) .

See above.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am schimbat saptamana trecuta istributia la vfr-ul meu v-tech..

2 lanturi distributie 240 eur- 2 intinzatoare hidraulice 210 eur -4 patine intinzatoare 260 euro -garnituri etansare 50 euro

cheltuieli colaterale insumand ulei,fitru ulei,antigel cam 100 euro -manopera la prietenul meu Suca-suka motors-100 euro

 

Deci se aduna ceva banutzi,pe langa care am mai pus si un kit de lant,placute frana,un pneu spate,fuel commander si xenon.asa ca sa-mi urmariti motorul pt cand l-oi vinde :(

 

distributia se schimba atunci cand incepe sa tacane motorul la ralantie,cand presiunea de ulei e mai mica,si in turatie violenta v-tech-ul tinde sa intarzie o fractiune de secunda pana sa intre.plus ca se aude cum zbarnaie lantul in motor.

sfat care e de luat in consideratie-nu cumparati si cele 4 patine de ghidare ale lanturilor,pt ca efectiv nu se uzeaza.eu le-am comandat pe toate,pt nu stiam ce o sa gasesc in motor,si sa evit sa-l tin pe dreapta cu saptamanile.

Recomand mecanicul Suca,pt ca are un service complet echipat,manopera de criza si experienta maxima in vfr-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am schimbat saptamana trecuta istributia la vfr-ul meu v-tech..

2 lanturi distributie 240 eur- 2 intinzatoare hidraulice 210 eur -4 patine intinzatoare 260 euro -garnituri etansare 50 euro

cheltuieli colaterale insumand ulei,fitru ulei,antigel cam 100 euro -manopera la prietenul meu Suca-suka motors-100 euro

 

Deci se aduna ceva banutzi,pe langa care am mai pus si un kit de lant,placute frana,un pneu spate,fuel commander si xenon.asa ca sa-mi urmariti motorul pt cand l-oi vinde :(

 

distributia se schimba atunci cand incepe sa tacane motorul la ralantie,cand presiunea de ulei e mai mica,si in turatie violenta v-tech-ul tinde sa intarzie o fractiune de secunda pana sa intre.plus ca se aude cum zbarnaie lantul in motor.

sfat care e de luat in consideratie-nu cumparati si cele 4 patine de ghidare ale lanturilor,pt ca efectiv nu se uzeaza.eu le-am comandat pe toate,pt nu stiam ce o sa gasesc in motor,si sa evit sa-l tin pe dreapta cu saptamanile.

Recomand mecanicul Suca,pt ca are un service complet echipat,manopera de criza si experienta maxima in vfr-uri.

 

Si la cati kilometrii, ma rog, ai facut tu reparatia asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

60 000

 

Mesaj completat

lumea spune ca lanturile tin mult si bine si ca trebuiau schimbate doar intinzatoarele,dar eu vreau sa stiu ca am totul nou inauntru,pt ca voi pleca intrun tur de europa,plus ca riscam sa nu scap de zgomotul ala doar cu o parte,ca nu-ti poate spune nimeni ca e doar din lant sau doar din intinzator sau doar din patine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dat vreo tură cu el ?

 

:( cu ce sa dau o tura? eu doar i-am pus cateva intrebari lui cristi4ever despre acel fuel commander, doar de curiozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat ture multe cu el...se simte diferenta in sensul ca trage mult mai bine de jos...ai 15 harti din care poti alege ce te coafeaza mai bine--de la rain touring pana la full sport.costa cam 50 dolari pe ebay.ajunge in 2 sapt.se instaleaza usor,se demonteaza usor-fara sa se modifice instalatia motoretei

Mai exact-se leaga de Air Intake Sensor-situat in cutia filtrului de aer,si pacaleste motorul ca este rece,bagandu-i mai multa benzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat ture multe cu el...se simte diferenta in sensul ca trage mult mai bine de jos...ai 15 harti din care poti alege ce te coafeaza mai bine--de la rain touring pana la full sport.costa cam 50 dolari pe ebay.ajunge in 2 sapt.se instaleaza usor,se demonteaza usor-fara sa se modifice instalatia motoretei

Mai exact-se leaga de Air Intake Sensor-situat in cutia filtrului de aer,si pacaleste motorul ca este rece,bagandu-i mai multa benzina

 

foarte misto. banuiesc ca este doar pt modelul vtec, exista si pt injectia de la modelul 98-00 ?

 

intr-un mare final dupa multe lupte seculare financiare, am reusit sa imi iau setul de caucioace pilot road 2.

sunt absolut dementiale fata de dunlop sportmax ce aveam inainte. nu stiu cum sa descriu, dar le "simt" mai lipicioase. probabil e ceva din creierul meu, dar certitudine este ca se inclina muuult mai repede si mai usor, se iau curbele mai lejer, si iar probabil o impresie a mea, nu se mai simt denivelarile asa usor.

 

pentru cei cu model 98-02 a reusit careva sa dea roata spate jos fara sa dea si toba? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/NITRO-X-FUE...sQ5fAccessories

 

practic este acelasi modul pt F si V-TEC. mi-am comandat si eu unul :( .

 

eu n-am dat cu toba pe jos ci doar cu bocancii :) . asta s-a intamplat in un sens giratoriu in care-am intrat pare-se cam tare. aaa ... si sa nu uit: de doua ori am rasturnat-o (involuntar).

bafta!

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat reply aiurea.

 

Me too! :(

 

In alta ordine de idei, cine merge la Predeal? Ar fi fain daca ne-am cunoaste si altfel decat din tastatura.

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica, dau o tura in Bulgaria. Trec pe la Turnu Magurele - Nikopole - Pleven - Svistov - Veliko Turnovo - Ruse - Giurgiu si ..... acasa . Va fi o tura de o zi. Eu + nevasta din dotare si Doru + nevasta - VFR800 + Marauder 800. Voi reveni cu poze !

 

Apropo's ... mi-a venit bucatica aia de carena ! Este de culoare gri-metalizat, dar o fac eu neagra ! Important este ca am facut-o rost !

post-10224-1279172914_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e jucaria..eu am prins-o cu 40 usd,si vreo 8 usd shippingul.tot de la bkracingparts.merge pe tot ce are acel senzor de aer rece inaintea admisiei.adik si la masini se poate pune.

La fostul meu vfr,98-01,era suficient doar sa slabesc colierul tobei si sa o rotesc vreo 30 grade,si avea loc roata sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a, si sa nu uit

ca am cautat tot bucurestiul sa-mi echilibrez roata spate.

ba era prea mica ba era prea mare gaura, si nu o puteau fixa in masina de echilibrat.

 

am gasit in sfarsit, care aveau piesa si pt vfr, pentru fixarea rotii, la autozone, de pe barbu vacarescu dreapta pe titeica,sau stg. daca vii dinspre baneasa, vreo 500 m pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...