Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Are cineva din intamplare o semnalizare stanga fata pentru modelul 800 98-01 ?

Sau daca este nevoie, le cumpar pe ambele set.

Le am eu pe ambele in buna stare.100 de lei,trimit cu posta,sa fie mai ieftin :)

» Post actualizat in 19 Mar 2017 23:37

Am si eu o problema : nu mi mai "respira " rezervorul.Vfr 800 Fi

Simptome : 1 cand desfac busonul trebuie sa trag tare de el si se aude un fass ca si cum este vid in el.

2 cand mi se termina benzina si fac plinul nu pot baga mai mult de 16 L .Normal bagam 20,21.

Am scos busonul si am incercat sa vad daca are vre o supapa de aerisire dar nu am gasit.

Daca stie cineva de existenta ei imi poate indica pe unde este,printr o poza ceva ?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca e un topic care vorbeste de rezervoare deformate prin vidare. Pare incredibil, dar se pare ca pompa are suficienta vlagă sa-ti stafideasca rezervorul. Poti încerca sa-l umfli la loc cu aer comprimat.

Aerisirea se face prin furtunas. La VFR, ai doua care pleaca din rezervor, unul e prea-plinul, unul e de aerisire. M-am uitat si eu pe net, ala de aerisire e cel mai subtirel dintre ele. Il urmaresti sa vezi unde se duce din rezervor si il deconectezi de acolo unde ajunge. Din evaporator. Asta e ca un butoias negru. Din ce am vazut, unii elimina de tot evaporatorul vietii, dar daca vrei sa-l tii, poti totusi sa deconectezi numai furtunasul de aerisire si sa-l rutezi cumva in jos cu deschiderea departe de evacuare. O sa încerc sa pun linkul in care am citit minunatiile astea.

» Post actualizat in 20 Mar 2017 01:03

http://vfrworld.com/forums/showthread.php/40584-PAIR-removeable-help-(w-pics)!

» Post actualizat in 20 Mar 2017 01:10

Citește toata pagina aia si gasesti indicii referitoare la buba cu aerisirea si la cum se elimina evaporatorul (daca vrei asta).

Cu rezervorul in colaps...daca asta ti s-a întâmplat, unii au dres-o cu aer. Altii l-au schimbat. Bine ca nu s-a ars pompa, se putea intampla si asta tot chinuindu-se sa traga impotriva vidului.

Spor!

Editat de WotRU2Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curatul furtunelor de drenaj apa buson si de aer rezervor sunt mereu printre primele lucruri care le fac la motociclete nou cumparate. 2 am avut si amandoua aveau furtunul de drenaj apa infundat. Curata furtunul de aer rezervor.In caz ca nu reusesti cu presiune pori folosi un fir gros de plastic.Gasesti in magazinele de bricolaj (se foloseste la coasele electrice).

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti retapita si sa de vfr din 93? La ce pret e daca trimit prin curier?

Mersi

 

Salut.

Daca nu iti face moto_dan, vezi ca mai este un baiat Lucian in Iasi care se ocupa.

Iti pot da detalii daca vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curatul furtunelor de drenaj apa buson si de aer rezervor sunt mereu printre primele lucruri care le fac la motociclete nou cumparate. 2 am avut si amandoua aveau furtunul de drenaj apa infundat. Curata furtunul de aer rezervor.In caz ca nu reusesti cu presiune pori folosi un fir gros de plastic.Gasesti in magazinele de bricolaj (se foloseste la coasele electrice).

Succes!

Am desfacut rezervorul si prin furtunul de aer rezervor trece aerul si in rezervor si invers,deci nu asta este problema....

mai este un furtun de aer care se conecteaza la filtru de aer si cand suflu pe el da aerul inapoi ca si cum nu la r primi in rezervor.am dat filtrul de aer jos si vad ca are o clapa si o capsula .oare ce rol are aia? o pot desfiindta ,sa vad daca mai am probleme?

sa mi se faca vidul asta in rezervor de la abtipildele ce le am pus pe capacul lui?

post-46672-0-81942000-1490188828_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici de furtunasul mai subtire ca ar fi infundat? Daca da, ala ar fi de aerisire.

De asta zic,ca vine aerul inapoi cand suflu in el...

ce face mai exact valva asta?

daca nu mai conectez furtunasul asta la ea,ce se intampla?

» Post actualizat in 22 Mar 2017 16:02

De asta zic,ca vine aerul inapoi cand suflu in el...

ce face mai exact valva asta?

daca nu mai conectez furtunasul asta la ea,ce se intampla?

 

 

De asta zic,ca vine aerul inapoi cand suflu in el...

ce face mai exact valva asta?

daca nu mai conectez furtunasul asta la ea,ce se intampla?

» Post actualizat in 22 Mar 2017 16:18

De asta zic,ca vine aerul inapoi cand suflu in el...

ce face mai exact valva asta?

daca nu mai conectez furtunasul asta la ea,ce se intampla?

» Post actualizat in 22 Mar 2017 16:02

 

post-46672-0-50650900-1490199517_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De asta zic,ca vine aerul inapoi cand suflu in el...

ce face mai exact valva asta?

daca nu mai conectez furtunasul asta la ea,ce se intampla?

» Post actualizat in 22 Mar 2017 16:02

 

 

» Post actualizat in 22 Mar 2017 16:18

Daca furtunul tau din rezervor vine de la/ la valva aia, e montata gresit. Ia un manual de service si vezi care cum. Valva aia de pe carcasa filtrului de aer trebuie sa vina pe o valva controlata electronic care deschide sau nu clapeta din carcasa fltrului de aer in functie de turatie.

 

Wotru2me esti pe langa, daca nu cunosti modelul sau principiile de functionare ia te rog si citeste un manual.

» Post actualizat in 22 Mar 2017 18:11

:rtfm:

post-18053-0-35103100-1490206285_thumb.jpg

post-18053-0-64927100-1490206290_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc modelul, nu pot citi manualul. Am încercat sa-l ajut cu un link ca sa-si dea seama care e furtunasul de aerisire, ca se uita in buson. Si pentru modelul lui, unii elimina evaporatorul de pe traseul furtunasului. Valva aia nu e conectata cu furtunasul in cauza, nu i-am spus da deconecteze nimic de la ea. Am vazut ca unii o elimina si pe aceea, dar nu face obiectul problemei omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am zis mai sus ca nu are asa ceva modelul asta " 'evaporator cannister' " ... Si poza care am pus-o eu, desi am pus din greseala varianta de california, scrie clar "california type only"

post-18053-0-17121200-1490210477_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti retapita si sa de vfr din 93? La ce pret e daca trimit prin curier?

Mersi

 

 

Salut, cu tapiterii pentru orice model moto ne ocupam in prezent. Le realizam in serie si le vindem aici si afara. Pentru modelul tau pret 180lei, montaj gratuit. Modificari de sei nu mai facem, doar tapiterii pentru orice model. Saua care este la vanzare a fost prototip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Un buşon nou pentru radiator de unde as putea cumpara ?

Am aruncat o privire scurta pe internet dar nu am gasit mare lucru.

Motocicleta e la revizie si mi s-a transmis ca acea garnitura de etansare e pe duca. Inca nu curge dar parca nu as vrea sa-i ofer sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...