Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

Salutare.

Vreau sa achizitionez 2 genti laterale din textil care atarna stanga dreapta.

Aveti careva, se pot pune sau mi le prajeste toba? :D

Sanatate multa.

 

Salutare!

Sincer, in cazul gentilor, PLASTICUL e net superior textilului din muulte puncte de vedere...(my opinion, nu intra apa, ninsoare, soare, etc, se incuie, e rezistent la cazaturi, eu am cazut de pe loc cu ea full incarcata si s-a zgariat putin geanta de pe partea respectiva si s-a slabit surubul care tinea suportul gentii :cheers: )

Deci recomand cu caldura topcase si sidecases din plastic, eu am GIVI...de care sunt ff multumit, de 36 respectiv 42 litri, cu care am carat o groaza...fara probleme.

Si evident ca toba va arde orice va sta pe sau in imediata apropiere a ei...asadar iti trebuie niste suporti metalici cu ro de distantiere fata de toba pe dreapta...

O sa atasez poze cand ajung acasa, dupa 19:00, sa intelegi ideea...

Bafta

post-21576-1263912854_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu am avut in turcia doua genti din alea de 70litri de la louis atarnand de suportul pentru genti laterale si nu s-au prajit :cheers: http://www.bogdaniordache.com/istanbulish/ in prima poza din slide poti sa le vezi.

S-au comportat impecabil pana cand am harjait una de parapetul de la un pod si s-a produs o mica ruptura :D

Editat de bogdan!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Norsemann

Iti trebuie caucioace noi. :D

 

NU, nu-mi mai trebuie cauciucuri...poza aia e de asta vara, cand am luat-o...asa mi-au adus-o cu "slickurile" alea...in stadiul ala (bine, "goala", fara bagaje :lol: )...insa acum arata cam asa...dupa muuulte reglaje, multa vaselina pe ici pe colo...(inclusiv pe discurile de frana... :lol: ) si niste vopsea neagra. Acum am Metzeler Tourance pe spate...sunt super OK, uzura minima... :cheers:

Intre timp, in noiembrie mi-am schimbat si nr....am trecut-o pe BZ...insa acum "zace" in garaj, asteptand cuminte schimbul de ulei si filtru, de ulei si simeringuri din furca, schimbul flanselor de admisie si mai ales schimbul pompei de apa...de luna viitoare...Abia astept...

Multa bafta... :D

post-21576-1263978468_thumb.jpg

post-21576-1263978536_thumb.jpg

post-21576-1263978563_thumb.jpg

post-21576-1263978626_thumb.jpg

post-21576-1263978711_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dat fiind ca nu am avut trusa de scule la cumpararea motocicletei va rog sa postati o poza (de preferinta) sau sa enumerati sculele ce se regasesc in trusa originala. de asemenea ce alte scule f. utile pt aceasta motocicleta ar mai fi recomandate in acea trusa. multumesc anticipat

cu stima raoul serban

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam de gand sa le cumpar pe astea de pe louis de 2x29l, dar nu stiu daca fac treaba buna cu ele. 40€ la reducere.

Pareri?

As putea face un suport ca sa nu stea pe toba?

Aveti careva asa ceva?

Top case am de la givi de 40 sau 50l, dar as vrea si 2 laterale care sa le pun doar la plimbari mai lungi, si sa nu ma coste chiar asa mult ca cele din plastic.

Sanatate, numai bine. :cheers:

post-44094-1263985840_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dat fiind ca nu am avut trusa de scule la cumpararea motocicletei va rog sa postati o poza (de preferinta) sau sa enumerati sculele ce se regasesc in trusa originala. de asemenea ce alte scule f. utile pt aceasta motocicleta ar mai fi recomandate in acea trusa. multumesc anticipat

cu stima raoul serban

 

@ raoulserban: Daca astepti pana deseara pe la 19.00, iti fac eu poze la trusa mea de scule cu care a venit motoru...in mare,

- chei de la 7 la 17, toate, plus 19 si 24 sau 21 parca pt intins lantul,

- set complet imbusi,

- patent,

- surubelnita dubla, dreapta si in cruce,

- o bucata de smirghel

- cheie de bujie

- o bucata de cablu multifilar, etc...

 

@ bogdan!: intr-adevar...cle mai "beton" sunt alea de tabla...cum a avut Mihai in Mongolia...si eu mi-as dori dar momentan nu am bani...

Bafta! :cheers:

Mesaj completat

Aveam de gand sa le cumpar pe astea de pe louis de 2x29l, dar nu stiu daca fac treaba buna cu ele. 40€ la reducere.

Pareri?

As putea face un suport ca sa nu stea pe toba?

Aveti careva asa ceva?

Top case am de la givi de 40 sau 50l, dar as vrea si 2 laterale care sa le pun doar la plimbari mai lungi, si sa nu ma coste chiar asa mult ca cele din plastic.

Sanatate, numai bine. :D

 

Parerea mea este ca mai bine astepti si iti iei unele de plastic...depinde de ce vrei sa faci...adik mai multe drumuri lungi sau mai multe drumuri scurte prin oras...dar d.p.v. al sigurantei...asa e...nu mi se par prea sigure cele de textil...

Bafta in alegerea gentilor potrivite!

Mesaj completat

@ raoulserban: Daca astepti pana deseara pe la 19.00, iti fac eu poze la trusa mea de scule cu care a venit motoru...in mare,

- chei de la 7 la 17, toate, plus 19 si 24 sau 21 parca pt intins lantul,

- set complet imbusi,

- patent,

- surubelnita dubla, dreapta si in cruce,

- o bucata de smirghel

- cheie de bujie

- o bucata de cablu multifilar, etc...

Salut din nou...revin cu poze pt raoulserban, cu completarea ca eu imi mai iau la drumuri lungi, o rola de izolat, sarma, un spray de pana, 2-3 corzi elastice pt legat, un cutit, un spray cu piper (sa ma dau cand transpir... :lol: ), cateva becuri de rezerva, o bujie (astea-s sechele din vremurile cand aveam IJ :lol: ) etc.

Vezi ca e un topic dedicat "trusei de scule"...

/index.php?showtopic=292692

Bafta!

post-21576-1264008819_thumb.jpg

post-21576-1264008907_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mc! deci va trebui sa-mi fac eu una. eram curios sa vad ce considera producatorul ca necesitate.

.

.

as vrea sa schimb lichidul de frana si am auzit vreo cateva variante si nu sunt multumit de nici una. va rog sa-mi spuneti cap coada cum sa fac. tineti cont ca sunt singur. multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde unde e sparta camera. eu am folosit unul pt o canera dar am constat ca era rupta langa valva. dupa un spray si inca 5 km, am dat jos camera si am trecut la peticit. e cel mai sfant lucru. iti ia timp dar si gandul .....de atunci, la revedere spray. ocupa spatiu doar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mc! deci va trebui sa-mi fac eu una. eram curios sa vad ce considera producatorul ca necesitate.

.

.

as vrea sa schimb lichidul de frana si am auzit vreo cateva variante si nu sunt multumit de nici una. va rog sa-mi spuneti cap coada cum sa fac. tineti cont ca sunt singur. multumesc anticipat

 

Cred ca pana acuma ai aflat unde sunt situate aerisitoarele de frana!?!

1...Iti faci rost de o bucata de cca 60-70 cm de furtunas gen, cele pt acvariu de aer.

 

2...introduci un capat de furtun pe aerisitor ,iar celelalt capat sa il bagi intr-un pahar de plastic jumatate plin cu lichid de frana.Sa ai grija ,capatul din pahar al furtunului sa stea tot timpul scufundat in lichid pe durata manevrei manevrei!

 

3...desfaci rezervorul de lichid :cel de pe maneta de frana in cazul franei pe fata,sau cel situat sub carena dreapta-codita

 

4...desfaci aerisitorul de pe etrier fara sa scoti furtunasul de pe el.

 

5...incepi sa actionezi frana repetat capat-capat,vei observa ca lichidul din vas va scadea si cel din pahar va creste.

 

6...te asiguri ca rezervorul de lichid nu ramane fara,complectand cu lichid nou

 

7...in momentul in care ai sa observi ca se schimba culoarea lichidului care iese din paharu de plastic,strangi aerisitorul inapoi si complectezi rezervorul la nivel.

 

Cam asta ar fi......bafta! respect Pufarinu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10025335 reducere la louis

 

Maestre, le-am vazut si pe astea, dar pe mine ma intereseaza doar cele laterale pentru ca am top case de 50l pe spate.

Astea sunt mai mari si doar laterale. 10025435 tot la reducere.

mie mi se par mai bune, acuma nu ma intereseaza ca umbla cineva la ele...... le folosesc doar la plimbari mai

lungi in tara..... nu vreau sa le tin tot timpul. Interesul meu este sa nu se prajeasca de toba.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,

Vreau sa fac cumva sa clipeasca stopul pe frana atunci cand actionez frana, astfel incat sa capteze atentia celui din spate. Ce sfat imi dati cei care aveti cunostinte de electronica?

 

Ceva de genul asta ar fi foarte bun: http://www.mymotorcyclebrakelights.com/Products.html

Ce parere aveti?

Ca sa cumpar de acolo ar fi 34$ (100 si un pic de lei), ce ziceti are rost sa ma complic sa caut pe cineva care o face mai ieftin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care cauta solutia gentilor textile montate pe lateral fara supoti... :D

...Uite-aici, @Baiazid baiat istet a gasit solutia de compromis, adica genti textile cocotate peste tobe, si asta cu cheltuiala minima si efecte spectaculoase! /index.php?...791&st=3390

Incercati fiindca sigur va merge! :lol:

Ginditi-va la capotele de masini sau tobele de esapament invelite in astfel de folii pentru a proteja vopseaua capotei sau podeaua, rezervorul...etc... la autoturisme!

Cred ca voi deschide un topic cu idei simple si bani putini pentru a ne bricola, imbunatati sau repara caprele, idei care sa ne salveze buzunarele de la lipitori gen Auto-Bavaria, Louis, China-Shop sau mai stiu io ce alte firme de usurat pungi! :lol:

Va bagati? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genul asta ar fi foarte bun: http://www.mymotorcyclebrakelights.com/Products.html

Ce parere aveti?

Ca sa cumpar de acolo ar fi 34$ (100 si un pic de lei), ce ziceti are rost sa ma complic sa caut pe cineva care o face mai ieftin?

 

cum am spus, incearca cu un releu de semnalizare :cheers:

Mesaj completat

te costa 13 lei + 1 metru de cablu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care cauta solutia gentilor textile montate pe lateral fara supoti... :D

...Uite-aici, @Baiazid baiat istet a gasit solutia de compromis, adica genti textile cocotate peste tobe, si asta cu cheltuiala minima si efecte spectaculoase! /index.php?...791&st=3390

Incercati fiindca sigur va merge! :lol:

Ginditi-va la capotele de masini sau tobele de esapament invelite in astfel de folii pentru a proteja vopseaua capotei sau podeaua, rezervorul...etc... la autoturisme!

Cred ca voi deschide un topic cu idei simple si bani putini pentru a ne bricola, imbunatati sau repara caprele, idei care sa ne salveze buzunarele de la lipitori gen Auto-Bavaria, Louis, China-Shop sau mai stiu io ce alte firme de usurat pungi! :lol:

Va bagati? :cheers:

neaparat deschide-l!

asta e chestia misto la mesteritul mobrelor comparativ cu conservele, inca poti sa fii inventiv si sa bricolezi mai departe de a cumpara ceva scump de pe un site, si mai departe de a iti lua covorase pe care sa scrie "racing" sau leduri albastre

si nu e vorba doar de mesterit alternativ. exemplu: am un prieten si-a luat plasa pt casca de la un magazin moto - 30 lei. i s-a rupt un carlig din prima. drept urmare i-am luat o plasa "de portbagaj" tot cu 5 carlige din auchan - pret: 3 lei. exemplu 2: louis avea plastic din ala in care bagi numarul cu 35 lei. am gasit in selgros cu vreo 7.

deci.. neaparat baga topicul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care cauta solutia gentilor textile montate pe lateral fara supoti... :D

...Uite-aici, @Baiazid baiat istet a gasit solutia de compromis, adica genti textile cocotate peste tobe, si asta cu cheltuiala minima si efecte spectaculoase! /index.php?...791&st=3390

Incercati fiindca sigur va merge! :lol:

Ginditi-va la capotele de masini sau tobele de esapament invelite in astfel de folii pentru a proteja vopseaua capotei sau podeaua, rezervorul...etc... la autoturisme!

Cred ca voi deschide un topic cu idei simple si bani putini pentru a ne bricola, imbunatati sau repara caprele, idei care sa ne salveze buzunarele de la lipitori gen Auto-Bavaria, Louis, China-Shop sau mai stiu io ce alte firme de usurat pungi! :lol:

Va bagati? :cheers:

 

Daca tot e vorba de idei simple si ieftine , eu mi-am luat 2 sacose mai mici,pe care o sa le folosesc ca si genti laterale par destul de rezistente si am dat 50 de lei pe ele. Mi-am sudat si suport pt bagaje din cornier. nu e foarte estetic dar isi face treaba. Acum vreau sa ma apuc sa-mi fac scut pentru radiator, am ceva tabla mai groasa si fac gaurile cu o bormasina.

Editat de puskyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...