Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Am tot citit dar totusi voi adresa o intrebare. Pentru modelul st an 96, ce ulei ar fi mai bun ca all-rounder(cald,rece): 300 15-50 sau 7100 20-50?

Nu conteaza marca, ci doar sa fie mineral 20W50. Nu semi-sintetic, nu sintetic. Eu m-am inteles bine cu Motul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa suporti, mai am o roata spate de vanzare (are si anvelopa montata, dar este veche, deteriorata) si un set cilindru-piston pe care le-am castigat la o licitatie pe ebay... Stau in cutie de ani de zile. Pistonul nu are segmentul de ungere - probabil neamtul l-a rupt cand a demontat. Zicea ca motorul avea 37k km. Pot trimite poze la cerere - micrometru / subler precis nu am.

Roata 200 lei

Cilindru + piston + bolt + primii doi segmenti - 300 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Are la abtipilduri BMW pe ea...o gramada, probabil ca sa iti ia ochii de la ceasul ala desteptator de pe bord :dropsmilie:


» Post actualizat in 08 Sep 2016 13:40

O scarita de pasager , partea dreapta, aveti careva? Cu tot cu partea care se prinde de cadru, ca de fapt aia e rupta, scarita propriu-zisa pe care tii piciorul nu are nimic :)

Multumesc!


» Post actualizat in 08 Sep 2016 13:41

Oare se potriveste de GS, sau Aprilia Pegaso? Sau poate sunt si universale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are la abtipilduri BMW pe ea...o gramada, probabil ca sa iti ia ochii de la ceasul ala desteptator de pe bord :dropsmilie:

» Post actualizat in 08 Sep 2016 13:40

O scarita de pasager , partea dreapta, aveti careva? Cu tot cu partea care se prinde de cadru, ca de fapt aia e rupta, scarita propriu-zisa pe care tii piciorul nu are nimic :)

Multumesc!

» Post actualizat in 08 Sep 2016 13:41

Oare se potriveste de GS, sau Aprilia Pegaso? Sau poate sunt si universale?

de la aprilia se potriveste. a mea a venit fara scarite si am luat de pe o aprilia. nu la fel de aratoase, dar te obisnuiesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 08 Sep 2016 13:40

O scarita de pasager , partea dreapta, aveti careva? Cu tot cu partea care se prinde de cadru, ca de fapt aia e rupta, scarita propriu-zisa pe care tii piciorul nu are nimic

Multumesc!

» Post actualizat in 08 Sep 2016 13:41

Oare se potriveste de GS, sau Aprilia Pegaso? Sau poate sunt si universale?

Scaritele se potrivesc...chiar si alea de Mobra pot sa faca fata cu succes...in schimb, suportul rupt (ala din aluminiu) nu se potriveste decit cu un alt suport original, de la BMW F650. Ai varianta sa-l sudezi pe cel rupt, nu costa o avere o sudura in aluminiu...iar daca te pricepi nitel si nu esti total atehnic, poti sa-l sudezi singur, acasa, folosind electrozi Durafix. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Proaspat carnet si proaspat posesor de F650 '98. As avea nevoie de un crashbar pentru a il proteja.

Acum vin si intrebarile. Sunt mai mult modele de crashbar-uri? Stiti pe cineva ce are de vanzare asa ceva?

Daca te uiti doua posturi mai sus, o sa vezi ca BMW-ul rosu pus la dezmembrare detine si crash bar, Mic, e adevarat. Mai este crash-ul de la Givi, dar e vreo 169 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.heavyduties.ro, suna-i.


» Post actualizat in 03 Mar 2017 14:11

Am o sa de F650 de vanzare, pentru cine vrea: 100 ron.

https://goo.gl/photos/v3tRHZHXFiLEMHvQ8

0751.68.73.59


» Post actualizat in 03 Mar 2017 14:14

Poza


» Post actualizat in 09 Mar 2017 15:40

si o macheta de F650 - 30 de ron

 

post-60366-0-12493500-1489073904_thumb.jpg

post-60366-0-83798500-1489073906_thumb.jpg

post-60366-0-75512000-1489073909_thumb.jpg

post-60366-0-42047900-1489073916_thumb.jpg

post-60366-0-52763000-1488550418_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salut!

Tocmai mi-am achizitionat un BMW F650 si nu prea stiu multe despre intretinere. Trebuie sa-i schimb ulei si sunt cam nedumerit, voi ce ati recomanda?

Am citit foarte mult diverse pareri, dar n-am reusit sa ajung la o concluzie.

Sper sa ma puteti ajuta.

Multumesc anticipat!

Motul 300V 15W50 full sintetic.

Personal mi-a placut ca schimba frumos vitezele si pe caldura si pe frig si mi se pare ca merge mai ok motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghideaza-te dupa manual pt vascozitati. Eu am folosit semi. Am prieten care foloseste mineral. Nu este o regula. Dar orice pui, sa fie de calitate. Sunt multe variabile pt alegerea perfecta. Si cum perfect nu exista, mergi pe "bine".

Exemplu: cu repsol a fost de toata jena. Cu motul mai bine, cu motorex a fost bine. Dar nu mai sus de semi-sintetic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sinteticul nu am auzit sau citit sa fie recomandat la mono. Si nici nu am auzit sa fie folosit de cineva. Eu as merge pe semi, dar repet, asta a fost experienta mea pe 2 bmw-uri. Am folosit castrol mineral vreo 100 km, motul semi si dupa aceea motorex 15-50 semi. Cea mai buna alegere pe Dakar-ul ce l-am avut. Cu repsol, si pe Funduro si pe Dakar, cutia era de nerecunoscut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc frumos de raspunsuri!

O sa optez intre https://m.emag.ro/ulei-castrol-act-evo-4t-20w40-4l-castrol-act-evo-4t-20w40/pd/D39FSMBBM/

Ulei Castrol, Act-Evo 4T, 20W40, 4L - eMAG.ro , https://m.emag.ro/ulei-motul-3000-20w50-4l-3000-20w50/pd/DGXFSMBBM/

Ulei Motul, 3000, 20W50, 4L - eMAG.ro

si https://m.emag.ro/ulei-motul-5100-15w50-4l-5100-15w50/pd/DHFFSMBBM/

Ulei Motul, 5100, 15W50, 4L - eMAG.ro

Dintre acestea pe care ati merge mai bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...