Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Am inteles.... orice 10 w 40 full-syntetic chiar si semi-syntetic e OK

Nu, nu e "ok".

Daca tot ai cerut parerea pe forum, de ce nu tii cont de ea?

Toate lumea iti spune sa bagi full sintetic si tu ai ajuns la concluzia ca si semi-sintetic e ok.

Diferenta de pret NU este mare si n-are rost sa-ti bati joc.

De ce nu bagi mineral ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu inteleg de unde moda asta de a baga ulei gros in motor ca sa scapi chipurile de zgomotele, de altfel normale, facute de motor si cutie. Pompa de ulei lucreaza bine cand uleiul are o anumita vascozitate. La motor in general am bagat 10w40, o singur data am avut 15w50 ca nu gasisem altceva pe stoc si vroiam atunci ... pana nu inchingeam motorul bine cutia mergea ca un poponeata si motorul se simtea ca merge aiurea ...

 

Nu stiam ca e o moda ... stiu ca sunetele sunt normale dar cu noul ulei zici ca tai in unt. In carte scrie ca se poate pune si 15W50 si dat fiind ca jumatate din drumurile mele sunt in oras si motorul e tot timpul incins nu vad care ar fi problema.

In afara de operarea mai fina a cutiei nu am sesizat absolut nici o alta schimbare ... crede-ma am simturile ascutite :)

 

In alta ordine de idei , vine vre-un vfr-ist la t-festival in Jucu ? http://www.t-festival.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca e o moda ... stiu ca sunetele sunt normale dar cu noul ulei zici ca tai in unt. In carte scrie ca se poate pune si 15W50 si dat fiind ca jumatate din drumurile mele sunt in oras si motorul e tot timpul incins nu vad care ar fi problema.

In afara de operarea mai fina a cutiei nu am sesizat absolut nici o alta schimbare ... crede-ma am simturile ascutite :)

 

In alta ordine de idei , vine vre-un vfr-ist la t-festival in Jucu ? http://www.t-festival.ro/

ieri au facut o promovare foarte faina prin oras... un bus cu etaj fara acoperis trecea prin centru si sus cantau niste copii LIVE, cred ca de la academia de rock a lui costi camarasan erau. awesooome!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri au facut o promovare foarte faina prin oras... un bus cu etaj fara acoperis trecea prin centru si sus cantau niste copii LIVE, cred ca de la academia de rock a lui costi camarasan erau. awesooome!

 

E inscris si un VFR "modificat" :)

http://www.t-festival.ro/wp-content/uploads/2014/05/honda-vfr-2-460x280.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma am ajuns de acolo, singurul VFR ... al meu :)

Bine ca n-am venit si eu ca ... nu mai stiam care al cui este.

Cum sa-ti iei VFR cu aceasi culoare ca si al meu ? Nu ti-e rusine ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer ajutorul unui coleg care are VFR 800 Fi 98-01, sa verifice la motocicleta lui daca ventilatorul de racire de pe radiator sufla aerul inspre exterior sau spre interior.

La motocicleta mea VFR 800 Fi din 2000 trage aerul dinspre radiator si il sufla inspre interiorul carenei.

E in regula asa?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer ajutorul unui coleg care are VFR 800 Fi 98-01, sa verifice la motocicleta lui daca ventilatorul de racire de pe radiator sufla aerul inspre exterior sau spre interior.

La motocicleta mea VFR 800 Fi din 2000 trage aerul dinspre radiator si il sufla inspre interiorul carenei.

E in regula asa?

Multumesc!

Daca imi aduc bine aminte s-a discutat deja, si asa e normal, rezolvarea e schimbarea electroventilatorului cu unul de VTR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi aduc bine aminte s-a discutat deja, si asa e normal, rezolvarea e schimbarea electroventilatorului cu unul de VTR.

 

Multumesc!

Am gasit discutia despre acest fenomen.

Toate cele bune!

Editat de m_memphis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am luat-o eu anul trecut prin toamna.

Sa ai grija de ea!

 

 

Cine din Bucuresti are modelul de VFR 800 2000-2001? Si e dispus sa-i testez oglinzile, sa vad daca se potrivesc modelului meu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti!

 

Am si eu o mica problema cu VFR-ul meu - in treapta I pana ajunge la 3000 de ture are niste mici intreruperi de putere. Mentionez faptul ca nu tot timpul face asa.

 

La inceputul sezonului am schimbat toate consumabilele - buji(iridium), filtru aer, ulei etc.. Stiu ca nu tine de aceste consumabile dar poate ma ajutati cu un sfat...

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai grija de ea!

 

 

Cine din Bucuresti are modelul de VFR 800 2000-2001? Si e dispus sa-i testez oglinzile, sa vad daca se potrivesc modelului meu?

 

Te pot ajuta eu.

Am modelul '99 si am avut oglinzile originale, cele cu mansonul de cauciuc ce imbraca bratul.

Acum am niste chinezarii cu semnalizari.

Maine cred ca-mi ajung cele pt modelul 2000-2001, asa ca, pana le montez, poti face o proba la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai grija de ea!

 

 

Cine din Bucuresti are modelul de VFR 800 2000-2001? Si e dispus sa-i testez oglinzile, sa vad daca se potrivesc modelului meu?

 

Merci!

Am mare grija de ea, asa cum are si ea de mine :)

 

P.S Sa ne zici cum se potrivesc oglinzile, vreau si eu sa le schimb, una e crapata.

Poate faci si o poza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te pot ajuta eu.

Am modelul '99 si am avut oglinzile originale, cele cu mansonul de cauciuc ce imbraca bratul.

Acum am niste chinezarii cu semnalizari.

Maine cred ca-mi ajung cele pt modelul 2000-2001, asa ca, pana le montez, poti face o proba la tine.

Multumesc! Da-mi de stire cand ai oglinzile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am si eu problema cu statorul.

Stiti cumva de unde sa cumpar in Romania?

Sau cum recomnadati?

Multumesc!

Greu gasesti sa il rebobinezi si de obicei si mai greu gasesti pe cineva care sa faca bine. Daca nu gasesti pe nimei sa iti aduca, Ebay-ul e baza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...