Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Probabil nu o sa mai sune la fel de tare cu doua tobe, fluxul de gaze se injumatateste, sau se imparte, iar apoi ai si mai mult material fono-absorbant. Nu stiu daca e o comparatie buna, dar e ca si cum ai incerca sa sufli in doua trompete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asta am de gand sa fac, o sa o leg si pe a 2-a. Sunt curios cat de mult o sa afecteze comportamentul motorului cand o sa o activez.

 

Daca ai avea 2 galerii care merg intr-o toba si celelalte 2 galerii care se duc in alta toba.. ar fi o treaba. Dar tu ai 4 galerii care se unesc intr-o singura toba si care ulterior o sa faci doua tobe. Din 4 faci 1 apoi 2.

N-o sa se schimbe absolut nimic.. doar zgomotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ThunderByte

Data viitoare salveaza`ti lucrarile in propriul calulator este bine de stiut ca avem printre noi asemnea meseriasi, crede`ma am alergat mult dupa acele coturi si pe unde am fost cand am vazut despre ce sudura este vorba si ce lucrari au facut( nu sunt eu sudor meserias) mi venea sa imi vand tobele si sa mi le pun inapoi pe cele originale :) pana la urma este vorba si de cum arata nu numai de sunet, pt ca daca vroiam tiganeala imi sudam eu la serviciu tot cu un Telvin dar iti dai seama ca neavand experienta necesara, scula potrivita si asa mai departe ar fi iesit.....tiganeala .. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va saluta un nou vfr-ist. Am o problema cu ea, poate s-a mai lovit cineva. Face un zgomot care se stabilizeaza dupa ce se incalzeste.

Mi se pare ca vine din partea dreapta si este foarte sesizabil la decelerare, exact asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-aud nimic, dar e posibil sa fie vesnicul cloncanit al ambreiajului Honda. Vezi daca se modifica cand tragi ambreiajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat, nu se modifica la ambreiaj, la inceput mi s-a parut si mie ca da dar nu. Am scos flapperul cat si PAIR-ul, pe rand iar aparitia sunetului nu a coincis cu niciuna din astea 2.



Pur si simplu.. o las pe cric, trag o data de gaz si o las sa se linisteasca. Cand ajunge inapoi pe la ~1100 ture se mai aude de cateva ori un clinchet dupa care dispare. Cu cat e mai cald motorul cu atat tine mai mult clinchetul.

 

Daca ar fi intinzatorul cum s-ar repara, are cumva idee cineva si cat m-ar costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uneori se poate remedia schimband uleiul, adica sa folosesti alt brand. Baietii p'aici fol diverse iar eu merg cu Motul. O alta solutie ar fi sa iei intinzator reglabil - nu mai stiu pe unde vazui. Dar cel mai prob se rez cu schimbul uleiului. Apropos, ce ulei ai? Daca bine-mi amintesc, mr.magic avu si el candva aceeasi probl :-L

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da jos din carene, asculta cu "metoda stetoscopului", un lemn, o surubelnita, vezi cam de unde suna. Si schimbul de ulei e o idee buna, dar in prima instanta spune-ne de unde se aude.

Editat de almostcyborg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uneori se poate remedia schimband uleiul, adica sa folosesti alt brand. Baietii p'aici fol diverse iar eu merg cu Motul. O alta solutie ar fi sa iei intinzator reglabil - nu mai stiu pe unde vazui. Dar cel mai prob se rez cu schimbul uleiului. Apropos, ce ulei ai? Daca bine-mi amintesc, mr.magic avu si el candva aceeasi probl :-L

 

Eu am pus prima data Motul 5100 si nu am fost multumit ca imi clancanea cutia si peste 80 de grade si auzeau tachetii cum bat, nu foarte tare dar suficient cat sa ii aud eu si recunosc destul de bine sunetul :)

 

Am schimbat cu Motorex Top Speed care a imbunatatit putin functionare cutiei, nu cu mult, da cel putin nu ma clancane asa tare, tachetii la fel suna peste 80 grade ... dar ambreiajul a inceput sa patineze, problema am rezolvat-o desfacand si curatand ambreiajul si sistemul de actionare (care de fapt cred eu ca a fost buba)

 

Sincer as incerca eventual un Motul 7100 sau un ulei semi de la Sikolene ... ori, cred ca ar merge si un 15w50, dar recunosc, bat intr-un teritoriu necunoscut, cred ca ar trebui sa ameliorezele bataile si sunetele din motoras.

 

Cat despre sunetul pe care il aud in video pare sa fie intinzatorul lantului de distributie, problema destul de comuna la VTEC

Editat de mr.magic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va saluta un nou vfr-ist. Am o problema cu ea, poate s-a mai lovit cineva. Face un zgomot care se stabilizeaza dupa ce se incalzeste.

Mi se pare ca vine din partea dreapta si este foarte sesizabil la decelerare, exact asa

tudorp28 iti poate confirma ca e lantul de distributie :) abia a scapat de sunetul asta care il capia. a pus intinzator nou, care s-a stricat destul de repede, l-a mersterit si acum e happy :)

in scurt timp o sa inceapa sa tacane non stop.

da-i un pm, vad ca esti din buc, poate va vedeti si iti povesteste el ce si cum, nu e mare smecherie de facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si are cineva idee cat ar costa schimbarea ?

Iar daca tot sunt aici, aveti idee unde gasesc un suport de topcase care sa mearga cu sidecase-urile originale honda?

+ am de vanzare un suport givi de topcase (rack + placa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai avea 2 galerii care merg intr-o toba si celelalte 2 galerii care se duc in alta toba.. ar fi o treaba. Dar tu ai 4 galerii care se unesc intr-o singura toba si care ulterior o sa faci doua tobe. Din 4 faci 1 apoi 2.

N-o sa se schimbe absolut nimic.. doar zgomotul.

Ce te face sa crezi ca tobele originale vin cu 2 galerii, tot 4-2-1-2 vin ... finalele au doar rol de atenuator.

 

@ThunderByte

Data viitoare salveaza`ti lucrarile in propriul calulator este bine de stiut ca avem printre noi asemnea meseriasi, crede`ma am alergat mult dupa acele coturi si pe unde am fost cand am vazut despre ce sudura este vorba si ce lucrari au facut( nu sunt eu sudor meserias) mi venea sa imi vand tobele si sa mi le pun inapoi pe cele originale :) pana la urma este vorba si de cum arata nu numai de sunet, pt ca daca vroiam tiganeala imi sudam eu la serviciu tot cu un Telvin dar iti dai seama ca neavand experienta necesara, scula potrivita si asa mai departe ar fi iesit.....tiganeala .. .

In general am dar la astea nu prea am dat importanta ca operatiune pentru ca nu ma ocupam expre cu asta, daca vrei sa mai vezi chestii facute de mine, desi acum nu te mai pot ajuta ca nu mai sunt in tara poti sa intri aici(pagina firmei unde am lucrat in romania in ultimii 4 ani, in care 99% din lucrari sunt facute de mine) https://www.facebook.com/pages/Madras-Motoparts/145038592327275?fref=ts

 

Va saluta un nou vfr-ist. Am o problema cu ea, poate s-a mai lovit cineva. Face un zgomot care se stabilizeaza dupa ce se incalzeste.

Mi se pare ca vine din partea dreapta si este foarte sesizabil la decelerare, exact asa

Distributie pe duca, poti sa incerci sa mai tensionezi arcul intinzatorului 1-2 ture, ar trebui sa dispara zgomotul o buna perioada de vreme.Daca nu te descurci mergi la TNG cu incredere. Nu are nici o treaba cu uleiul.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

anul asta se face vreo intalnire a iubitorilor de veferici?

 

Asta e un subiect interesant de discutat :) Eu zic ca prin august ar fi ok

 

 

daca se face ma bag si eu...

 

 

August ar fi no good 4 me pt ca, cel mai prob, voi fi plecat la munca.

 

Se pare ca vecinii din Ungaria se organizeaza cel putin frumos cand vine vorba de "adunat VFR-uri laolalta" :

 

eiuosm.jpg

a2w4km.jpg

 

Toata galeria aici :

http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/gallery/image/64196-dsc-0616/

 

In viitor probabil si in Ro :peace: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca vecinii din Ungaria se organizeaza cel putin frumos cand vine vorba de "adunat VFR-uri laolalta" :

 

Toata galeria aici :

http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/gallery/image/64196-dsc-0616/

 

In viitor probabil si in Ro :peace: ?

 

Is curios cat le-a luat pana le-au aranjat asa perfect, una langa cealalta :) ... mi se pare foarte tare ca au reusit sa se adune asa multi si ca au VFR club.

 

Umpic se rascoleste spiritul patriotic in mine si mi-as dori sa reusim sa ne adunam si noi asa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca tobele originale vin cu 2 galerii, tot 4-2-1-2 vin ... finalele au doar rol de atenuator.

 

Ah, ma gandeam ca original o fi 4-2.. ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Umpic se rascoleste spiritul patriotic in mine si mi-as dori sa reusim sa ne adunam si noi asa ...

Ar fi o realizare. S-a mai vazut asa intrunire mare monomarca in Romania (VStrom parca), deci precedent exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare de natura tehnica am la voi. Are un tovaras un VFR800 de prin 99 2000 parca. Cand e vorba de sincronizat, numai starter valves se pot face? Alea pentru relanti? Nu se poate regla nimic pentru mersul in sarcina la sa zicem 2500 3000 rpm??

 

Sper ca pentru buna reputatie Honda sa se poata... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare de natura tehnica am la voi. Are un tovaras un VFR800 de prin 99 2000 parca. Cand e vorba de sincronizat, numai starter valves se pot face? Alea pentru relanti? Nu se poate regla nimic pentru mersul in sarcina la sa zicem 2500 3000 rpm??

 

Sper ca pentru buna reputatie Honda sa se poata... :D

 

Din cate stiu reglajul in sarcina se face prin modificarea hartii sistemului de injectie si aici intervine un power commander.

 

Pana la urma ce simptom are mai exact, din cate inteleg cand tureaza motorul intalneste un punct mort undeva intre 2500 si 3000 rpm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici o hiba. Ca orice motor cu mai mult de 1 cilindru, se cere a se sincroniza admisiile, adeca sa traga la fel de mult amestec aer/benzina, ca sa traga toate pistoanele la fel de mult vacuum.

 

Din ce am vazut pana acum, treaba asta e posibila doar pentru relanti - poti regla relantiul si poti sincroniza admisiile pentru relanti, prin acele starter valves. Dar pe mine ma intereseaza sincronizatul la turatii mai mari, unde folosesti motorul, nu la relanti care ii poate 1% din timpul de functionare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...