Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

Din pacate, nu.. facand parte din cutia de viteze, trebuie sa imprastii cam tot motorul pe bancul de lucru..

 

ai traznilar :peace: la 30000 de km sa faca asa bmw ul sa faca figuri cutia de viteze.Nu stiti cam cat ma costa manopera pt desfacut si remediat problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am reusit sa comand piesele de schimb ca sa fiu din nou in biznes in circa 1luna. Acuma sper sa nu ma fi fentat cu bascula de strada 97 la funduro 95! Pana una alta cum drak sa sigurantez pinionul de atac, că mi cam teama!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi pe P.M. o adresa si iti trimit una zdravana la plic (o siguranta :peace: )! Io o am montata de exact un an si am facut ceva kilometri fara ca ea sa mai miste de la locul ei. Anul trecut am luat mai multe si mai am citeva in dotare. Bine ar fi sa n-o mai utilizezi pe cea veche, fiindca risti sa te tavaleasca sau...Doamne feri'! Sper sa nu mai simt niciodata senzatia aceea de roata blocata pe viraj, cu "trailerul" plin si pasager!

P.S.-Cit te-a costat bascula? Intreb asa de curios, ca olteanu'! :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era noua siguranta! Si siguranta si pinionul mic or fost de negasit. Ebay.co.uk si un unchies necesari pt bascula. 25 lire la buy it now bascula,15 lire capetii de reglaj plus 10 lire transport in uk. In tara vad eu cum. Mai e o bascula la licitatie ,15 lire e acum si o livreaza si in ro contra a 60 lire. Da sa nu rasfoiesti ebayu ca iti faci sange rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am site-ul meu din garaj, adica ma descurc fara importatori care te ard la punga!

Azi mi-am facut protectii de praf si musculite pentru jambele furcii ( /index.php?...t&p=2433617 ), iar miine daca nu imi strica programul altii, cum au facut-o azi, schimb simeringurile si uleiul din jambe. Am luat uleiul cu 6,50 lei/litru si parca vreo 25 lei au fost simeringurile...restul e pasiune! :peace:

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...ieftin! :peace: Adica Prista MHL46.

Din asta ieftin pun de-o viata si nu am avut probleme cu suspensiile. Si cred ca ati vazut cum car cu "trailerul" si pe unde o duc pe saraca mirtoaga!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca pentru furca nu trebuie sa fie Motulex Formula One11!11eleven ubersintetico-mineral.. De cat e? 15w? 20W? sau mai jos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am site-ul meu din garaj, adica ma descurc fara importatori care te ard la punga!

Azi mi-am facut protectii de praf si musculite pentru jambele furcii ( /index.php?...t&p=2433617 ), iar miine daca nu imi strica programul altii, cum au facut-o azi, schimb simeringurile si uleiul din jambe. Am luat uleiul cu 6,50 lei/litru si parca vreo 25 lei au fost simeringurile...restul e pasiune! :moron:

 

 

va salut domnule ivan! :) aveti vreo idee/sursa la fel de low cost si pentru simeringurile de praf? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut domnule ivan! :moron: aveti vreo idee/sursa la fel de low cost si pentru simeringurile de praf? :peace:

Nu, nu am o sursa anume...dar la orice magazin de cartier care comercializeaza piese si accesorii auto, daca dai comanda pe dimensiunea respectiva a simeringului, in citeva zile ti-l aduce la costuri minime. Sa nu creada cineva ca simeringul facut la Fartec Brasov este mult mai prost calitativ decit cel recomandat de BMW,...sau uleiul de telescoape original, recomandat, are particule de aur in componenta si fara de care telescopul respectiv nu va lucra! Astea-s povesti pentru punga celor neavizati sau a celor fara limita la conturi. Prefer sa schimb o piesa sau consumabil atunci cind este la limita viabilitatii, fara sa folosesc cartea tehnica a caprei ca pe o biblie, din care sa nu ies din cuvint. In general motoarele si toate accesoriile unei motociclete is asemanatoare intre marci si cu mici diferente folosesc principii de lucru si consumabile apropiate ca valori. Varianta stricta, ca la carte, o consider pentru folosirea acestor motoare si accesorii in regimuri de exploatare la maximum, la limitele superioare de toleranta, pe care noi, "consumatorii" obisnuiti nu le vom atinge niciodata. Nu indemn pe nimeni sa faca ce fac io, dar cine are tupeu si vrea sa descopere limitele bavarezelor, poate incerca! Si oricum, daca avem in vedere virstele caprelor noastre, kilometri reali parcursi si numarul anterior de stapini, plus modurile in care au fost folosite, in general, ar trebui sa fim foarte multumiti de prestatiile acestor capre batrine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai conteaza si calitatea materialului folosit la componente. Unele firme chiar fac produse calitative si uneori pretul reflecta asta.

 

Si apropo' de manualul de service... nu e facut degeaba, chiar poti sa te raportezi la ce scrie acolo, ca scrie al dracu' de bine :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris asta, nu contest calitatea materialelor, nu contest manualul de service, dar in 99% din cazuri, platim preturi diferite pentru aceleasi materiale, aceeasi calitate si doar etichete diferite! Nu mai vorbesc de faptul ca 80% din produsele aflate pe pietele de accesorii si consumabile is chinezesti, frumos etichetate cu sigle cunoscute ale unor brand-uri de renume si preturi conforme cu sigla, fara sa reflecte insa calitatea. Si ca sa iei teapa cu un produs a carui provenienta n-o poti afla, sau o afli prea tirziu, mai bine pui de la inceput inlocuitorul acestuia, la un pret mult mai decent. Repet, parerea mea! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Vreau să-mi dau ''Furia RoÂşie Turbo''. Dacă Âştiți pe cineva interesat de-un motor într-o stare brici dați-mi un PM sau un telefon.

 

 

Date:

Bmw F650 classic

An: 1996

Nr. km: 49 500.

 

Dotari:

- Parbriz mare touring. (Puig)

- Manere încălzite.

- Side case-uri originale + suporți.

- tank case mare

- Placuțele frână spate+față noi.

- Lanțul DID schimbat acum 4000 km.

- Pinioanele schimbate odată cu lanțul.

- Kitt Xenon.

- Baterie nouă.

- FiÂşe Âşi bujii iridiu noi.

- uleiul din furca schimbat 10W

- antigel schimbat

- ulei schimbat Motul 15W50

- releu de încărcare nou

- cauciucuri noi Heidenau K60

- cric central

- trusă de scule originală

 

Mici modificări minime necesare oricărui F650 classic:

- Prelungită aripa față (nu mai sare deloc noroi în radiator)

- scos afară releul de încărcare

 

Preț: 2000 eu.

 

Motorul arată Âşi merge impecabil

 

Consum:

mers normal -> 4 - 4,5 %

mers tare -> 4,8 %

 

Bonus: o pereche de pantaloni IXS cu gore-tex

 

Contact -> Gabi

Telefon -> 0766 572581

 

 

Dacă nu-Âşi are loc acest post aici rog un admin să-l mute.

post-45861-1274279045_thumb.jpg

post-45861-1274279070_thumb.jpg

post-45861-1274279110_thumb.jpg

post-45861-1274279135_thumb.jpg

post-45861-1274279156_thumb.jpg

post-45861-1274279179_thumb.jpg

post-45861-1274279187_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Vreau să-mi dau ''Furia RoÂşie Turbo''. Dacă Âştiți pe cineva interesat de-un motor într-o stare brici dați-mi un PM sau un telefon.

 

 

Date:

Bmw F650 classic

An: 1996

Nr. km: 49 500.

 

Dotari:

- Parbriz mare touring. (Puig)

- Manere încălzite.

- Side case-uri originale + suporți.

- tank case mare

- Placuțele frână spate+față noi.

- Lanțul DID schimbat acum 4000 km.

- Pinioanele schimbate odată cu lanțul.

- Kitt Xenon.

- Baterie nouă.

- FiÂşe Âşi bujii iridiu noi.

- uleiul din furca schimbat 10W

- antigel schimbat

- ulei schimbat Motul 15W50

- releu de încărcare nou

- cauciucuri noi Heidenau K60

- cric central

- trusă de scule originală

 

Mici modificări minime necesare oricărui F650 classic:

- Prelungită aripa față (nu mai sare deloc noroi în radiator)

- scos afară releul de încărcare

 

Preț: 2000 eu.

 

Motorul arată Âşi merge impecabil

 

Consum:

mers normal -> 4 - 4,5 %

mers tare -> 4,8 %

 

Bonus: o pereche de pantaloni IXS cu gore-tex

 

Contact -> Gabi

Telefon -> 0766 572581

 

 

Dacă nu-Âşi are loc acest post aici rog un admin să-l mute.

 

ce model este tank-bag-ul si de unde l-ai luat? Nu-l dai separat daca nu se pupa pe mobra cea noua? Ca doar nu renunti cu totul. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce model este tank-bag-ul si de unde l-ai luat? Nu-l dai separat daca nu se pupa pe mobra cea noua? Ca doar nu renunti cu totul. :D

 

 

In principiu nu o sa se potriveasca...si io ma gandeam sa-l mai pastrez ca-i foarte fain dar noh...africana cere alt model :laugh:

Pe el scrie Pharao by polo...si nu-l dau separat din ratiune economica...asa completeaza si echiparea de touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

 

Am luat si eu ieri un calut bavarez dim 95 care a inghitit pana acum 51ooo KM si care in o saptamana o sa fie apt de munca :D

 

Nu cred ca as fi ajuns sa fiu BMW owner vreodata deoarece urasc in ce s-a transformat marca in .ro. daca nu era vecinul meu graulv care mi-a imprumutat-o pentru ~10 minute (timp in care am mers pana la p-ta alba iulia, mag. titan , auchan, si capatul autostrazii soarelui).

 

Inainte vroiam sa imi iau un bandit de 600 dar cum toate pe care le-am vazut erau ciudate am decis sa ma uit ca si backup de f 650. Am vazut vreo 5 "impecabile" - nemerse 2 ani / tavalite / revopsite / fara frana / lanturi mancate etc etc etc.

 

Dupa ce l-am luat l-am dus la grumpy pentru a ii trata "ulcerul" (fly-wheel) si "durerea de gat" (rulmentul de ghidon) sper ca in cateva zile sa vina piesele de la AB (multumesc graulv pentru ajutor) si sa ma pot plimba linistit cu calutul meu.

post-39388-1274300055_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The force is strong in that one :laugh:

 

Crucile alea pe rezervor ce semifică? Băbute călcate? :laugh:

 

Pentru babele calcate are bilute din alea de abac pe ghidon. :laugh:

 

Felicitari si uelcam. N-o sa-ti para rau. Acum trebuie sa-i pui exploziv si sa te pregatesti pentru cele 72 de virgine ce ti se cuvi.... ooops. Wrong forum :D

 

Never mind... sa te bucuri de ea cum se bucura ea de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La batrinete omul tinde sa si-o mai lungeasca nitel, ca sa nu se stropeasca peste tot, asa ca uite io cum am procedat, costurile totale fiind sub 70 lei ambele prelungiri. In una din poze apar si protectiile de jambe facute zilele trecute, montate.

post-2215-1274370587_thumb.jpg

post-2215-1274370656_thumb.jpg

post-2215-1274370711_thumb.jpg

post-2215-1274370775_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...